zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Koronawirus: część górników może być skoszarowana

2020-03-27, Autor: bf, źródło: PGG

Jeżeli sytuacja stanie się naprawdę niebezpieczna, część górników pracujących w kopalniach PGG może zostać skoszarowana. Adam Gawęda – sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych zobowiązał wszystkie spółki górnicze do podjęcia zdecydowanych działań, by ograniczyć zarażenia koronawirusa wśród górniczej braci. Co za tym idzie?

Reklama

Ministerstwo Aktywów Państwowych przed wprowadzeniem stanu epidemii, a wcześniej stanu zagrożenia epidemicznego zobowiązało spółki górnicze do podjęcia działań związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa Covid-19 - przypomniał resort w komunikacie wydanym w czwartek 26 marca.

– Zobowiązałem wszystkie spółki górnicze do podjęcia zdecydowanych działań zmierzających do ograniczenia ryzyka związanego z możliwością przeniesienia i rozprzestrzeniania koronawirusa - powiedział Adam Gawęda sekretarz stanu w MAP i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Spółki zgodnie z zaleceniem wiceministra wprowadziły nowe zasady organizacji pracy w kopalniach i zakładach górniczych. Do takich działań należy zaliczyć m.in.:

- ograniczenie do niezbędnego minimum wszelkiego rodzaju odpraw, spotkań i narad;
- prowadzenie ciągłej akcji informacyjnej w zakresie właściwego sposobu postępowania;
- pomiar temperatury pracownikom przychodzącym do pracy;
- utworzenie listy pracowników niezbędnych do zapewnienia minimalnego ruchu zakładu górniczego;
- sprawowanie szczegółowego nadzoru nad zaopatrzeniem pracowników w środki ochrony osobistej;
- informowanie pracowników powracających z zagranicy o obowiązku kontaktu ze stacją epidemiologiczno-sanitarną czy wyznaczenie specjalnych miejsc dla osób podejrzanych o zarażenie.

Jednocześnie na wszystkich kopalniach wyznaczono koordynatorów, którzy mają obowiązek informowania biura BHP w centralach o każdym zdarzeniu mogącym mieć wpływ na wzrost zagrożenia.

– Sytuacja związana ze stanem epidemii koronawirusa obliguje zarządy spółek do podejmowania ciągłych działań zapobiegawczych i czasami trudnych decyzji – powiedział wiceminister Adam Gawęda.

Spółki górnicze powołały sztaby kryzysowe, które decydują o dalszym postępowaniu wewnątrz spółki, wprowadzaniu ograniczeń i zmian w zakresie organizacji pracy oraz zapewnieniu właściwej ilość środków ochrony osobistej i dezynfekcji.

Wiceminister podkreślił, że każda kopalnia ma swoją specyfikę, uwarunkowania techniczno ruchowe oraz różny poziom zagrożeń, dlatego organizacja pracy i sposoby zabezpieczenia zakładów górniczych będą pozostawały w gestii dyrektorów kopalń - Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych.

W przypadku zaistnienia szczególnej sytuacji, dla zachowania bezpieczeństwa, rozważane jest też skoszarowanie osób o szczególnych kwalifikacjach, w tym pracowników obsługi urządzeń szybowych, dyspozytorni oraz specjalistów, czy osób posiadających odpowiednie uprawnienia.

W skali kopalni jest to od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu pracowników. Takie przypadki będą rozpatrywane przez zarządy spółek na podstawie wniosku dyrektora kopalni. Skoszarowaniu nie podlegałaby załoga związana bezpośrednio z produkcją.

– Na posiedzeniu specjalnego zespołu ds. zagrożeń uzgodniliśmy ramowe wytyczne dla wszystkich spółek górniczych. Jednak szczegółowe zasady organizacji pracy poszczególnych kopalń i zakładów górniczych określają dyrektorzy kopalń przy akceptacji zarządów spółek - dodał wiceminister Gawęda.

