zamknij

Biznes

Kopalnia „Jankowice” zostanie sprzedana? Związkowcy sprzeciwiają się temu pomysłowi

2014-08-26, Autor: 
Kompania Węglowa S.A. przygotowała i przekazała związkowcom plan naprawczy na lata 2014-2020”. Zawiera on w sobie m.in. sprzedaż czterech kopalń, w tym KWK Jankowice i „Rydułtowy-Anna”. Na tego typu rozwiązanie nie chce się zgodzić górnicza „Solidarność”.

Reklama

Kopalnie na sprzedaż

We wtorek (19 sierpnia) zarząd spółki przekazał dokument („Plan Naprawczy Kompanii Węglowej SA na lata 2014-2020”) przedstawicielom strony społecznej. Następnego dnia struktury Solidarności w KW zaczęły omawiać treść wspomnianego pisma i wyrazili jednogłośny sprzeciw wobec koncepcji sprzedaży czterech kompanijnych kopalń („Jankowice”, „Piekary”, „Pokój”, „Rydułtowy-Anna”) spółce Węglokoks.

Związkowcy sprzeciwili się również pomysłom całkowitej likwidacji Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych (i przeniesienia pracowników do kopalń) oraz przekształcenia pozostałych kompanijnych zakładów w spółki prawa handlowego. - W naszej opinii, bo myślę, że wyrażam tutaj zdanie wszystkich kolegów, byłby to wstęp do prywatyzacji tych jednostek organizacyjnych. Wypuszczenie zakładów na wolny rynek oznaczałoby już na wstępie jeśli nie zwolnienia, to na pewno rewizję warunków pracy zatrudnionych tam ludzi, a nietrudno się domyślić, że nowe warunki byłyby znacznie gorsze, stąd brak naszej zgody na forsowane przez pracodawcę rozwiązanie – powiedział przewodniczący NSZZ „Solidarność” w KW Jarosław Grzesik.

„Duży może więcej”

Związkowcy zgadzają się natomiast na połączenie Kompanii Węglowej, Katowickiego Holdingu Węglowego SA i Węglokoksu w jedną grupę kapitałową. - O konieczności konsolidacji w obrębie sektora przypominamy co jakiś czas. Atutem takiego rozwiązania byłaby przede wszystkim wspólna polityka sprzedaży prowadzona przez zarządzającego grupą. Dzięki temu nie mielibyśmy wreszcie wzajemnego „wycinania się” Holdingu i Kompanii z rynku. Są to przecież dwie firmy należące do tego samego właściciela, z tej samej branży, wydobywające głównie ten sam węgiel energetyczny i wzajemna rywalizacja nie ma tutaj najmniejszego sensu. Wiadomo też, że „duży może więcej”, więc pozycja negocjacyjna grupy kapitałowej przy zawieraniu kontraktów też byłaby znacznie silniejsza niż pozycja samej KW czy Holdingu – dodał Grzesik.

14-stki zostają

Pojawiła się też plotka mówiąca o tym, że plan naprawczy przewiduje likwidację 14-stek. Dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej KW - Tomasz Zięba zaprzeczył, by Kompania Węglowa myślała o takim rozwiązaniu. – Co do sprzedaży czterech kopalni: są to tylko założenia programowe. Trwają na ten temat konsultacje, ale to prawda – temat pojawił się w dyskusji – wyjaśnił Tomasz Zięba.

W oficjalnym komunikacie Kompanii Węglowej możemy przeczytać, że plan naprawczy przewiduje zmianę modelu organizacyjnego firmy, dofinansowanie jej działalności ze źródeł zewnętrznych oraz przekształcenia w składzie akcjonariatu. - Zamierzeniem Zarządu Kompanii, w trakcie prac nad planem naprawczym, była maksymalna ochrona miejsc pracy. Według przyjętych założeń,  spółka koncentrować się będzie na optymalizacji procesów wydobywczych i koncentracji produkcji w obszarach dających szanse na uzyskanie najwyższych wskaźników rentowności. Poprawa wyników finansowych warunkowana będzie ograniczeniem  stałych kosztów osobowych i świadczeń pozapłacowych oraz zobowiązań wobec byłych pracowników. W poza wydobywczych obszarach działalności przewiduje się m.in. przekształcenie wytypowanych zakładów Kompani w spółki prawa handlowego. Wdrożona zostanie nowa polityka sprzedażowa oparta m.in. o zidentyfikowane potrzeby rynkowe, rozwój sieci autoryzowanych dealerów i ofertę sprzedaży węgla wraz z transportem – czytamy w komunikacie.

