Działacze akcji społecznej Karny Kopciuch trzeci miesiąc z rzędu sprawdzili jak samorządy egzekwują uchwałę antysmogową. W marcu 2022 roku niezmiennie liderem pod względem przeprowadzanych kontroli jest Rybnik. Coś drgnęło w mniejszych gminach regionu - w marcu było więcej kontroli i mandatów za używanie “kopciuchów”.
Od 1 stycznia 2022 roku na terenie Śląska obowiązuje uchwała antysmogowa. Zakazane jest korzystanie z pieców starszych niż 10 lat oraz nieposiadających tabliczki znamionowej. Karny Kopciuch sprawdził jak egzekwują uchwałę strażnicy i urzędnicy z Rybnika, Czerwionki-Leszczyn, Gaszowic, Jejkowic, Lysek, Świerklan, Wodzisławia Śląskiego, Godowa, Gorzyc, Lubomi, Marklowic, Mszany, Pszowa, Radlina, Rydułtów, Żor i Jastrzębia-Zdroju.
To już kolejny miesiąc, jak działacze Karnego Kopciucha monitorują czy i jak samorządy w regionie egzekwują tzw. uchwałę antysmogową. Na koniec miesiąca Karny Kopciuch spytał straże miejskie, gminne lub urzędy miast i gmin:
Jak się okazuje, najwięcej kontroli kotłowni w całym regionie przeprowadzili strażnicy z Rybnika. Straż miejska przeprowadziła aż 655 kontroli. W 76 domostwach wykryto kotły niespełniające warunków uchwały antysmogowej - siedemnastu właścicielom wystawiono mandaty karne w wysokości 500 złotych, a pięćdziesięciu jeden pouczono. We wszystkich przypadkach wyznaczono termin ponownej kontroli.
W Czerwionce-Leszczynach przeprowadzono 31 kontroli. Osiem razy ujawniono użytkowanie kotłów niespełniających uchwały antysmogowej. Sprawcy wykroczeń nie otrzymali mandatów, a tylko pouczenia. Nie wyznaczono też terminu wizyt rekontrolnych - właściciele kopciuchów w pierwszej kolejności muszą złożyć w Urzędzie deklarację terminu zmiany źródła ciepła, dopiero po tym czasie przeprowadzane będą ponowne kontrole.
W gminie Gaszowice przeprowadzono 13 kontroli. W jednym przypadku stwierdzono korzystanie z pieca niezgodnego z uchwałą antysmogową, które zakończyło się wystosowaniem pouczenia oraz wyznaczeniem terminu ponownej kontroli.
W Jejkowicach strażnicy gminni przeprowadzili 15 kontroli, podczas których znaleźli 4 kopciuchy. W jednym przypadku nałożono mandat w wysokości 200 złotych, natomiast w pozostałych właścicieli pouczono. Każdemu zapowiedziano ponowną wizytę strażników.
Na terenie gminy Lyski przeprowadzono 13 kontroli. W jednym przypadku stwierdzono korzystanie z pieca niespełniającego warunków uchwały - na właściciela nałożono mandat karny w wysokości 200 złotych i wyznaczono termin rekontroli. Można zauważyć, że wysokość mandatu w porównaniu do stycznia wzrosła o 80 złotych.
Po raz kolejny nie otrzymaliśmy na czas informacji ze Świerklan. Ile kontroli tam przeprowadzono? Z jakim skutkiem? Tego nie wiemy.
W powiecie wodzisławskim po raz kolejny najwięcej kontroli przeprowadzono w Wodzisławiu Śląskim. Straż miejska sprawdziła 88 kotłowni, w skutek czego ujawniła użytkowanie 15 kotłów niezgodnych z uchwałą antysmogową. Pouczono pięć osób, natomiast pozostałe dziesięć ukarano mandatem w wysokości między 100 a 300 złotych (dla przypomnienia: w poprzednich miesiącach minimalna kwota mandatu wynosiła 50 złotych). Rekontrolę zapowiedziano we wszystkich przypadkach.
W Godowie urzędnicy przeprowadzili 9 kontroli, podczas których wykryli dwa kotły niezgodne z uchwałą antysmogową. W jednym przypadku protokół przekazano na Policję, natomiast w drugim przypadku właściciel przeprowadza remont generalny, który ma również objąć wymianę źródła ciepła. W obu przypadkach wyznaczono termin rekontroli.
W gminie Gorzyce i Lubomia kontrole przeprowadza Straż Gminna z Lubomi. W gminie Gorzyce strażnicy przeprowadzili 9 kontroli, podczas których w trzech przypadkach stwierdzili korzystanie z pieca niezgodnego z uchwałą. Każdego sprawcę wykroczenia pouczono. Nie we wszystkich przypadkach strażnicy zapowiedzieli rekontrolę.
