zamknij

Wiadomości

Koniec ze szpecącymi reklamami. W centrum miasta powstanie park kulturowy

2016-01-07, Autor: 
Szykuje się prawdziwa rewolucja w centrum naszego miasta. Władze Rybnika planują powołać do życia park kulturowy. Co to takiego? Jakie zasady będą obowiązywały wewnątrz tego obszaru?

Reklama

Władze Rybnika chcą stworzyć park kulturowy obejmujący całe śródmieście. Jego granice biegną wzdłuż ul. Kościuszki, Piasta, Mariańskiej, Kotucza, bulwarów nad Nacyną, Raciborską, Wiejską, a także w pobliżu ul. Reymonta. W sumie ochroną ma zostać objęty obszar śródmieścia miasta o powierzchni około 121 hektarów.

Miasto chce w ten sposób chronić historyczną i kulturową kolebkę Rybnika, na której znajduje się wiele zabytkowych i wartościowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków. - Mamy prawo korzystać z przestrzeni miasta i wszelkich jego dobrodziejstw. Jednocześnie mamy obowiązek ochrony tej przestrzeni. Utworzenie na terenie śródmieścia parku kulturowego daje możliwość ochrony jego wyjątkowego charakteru oraz wprowadzenia ładu estetycznego w mieście. Dziś centrum miasta wymaga uporządkowania a stworzenie parku kulturowego będzie narzędziem do poprawy jego atrakcyjności – tłumaczy prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Magistrat ma ku realizacji tego celu odpowiednie narzędzia – ustawę o ochronie zabytków, a także od niedawna – ustawę krajobrazową. Regulamin parku kulturowego ma być restrykcyjny. Na jego terenie mogą być ustanowione zakazy i ograniczenia dotyczące:

1) prowadzenia robót budowlanych oraz działalności przemysłowej, rolniczej, hodowlanej, handlowej lub usługowej;
2) zmiany sposobu korzystania z zabytków nieruchomych,
3) umieszczania tablic, napisów, ogłoszeń reklamowych i innych znaków niezwiązanych z ochroną parku kulturowego, z wyjątkiem znaków drogowych i znaków związanych z ochroną porządku i bezpieczeństwa publicznego,
4) zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury,
5) składowania lub magazynowania odpadów.

Przepisy nie będą mogły jednak regulować wielu innych kwestii takich jak:
- reklamy na pojazdach,
- rozdawanie ulotek,
- handel uliczny,
- ogródki gastronomiczne,
- montaż anten,
- urządzeń nagłaśniających i klimatyzujących na zewnątrz budynków,
- umieszczanie tymczasowych obiektów budowlanych.

- Park kulturowy powstanie dzięki uchwale podjętej na sesji Rady Miasta Rybnika, która będzie zakładała ochronę krajobrazu kulturowego parku oraz uporządkowanie, zachowanie i właściwe kształtowanie krajobrazu kulturowego i historycznego charakteru najstarszej części miasta. Przepisy te określą między innymi jakie będą mogły być w tym obszarze elewacje, reklamy, zasady prowadzenia działalności czy porządkowania terenu. Łatwiejsze też będzie pozyskanie dofinansowania na remont obiektu zabytkowego zlokalizowanego na tym obszarze – dodaje Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Za naruszenie zasad straż miejska będzie mogła od razu karać mandatami.

Z kolei Wojciech Student, pełnomocnik prezydenta ds. inwestycji i gospodarki przestrzennej tłumaczy, że pozytywny efekt wprowadzenia parku kulturowego będzie odczuwalny po jakimś czasie. Podobną decyzję podjęto bowiem we Wrocławiu. - O dziwo, w tym mieście pierwsze dostosowały się duże sieci – zdali sobie sprawę jakie negatywne skutki może przynieść nieprzestrzeganie nowych zasad. Po roku okazało się, że największymi zwolennikami parku kulturowego byli jego przeciwnicy. Wydaje mi się, że u nas będzie podobnie – mówi Wojciech Student.

Władze naszego miasta chcą przedstawić radnym jeszcze dwie uchwały, które mają szczegółowo opisywać co będzie zabronione, a co dozwolone na obszarze parku kulturowego. Zostaną następnie przekazane do konsultacji społecznych.

Czy w Rybniku jest za dużo reklam/plakatów/billboardów?