Związkowcy mają teraz czas na zgłaszanie propozycji poprawek do plany naprawczego. Kolejnym krokiem będzie sporządzenie dokumentu, który stanowić będzie oficjalne stanowisko NSZZ „Solidarność” podczas spotkań konsultacyjnych z pracodawcą na temat ostatecznej treści planu.

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (39):
 • ~sianko 2014-08-26
  07:40:59

  29 8

  Lepiej sprzedać 4 kopalnie niż dać sobie wziąć 14tki..

 • ~toomann 2014-08-26
  08:02:34

  5 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~toomann 2014-08-26
  08:17:26

  92 0

  Przepraszam szanowną Panią Redakcję za zamieszczenie linków konkurencji, które miały potwierdzić mój wpis. Mea culpa! Maxima culpa! Poprawiam się i wpisuję bez konkurencyjnych portali informacyjnych. Ekonomia po Polsku - Na zwałach leży 6 mln ton węgla, kopalnie nie mają już go gdzie składować. Węgiel wietrzeje i traci wartość. A co robi KW SA? Podnosi ceny węgla..... Ale przecież ponad 160 związków zawodowych i 139 etatów z nimi związanych trzeba nakarmić! Ręce opadają.....

 • ~bolo 2014-08-26
  08:37:28

  108 0

  szybka prywatyzacja, likwidacja PRL-owskiego skansenu socjalizmu, amputacja związkowych ryjów od koryta, wyroki dla mafii węglowej. To jedyna metoda uratowania górnictwa.

 • ~daro 2014-08-26
  08:43:22

  28 0

  narazie 14 zostaną potem będzie wielkie łajno tak jak na rymerze ZOK II będą zapieprzać za 2600 brutto bez niczego bez dodatków

 • ~gorkaz55 2014-08-26
  10:23:19

  1 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~freelander30 2014-08-26
  10:24:14

  34 0

  bolek123 0 masz całkowitą rację, ryczypyski sami podpisali, po cichu za plecami żeby emerytom zabrać tonę węgla teraz wielce na zebraniach z emerytami głosili jak to im współczują dwulicowcy!!! pasibrzuchy kasują grube wypłaty za siedzenie przy biurku to jak Ty bolek chcesz ich od kotyta odciągnąć? to by się musiał ustrój zmienić żeby zerwać z PRL-owskimi zwyczajami.

 • ~gorkaz55 2014-08-26
  10:24:55

  0 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Arteks 2014-08-26
  10:34:57

  32 0

  Kiedyś też myślałem że związki zawodowe to główni hamulcowi polskiego górnictwa do momentu konferencji prasowej premiera Tuska który przyznał w wielu wypadkach rację ...związkowcom odnośnie pewnych bardzo złych regulacji państwowych odnośnie węgla. A odnośnie planu naprawczego nie dziwię się górnikom, że mają prawo nie wierzyć władzom spółki. Kilka miesięcy temu w poprzednim planie naprawczym sprzedano KWK Knurów-Szczygłowice i co? Czy uratowało to w jakiś sposób finanse KW? Tylko na chwilę. Natomiast związkowcy nie powinni bronić słabych kopalń bo wszyscy wiedzą że w KW są kopalnie rentowne i bardzo deficytowe. Te deficytowe ciągną w dół te dobre. I jeszcze jedna rada dla związkowców - nigdy nie pozwólcie na wydzielanie spółek z KW. Skończy się tak jak na kolei gdzie jest ponad 30 spółek i wielki chaos z tym związany. Jakoś nie słychać aby różne bogate korporacje w stylu Siemensa czy Opla dzieliły się na spółeczki i coś z nich było wydzielane. Kibicuję naszemu górnictwu bo to nasz największy skarb na Śląsku i jeden z najlepszych i najsolidniejszych pracodawców. Jeśli ktoś uważa że bez górnictwa można na Śląsku egzystować to niech popatrzy na Wodzisław, Czerwionka, Świętochłowice, Siemianowice czy Żory - kiedyś były tam kopalnie i względny dobrobyt mieszkańców, teraz są to najbiedniejsze polskie miasta, a ich ludność dojeżdża w większości do innych miast lub jest na bezrobociu.

