zamknij

Wiadomości

Koniec z niewygodną kostką na Placu Wolności. Miasto ogłosiło przetarg na budowę nowej nawierzchni

2015-11-09, Autor: bf, źródło: UM Rybnik
Wkrótce z części Placu Wolności zniknie stara nawierzchnia. W zamian za bruk mają pojawić się chodniki z kostki granitowej, która ułatwi mieszkańcom poruszanie się w tej części centrum Rybnika.

Reklama

Przechodzenie przez pokryty kostką brukową Plac Wolności do najłatwiejszych nie należy. Kłopot z tym mają zwłaszcza osoby niepełnosprawne, rodzice z dziećmi w wózkach i kobiety w szpilkach. - Ze względu na postulaty osób niepełnosprawnych oraz organizacji ich reprezentujących, Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera zdecydował o wybudowaniu na Placu Wolności chodników ułatwiających poruszanie się – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik prasowa rybnickiego magistratu.

Inwestycja będzie polegała na zdemontowaniu istniejącej kostki granitowej na odcinku od ul. Reja do placu przy galerii handlowej Focus Park oraz na odcinku od Placu Wolności do Rynku (w łączniku). Chodnik o szerokości 1 m będzie wykonany z antypoślizgowych, płaskich kostek granitowych. Na jego powierzchni zostanie zabudowany „system informacji dotykowej” dla osób niewidomych i niedowidzących. Na nowej nawierzchni zostaną zabudowane listwy prowadzące i stożkowe elementy dotykowe.

Na realizację zadania ogłoszono przetarg, szczegóły TUTAJ.

Budowa nowej nawierzchni będzie wykonywana w okresie zimowym, termin wykonania zadania został ustalony na 30 kwietnia 2016 roku.

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (33):
 • ~Escape 2015-11-09
  07:33:48

  1 23

  i dobrze, kobiety w szpileczkach sa przeważnie ładne, szczupłe, zadbane, eleganckie.z tzw. "ładną nóżka"
  pragnąłbym takich chodników w całym Rybniku
  bravo bravo.

 • ~Escape 2015-11-09
  07:38:07

  0 12

  ps., kobiety w szpilkach są mniej awanturujące się.

 • ~tomaszwyka 2015-11-09
  07:56:12

  75 0

  Lepiej napiszcie kto zadecydował zrobić tą kostkę w Rybniku !!! Co za bezmyślne decyzje i zaś będzie wszystko rozkopane !!!!!!!! Jesteście jak dzieci w przedszkolu !!!!!!

 • ~daro 2015-11-09
  07:57:05

  1 23

  Może by tak pousuwali słupki blokujące i nie widoczne do kierowców bo w nocy lub w mgle przy cofaniu ich nie WIDAĆ np. na więżniów politycznych gdzie nie ma jak wycofać samochodem i nie tylko tam.Nastawiane tego mnóstwo jest !i bez głowy. Tylko w rybniku jest tyle tego nastawiane słupki i wszędzie zakaz zatrzymywania i postoju

 • ~elik14 2015-11-09
  08:02:58

  59 1

  czyli..... w dzień sztrykuja, w nocy pruja i z tego się utrzymuja.... :)

 • ~THE Bill 2015-11-09
  08:14:05

  86 2

  Ja się dziwię, czemu dojście do takich wniosków zajęło "miastu" aż tyle czasu?! Za wymianę tej kostki powinien zapłacić ten, kto zaprojektował je poprzednim razem!

 • ~tuptyś 2015-11-09
  08:50:27

  104 0

  Jeżeli wymieniamy nawierzchnię nowo wybudowanego chodnika to jest to marnotrawstwo pieniędzy publicznych czyli przestępstwo. Kto zawiadamia prokuraturę i RIO? urząd miasta czy mieszkańcy mają to zrobić?

 • ~zorza54 2015-11-09
  08:58:19

  69 0

  Taka nawierzchnia powinna przetrwać kilkadziesiąt jak nie więcej lat. Skoro już taką nawierzchnię zrobiono to niech to już zostawią bo wymiana jej za kilkaset tysięcy złotych dlatego, że jest niewygodna to marnotrawstwo i idiotyzm.

 • ~Escape 2015-11-09
  09:22:15

  1 43

  jakis psycholog społeczny potrzebny. do 9:00, miałem 9 plusów do swojej super wypowiedzi ;) , po 9 , mam -4

  hm?sfrustrowane, prawdziwe, w obcisłych ,niepasujących do figury dżinsach polki juz w pracy?, a te w szpilkach poszły na zakupy ? więcej luzu kobity

 • ~Escape 2015-11-09
  09:27:54

  1 22

  a laska pisząca o złodziejach do 9, miała -7, a teraz ma +_20.
  dno, i metr mułu.