Oddanych głosów: 1009

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
  • ~biuro@. 2016-01-07
    07:49:31

    0 41

    kosmetyczne bzdury ,które najbardziej dotkną małych przedsiębiorców, a porównywanie wrocławia do rybnika jest śmieszne i świadczy o braku własnej inicjatywy i orginalnych pomysłów na miasto , prawdziwe problemy z którymi rybnik się boryka od ponad roku ICH nie ruszyli..

  • ~rodzyn 2016-01-07
    08:24:26

    85 0

    Proponuję ten obszar chroniony podłączyć w 100% do ciepłowni i zakazać w nim palenia węglem.

  • ~miastowy 2016-01-07
    08:46:35

    45 0

    Nareszcie coś z tematem tego wszechogarniającego bajzdlu w przestrzeni miejskiej. Te reklamy jedna na drugiej, jedna bardziej pstrokata od drugiej. Wszyscy zachwycamy się porządkiem krajów zachodnich, zwąłszcza niemieckojęzycznych, po czym gdy u nas coś takiego chce się wprowadzić (w sumie małym kosztem) to pierwsza wypowiedź podważa sens zmian. Mam nadzieję jednak, że miasto da czas mnijszym przedsiębiorcom lub zastsuje np. jakąś ulge pdatkową w przypadku "niezwłocznego" dostosowania się do nowych przepisów.

  • ~Foxy_02 2016-01-07
    09:07:04

    52 0

    W końcu koniec ze szmirowatymi, jarmarkowymi tablicami jak z lat 90-tych. I tak tego badziewia nikt nie czyta a wygląd to jak w Bangladeszu.

  • ~ 2016-01-07
    09:18:44

    38 0

    Dobra decyzja! Jeszcze tylko podłączenie do ciepłociągu i byłoby jak należy

  • ~Mont1 2016-01-07
    09:29:38

    0 16

    Decyzja byłaby dobra, gdyby Rybnik miał starówkę. Tak naprawdę, chodzi o to by urzędnicy mieli co robić - wydawać pozwolenia, kontrolować etc. urzędnik musi mieć władzę nad obywatelem bo jeszcze okaże się zbyteczny ;)

  • ~target 2016-01-07
    09:55:33

    0 6

    Osobiście zaczyna mnie to troszkę śmieszyć. Donice, teraz park kulturowy, a wcześniej katalog standardów roślinnych i wizualnych. Od prezydenta marketowego do prezydenta ogrodnika. Fajnie, bo dlaczego by nie mieć porządku tyle tylko jakie to ma przełożenie na miejsca pracy, ewentualne pomysły mieszkaniowe dla młodych czy też promocję miasta dla osób przyjezdnych, które być może tu osiądą? Za chwilę mija rok prezydentury p. Kuczery i mamy prezydenta ganiającego z motyką po mieście i robiącego wspaniałe rabaty i stawiającego za ponad 300tyś donice, które jakoś niekoniecznie będą niosły lepsze życie dla miast. Zaczyna mnie to zwyczajnie śmieszyć jakie ten gość wnosi pomysły na początku.

  • ~bikerek 2016-01-07
    10:56:04

    19 0

    Żeby móc oglądać miasto bez szpecących reklam, trzeba najpierw w sezonie grzewczym wyjść na ulicę. A to niestety grozi uduszeniemm. Czemu nie działają pomiary w Borkach. Strach się bać wyników.

  • ~malamalpa 2016-01-07
    11:16:46

    18 0

    Wreszcie. mam nadzieje, ze bedzie dzialac. Przez kilkanascie lat przedsiebiorcy zrobili taki syf, ze czujesz sie jakby ktos zyletka po oczach ci przejechal. Jak sie obejrzy ten filmik Rybnik 1993 to momentalnie rzuca sie w oczy schludnosc. Za komuny i przed wojna okna wystawowe sluzyly do reklamy sklepu i byly malymi dzielami sztuki teraz sa zaklejome kolorowymi napisami albo wokazuja wnetrze sklepu bo tak taniej Niech przedsiebiorcy konkuruja ze soba oferta a nie dziadostwem krzykliwym badziewiem, Reklamy i szyldy powinny byc ograniczone do parteru budynku i zajmowac jego jakis okreslony procent. Potem dziwimy sie, ze w zachodniej europie jest tak schludnie. Tak wszystko jest regulowane.

