zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Koronawirus: pediatria dostała szybki analizator!

2020-04-17, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Jak zapowiedziały, tak też zrobiły. Pediatria w rybnickim szpitalu otrzymała od Śląskich Pereł analizator laboratoryjny wraz z zestawem odczynników i dyspenserem. Pomoże on w szybkim wykrywaniu koronawirusa u pacjentów!

Reklama

O tym pisaliśmy już na początku kwietnia. Przypomnijmy, Śląskie Perły i firma BioStat kupiły dla rybnickiego szpitala analizatory, które mają pomóc w walce z koronawirusem >>Szybki test na koronawirusa? BioStat i Śląskie Perły kupili sprzęt dla szpitala<<

Wczoraj Śląskie Perły pochwaliły się, że nowy sprzęt trafił już do WSS nr 3 w Rybniku.

- Po cichu, bez rozgłosu, nie tylko nie największym, ale nawet nie najmniejszym samolotem świata - po prostu zwykłą przesyłką kurierską został dziś dostarczony do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku analizator laboratoryjny FINECARE™ FIA METER PLUS wraz z zestawem odczynników i dyspenserem – czytamy.

Analizator przeznaczony dla pediatrycznej części Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zakupiło Stowarzyszenie Śląskie Perły z funduszy uzyskanych ze zbiórki pieniężnej prowadzonej wraz z posłem Maciejem Kopcem i europosłem Łukaszem Kohutem.

Drugi taki analizator zafundowała oddziałowi pediatrii rybnicka firma BioStat.

- Analizatory umożliwią szybkie uzyskiwanie wiarygodnych wyników ilościowych dla parametrów oznaczanych w krwi lub moczu, pozwalających zdiagnozować infekcję, cukrzycę, niewydolność nerek i inne choroby. Pozwolą również na wykonywanie szybkich testów immunofluorescencyjnych przeznaczonych do wykrywania zakażenia koronawirusem COVID-19 – mówią Śląskie Perły.

Dzisiaj odbędzie się specjalistyczne szkolenie personelu medycznego mającego korzystać z tej aparatury.

- Tę optymistyczną informację mogliśmy napisać dzięki Państwu — wrażliwym osobom o wielkich sercach, które zdecydowały się poprzez wpłaty wesprzeć naszą inicjatywę. Kłaniamy się w pas i bardzo, bardzo dziękujemy! - mówią wdzięczne panie.

Koronawirus jednak szybko nie odpuści, dlatego Śląskie Perły nadal zbierają fundusze - przede wszystkim na zakup kolejnych pakietów testów. Adres zbiórki: https://zrzutka.pl/cr2ejf

Oceń publikację: + 1 + 182 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~Robert Kowalewski 2020-04-17 11:36:34

  Witam.Mam nadzieje iż sprzęt nie jest chiński..
  Zacytuję ,, Na początku lutego 2020 r. dzienna produkcja masek i respiratorów wynosiła w Chinach 10 milionów sztuk. Zaledwie cztery tygodnie później wzrosła do 116 milionów sztuk. Chiny przekazały lub sprzedały sprzęt medyczny do ok. 100 krajów na całym świecie, w tym Polski. Zhao Lijian, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, podliczył, że od 1 marca do 4 kwietnia Chiny wyeksportowały 3,86 miliarda masek, 2,8 miliona zestawów testów na koronawirusa i 2,4 miliona termometrów na podczerwień.
  Szybko okazało się, że mnóstwo produktów i urządzeń jest wadliwych. Chińskie władze wszczęły postępowanie, w wyniku którego okazało się, iż wiele firm fałszowało certyfikaty, kradło patenty i produkowało sprzęt kompletnie niezgodny z jakimikolwiek normami.

  Po części jest to wina chęci zaspokojenia popytu, bo za produkcję respiratorów brały się na przykład przedsiębiorstwa do tej pory robiące dźwigi. Później okazywało się, że respiratory nie nadają się do wentylowania pacjentów, bo nikt w fabryce nie wiedział, jak poprawnie zaprojektować takie urządzenie...
  Wiele europejskich rządów twierdzi że tony środków medycznych sprowadzonych z Chin wielkim nakładem sił i środków nadają się jedynie do wyrzucenia.
  Warto poszperać na necie jak to wygląda w rzeczywistości.