W ostatnich dniach Jastrzębska Spółka Węglowa na posiedzeniu sztabu kryzysowego przyjęła nowe zasady organizacji przechodząc z systemu cztero na trzy zmianowy z równoczesnym dostosowaniem czasu pracy do potrzebnych przerw na dezynfekcję łaźni czy lampowni.

– Jest to decyzja poprzedzona pogłębioną analizą oraz wymuszona sytuacją poszczególnych kopalń. Podkreślam, każda ze spółek górniczych ma swoje uwarunkowania i jest inna. Dlatego to właśnie sztaby kryzysowe mają kompetencje do podejmowania wiążących decyzji i działań w spółce, zmierzających do ograniczenia ryzyka rozprzestrzenienia się koronawirusa - powiedział Adam Gawęda, Sekretarz Stanu w MAP.

Sztaby kryzysowe powołane w spółkach górniczych na bieżąco informują Ministerstwo Aktywów Państwowych o podejmowanych działaniach. Ministerstwo podkreśla, że kierownictwo resortu jest w stałym kontakcie z zarządami spółek.

– W dobie kryzysu związanego z epidemią koronawirusa niezwykle ważna jest szybka i zdecydowana reakcja. Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom, kadrze kierowniczej i zarządom spółek za ogromną odpowiedzialność i zaangażowanie w działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa górników i kopalń - powiedział Adam Gawęda, sekretarz stanu w MAP i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Oceń publikację: + 1 + 53 - 1 - 62

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~ 2020-03-27 08:55:53

  A po co az tyle wegla wydobywac? Lezy na zwalach, tamten wykorzystać

 • ~Dawid Dziwoki 2020-03-27 09:20:20

  Szanowny panie ~ czy do Pana w okresie kryzysu jaki nas niestety spotkał dotrze, że należy być samowystarczalnym i niezależnym?

 • ~master4k 2020-03-27 09:34:47

  @ Dawid Dziwoki

  Ok. Rozumiem argument, ale do obecnej sytuacji pasuje jak pięść do nosa. To w takim razie po cholere na obecne rezerwy? Czekają na wojnę atomową? Jeśli się wstrzyma wydobycie, to i tak będziemy mieli surowca na długie miesiące. Jak sobie górnicy trochę w domu posiedzą, to chyba im się nic złego nie stanie, prawda?

 • ~ 2020-03-27 09:49:38

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  17 42
 • ~modelT 2020-03-27 10:18:05

  Szanowna Radakcjo.Proszę o zablokowanie użytkownika ~Trop leminga gdyż szerzy publicznie mowę nienawiści na tym portalu.

  56 25
 • ~trywialny 2020-03-27 10:48:45

  ~Dawid Dziwoki chce poprostu powiedzieć że nasz rząd wie w jakim opłakanym stanie jest służba zdrowia, wie że jeżeli pojawi się taka sytuacja jak w innych krajach to nie będzie w stanie nad tym zaponować. W związku z powyższym nakazali zwiększyć wydobycie węgla bo to co jest na zwałach nie starczy by zasilić wszystkie piece krematoryjne które będą pracowały 24/7. pomysł rządu na uzdrowienie zus i polskiego górnictwa

  31 69
 • ~ 2020-03-27 11:06:09

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  15 16
 • ~Dawid Dziwoki 2020-03-27 11:10:08

  Master 4k stanie się. Brak eksploatacji ścian grozi ich zawaleniem co moze być nieodwracalne. Trywialny chce powiedzieć, że po prąd nie chodzi się z wiadrem do biedronki, a jego zużycie w dobie kwarantanny wzrosło

  67 16
 • ~master4k 2020-03-27 11:33:24

  @ Dawid Dziwoki

  Chcesz mi powiedzieć, że nie da się utrzymać kopalni bez ograniczenia wydobycia?

  No to zacytuję ktoś, kogo można uznać za autorytet.