W gminie Lubomia przeprowadzono 18 kontroli - w jednym z domostw znajdował się kocioł niezgodny z uchwałą antysmogową. Właściciela pouczono.
W Rydułtowach straż miejska przeprowadziła 76 kontroli. Użytkowanie nielegalnego kotła stwierdzono w ośmiu przypadkach. Tak samo jak w zeszłym miesiącu, strażnicy powstrzymali się od ukarania mandatem - sprawcom wykroczenia nakazano dostarczyć dokumentację potwierdzającą podjęcie działań zmierzające do wymiany kotła, pouczono ich oraz zapowiedziano wizytę rekontrolną.
W Marklowicach tym razem przeprowadzono kontrole (w zeszłym nie było ani jednej) - urzędnicy wybrali się w teren 9 razy (były to zgłoszenia mieszkańców oraz Karnego Kopciucha), jednak w żadnym z domostw nie znajdował się kocioł niezgodny z uchwałą antysmogową.
Również w Mszanie tym razem postanowiono skontrolować okolicę - urzędnicy sprawdzili 9 posesji. Osiem kontroli zostało wcześniej zaplanowanych, jedna była efektem zgłoszenia. W żadnym przypadku nie ujawniono korzystania z nielegalnego źródła ciepła.
W tym miesiącu w Radlinie przeprowadzono 52 kontrole. W siedmiu przypadkach ujawniono użytkowanie kopciucha - każdego sprawcę wykroczenia pouczono oraz zapowiedziano rekontrolę.
Niestety nie otrzymaliśmy informacji z Pszowa - ile kontroli przeprowadzono oraz z jakim skutkiem? Tego nie wiemy.
Straż Miejska w Jastrzębiu-Zdroju zwolniła tempo kontroli - tym razem skontrolowano zaledwie 166 posesji. W 13 przypadkach ujawniono korzystanie z pieca niespełniającego wymogów uchwały antysmogowej. Tak samo jak w zeszłym miesiącu, właścicielom nie wystawiono mandatów, jedynie ich pouczono oraz zapowiedziano ponowną wizytę kontrolną.
Swój wynik poprawiły Żory - w przeciągu miesiąca skontrolowano 45 palenisk, z czego aż 32 kontrole były uprzednio zaplanowane przez urzędników. Trzy razy ujawniono korzystanie z nielegalnego kotła, skutkiem czego skierowano wnioski do sądu o ukaranie oraz zaplanowano ponowne kontrole. W dwóch przypadkach ustalane są daty montażu kotłów, zatem dopiero wtedy będzie można ustalić, czy właściciele popełnili wykroczenie.
Podsumowując, między 22 lutego a 21 marca 2022 roku w 17 gminach subregionu zachodniego przeprowadzono w sumie 1208 kontroli. 142 kotły nie spełniały wymogów uchwały antysmogowej. Mandatami ukarano 29 sprawców wykroczeń, a 100 zostało pouczonych. Zapowiedziano również 130 wizyt rekontrolnych.
Jak wyniki wyglądały w poprzednich miesiącach (uwaga: wtedy sprawdzaliśmy wyniki za 15 dni roboczych)?
Suma przeprowadzonych kontroli - 851 (luty), 1063 (styczeń).
Liczba kotłów niespełniających wymogów uchwały antysmogowej - 113 (luty), 117 (styczeń).
Liczba wystawionych mandatów - 20 (luty), 28 (styczeń).
Liczba pouczeń - 90 (luty), 81 (styczeń).
Liczba zapowiedzianych rekontroli - 100 (luty), 139 (styczeń).
Od 1 stycznia 2022 r. działacze Karnego Kopciucha uważnie sprawdzają, jak samorządy wywiązują się z obowiązku egzekwowania uchwały antysmogowej. Co miesiąc sporządzają raport z działań straży miejskich, gminnych i urzędników. Karny Kopciuch śledzi też los zgłoszeń “kopciuch” przesyłanych poprzez stronę www.karnykopciuch.pl. Każde takie zgłoszenie jest skierowano do odpowiedniej straży miejskiej lub gminnej bądź urzędu miasta i gminy. Następnie działacze Karnego Kopciucha proszę organy o odpowiedź zwrotną jaki był wynik przeprowadzonej kontroli.
Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy, samorządy i organizacje społeczne:
Partnerami medialnymi akcji są:
Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres [email protected]. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa
Tagi: Karny Kopciuch, Janusz Piechoczek, Emil Nagalewski, Zdzisław Kuczma, Wacław Wrana, Rybnicki Alarm Smogowy, Fundacja 360!
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
79169Rybnickie nutrie mogą być karmą dla innych zwierząt. RDOŚ ogłosił przetarg na odłów i ich uśmiercenie
52690„Teresa żyła na własnych zasadach i na własnych zasadach odeszła”. Sąsiedzi mają żal: zrobiono z nas potworów
41291Śmiertelne potrącenie na torach w Suminie. Nie żyje kobieta (aktualizacja)
29944Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
28023Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
+330 / -40Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
+271 / -4Akcja służb na Zalewie Gzel. Mężczyzna nie chciał wyjść z wody, uciekał służbom
+113 / -8Im mniej kontrastu, tym lepiej dla nerek. To pierwszy taki zabieg w rybnickim szpitalu
+87 / -0Pilot zahaczył o płytę lotniska w Gotartowicach. Ratowali go inni lotnicy
+99 / -20Prokuratura postawiła zarzut Michałowi Wosiowi. Poseł mówi o „bełkocie”
33W przedszkolach „dół”, w podstawówkach rekord. Porównujemy liczby w oświacie na przestrzeni lat (infografiki)
23Za czym tak długa kolejka przed Sądem Okręgowym w Rybniku? Ludzie stoją w niej godzinami!
16Rewolucja w szkołach. Zobacz, jakie zmiany zachodzą od 1 września
14Aktywiści: tu żyje więcej niż 200 nutrii, ich zabicie nie rozwiąże problemu. Liczą zwierzęta (zdjęcia)
13Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~maxobob 2022-03-31
20:43:45
Witam wszystkich. Jak na te kontrole spojrzeć i ocenić?? Najlepszy Rybnik ! no i dobrze, a jak powiat źle bardzo źle!!!! i co z tym zrobić??? normalnie KABLOWAĆ I TYLKO TYLE bo innego lekarstwa niema na trucicieli! gminy lecą w co? w ciu...la , bo wybory będą a tam każdy się zna!! A u mnie byli strażnicy bardzo grzeczni i kompetentni, ale był problem aby nie zbrudzić mundurku przy pozyskaniu zdjęcia z tabliczki znamionowej , hm może kominiarz by z nimi chodził to by się nie narażali na brud w kotłowni hahaha i ha. A tak na marginesie w chłodne wieczory jechać przez powiat SMROD I TO NIEWIADOMO Z CZEGO????PŁYTY MEBLOWE i wszystko co się pali!!! Szkoda że nie wszyscy to rozumieją. Jak jest biedny to wystarczy z lasu przynieść suszki i juz jest ciepło i nikogo nie truje , a nawet leśniczy będzie zadowolony że czyści las , tak było kiedyś. No cóż są ludzie i ........... Pozdrawiam
~korniszon 2022-04-01
06:31:17
jest jeszcze sporo smrodziarzy np Wodna 48
~ 2022-04-01
08:51:52
Wnuosek? Opłaca się nie postępować z przepisami i dodatkowo jest się całkowicie bezkarnym.
Urzędnicy nagradzają tych, którzy nie przestrzegają ich uchwał.
Ci, którzy wymienili piece na czas płacą po prostu więcej a ci co nie śmieją się z tzw. "pouczeń".
~Dariusz Weirauch 2022-04-01
10:48:20
Karać jak najwyższymi mandatami,inaczej nie wymienią. Tych co naprawdę nie stac jest garstka. Większość to cwaniacy.
~hanys21219 2022-04-01
11:12:03
Nie dość że część mieszkańców w kopciuchach spalają śmieci to jeszcze po nocy wylewają szambo na posesję. Wystarczy pojechać autobusem w godzinach wieczornych na trasie Rybnik Rudy. Smród jest straszny ale co tam pośmierdzi i przestanie...
~Adam72 2022-04-01
12:29:44
I po co się bałem, wydałem 20tys. zł bo chciałem być eko-sprawiedliwy. Mam okno, wzrok i węch. Żałuję, lepiej byłoby wyremontować łazienkę. Drony-srony , straszenie, pisanie, gadanie- 90fm i nie tylko. A inni byli cicho, kopcili i kopcą dalej. Pytam- jak to jest? Trzeba kablować jak za komuny? Takie ORMO? ( młodzi nie pamiętają )Gdzie jesr jakiś system? Wiem, że Ci do których piszę i tak na to nie odpowiedzą. Pozdrawiam tych co nie kopcą, a tym co kpcą trochę gratuluję odwagi.