  • ~malamalpa 2016-01-07
    11:21:52

    7 0

    Wreszcie. mam nadzieje, ze bedzie dzialac. Przez kilkanascie lat przedsiebiorcy zrobili taki syf, ze czujesz sie jakby ktos zyletka po oczach ci przejechal. Jak sie obejrzy ten filmik Rybnik 1993 to momentalnie rzuca sie w oczy schludnosc. Za komuny i przed wojna okna wystawowe sluzyly do reklamy sklepu i byly malymi dzielami sztuki teraz sa zaklejome kolorowymi napisami albo wokazuja wnetrze sklepu bo tak taniej Niech przedsiebiorcy konkuruja ze soba oferta a nie dziadostwem krzykliwym badziewiem, Reklamy i szyldy powinny byc ograniczone do parteru budynku i zajmowac jego jakis okreslony procent. Potem dziwimy sie, ze w zachodniej europie jest tak schludnie. Tak wszystko jest regulowane.

  • ~Arteks 2016-01-07
    11:35:49

    24 0

    Kapitalny pomysł!!!!!! Mnie najbardziej wkurza kilka szpetnych bud sprzedających kebaby na Raciborskiej czy pojawiające się w centrum latem stoiska z pomidorami czy truskawkami... Od czego jest targowisko miejskie? Od czego są wolne lokale w których kulturalnie można usiąść i zjeść zapiekankę czy kebaba? Poza tym co zauważają tutaj prawie wszyscy komentatorzy czyli jakimiś beznadziejnymi reklamami niektórych przedsiębiorców może będzie szansa na zmuszenie banków, skoków i firm pożyczkowych na poprawę wystaw bo te pozalepiane okna wystawowe oszpecają kamienice. No i wreszcie będzie też bat na właścicieli posesji zaniedbanych czy zagraconych. :) Duży krok do przodu którzy może "oczyszczyć" Śródmieście z bałaganu. :D

  • ~Arteks 2016-01-07
    11:38:14

    3 0

    @bikerek - uduszenie może grozi tym którzy mieszkają w dzielnicach gdzie są same kopciuchy ale na Nowinach czy w centrum nie jest najgorzej dzięki dużej ilości obiektów podłączonych do ciepłociągu. Jakbym mieszkał w Popielowie czy Radziejowie - na pewno w takie dni jak wczoraj czy dzisiaj nie wyszedłbym z domu. ;(

  • ~ 2016-01-07
    12:07:48

    24 0

    Granica parku kulturowego omija jedno z najbardziej zaszpeconych badziewnymi reklamami miejsc w Rybniku - okolice skrzyżowania Kotucza/Rudzka. Widząc te reklamy w okolicach cmentarza chce mi się żygać.

  • ~riko 2016-01-07
    12:38:07

    16 0

    zoltan - stwierdzam to samo w 100% - centrum miasta -skrzyzowanie Rudzka - Kotucza , totalny syf reklamowy !!!!!! WSTYD dla U.M !!!

  • ~siwy_rybnik 2016-01-07
    14:38:14

    14 0

    Kapitalny pomysł. W każdym cywilizowanym kraju takie rozwiązania funkcjonują od dawna - miasta są po prostu urocze, nie ma całej masy reklam, billboardów i wszystkiego innego co oszpeca miasto. Nie ma co się przejmować drobnymi psiedsiębiorcami, w krajach rozwiniętych sobie poradzili z tym, to w Polsce też sobie z tym poradzą. Nawet w Polsce w niektórych miastach od pewnego czasu są robione podobne porządki. Wszędzie te same obawy, że to zaszkodzi drobnym przedsiębiorcom, faktycznie nic takiego nie miało miejsca. Nawet Warszawa już w tym kierunku działa - obecnie Warszawa nie wygląda tak "obskurnie" jak to miało miejsce choćby 2-3 lata temu. Nawet na Dworcu Centralnym (wykluczając podziemia) zakazywane jest używanie kolorowych "dziwadeł". Okazuje się, że na Dworcu Centralnym jest na 1 piętrze Biedronka. Nawet jednej reklamy tam nie ma, a logo Biedronki to biały napis "BIEDRONKA" na czarnym tle. Aby zlokalizować Biedronkę to trzeba nieźle się rozglądać, ewentualnie przy okazji na nią natrafić idąc do poczekalni na 1 piętrze. Nie ma co siać lamentu nad tym co władze miasta planują zrobić. Niestety, ale obecnie Rybnikowi bliżej do Bombaju w Indiach niż do cywilizacji zachodniej. Tylko w Indiach widziałem tak duże nasycenie reklamami na każdym kroku, jak to ma miejsce obecnie w Rybniku czy w innych polskich miastach. Nawet Węgrzy już z tym porządek zrobili, choć są jeszcze biedniejszym krajem niż Polska.

