zamknij

Wiadomości

Kopalnia Ignacy industrialnym parkiem tematycznym? Miasto ma na nią pomysł

2015-04-24, Autor: bf
Rybnik chce kroczyć śladem naszych południowych sąsiadów z Ostrawy i stworzyć u siebie park tematyczny o industrialnym charakterze – miejsce, które przyciągnie do siebie mieszkańców naszego regionu. Pierwsze kroki zostały już uczynione, pytanie jakie pomysły mają władze naszego miasta na Zabytkową Kopalnię Ignacy?

Reklama

Na wczorajszej sesji rybniccy radni pochylili się m.in. nad zgodą na nabycie nieruchomości znajdujących się przy ul. Mościckiego. Te tereny będące w użytkowaniu wieczystym Kompanii Węglowej S.A., zlokalizowane na terenie dawnej KWK „Ignacy”. Chodziło o budynki magazynu elektrycznego, sprężarkę i maszynę wyciągową „Kościuszko”. Miasto jest już bowiem właścicielem przyległej nieruchomości także wpisanej do rejestru zabytków, na której wykonywane są aktualnie prace rewitalizacyjne.

- Prace stanowią realizację unijnego projektu, polegającego na zagospodarowaniu budynku stolarni i maszynowni oraz terenów przyległych. Po zakończeniu inwestycji powstanie park tematyczny o industrialnym charakterze zarządzany przez instytucje kultury, dla których organizatorem jest Miasto Rybnik. Zakładanym efektem prowadzonych prac jest rozwój infrastruktury okołoturystycznej poprzez rozwój istniejącego produktu turystycznego jakim jest Zabytkowa Kopalnia „Ignacy” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Zrewitalizowana i należąca do miasta kopalnia może się stać unikatem w tym regionie Polski, która przyciągnie do siebie całe rodziny. W jaki sposób? Choćby poprzez urządzenie na terenie Ignacego przestrzeni aktywności dla dzieci. Padł pomysł stworzenia baru mlecznego, a także organizacji ślubów. To nie wszystkie atrakcje, które mogą znaleźć się przy ul. Mościckiego w Niewiadomiu - więcej odpowiedzi znajdziemy w poniższej prezentacji:Oprócz aktualnie prowadzonych robót budowlanych, o których rozmawialiśmy z prezesem Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni „Ignacy” – Alojzym Szwachułą, planowana jest:

- modernizacja nadszybia i szybu „Kościuszko”, maszynowni, sprężarkowni kosztowałaby łącznie 8,64 mln złotych;
- zagospodarowanie terenu – 2,4 mln złotych;
- remont wieży szybu „Kościuszko” wraz z udostępnieniem – 0,65 mln zł.

Jak zaznaczył wiceprezydent Piotr Masłowski, Rybnik w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych ma na obiekt przypisaną kwotę 13,5 mln zł. – Jeżeli chodzi o szyb i budynek maszynowni „Kościuszko” – będziemy występowali o środki na inwestycje w obszarze kultury, gdzie Szlak Zabytków Techniki jest priorytetem. W tym zakresie ryzyko jest co prawda większe, ale mamy też obiekt, który jest bardzo pewny pod względem otrzymania dofinansowania – wyjaśnił.

Głos zabrał też radny Wojciech Piecha. – Kopalnia Ignacy jest perełką architektoniczną w naszym rejonie i nie wolno tego zmarnować. Mam jednak pytanie techniczne, ponieważ kopalnia Rydułtowy-Anna będzie prowadziła w tym miejscu eksploatację. Wystąpią tam szkody górnicze do 2 kategorii. Czy te budynki zostały zinwentaryzowane i odpowiednio zabezpieczone przed takimi wpływami? – zapytał. Zastępca prezydenta Wojciech Student odparł, że ten problem już wystąpił. W trakcie prac na obiekcie, w którym pracujemy odkryto liczne uszkodzenia – były one nie do przewidzenia we wstępnej fazie projektowej. Prace są zaawansowane, ale widać, że jeszcze do zakończenia trochę brakuje, głównie z tego powodu. Oczywiście zabezpieczymy wszystkie obiekty przed postępowaniem szkód górniczych, są na to metody i są przewidziane w kosztach – wyjaśnił.

Natomiast wiceprezydent Janusz Koper przypomniał radnym, że w obliczu kiepskiej sytuacji finansowej górnictwa, Kompania Węglowa robi wszystko, by pozbyć się terenu w Niewiadomiu. – Proponujemy działania mające uratować Ignacego. Nie możemy liczyć na to, że KW zamierza uratować to dziedzictwo – powiedział.

Zrewitalizowany obiekt ma docelowo być połączony z Domem Kultury w Niewiadomiu, a remontowane właśnie budynki będą zarządzane przez rybnickie muzeum.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~Jas Fasola 2015-04-24
  07:43:15

  18 0

  Świetna inicjatywa !! Życzę powodzenia i z niecierpliwością czekam na realizację :))

 • ~charlie 2015-04-24
  07:57:58

  10 0

  No to mamy pierwszą taką wizualizację nowej władzy. Zobaczymy jak ta władza, krytykująca swoich poprzedników za wizualizacje bez realizacji poradzi sobie z realizacją swoich tego typu planów. Żeby nie było, trzymam kciuki bo pomysł bardzo fajny

 • ~Kajzer 2015-04-24
  08:52:44

  6 0

  Skoro Spółka tego nie chce wspomóc finansowo.. To może UE da jakie środki na realizację szczytnego celu.. Inicjatwa po stromie UM Rybnik.