  41 9
 • ~Arteks 2020-04-17 11:45:37

  @RobertKowalewski - byłby to pewien paradoks, że kraj w którym na targowiskach legalnie można kupić do zjedzenia węże, łuskowce czy nietoperze i który rozpuścił zarazę po całym świecie - teraz łaskawie zaopatruje wszystkich w sprzęt medyczny wykorzystując na maksa popyt. Kiedy Europa z powrotem uniezależni się od Chin? Kiedy nasze władze przestaną wspierać ten komunistyczny, betonowy reżim?

  47 16
 • ~Piotr Czaja 2020-04-17 11:47:35

  Brawo PEREŁKI!

  22 8
 • ~Robert Kowalewski 2020-04-17 11:53:40

  To było do przewidzenia. Chiny są niestety monopolistą w produkcji takich środków ochrony, a w obliczu gigantycznego popytu mnóstwo fabryk przestawiło się na produkcję maseczek, respiratorów i innych materiałów medycznych.
  Jaka jest jakość chińskich wyrobów ? Wiemy wszyscy.
  Mam nadzieję że ten Antonow z chińskim sprzętem nie jest trefny...bo to będzie totalna lipa.

  28 7
 • ~master4k 2020-04-17 12:05:31

  @ Robert Kowalewski

  To co robią Chińczycy, to za przeproszeniem zwykłe skur#€%¥!two. Pal licho, że od samego początku uprawiali cenzurę połączoną z propagandą sukcesu (skąd my to znamy?) i zaniżali liczbę chorych oraz odsetek przypadków śmiertelnych. Gorsze jest to, że postanowili na problemie, którzy de facto sami stworzyli zarobić. Już kilka razy okazywało się, że dostarczony sprzęt, materiały lub odczynniki nie trzymają jakichkolwiek standartów. Mało tego, potrafili odsprzedawać podarowaną im wcześniej w dobrej wierze pomoc ze sporą marżą. A już kompletnym przebięciem jest fakt, że na nowo otworzono market, który był prawdopodobnym źródłem pandemii. Trochę tak jakby zaraz po wybuchu produkować prąd w 4 reaktorze charnobylskiej elektrowni. No bo przecież jakoś tam działa.

  Andrzej Lepper to zupełnie nie moja bajka, ale co do jednego miał absolutną rację. Paranoją była sytuacja, w której nawet gwoździe kupowano w Chinach, a nie produkowano w Polsce lub dowolnym innym kraju Europy. Musi być w przyszłości pewien margines produkcyjnej niezależności od Chin, bo jak widać jak na dłoni prawie całkowite uzależnienie od importu środków medycznych tylko im służy. Nawet w czasach globalnej pandemii.

  46 8
 • ~Arteks 2020-04-17 13:01:08

  Myszka mądrze pisze. Dodam do twojego tekstu, że Chiny kłamały w sprawie epidemii i wprowadzały w błąd WHO lub nawet współpracowały z WHO w celu pomniejszania katastrofalnych skutków dla zdrowia nowego wirusa. Niestety wszyscy wierzyli kłamcom, a teraz ponosimy skutki w ofiarach ludzi i... upadku gospodarczym. Trump zapowiedział, że wyciągnie wobec Chin surowe konsekwencje - ciekawe czy będzie jedynym politykiem z jajami który postawi się temu największemu reżimowi na świecie. U nas politycy "walczą" z nieistniejącymi komuchami - a wspomagają tych którzy realnie rządzą ponad miliardem ludzi i robią naprawdę kawał złej roboty dla naszego globu!

  24 7
 • ~zak 2020-04-17 13:15:04

  Wspomagają to Niemcy - ruskich przez finansowanie gazociągów . My z Chińczykami robimy to tylko z konieczności . Jeśli maski i resztę badziewia produkują tylko Chiny . Nasza kochana PO i PSL sprzedala prawie cały nas przemysł , to co my biedni mamy robić ?

  29 25
 • ~rzyt 2020-04-17 14:29:13

  @Arteks, politycy kłamią i mnie też okłamali/oszukali/ obiecując mi 3x15% podatek, likwidację Senatu, okręgi jednomandatowe....
  Od tego momentu nie wierzę im alergicznie.

  Ostatnio to nawet oszukiwali się między sobą, będąc razem na billboardach wyborczych....a chodziło tylko o stołki sejmikowe.
  Oszukać oszusta to jest sukces.

  Specjalnie dla Ciebie- "Quod non vetat lex, hoc vetat pudor".