 • ~fixfix 2014-08-26
  11:15:01

  20 0

  Jednego nie mogę pojąć dlaczego pan Grzesik albo Kolorz nie zostaną prezesami KW jeden główny a drugi do spraw sprzedaży, z tego co się orientuję to są najmądrzejsi ludzie w regionie jeśli nie w Polsce.
  Jeśli związkowcy znają się najlepiej na górnictwie to dlaczego nic dać ich do sterów mają głowy na karku myślę że jak by doszli do władzy to w mig sprzedali by cały węgiel ze zwałów pewnie po 500zł za tonę.
  Żyję 44 lata i nie słyszałem nigdy aby związkowiec powiedział tak zgadzamy się poza jednym wyjątkiem "na albo mosz do wypłaty" na to się zawsze zgadzają.

 • ~sarmata1 2014-08-26
  11:15:24

  21 0

  RACJA!! związki zawodowe to kule u nóg Polskiego Górnictwa!!! Pajace siedzą pół roku na wakacjach za które zapłacą im górnicy którzy chcą dzieci wysłać na wakacje (a sami robią remont) a w dodatku związkowiec ma prawie 2x tyle co zwykły górnik... jaka logika?? i ile tych związków jest?? Kabaret Młodych Panów dobrze tu ujął wymieniając związki każdego roku lat 80tych... i oni wielce pomagają górnika....

 • ~meinland 2014-08-26
  11:16:34

  0 1

  Arteks, jak zwykle popisałeś się niewiedzą. Zarówno Siemens jak i Opel są podzielone na dziesiątki mniejszych spółek. Przykładowo fabryka Opla w Gliwicach nie jest własnością Opel AG tylko tworzy spółkę General Motors Manufacturing Poland. Do niedawna jeszcze inna fabryka GM - Isuzu w Tychach - też była osobną spółką, obecnie jednak połączono ją z gliwickim Oplem. Jeśli chodzi o Siemensa to ten koncern jest podzielony jeszcze bardziej, bo oprócz podziału pionowego jest tam podział pionowy. Sprzęt telekomunikacyjny pod marką Siemens produkują co najmniej dwie spółki, jest Siemens VDO Automotive (części samochodowe), oświetlenie sprzedają pod marką Osram poprzez tą firmę, a sprzęt kolejowy Siemensa to sprawka oddziału Siemens Mobility.

 • ~Arteks 2014-08-26
  11:25:09

  5 0

  @meinland - niczego nie pomyliłem. Jeśli chodzi o spółki córki to ok. Może tak być. DB też ma różne spółki pod sobą z nazwą DB. Ale polska kolej została podzielona na spółki niezależne które nie mają ze sobą nic wspólnego! Przybyło dyrektorów, naczelników i chaosu... I jestem przeciwko takiemu podziałowi KW. A ty jak zwykle musisz coś na przekorę napisać bo nie byłbyś sobą.

 • ~Tomi3 2014-08-26
  12:06:58

  11 0

  Związki wywalić poza kopalnie zobaczymy ile przetrwa jak będą opłacani tylko ze składek a Emerytom zabrać węgiel przecież piekarze po przejściu na emeryturę też nie mają dożywotnio darmowych bułek

 • ~Bart 2014-08-26
  12:22:40

  0 7

  Tomi3 - ty nie myl pojęć!! nie myl zawodu górnika z zawodem piekarza! piekarz dołu na oczy nie widział! ZAPAMIĘTAJ! - Prawo nie działa wstecz, raz nabyte przywileje nie mogą zostać zabrane przez czyjeś widzimisie.