  • ~siwy_rybnik 2016-01-07
    14:49:30

    7 0

    @bikerek - niestety racja. Aktualnie jestem w centrum miasta na ul. Kościuszki (niedaleko Bazyliki). Tak ogromnego syfu w powietrzu tutaj dawno nie widziałem. Taki syf unosi się w powietrzu, tak ponuro jest tutaj, że stojąc przy Bazylice ledwo się widzi sygnalizację świetlną stojącą na skrzyżowaniu z ulicą Saint Vallier. Oczyszczenie miasta z bałaganu jest ważne, ale priorytetem powinno być wyeliminowanie smogu w Rybniku. Usunięcie reklam, billboardów z centrum oraz śródmieścia na pewno uatrakcyjni miasto, jest to potrzebne, ale bardziej pilne jest wyeliminowanie syfu, który unosi się w powietrzu. Niestety, ale miasto prawie nic w tym kierunku nie robi. Działania informacyjne nie poprawią niczego. Samo upiększenie miasta nie poprawi zdrowia mieszkańców, którzy muszą wdychać świnstwa unoszące się w powietrzu. Uważam, że usunięcie reklam, billboardów itp. z centrum miasta jest kapitalnym pomysłem, ale jest mniej ważne niż wyeliminowanie patologii, które powodują ogromne zanieczyszczenie powietrza w Rybniku.

  • ~Tom_maroko 2016-01-07
    14:55:51

    3 0

    @Arteks - " ale na Nowinach czy w centrum nie jest najgorzej dzięki dużej ilości obiektów podłączonych do ciepłociągu". Chyba sobie jaja robisz. Zapraszam na Maroko, tzw. osiedle Dolne, tutaj to się można udusić, bo kopcimy z bloków paląc w kaflokach.

  • ~siwy_rybnik 2016-01-07
    15:17:45

    4 0

    @Arteks - niestety z masowym podłączeniem budynków do ciepłociągu w centrum miasta to mit. Przed chwilą przechodziłem ulicą Mickiewicza (krzyżuje się z ulicą Kościuszki niedaleko Bazyliki). Z większości budynków (głównie kamienice kilkupiętrowe) z kominów wydobywa się dym. Nie z każdego komina leci dym charakterystyczny przy spalaniu węgla czy drewna. Wczoraj spacerowałem po ulicy Łokietka (również krzyżuje się z ulicą Kościuszki, niedaleko Bazyliki). Na ul. Łokietka jest dość dużo domów jednorodzinnych. Naliczyłem tylko 3 domy, z których z kominów nie wydobywał się dym. Zdecydowana większość budynków nie jest tutaj podłączona do ciepłociągu. A patrząc na to co się wydobywało z niektórych kominów, można było sporo ciekawostek znaleźć z Tablicy Mendelejewa.

  • ~ 2016-01-07
    16:04:22

    3 0

    Na mojej ulicy (domy jednorodzinne) dzisiaj powietrze można kroić nożem. Ale byłam też centrum i trzy kamienice tak dawały czadu, jakby pożar mieli. Wiem z najnowszego rankingu, że w miejscowości Nowa Ruda (dolnośląskie) w roku 2014 było więcej syfu w powietrzu niż w Rybniku - wygląda na to, że już od pierwszych dni nowego roku staramy się znowu wskoczyć na niechlubne pierwsze miejsce

  • ~ 2016-01-07
    18:31:39

    6 0

    Na "witaczach" przy wjeździe do Rybnika powinny być ostrzeżenia takie jak na szlugach: "Przebywając na terenie tego miasta narażasz swoje życie i zdrowie. Wdychanie powietrza powoduje raka."

