zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Koronawirus: część górników może być skoszarowana

2020-03-27, Autor: bf, źródło: PGG

Jeżeli sytuacja stanie się naprawdę niebezpieczna, część górników pracujących w kopalniach PGG może zostać skoszarowana. Adam Gawęda – sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych zobowiązał wszystkie spółki górnicze do podjęcia zdecydowanych działań, by ograniczyć zarażenia koronawirusa wśród górniczej braci. Co za tym idzie?

Reklama

Ministerstwo Aktywów Państwowych przed wprowadzeniem stanu epidemii, a wcześniej stanu zagrożenia epidemicznego zobowiązało spółki górnicze do podjęcia działań związanych z ograniczeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa Covid-19 - przypomniał resort w komunikacie wydanym w czwartek 26 marca.

– Zobowiązałem wszystkie spółki górnicze do podjęcia zdecydowanych działań zmierzających do ograniczenia ryzyka związanego z możliwością przeniesienia i rozprzestrzeniania koronawirusa - powiedział Adam Gawęda sekretarz stanu w MAP i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Spółki zgodnie z zaleceniem wiceministra wprowadziły nowe zasady organizacji pracy w kopalniach i zakładach górniczych. Do takich działań należy zaliczyć m.in.:

- ograniczenie do niezbędnego minimum wszelkiego rodzaju odpraw, spotkań i narad;
- prowadzenie ciągłej akcji informacyjnej w zakresie właściwego sposobu postępowania;
- pomiar temperatury pracownikom przychodzącym do pracy;
- utworzenie listy pracowników niezbędnych do zapewnienia minimalnego ruchu zakładu górniczego;
- sprawowanie szczegółowego nadzoru nad zaopatrzeniem pracowników w środki ochrony osobistej;
- informowanie pracowników powracających z zagranicy o obowiązku kontaktu ze stacją epidemiologiczno-sanitarną czy wyznaczenie specjalnych miejsc dla osób podejrzanych o zarażenie.

Jednocześnie na wszystkich kopalniach wyznaczono koordynatorów, którzy mają obowiązek informowania biura BHP w centralach o każdym zdarzeniu mogącym mieć wpływ na wzrost zagrożenia.

– Sytuacja związana ze stanem epidemii koronawirusa obliguje zarządy spółek do podejmowania ciągłych działań zapobiegawczych i czasami trudnych decyzji – powiedział wiceminister Adam Gawęda.

Spółki górnicze powołały sztaby kryzysowe, które decydują o dalszym postępowaniu wewnątrz spółki, wprowadzaniu ograniczeń i zmian w zakresie organizacji pracy oraz zapewnieniu właściwej ilość środków ochrony osobistej i dezynfekcji.

Wiceminister podkreślił, że każda kopalnia ma swoją specyfikę, uwarunkowania techniczno ruchowe oraz różny poziom zagrożeń, dlatego organizacja pracy i sposoby zabezpieczenia zakładów górniczych będą pozostawały w gestii dyrektorów kopalń - Kierowników Ruchu Zakładów Górniczych.

W przypadku zaistnienia szczególnej sytuacji, dla zachowania bezpieczeństwa, rozważane jest też skoszarowanie osób o szczególnych kwalifikacjach, w tym pracowników obsługi urządzeń szybowych, dyspozytorni oraz specjalistów, czy osób posiadających odpowiednie uprawnienia.

W skali kopalni jest to od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu pracowników. Takie przypadki będą rozpatrywane przez zarządy spółek na podstawie wniosku dyrektora kopalni. Skoszarowaniu nie podlegałaby załoga związana bezpośrednio z produkcją.

– Na posiedzeniu specjalnego zespołu ds. zagrożeń uzgodniliśmy ramowe wytyczne dla wszystkich spółek górniczych. Jednak szczegółowe zasady organizacji pracy poszczególnych kopalń i zakładów górniczych określają dyrektorzy kopalń przy akceptacji zarządów spółek - dodał wiceminister Gawęda.