 • ~Tomi3 2014-08-26
  12:37:17

  20 0

  no i tu się mylisz sam pracuję na KWK Jankowice i za rok jak nic się nie zmieni idę na emeryturę i jestem gotów zrezygnować z tych trzech ton żeby inny młody mógł robić gdzie znajdziesz pracę jak cie sprywatyzują a potem zamkną

 • ~schiphol1 2014-08-26
  12:43:22

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Maniak 2014-08-26
  12:58:03

  8 0

  To wszystko juz dawno przestalo byc logiczne, jaki sens ma modernizacja gdy nikt sie na nia nie zgadza, w takim wypadku co ? zamykamy i ludzie szukaja innej pracy, jezeli ten caly bajzel nie bedzie sie opieral na ile wypracujecie tyle dostaniecie to zawsze bedzie kombinowanie jak zarobic i sie nie narobic. Gdzie tu logika, ludzie zjezdzaja na dol, ryzykuja zycie zeby wydobywac cos czego nikt nie chce a my jeszcze za to placimy i sprowadzamy tanszy produkt z zagranicy, glupia polska mentalnosc

 • ~cerberus 2014-08-26
  12:59:10

  5 0

  Sprzedaz kopaln to najlepszy mozliwy sposob na ich niby ratowanie a ze sprzedac to chca ludziom ktorzy genialnie pojmuja co to jest handel weglem to jeszcze lepiej, a jak to sprzedaja to zapomnijcie o przywilejach, chyba ze z kasy zusu. Jesli rzad chcialby ratowac polskie gornictwo to zakazali by importu taniego albo nalozyli by na niego wieksza akcyze, wiec zwiazkowcy juz nie macie nic do gadania bo wasze stanowiska potajemnie sa juz likwidowane, a gornicy z tych kopaln i tak tam beda pracowac za te 2600 (z czterema sobotami i niedzielami) to wkoncu nabiora szacunku do ludzi ktorzy pracuja w prywatnych firmach na takich warunkach.

 • ~eloo 2014-08-26
  15:13:35

  1 0

  zlikwidowac bo z jakiej racji z moich podatkow kopalnia ma dostawac dotacje bo przynosi straty a jakis ryl lub pierdzistolek za nasze dutki dostaje 14-tki wegiel kartki itp.Jak jakies przedsiebiorstwo przynosi straty to pracownikowi sie obcina byle co i w koncu zamyka sie biznes a na grubie odwrotnie

 • ~Floid 2014-08-26
  16:18:53

  0 0

  !3-stki , 14-stki , Barbórki, darmowy węgiel, bony , talony.Taki ryl to ma życie :-}}

 • ~schiphol1 2014-08-26
  17:06:03

  4 0

  no rzeczywiście, słowem "rzić" złamałem regulamin... Witki opadają...

 • ~wera 2014-08-26
  17:23:49

  16 0

  ~floid powtarzasz się talony=darmowy węgiel nie do końca bo jest opodatkowany,13-nie ma już od x lat ,na barbórkę i 14 ci odtrącają i dostajesz tę kwotę jednorazowo ,niech zlikwidują wszystkie przywileje a zaczna płacic górnikom godnie tyle ile w czechach, niemczech, hiszpani itp.bajek się nasłuchałeś i tyle.

 • ~zbig67 2014-08-26
  17:30:08

  16 0

  ciekawa sprawa że taki pośrednik jak Węglokoks ma kasę a kopalnie długi! nic nie produkuje tylko sprzedaje kopalniany węgiel. druga sprawa to ceny węgla. na giełdzie w Amsterdamie 73 dolary, u nas pod kopalnią 200 dol. za tonę. też chcę kupić po 73 dolary!

 • ~marekm71 2014-08-26
  18:45:59

  13 0

  Związki zawodowe w Polsce doprowadziły do Ruiny FSO, Stocznie a teraz kopalnie. Oni się nie zgadzają ale to Oni są winni temu ze kopalnie ledwo zipią. najpierw wysysają z każdego zakładu ile się tylko da a jak już zakład leży to jeszcze go dobijają blokując wszelkie reformy.

 • ~STEFAN SIARZEWSKI 2014-08-26
  19:11:12

  12 0

  Czas najwyższy ! Prywaciarz będzie pilnował interesu , a nie narzuceni z góry "DYREKTORZY".Do tego porządek z przywilejami , jak można premie płacić od obrotu a nie od zysku ?... wiem wiem , zaraz mi powiecie zjedź sam na dół....więc po h.. tam zjeżdżacie? Proszę zerknijcie na Bogdankę! Dlaczego im opłaca się sprzedawac węgiel do Rybnika i jeszcze zarabiać ?