  • ~antyfudali 2016-01-07
    18:35:54

    1 4

    Przede wszystkim chcę zwrócić uwagę,że ten artykuł dotyczy reklam,a nie smogu. Skończcie go więc zaśmiecać niezwiązanymi z tematem komentarzami. Co do parku kulturowego mam mieszane odczucia. Przede wszystkim brak mi tu konkretów,a skoro nie wiem,co będzie dozwolone,co nie,to trudno to oceniać. Nie lubię reklam w żadnej formie,więc takie oczyszczenie może być pozytywne,ale wcale nie mam przekonania,że to zostanie zrobione dobrze. Jak zwykle zapewne się okaże,że są równi i równiejsi i to na co jedna osoba będzie mogła sobie pozwolić,dla innej będzie nieosiągalne. Drobni przedsiębiorcy zapewne znów ucierpią,to już tradycja. Swoją drogą to ciekawe jest,że Focus wyląduje w strefie bez reklam,Plaza będzie mogła szaleć. Ale cóż ... centrum Rybnika od dawna ma niejasny charakter,wątpię by tego typu działania potrafiły zapanować nad tym całym chaosem. Dlatego nazwa park kulturowy mnie zwyczajnie śmieszy.

  • ~Arteks 2016-01-07
    19:13:44

    2 0

    @zoltan - właściwie w całej południowej Polsce bo problem ze smogiem w największym stopniu dotyczy Małopolski, Dolnego i Górnego Śląska ale... niedawno przeczytałem, że nawet w Lęborku gdzie nie ma przemysłu, nie stosuje się mułu w ogrzewani, gęstość zaludnienia mniejsza i gdzie jest lepszy przewiew - a też są kilkukrotnie przekraczane normy np. jeśli chodzi o benzopiren... Dzisiejszy alert dotyczy całego regionu, a nie pojedynczego miasta. Zresztą zerknij sobie do onetu - wiadomości lokalnych. @antyfudali - jak zwykle mylisz priorytety miasta bo co jest ważniejsze - interes wizerunkowy i estetyczny miasta czy interes lokalnych przedsiębiorców (tylko tych którzy nie mają gustu bo na szczęście niektórzy mają świetny gust i potrafią pozytywnie zaskoczyć)? Oczywiście interes miasta. Obecna ekipa ma świetne narzędzie do walki z czymś co zagraca przestrzeń miejską, a daje to nowa ustawa o ładzie i porządku, która uchwalona została w zeszłym roku. Świetnie, że Rybnik należy po Wrocławiu i Krakowie do pierwszych miast w Polsce które chcą ją wykorzystać. Jak widzisz - nawet kapryśni przeważnie komentatorzy są za. :) Co do Focusa i Plazy to zamieszczone na nich kasetony i podświetlane napisy przestrzenne są bardzo gustowne i nawet rzekłbym, że ozdabiają przestrzeń Śródmieścia, tak samo jak ich świąteczny wystrój.

  • ~antyfudali 2016-01-07
    19:28:23

    1 0

    Znaczy za to,co jest estetyczne,co nie,będą odpowiadać te urzędasy od koszmarnych donic na Kościuszki, od rynsztoka na deptaku,ale już na Placu Wolności trzeba zmienić nawierzchnię,bo panie w szpilkach mają niewygodnie,że nie wspomnę o historycznym potworku na rondzie w formie człowieka z plasteliny bez głowy. Sorry,ale takiej estetyki to ja się boję. Jeśli w ramach tego parku kulturowego się okaże,że centra handlowe i tak sobie mogą błyskać reklamami,to sorry,ale za takie rozwiązanie ja dziękuję.

  • ~opeltest 2016-01-07
    21:34:27

    0 4

    Do wszystkich ''miłośników''ciepłociągu,czym wy ogrzewacie swoje domy? jak je oczywiście macie
    czy ktoś zna realne koszty tego ciepłociągu? tzn.opłaty za przyłączenie i samo ogrzewanie?

  • ~ 2016-01-08
    13:56:38

    2 0

    Proponuję rozszerzenie obszaru "PARKU KULTUROWEGO" nie tylko na śródmieście,ale i na resztę terenu miasta Rybnika,w tym na równie zabytkowe dzielnice miasta jak np: Meksyk, gdzie proponowane działania w ramach "PARKU KULTUROWEGO" byłyby może bardziej potrzebne niż w "chronionym"centrum miasta.Obserwujemy w tych obszarach bowiem szereg działań, wykraczających poza logikę, naruszających zdrowy rozsadek i stojących w sprzeczności z normami jakie przewidziane są dla terenów objętych ochroną Konserwatora Zabytków.Poddaję odpowiednim władzom miasta ten temat pod przemyślenie,bowiem nie dzieje się najlepiej w tych zapomnianych "rewirach"!!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4927