W ostatnich dniach Jastrzębska Spółka Węglowa na posiedzeniu sztabu kryzysowego przyjęła nowe zasady organizacji przechodząc z systemu cztero na trzy zmianowy z równoczesnym dostosowaniem czasu pracy do potrzebnych przerw na dezynfekcję łaźni czy lampowni.

– Jest to decyzja poprzedzona pogłębioną analizą oraz wymuszona sytuacją poszczególnych kopalń. Podkreślam, każda ze spółek górniczych ma swoje uwarunkowania i jest inna. Dlatego to właśnie sztaby kryzysowe mają kompetencje do podejmowania wiążących decyzji i działań w spółce, zmierzających do ograniczenia ryzyka rozprzestrzenienia się koronawirusa - powiedział Adam Gawęda, Sekretarz Stanu w MAP.

Sztaby kryzysowe powołane w spółkach górniczych na bieżąco informują Ministerstwo Aktywów Państwowych o podejmowanych działaniach. Ministerstwo podkreśla, że kierownictwo resortu jest w stałym kontakcie z zarządami spółek.

– W dobie kryzysu związanego z epidemią koronawirusa niezwykle ważna jest szybka i zdecydowana reakcja. Bardzo dziękuję wszystkim pracownikom, kadrze kierowniczej i zarządom spółek za ogromną odpowiedzialność i zaangażowanie w działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa górników i kopalń - powiedział Adam Gawęda, sekretarz stanu w MAP i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego.

Oceń publikację: + 1 + 53 - 1 - 62

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~ 2020-03-27
  08:55:53

  A po co az tyle wegla wydobywac? Lezy na zwalach, tamten wykorzystać

 • ~Dawid Dziwoki 2020-03-27
  09:20:20

  Szanowny panie ~ czy do Pana w okresie kryzysu jaki nas niestety spotkał dotrze, że należy być samowystarczalnym i niezależnym?

 • ~master4k 2020-03-27
  09:34:47

  @ Dawid Dziwoki

  Ok. Rozumiem argument, ale do obecnej sytuacji pasuje jak pięść do nosa. To w takim razie po cholere na obecne rezerwy? Czekają na wojnę atomową? Jeśli się wstrzyma wydobycie, to i tak będziemy mieli surowca na długie miesiące. Jak sobie górnicy trochę w domu posiedzą, to chyba im się nic złego nie stanie, prawda?

 • ~ 2020-03-27
  09:49:38

  17 42

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~modelT 2020-03-27
  10:18:05

  56 25

  Szanowna Radakcjo.Proszę o zablokowanie użytkownika ~Trop leminga gdyż szerzy publicznie mowę nienawiści na tym portalu.

 • ~trywialny 2020-03-27
  10:48:45

  31 69

  ~Dawid Dziwoki chce poprostu powiedzieć że nasz rząd wie w jakim opłakanym stanie jest służba zdrowia, wie że jeżeli pojawi się taka sytuacja jak w innych krajach to nie będzie w stanie nad tym zaponować. W związku z powyższym nakazali zwiększyć wydobycie węgla bo to co jest na zwałach nie starczy by zasilić wszystkie piece krematoryjne które będą pracowały 24/7. pomysł rządu na uzdrowienie zus i polskiego górnictwa

 • ~ 2020-03-27
  11:06:09

  15 16

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Dawid Dziwoki 2020-03-27
  11:10:08

  67 16

  Master 4k stanie się. Brak eksploatacji ścian grozi ich zawaleniem co moze być nieodwracalne. Trywialny chce powiedzieć, że po prąd nie chodzi się z wiadrem do biedronki, a jego zużycie w dobie kwarantanny wzrosło

 • ~master4k 2020-03-27
  11:33:24

  32 35

  @ Dawid Dziwoki

  Chcesz mi powiedzieć, że nie da się utrzymać kopalni bez ograniczenia wydobycia?

  No to zacytuję ktoś, kogo można uznać za autorytet.