  " Nie da się wyłączyć z funkcjonowania żadnego ogniwa zakładu wydobywczego, bo to wszystko stanowi jedną całość, każdy element technologiczny. Owszem, wyłączenie z ruchu zakładu górniczego przy zachowaniu procesu odmetanowania, odwadniania czy wentylacji i kontroli przeciwpożarowej może mieć miejsce, ale nie na dłużej niż na dwa tygodnie. Tyle kopalnia może wytrzymać bez wydobycia – podkreślił Jerzy Markowski.".

  Dwa tygodnie przestojowego wystarczy? W obecnej sytuacji tak. Swoją drogą nie bardzo rozumiem, co z tym już raz wcześniej wydobytym węglem mielibyśmy robić innego. Czekać, aż zamieni się w diamenty?

  32 35
 • ~Dawid Dziwoki 2020-03-27 11:55:49

  Ciężko widzę te dwa tygodnie bez wydobycia. Zacytuj lepiej jakiegoś chłopa co robi na wydobyciu, bo Markowski to taki autorytet jak Trynkiewicz przedszkolanka

  56 20
 • ~Piotr Czaja 2020-03-27 13:06:35

  Jasne niech fedrują.Drukarze Wytwórni Papierów Wartościowych mają pełne ręce robot.Bezrobocie im nie grozi.Dopiero co wydrukowali 8mld pustych zł.Teraz drukują 20mld.Te pieniądze i tak zeżre inflacja. Z500plus zostanie licząc siłę nabywczą pieniądza 200 plus!

  27 19
 • ~corona 2020-03-27 13:14:19

  Węgiel to nasze jedyne zaopatrzenie energetyczne. Pozatym część węgla na zwałach należy do kontrachentów którzy po prostu magazynują sobie go na kopalniach. O tym to już nikt nie mówi. A gdy nas przyciśnie, węgiel ze zwałów zniknie do 2 miesięcy. W USA zostawili jedną kopalnie Antracytu na pastwę losu. Kopalnia pali się pod ziemią już kilka naście lat. A miasto pustoszeje.

  31 13
 • ~master4k 2020-03-27 13:51:05

  @ Dawid Dziwoki

  "Markowski to taki autorytet jak Trynkiewicz przedszkolanka"

  Polemizowałbym. "Wykształcenie i działalność zawodowa:
  W 1968 ukończył technikum górnicze i podjął pracę w kopalni, dochodząc przez kolejne szczeble do stanowiska dyrektora KWK Budryk. Był m.in. przez czternaście lat czynnym ratownikiem górniczym. W 1976 ukończył studia na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej, na tej samej uczelni obronił w 1986 doktorat w zakresie nauk technicznych. Zajmował później stanowisko prezesa firmy transportowo-logistycznej.".

  Jak znasz lepsze autorytety to zacytuj proszę. Tylko błagam, bez znających się na wszystkim filozofów po podstawówkach.

  25 17
 • ~ 2020-03-27 14:12:36

  Jest okazja zamknąć te zbankrutowane gruby i rozgonić towarzystwo związkowe , a kasę przeznaczyć na słuzbe zdrowia.Wungiel w Amsterdamie po 50 euro.

  28 43
 • ~corona 2020-03-27 15:21:36

  Felix, mam nadzieje że tam w Amsterdamie kupujesz sobie ten wongiel. A nie przyjechałeś tu do polski bo wystraszyłeś się że tam nic nie działają. Każdy niech siedzieć tam gdzie płaci podatki.

  34 12
 • ~VeB 2020-03-27 16:29:33

  Nadmiernie tylko dla tych co piszą głupoty o rentowności kopalń itp. PGG to ponad 10 kopalń i w każdym artykule o kopalniach informacje są ogólne o całej spółce . Gdyby wziasc tylko pod uwagę 4 kopalnie Row-u to byście się zdziwili ! Praktycznie jest tak że owe kopalnie pracują na te pozostale. Zwały węgla? Dla przykładu na Rydułtowach nie ma żadnych rezerw ,tylko bieżace wydobycie. Więc to świadczy samo że się.

  39 7

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 562