 • ~skinder95 2015-11-09
  09:33:08

  6 0

  Może wraz z tym zmienią wygląd przystanku Plac wolności, bo ten przystanek jest za mały na ruch jaki jest w tygodniu.

 • ~Abisall 2015-11-09
  09:54:29

  43 0

  Obecny wygląd Placu Wolności to pokłosie budowy Focusa kiedy to inwestor, czyli Parkridge , aby zdobyć pozwolenie na budowę i przedstawić się społeczeństwu jako "dobry wujek" naobiecywał cudów na kiju -restauracja z minibrowarem, zachowany komin, "aktywny udział w życiu miasta". Przebudowę Placu Wolności również przedstawiał wtedy jako ich dobra wolę etc gdzie bzdura to totalna bo musieli i tak plac przebudować aby mieć dojazd do parkingu :) Obietnice każdy może sam ocenić czy są zrealizowana zaś z Placem Wolności chyba każdy też pamięta jak było - jak już dostali co chcieli to wyszło że ta część niezwiązana bezpośrednio z dojazdem "już kilka razy z powodu niskiej jakości wykonanych prac musieliśmy odmówić odbioru wykonanych przez firmę Parkridge CE Retail zadań – powiedział Adam Fudali." Robili na odwal i najtańszym kosztem - m.in użycie jako bruku nie normalnej kostki granitowej a znacznie tańszego tłucznia, beznadziejna jakość wykonania - przypomnijcie sobie ile było dziur już po kilku miesiącach

 • ~LEMUR 2015-11-09
  10:22:57

  20 0

  Ciekawe czy Focus wystąpi do UM z jakąś "rekompensatą" związaną z utrudnieniami przy przebudowie ;)
  Prezydent Kuczera - zastał Plac Wolności brukowany, zostawi wychodnikowany ;)

 • ~Arteks 2015-11-09
  11:06:17

  1 3

  @abisall - Rybnik ma dość duże szczęście do inwestorów bo wywiązują się ze swoich obietnic. Ja trochę powątpiewałem czy Kwartał Domus powstanie rzeczywiście w nowoczesnych standardach i tak jak się zobowiązał inwestor i... powstaje. Kaufland wygląda dużo lepiej niż te które powstawały wcześniej. Natomiast czy władze miasta potrafią wymóc na inwestorach różne swoje wymagania i zalecenia to... pominę to milczeniem. Odnośnie pl. Wolności i Parkridge to chyba najlepszy inwestor w dziejach miasta - dzięki niemu mamy piękną kaskadę i fontannę, fajne schody i wyremontowany pl. Wolności, Zamkową i Rynkową. Olać minibrowar i komin (który nie dodawał uroku naszemu Śródmieściu). Również wywiązali się z obietnicy, że będą współtworzyć życie miejskie bo ilość koncertów, eventów, spotkań z celebrytami, sportowcami, sponsoring różnych imprez przez Focus jest niepodważalna. A co do niefortunnej kostki jaka została użyta to... ktoś taką zaproponował i zaakceptował ze strony Urzędu Miasta. Na 100% Parkridge nie wybierał kostki! Podoba mi się, że nowe władze miasta chcą poprawić ten błąd i popieram wymianę kostki w tym miejscu. Polecam również likwidację parkingu na pl. Wolności i poszerzenie miejsc z których odjeżdżałyby autobusy. Tylko kult moto w naszym mieście powodował przez lata, że zawsze przeważał interes zmotoryzowanych nad pieszymi i transportem zbiorowym. Na zachodzie Europy byłoby odwrotnie czyli najpierw interes pieszych i transportu zbiorowego, a dopiero potem interes aut.

 • ~Arteks 2015-11-09
  11:09:29

  0 10

  Tak więc to co pisze @abisall i @lemur jest bardzo niesprawiedliwe wobec inwestora który wyłożył kilka milionów na nasze Śródmieście. Tym bardziej, że na Rynkową i Zamkową wybrano inną kostkę i... do dzisiaj wygląda estetycznie i nie ulega jakimś deformacjom. To nie Parkridge odpowiada za fatalną, ostrą kostkę na pl. Wolności tylko projektant i poprzednie władze miasta które to akceptowały. Dodam jeszcze, że sam przecierałem oczy ze zdumienia, bo kostka brukowa jest synonimem staromiejskich placów, a taki nowoczesny śródmiejski plac jak ten powinien być wyłożony nowoczesnymi płytami, a nie kocimi łbami. ;)