 • ~rad11 2014-08-26
  19:24:44

  10 0

  Co to zlot krzykaczy na forum którzy zarabiają najniższy kraj czy co? Związki może nie są świętoszkami ale sytuacje w górnictwie jaką mamy możemy zawdzięczać naszemu rządowi jakoś nikt nie krzyczy że szanowna pani prezes Łobodzinska nic nie robiła w czasach dobrej koniunktory a teraz zwiała się do weglokoksu oczywiście po wzięciu gigantycznej odprawy.

 • ~STEFAN SIARZEWSKI 2014-08-26
  19:47:02

  7 0

  Wszyscy są winni ! Najwięcej dla polskich kopalń zrobił Buzek i Steinhof... czy wiecie ,że wtedy kopalnie przynosiły zyski ?
  Od 2001r nikt nie potrafił jasno określić celu tej gałezi gospodarki....winni są Rzady , Prezesi , Związki i Pracownicy nie czarujmy się ! Czas najwyższy na pełną prywatyzację !

 • ~andrzej35 2014-08-26
  20:34:34

  12 0

  A, gdzie się znajdują te zwały? chciałbym je obejrzeć na własne oczy

 • ~andrzej35 2014-08-26
  20:38:57

  11 0

  A gdzie są te zwały ja chciąłbym obejrzeć te zwały na własne oczy, u mnie we firmie też sie mówi że nie będzie podwyżek, bo węgiel na zwałach, hołdy wiem kaj się znajdujom , ale zwałów nie potrafia zlokalizować

 • ~rad11 2014-08-26
  22:13:36

  11 0

  A dlaczego Rybnik jest jednym z bogatszych miast pewnie dzięki prywacie, nie nie prywata myśli jak wyciągnąć a nie płacić, ciekawe czy jak kopalnia będzie prywatna to do miasta też będą takie krocie spływać.

 • ~STEFAN SIARZEWSKI 2014-08-26
  23:15:11

  0 4

  Słuchaj nadal ideologi związkowej...Podatnicy rocznie do kopaln dokładają około 6 miliardów rocznie ;)

 • ~obserwathor 2014-08-26
  23:36:20

  16 0

  2014-08-26 22:13:36 ~rad11 napisał/a : "(...) ciekawe czy jak kopalnia będzie prywatna to do miasta też będą takie krocie spływać",
  pewnie podobne, jakie spływają ze sprywatyzowanej elektrowni, marketów i centrów handlowych

 • ~ 2014-08-27
  14:17:25

  1 0

  Zwiazki sa po to zeby walczyli o pracownikow a co oni nic nie robia tylko patrza zeby im bylo lepiej

 • ~hardmark 2014-08-30
  15:50:37

  13 0

  Myślę ,że problemem są również emeryci górniczy pracujący nadal w prywatnych spółkach górniczych i około górniczych.
  To oni : 1. Zabierają pracę młodym ludziom. 2. Zaniżają wypłaty innym( brak składek).
  Kolejny problem to jednak związkowcy. Zrobią wszystko aby utrzymać się na stołkach.Przecież to oni trzymają rękę na Funduszu Socjalnym, otrzymują większe wypłaty niż ich koledzy po fachu. Dlatego dziś będą krzyczeć o strajku a jutro powiedzą pracownikom ,że jednak pomysł likwidacji/zamknięcia jest dobry i dzięki temu uratują się miejsca pracy.

 • ~Evelina87r 2014-09-01
  08:28:46

  0 17

  A ja uważam, że górnicy małą za dobrze i cfaniakują, niech zap... do 67r.ż tak jak każdy normalny!! A nie wszystko za free i jeszcze źle!

 • ~tygrys1234 2014-09-05
  06:10:09

  2 0

  polaczki na uczyc sie musicie rzyc ekonomicznie jak zaklad przynosi straty to sie zamyka lub sprzedaja komus kto ma glowe na karku a ze zwiazkowcami porzadek zrobic trzeba darmozjady.

 • ~wiadome 2014-09-09
  07:53:15

  4 0

  tylko liczycie tym gornikom, a ile wklada sie w strefe budzetowki to nikt nikomu nie wypomina

 • ~krycha46 2014-09-23
  03:59:37

  1 0

  do marekm 71---to nie związki zawodowe doprowadziły do ruiny FSO,stocznie a teraz kopalnie.Pomyliłeś. pojęcia' do tego doprowadził rząd Tuska!.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5256