 • ~Kowal07 2015-04-24
  10:16:43

  7 0

  Świetna propozycja aby się udała, takie miejsca w europie są bardzo popularne i tętnią życiem prawie cały rok .
  Nie ma innej opcji dla tego miejsca.

 • ~Arteks 2015-04-24
  10:33:42

  2 0

  Podoba mi się stworzenie tam parku industrialnego i oczywiście jestem na tak - tylko ta wstawka z tym barem mlecznym to chyba jakiś żart lub lapsus nieco ośmieszający tę inicjatywę... Różnica między zagospodarowaniem np. dawnej KWK Katowice w Katowicach oraz huty w Ostrawie różni się od naszego Ignacego jedną rzeczą - obydwa kompleksy znajdują się stosunkowo blisko centrum tych miast i są świetnie skomunikowane. W Ostrawie tramwaje łączą dworzec kolejowy czy centrum miasta z dawną hutą mniej więcej co 5-10 minut. A zobaczcie sobie jak połączony z resztą miasta jest obecnie Niewiadom przez nasz nieruchawy ZTZ...

 • ~jedrek_1_1 2015-04-24
  11:45:51

  0 0

  A co szkodzi tam mały bar mleczny, taki jak to? http://www.wspolnapasja.org/index.php/oferta/gastronomia To jest jedno z bardziej znanych żorskich przedsiębiorstw ;)

 • ~Arteks 2015-04-24
  11:56:35

  0 3

  @jedrek_1_1 - bary mleczne odeszły lub odchodzą do lamusa. Dzisiaj są inne trendy na gastronomię (restauracje, restauracje specjalistyczne, pierogarnie, fastfudy, bary sałatkowe, pizzerie itd). Jeśli uważasz że jest zapotrzebowanie na bar mleczny a'la PRL to czemu z centrum Rybnika gdzie gastronomia ma się dobrze, wszystkie takie obiekty zniknęły? Nie miały wzięcia? Sam oceń. W parku industrialnym - bar mleczny, trochę to obciachowe.

 • ~auralfloat 2015-04-24
  18:11:12

  2 0

  Dobry pomysł, słyszałem o tym już parę lat temu. Jednak, rewitalizację musiałoby przejść także osiedle, drogi i część mieszkańców. No bo w sumie jak wygląda złoty pierścionek w g..wnie? ~Arteks, bary mleczne mają się w Polsce bardzo dobrze. Wyjedź z "miasta" to zobaczysz.

 • ~Arteks 2015-04-24
  18:18:55

  0 0

  @auralfloat - kompletna bzdura. Nie mają się całkiem dobrze bo nawet w Krakowie została ich już garstka w porównaniu do chociażby lat 90. kiedy były ich dziesiątki na każdej tamtejszej ulicy. A te które się utrzymały, zawdzięczają to dotacjom. Nie lepiej coś takiego jak np. bar w Realu albo w Focusie na II p. - estetycznie, różnorodnie i w dodatku każdy może sobie tyle nałożyć ile chce, a płaci się za wagę. Można tęsknić odnośnie PRL za Gierkiem, rozmachem inwestycji przemysłowych, budownictwem mieszkaniowym, ilością miejsc pracy czy służbą zdrowia ale ani za gastronomią, ani za sklepami z tamtych czasów raczej nikt normalny tęsknić nie będzie bo ich poziom był strasznie niski i toporny w porównaniu do tego co mamy teraz.

 • ~1floyd 2015-04-25
  17:52:14

  3 0

  Pomysł bardzo fajny, ale.... Niewiadom to specyficzna dzielnica. Przez naprawdę długie lata żyła w symbiozie z kopalnią Ignacy. W wyniku likwidacji kopalni życie jej mieszkańców diametralnie się zmieniło. Pogorszyła się sytuacja materialna części mieszkańców, budynki mieszkalne dawniej należące do kopalni zaczęły niszczeć. Nowo powstały kompleks, to szansa by na nowo pobudzić do życia tą część naszego miasta. Ale budowa takiego parku to nie tylko koszt jego powstania. Na to można pozyskać znaczne fundusze z UE. Jednak po ukończeniu projektu, trzeba go będzie utrzymywać. A to już konkretne pieniądze które będzie musiało wydać miasto. I to rok w rok. Widzimy co się dzieje w Polsce z Orlikami. Tam gdzie gminy mają kasę to jakoś działają. Tam gdzie kasy brak niszczeją. Aby tak nie stało się z tym parkiem. Niewiadom jest trochę oddalony od centrum, co może być powodem mniejszego jego wykorzystania dla celów komercyjnych. Ale całym sercem jestem za powstaniem takiego obiektu.

 • ~ 2015-04-25
  20:07:40

  0 0

  Cieszę się, że Miasto zaczęło realizować pomysł RAŚ - stworzenia z kopalni "Hoym" (Ignacy) perełki turystycznej. Mogę tylko mieć nadzieję, że pełna realizacja chociaż w części dorówna przemyślanym projektom. Wstawki o barach mlecznych i organizacji ślubów - ewidentny wypełniacz treści - tudzież wyraźnie minimalistyczne podejście ("miejsce, które przyciągnie do siebie mieszkańców naszego regionu" - tylko?) sugerują, że jednak należy mieć obawy, że Miasto niekoniecznie wie, co chce i może zrobić..

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 1279