 • ~Abisall 2015-11-09
  12:24:27

  12 0

  No widzisz Arteksie sam też to zauważasz " Tym bardziej, że na Rynkową i Zamkową wybrano inną kostkę i... do dzisiaj wygląda estetycznie " tam gdzie im zależało potrafili zadbać o trwałość i jakość :) I owszem winę za to jak zrobili nawierzchnię Placu Wolności ponosi ówczesny zarząd miasta bo każdy średnio rozgarnięty człowiek nie będzie się spodziewał że prywatna firma jak jej nie dopilnujesz nie będzie lecieć po najniższych kosztach. 5 milionów zł jakie wsadzili w Plac Wolności to skupienie się na błyskotkach krótkoterminowych ( fajnych nie powiem) zaś sprawy istotne ale mniej efekciarskie jak trwałość i jakość zostawili miejskiej kiesie. I owszem Parkridge jest chyba najlepszym z "marketowych" inwestorów ( bez porównania lepszym od np Plazy) i dobrze że się zdecydowali na Rybnik ale "olewanie" tego że obiecywali dużo więcej to trąci albo bezkrytycznym ślepym uwielbieniem prostaczka któremu garść szklanych paciorków dali albo powiązaniami z Parkridgem.

 • ~Arteks 2015-11-09
  12:33:32

  10 1

  @abisall - nie można się zgodzić z tobą ani o jakichś paciorkach ani o trwałości. Efektowność schodów, kaskady i fontanny podkreślił mój znajomy profesor z Politechniki Śląskiej który jest ekspertem jeśli chodzi o takie dziedziny i nie pochwali byle czego. Po 8 latach od inwestycji nic się nie zepsuło. Trwałość nie jest problemem bo kostka pewnie wytrzymałaby kolejne 5 dekad ale... to że jest niewygodna w poruszaniu się chociażby pań na szpilkach, osób niepełnosprawnych itd. I w tym leży problem. Ktoś wybrał niefortunny do takiego miejsca materiał. Domyślam się, że mogła to być ta sama niekompetentna osoba która zaakceptowała "czarna rynnę" na deptaku.

 • ~minowa 2015-11-09
  12:41:35

  5 1

  Na pewno to będzie kostka z granitu, czy tez z "granitu", czyli lastrico, jak na deptaku ? Przed budową deptaka też szumnie zapowiadano kostkę granitową.

 • ~smertetka 2015-11-09
  13:44:35

  10 0

  Ludzie, czy Wam można jakoś dogodzić, żebyście nie narzekali?? Jest kostka to źle, bo nie wygodna, źle się idzie itd.. zdecydowali się ją wymienić też źle znów. Czy Polak zawsze musi być niezadowolony i narzekać?? Może warto czasem się zastanowić. A jeśli Wam tak źle w Rybniku to po prostu nikt Wam tutaj nie karze mieszkać.

 • ~LEMUR 2015-11-09
  14:50:43

  1 0

  @arteks, czytaj uważnie - Czy gdzieś obwiniałem inwestora? Nigdzie nie napisałem o zaniedbaniu, tylko co "beknie" Focus w związku z utrudnieniami, które będą czekały podczas "remontu" Placu Wolności.

 • ~Nakuru 2015-11-09
  17:43:16

  4 0

  Przecież tutaj nie chodzi kostkę czy tam wygodę ludzi. Najważniejsze jest ile skapnie z tego przetargu do kieszeni ;)

 • ~tuzemski 2015-11-09
  18:20:16

  5 0

  I tak się wydaje publiczne pieniądze. Czy projektant i osoba, która ten projekt zatwierdziła do realizacji poniosą jakąś karę?

 • ~Dador 2015-11-09
  21:29:44

  8 0

  Mnie z kolei ciekawi, do kogo tym razem powędruje bruk z Pl. Wolności?

 • ~Eberhard Mock 2015-11-09
  22:11:49

  0 0

  SPROSTOWANIE: Kłopot z tym mają zwłaszcza osoby niepełnosprawne, rodzice z dziećmi w wózkach i kobiety w szpilkach oraz pijana młodzież w sobotnie wieczory.

 • ~Arteks 2015-11-09
  22:40:42

  0 0

  @dador - ta kostka świetnie nadawałaby się do podkutych koni a nie dla ludzi. ;) Można ją sprzedać jakiemuś prywatnemu właścicielowi stadniny aby sobie wyłożył drogę dojścia koni do budynku gospodarskiego... @tuzemski - nie czytasz uważnie wpisów innych bardziej zorientowanych w temacie osób. To była inwestycja finansowana przez prywatną firmę więc publiczne fundusze na tym nie ucierpiały. A gdyby nie prywatny inwestor miasto i tak musiałoby naprawić tam chodniki.