  11 2
 • ~diagnosta 2020-04-17 14:35:48

  KILKA WAŻNYCH UWAG!
  1. Jedynymi zalecanymi badaniami w kierunku wykrycia koronawirusa SARS CoV-2 jest wg WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), CDC (Centrum Kontroli i Prewencji Chorób), FDA jest amplifikacja kwasów nukleinowych oraz detekcja sekwencji docelowych za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkryptazą w czasie rzeczywistym – RT- PCR

  2. Wszelkie pozostałe metody, w tym tzw. szybkie testy diagnostyczne, oparte o wykrywanie w surowicy pacjenta przeciwciał klasy IgM i IgG (dla SARS CoV-2) nie są aktualnie zalecane przez ww Organizacje do wykrywania koronawirusa z Wuhan. Testy te są przydatne w fazie późniejszej, do oceny poziomu odpowiedzi i odporności organizmu po przebytym zakażeniu COVID-19, nie zaś do wykrycia ww.jednostki chorobowej.

  3. W przypadku otrzymania wyniku w kierunku koronawirusa SARS CoV-2 na nierekomendowanych urządzeniach (posługujących się inną techniką analityczną niż RT-PCR) nie ma możliwości do podejmowania jakiejkolwiek decyzji dotyczącej badanego pacjenta. Wartość predykcyjna tych szybkich testów nie pozwala na określenie, że pacjent, który uzyskał wynik dodatni jest chory na CoViD-19, a ten który uzyskał wynik ujemny, nie jest w rzeczywistości nośnikiem sekwencji SARS CoV-2, bez weryfikacji tych wyników za pomocą metody RT-PCR

  4. Urządzenia, tego typu, co w przedmiotowym artykule, są wykorzystywane jako screening i to najczęściej w gabinetach lekarzy rodzinnych. Wyniki uzyskane z urządzeniach POC nie są autoryzowane przez diagnostów laboratoryjnych, a w świetle ustaw ( Ustawa o diagnostyce laboratoryjnej) tylko diagności laboratoryjni lub lekarze, ze specjalizacją diagnostyki laboratoryjnej są uprawnienie do autoryzacji badań.

  5. Obok wspomnianego w artykule CRP, lekarze, w tym pediatrzy ordynują kilkanaście parametrów biochemicznych, immunologicznych oraz morfologię i gazometrię krwi, czego wszystkiego nie da się wykonać z jednej kropli krwi.

  6. W trosce o zdrowie publiczne, w medycynie laboratoryjnej, nie chodzi o uzyskanie jakiegokolwiek wyniku, takiego do dokumentacji medycznej, tylko o uzyskanie wyniku wiarygodnego, wyniku na analizatorach najwyższej światowej klasy, gdzie wyniki badań są pod kontrolą jakości, w oparciu o standardy akredytacyjne oraz normy ISO.

  Pozdrawiam i proszę podejść racjonalnie do problemu
  Diagnosta laboratoryjnt

  32 1
 • ~neo_mavius 2020-04-17 16:15:15

  @Robert Kowalewski
  chiny zawsze słynęły z wyrobów firm typu "januszex" i teraz dały tego pokaz co innego produkty na licencji a co innego garażowe produkcje jakich pełno podróbek
  niehc produkcja wróci do europy do ameryki południowej a od skośnych nic nie kupować to nie będa mieli forsy na zabawe z virusami w laboratorium a grete niech se wezmą lewaki

  13 3
 • ~Bobby Firmino 2020-04-17 20:01:52

  No i fajnie..
  Brawa dla sponsorów.
  Co do tematu chińskiego sprzętu.
  Jeszcze nam się to czkawką odbije.
  Uważam że powinno się położyć tamę temu szajsowi płynącemu z tego kraju.

  8 1
 • ~rosthost1 2020-04-18 00:06:12

  Rozumiem jeden aparat od Biostatu dla szybkiej diagnozy. Ale po co kupować dwa urządzenia takie same - które wg słów diagnosty nie są urządzeniami do badań w kierunku SARS CoV-2 . Jeśli wykrywają przeciwciała ktorych czesc ludzi nie ma wg badań WHO. to po co druga sztuka??? Jedna sztuka na szybkie wstępne testy by wystarczyła.

  3 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za likwidacją Straży Miejskiej w Rybniku?
Oddanych głosów: 1828