  " Nie da się wyłączyć z funkcjonowania żadnego ogniwa zakładu wydobywczego, bo to wszystko stanowi jedną całość, każdy element technologiczny. Owszem, wyłączenie z ruchu zakładu górniczego przy zachowaniu procesu odmetanowania, odwadniania czy wentylacji i kontroli przeciwpożarowej może mieć miejsce, ale nie na dłużej niż na dwa tygodnie. Tyle kopalnia może wytrzymać bez wydobycia – podkreślił Jerzy Markowski.".

  Dwa tygodnie przestojowego wystarczy? W obecnej sytuacji tak. Swoją drogą nie bardzo rozumiem, co z tym już raz wcześniej wydobytym węglem mielibyśmy robić innego. Czekać, aż zamieni się w diamenty?

 • ~Dawid Dziwoki 2020-03-27
  11:55:49

  56 20

  Ciężko widzę te dwa tygodnie bez wydobycia. Zacytuj lepiej jakiegoś chłopa co robi na wydobyciu, bo Markowski to taki autorytet jak Trynkiewicz przedszkolanka

 • ~Piotr Czaja 2020-03-27
  13:06:35

  27 19

  Jasne niech fedrują.Drukarze Wytwórni Papierów Wartościowych mają pełne ręce robot.Bezrobocie im nie grozi.Dopiero co wydrukowali 8mld pustych zł.Teraz drukują 20mld.Te pieniądze i tak zeżre inflacja. Z500plus zostanie licząc siłę nabywczą pieniądza 200 plus!

 • ~corona 2020-03-27
  13:14:19

  31 13

  Węgiel to nasze jedyne zaopatrzenie energetyczne. Pozatym część węgla na zwałach należy do kontrachentów którzy po prostu magazynują sobie go na kopalniach. O tym to już nikt nie mówi. A gdy nas przyciśnie, węgiel ze zwałów zniknie do 2 miesięcy. W USA zostawili jedną kopalnie Antracytu na pastwę losu. Kopalnia pali się pod ziemią już kilka naście lat. A miasto pustoszeje.

 • ~master4k 2020-03-27
  13:51:05

  25 17

  @ Dawid Dziwoki

  "Markowski to taki autorytet jak Trynkiewicz przedszkolanka"

  Polemizowałbym. "Wykształcenie i działalność zawodowa:
  W 1968 ukończył technikum górnicze i podjął pracę w kopalni, dochodząc przez kolejne szczeble do stanowiska dyrektora KWK Budryk. Był m.in. przez czternaście lat czynnym ratownikiem górniczym. W 1976 ukończył studia na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej, na tej samej uczelni obronił w 1986 doktorat w zakresie nauk technicznych. Zajmował później stanowisko prezesa firmy transportowo-logistycznej.".

  Jak znasz lepsze autorytety to zacytuj proszę. Tylko błagam, bez znających się na wszystkim filozofów po podstawówkach.

 • ~ 2020-03-27
  14:12:36

  28 43

  Jest okazja zamknąć te zbankrutowane gruby i rozgonić towarzystwo związkowe , a kasę przeznaczyć na słuzbe zdrowia.Wungiel w Amsterdamie po 50 euro.

 • ~corona 2020-03-27
  15:21:36

  34 12

  Felix, mam nadzieje że tam w Amsterdamie kupujesz sobie ten wongiel. A nie przyjechałeś tu do polski bo wystraszyłeś się że tam nic nie działają. Każdy niech siedzieć tam gdzie płaci podatki.

 • ~VeB 2020-03-27
  16:29:33

  39 7

  Nadmiernie tylko dla tych co piszą głupoty o rentowności kopalń itp. PGG to ponad 10 kopalń i w każdym artykule o kopalniach informacje są ogólne o całej spółce . Gdyby wziasc tylko pod uwagę 4 kopalnie Row-u to byście się zdziwili ! Praktycznie jest tak że owe kopalnie pracują na te pozostale. Zwały węgla? Dla przykładu na Rydułtowach nie ma żadnych rezerw ,tylko bieżace wydobycie. Więc to świadczy samo że się.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 803