zamknij

Wiadomości

Kopalnia Paruszowiec: zbliża się sądny dzień

2021-01-08, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Wielkimi krokami zbliża się rozprawa, po której będzie wiadomo co z przyszłością kopalni Paruszowiec. Sąd Administracyjny w Gliwicach przychyli się do zmiany Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w Rybniku albo podtrzyma unieważnienie uchwały przez wojewodę śląskiego.

Reklama

Ta sprawa ciągnie się już przez lata. Wkrótce dojdzie do momentu kulminacyjnego. Nie będziemy powtarzać tej historii od początku, skupimy się jedynie na 2020 roku. W kwietniu rada miasta w końcu zmieniła MPZP dla terenów przy ul. Golejowskiej. W skrócie – miasto chciało wyłączyć ten obszar z działalności jakiegokolwiek zakładu górniczego.

Dwa miesiące później wojewoda śląski Jarosław Wieczorek unieważnił uchwałę rybnickich radnych. Magistrat od razu zapowiedział, że skieruje skargę na rozstrzygnięcie zastępcze wojewody.

W międzyczasie RDOŚ nie czekał na decyzję sądu i wydał decyzję środowiskową dla wydobycia węgla ze złoża „Paruszowiec” w Rybniku. Jak wykrył mieszkaniec Rybnika - Benedykt Kołodziejczyk, a dowiodła nasza redakcja - jest jedna, poważna przesłanka przeciwko wydaniu decyzji >>RDOŚ zgodził się na budowę kopalni Paruszowiec. Pomimo że Bapro nie ma gwarancji odbioru odpadów!<<

To tyle w kwestii przypomnienia dotychczasowych wydarzeń na temat walki przeciw nowemu zakładowi górniczemu w Rybniku.

Wczoraj wieczorem mieszkańcy miasta zrzeszeni w facebookowej grupie NIE dla eksploatacji złoża "Paruszowiec" poinformowali, że wkrótce poznamy decyzję sądu administracyjnego w tej sprawie.

- Na stronach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach pojawiła się informacja o terminie rozprawy w sprawie skargi Prezydenta Miasta Piotra Kuczery na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego dotyczące uchylenia MPZP dla ulicy Golejowskiej. Termin rozprawy wyznaczono na 29.01.2021 na godzinę 9:00 – dowiadujemy się.

Jak dodają przeciwnicy budowy kopalni, od jej wyniku zależy, czy problemy Rybnika się skończą, czy też nadal rybniczanie będą musieli walczyć.

- Oby Nowy Rok był naprawdę dobry. Dobry dla środowiska, dobry dla miasta i jego mieszkańców, dobry dla nas – dodają.

Posiedzenie sądu jest niejawne. Oczywiście poinformujemy Was o decyzji, jaka zapadnie w G;iwicach.

Oceń publikację: + 1 + 46 - 1 - 27

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~maciek.stk 2021-01-08
  09:10:10

  Jak na razie problem to ma pan prezydent... z głową.

  Płaczecie, że samorząd jest w czarnej d**ie z kasą. Mogło w tym mieście powstać coś dużego, nowego, na miarę XXI wieku, przynieść solidny, stały wpływ do lokalnej kasy, ale nie. Wojujmy szabelką, przegońmy wszystkich. Jakie to polskie.

  Prezentujecie podejście, jakby to miała być pierwsza taka inwestycja, w Polsce... co ja mówię, w Europie lub nawet na świecie! Jak na to patrzę, to życzę powodzenia tym, którzy będą się mordować z takimi "rybniczanami" budując elektrownie atomowe.

 • ~Jan R. 2021-01-08
  11:49:31

  68 21

  maciek.stk, oczywiście ja również jestem za tym, by kopalnia powstała pod kilkoma warunkami: żadnych szkód górniczych,, cała skała z powrotem pod ziemię, żadnych emisji - hałasu, gazów, pyłów, żadnych "rekultywacji". Wszak jeżeli będzie to inwestycja "na miarę XXI wieku" to te warunki są łatwe do spełnienia.

 • ~Jan R. 2021-01-08
  11:54:44

  26 26

  Poza tym, ta kopalnia rzeczywiście mogłaby przynieść "solidny, stały wpływ do lokalnej kasy", ale definitywnie skończyłby się wpływ do miejskiej kasy z kopalń "Chwałowice" i "Jankowice" oraz z PIT-ów bezrobotnych górników, którzy nie wszyscy zostaliby zatrudnieni w kopalni "Paruszowiec", więc maciek.stk nie opowiadaj bajek.

 • ~Karolina# 2021-01-08
  12:21:53

  15 5

  To miło, że portal podaję datę i godzinę , może kompetentną osoba z UM zdąży pojawić się w sali, z patkowaniem w Gliwicach nie ma problemu

 • ~Karolina# 2021-01-08
  12:41:21

  12 5

  To miło, że portal podaję datę i godzinę , może kompetentną osoba z UM zdąży pojawić się w sali, z patkowaniem w Gliwicach nie ma problemu

 • ~Bernard Jona 2021-01-08
  16:55:22

  29 15

  Rybnik bez dużych zakładów pracy wróci do swoich korzeni i stanie się na powrót małoznaczącą miejscowością. Są na Śląsku miasta które się rozwijają zaś nasz Rybnik raczej się zwija. Atutów brak!

 • ~artefaks 2021-01-08
  17:22:27

  12 8

  Kopalnia Paruszowiec od nazwy złoża , ale zlokalizowana w Rybnickiej Kuźni ul. Golejowska. Przynajmniej Rybnikus będzie miał jak rzut moherową beretką i będzie mógł zbierać berga na chołdzie

 • ~artefaks 2021-01-08
  17:35:06

  30 6

  P. Jona ma rację. 2 Kopalnie do likwidacji , Elektrownia wygaszana ( choć ma kotły nowocześniejsze od borsigów) . Ryfama zlikwidowana , RZny zlikwidowane , Huta Silesia rozparcelowana (ale przynajmniej coś tam jest) , Elrow zlikwidowany , KBO zlikwidowany. ZRB zlikwidowane .Nowa planowana kolej magistralna z pominięciem Rybnika.
  A nowa planowana kopalnia raczej nie powstanie. Tu raczej chodzi o ,,udzielenie odszkodowań" za uniemożliwienie budowy.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 580