 • ~Don C. 2015-11-09
  23:24:54

  0 1

  Dobre jaja jaki rozrzut-niepełnosprawni,rodzice z dziećmi i ...kobiety na szpilkach! :-)) tak zgaduję że mogą to być te kobiety co mają lokal na tym placu lub w podobnym klimacie lans i hajs ;-)

 • ~drozdaxxx 2015-11-09
  23:44:50

  5 0

  Jak arteks słusznie zauważył wymiana kostki została przeprowadzona za prywatne pieniądze. Jeśli dobrze pamiętam, to był taki "podarunek" od focusa. Ważne, żeby te kostki nie poszły na śmietnik, tylko posłużyły jeszcze gdzieś gdzie pieszy się nie porusza. Uważam, że jest to dobra inwestycja, bo prawda jest taka, że najczęściej (pomijając studentów i uczniów) po mieście poruszają się osoby starsze, dla których przejście przez obecną nawierzchnię jest bardzo uciążliwe i może być niebezpieczne (np. się potknie i złamie albo zwichnie kończynę).

 • ~martin75fm 2015-11-09
  23:49:40

  6 0

  Ciekawe która pani z nowej władzy nie spodobała się po tylu latach kostka brukowa - granitowa? Arteks ta kostka nie nadaje się na brukowanie ścieżki do stajni dla koni. Ciekawe pytanie padło co do losów dotychczasowego bruku bo ja bym chętnie przyjął taką ilość kostki granitowej wykonując jej demontaż na własny koszt. Ciekawi mnie zaś jak Panie na szpilkach czy też osoby niepełnosprawne radzą sobie na pozostałych krzywych chodnikach z wystającymi spękanymi betonowymi płytami lub zapadniętymi tu dzież wystającymi studzienkami ?

 • ~Adaśko 2015-11-10
  23:16:07

  0 0

  Nic nowego.Pisałem o tym jak PL.Wolności odbierali nasi urzędnicy.Tą panią z UM nigdy nie zapomnę,jak była w szpilkach i nogi jej się jej łamały jak bocianowi.Pisalem o tym ,że to fuszerka,ale pan Arteks mnie obrażał.Teraz nagle mu się wszystko odmieniło.Przewrotny facet jak nasz rząd.Wracając do tematu,żeby to była rzetelna firma,a nie znów kolejne pociotki,które chcą zarobić,bo mają układy w UM.Przykro się patrzy jak ul.Kościószki została pozbawiona drzew i zostały umieszczone brzydkie donice w których mają rosnąć drzewa.komunikat wydany przez UM Rybnik ,że te drzewa miały po 50 lat to jedno wielki kłamstwo.Postawione donice są bardziej niebezpieczne niż rosnące naturalnie drzewa.Znów ktoś ma jakieś układy i przywileje w UM.O czym to świadczy,władza się zmieniła,ale układy były,są i pozostaną,szkoda tylko,że na każdym kroku nas okłamują i nie liczą się z głosem mieszkańców.

 • ~Arteks 2015-11-10
  23:38:11

  0 0

  @42topson - bo to nie była fuszerka! Plac Wolności jest tak dobrze zrobiony, że nie widziałem ani jednego elementu nierówno położonego, pękniętego itd. Po 8 latach nic nie uległo zepsuciu co świadczy, że materiał był wysokiej jakości i robocizna również należała do jednych z najlepszych w ostatnich kilkunastu latach. Tylko po prostu zupełnie rozminięto się jeśli chodzi o użyteczność tej kostki która jest fatalna - i od początku na to zwracali uwagę wszyscy. Na pewno nie broniłem nigdy tej kochy bo od razu mi się nie podobała - w przeciwieństwie do tej ułożonej na Rynkowej. U mnie nie ma przewrotności chociaż czasami tak jak każdy mogę zmienić zdanie. Np. w przypadku Kościuszki - nie podobało mi się że chcą wyciąć drzewa ale po osobistej wizytacji faktycznie stwierdziłem, że drzewa nie są do końca zdrowe. Zmieniłem zdanie i uważam, że dobrze robią wycinając te chore kikuty. A te donice są dizajnerskie, chociaż nie wiem czy nie jest ich za dużo. Bawi mnie jak we wszystkim dopatrujesz się teorii spiskowej. Typowe dla dziwaków i ludzi nawiedzonych.

 • ~andy 2015-11-11
  23:19:23

  0 0

  Szanowni- to nie jest wymiana nawierzchni całego placu - to tylko wykonanie chodnika o szerokości ok.1m z kostki ciętej od ul. Łony do ul. Rynkowej i od pl.Wolności do Rynku - reszta nawierzchni pozostaje - no, może przy okazji uzupełnione zostaną ubytki i pękające płyty przy fontannie :-)

 • ~Luiza 2015-11-22
  19:48:00

  1 0

  No to teraz kupuję 16 cm szpilki :)

 • ~Danuta Kwiatek 2021-01-04
  15:32:10

  1 0

  a po cholere te nowe chodniki,znów pieniądze wyrzucone w błoto,,łatwo przyszło,łatwo pojdzie i jak zwykle centrum Rybnika,a może by Pan Prezydent pomyslał o dzielnicach Rybnika a kto ma problem z kostką niech po niej nie chodzi

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 1087