Prezydent Piotr Kuczera rozpoczął współpracę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP). W ubiegły piątek (27 lutego) w rybnickim magistracie miało miejsce spotkanie właśnie w tym temacie. Oprócz włodarza naszego miasta, obecni byli również: Pełnomocnik Prezydenta ds. Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej Wojciech Student, arch. Piotr Buśko prezes SARP w Katowicach, arch. Mikołaj Machulik – sekretarz SARP, a także arch. Małgorzata Pilinkiewicz przewodnicząca Rady Śląskiej Okręgowej Izby Architektów.
- Podczas kampanii wyborczej mówiłem o dwóch dosyć istotnych dla mnie problemach – konkursach otwartych architektonicznych i dyskusji nt. przestrzeni publicznej. Myślę, że tym spotkaniem inaugurujemy nowy okres w dziejach miasta – powiedział na wstępie prezydent Piotr Kuczera.
Współpraca miasta z SARP będzie polegała na m.in.:
- współorganizacji konkursów na zagospodarowanie przestrzeni publicznej miasta oraz obiektów architektonicznych realizowanych z budżetu miasta (jeszcze w tym roku odbędą się 3 konkursy na zagospodarowanie przestrzeni śródmiejskiej);
- udziale przy opracowywaniu założeń programowych dla kopalni „Ignacy” i obiektów należących do szpitala „Juliusz” (wykorzystanie doświadczeń miast aglomeracji katowickiej);
- prowadzeniu warsztatów i szkoleń dla projektantów na terenie miasta Rybnika;
- organizacji wystaw i przeglądów architektonicznych;
- współdziałaniu z Miejską Pracownią Urbanistyczną.
Jak wyjaśnił prezydent Kuczera, z pomocy architektów skorzystamy już za niedługo przy omawianiu zagospodarowania terenów wokół Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu, czy też Zalewu Rybnickiego. – Chciałbym też, aby propozycje objęły budynek po dawnym szpitalu Juliusz. Jestem za burzą mózgów przy wsparciu najlepszych specjalistów. Jesteśmy przecież stolicą subregionu zachodniego i chciałbym, by przyjeżdżający tu ludzie, zachwycali się architekturą – wyjaśnił Piotr Kuczera.
Głos zabrała również arch. Małgorzata Pilinkiewicz. - To jest krok, o który Izba od wielu lat zabiegała. Jednym z naszych kluczowych zadań jest właśnie współpraca z samorządami. Śląska Okręgowa Izba Architektów to jedna z największych organizacji tego typu w Polsce, zrzeszamy ponad 1300 członków – to ogromny kapitał ludzki i doświadczenia. W przetargu zależy nam na jakości, a nie kryterium ceny czy skracaniu terminu realizacji – oznajmiła przewodnicząca Rady Śląskiej Okręgowej Izby Architektów.
W podobnym tonie wypowiedział się arch. Piotr Buśko, prezes SARP. - Z jednej strony Rybnik może pochwalić się architekturą pod względem historycznej formy, ale z drugiej strony ma zaległości – zwłaszcza w obszarze konkursów, które powinny być walką o pomysł, idee, a nie o cenę – dodał.
Żeby było jasne: architekci nie zamierzają projektować rybnika, mają przede wszystkim pomóc naszemu miastu w wybraniu najlepszych projektów architektonicznych w przetargach, skłaniać do dyskusji, a także prezentować pomysły wszystkim mieszkańcom Rybnika. – Chcemy pokazać idee konkursów architektonicznych: im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej wydawanych pieniędzy na rzeczy nierozsądne – powiedzieli zgodnie.
Który waszym zdaniem obiekt architektoniczny w naszym mieście powinien zostać przebudowany/zmodernizowany?
Tagi: Stowarzyszenia Architektów Polskich, SARP, architekci, Piotr Buśko, Piotr Kuczera, Małgorzata Pilinkiewicz, Zabytkowa Kopalnia Ignacy, Juliusz, Zalew Rybnicki, Miejska Pracownia Urbanistyczna
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
80573Rybnickie nutrie mogą być karmą dla innych zwierząt. RDOŚ ogłosił przetarg na odłów i ich uśmiercenie
52748„Teresa żyła na własnych zasadach i na własnych zasadach odeszła”. Sąsiedzi mają żal: zrobiono z nas potworów
42052Śmiertelne potrącenie na torach w Suminie. Nie żyje kobieta (aktualizacja)
29990Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
28123Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
+334 / -40Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
+271 / -4Akcja służb na Zalewie Gzel. Mężczyzna nie chciał wyjść z wody, uciekał służbom
+113 / -8Im mniej kontrastu, tym lepiej dla nerek. To pierwszy taki zabieg w rybnickim szpitalu
+87 / -0Pilot zahaczył o płytę lotniska w Gotartowicach. Ratowali go inni lotnicy
+99 / -20Prokuratura postawiła zarzut Michałowi Wosiowi. Poseł mówi o „bełkocie”
33W przedszkolach „dół”, w podstawówkach rekord. Porównujemy liczby w oświacie na przestrzeni lat (infografiki)
23Za czym tak długa kolejka przed Sądem Okręgowym w Rybniku? Ludzie stoją w niej godzinami!
16Rewolucja w szkołach. Zobacz, jakie zmiany zachodzą od 1 września
14Aktywiści: tu żyje więcej niż 200 nutrii, ich zabicie nie rozwiąże problemu. Liczą zwierzęta (zdjęcia)
13Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~halupczok1 2015-03-04
08:46:19
Nowy podmiot, nowa współpraca, nowe możliwości wydania kasy - publicznej kasy! Z artykułu wynika ,że bez tej organizacji wszyscy mieszkańcy nie mogli oglądać projektów, ciekawe co stało temu na drodze.
~werkk 2015-03-04
10:19:41
Najpierw miasto musi mieć pieniądze aby budować, jeśli chodzi o inwestorów prywatnych to wpływ na ich projekty będzie minimalny praktycznie żaden. Więc nie widzę sensu, no chyba ze chce się dać komuś kasę za nic.
~ZbigMa 2015-03-04
10:56:11
Na mój gust tytuł jest tendencyjny, bo autor nie podaje ani jednego przykładu takiego "nieprzemyślanego obiektu". A już stwierdzenie pana prezesa Buszko, że Rybnik ma zaległości w konkursach to już ewidentnie robienie nam wody z najważniejszego organu. Nigdzie nie wyczytałem, że członkowie SARP-u będą w tych konkursach jurorować na zasadach wolontariatu. Nie dajmy sobie wmawiać dziecka w brzuch, że takie tu wszystko byle jakie i teraz nagle architekci ze stowarzyszenia nas oświecą i odmienią Rybnik. Nie byłem zbyt pilnym uczniem, ale z tego, co pamiętam budowle zaliczane do światowego dziedzictwa architektury wcale nie powstały w efekcie jakichś konkursów. Przecież te konkursy tak naprawdę niczego nie gwarantują. No i pytanie podstawowe, czy startujący w nich architekci wizjonerzy będą brać pod uwagę możliwości budżetu miasta.
~Arteks 2015-03-04
11:03:56
Bardzo popieram tę inicjatywę. Konkursy architektoniczne to świetny pomysł, pozwalający władzom miasta wybierać w różnych propozycjach, wzbogacający przestrzeń publiczną miasta. Z kilkoma osobami na tym forum zwracałem uwagę na taką potrzebę. Niestety bezskutecznie. Natomiast przydałaby się również edukacja dla inwestorów. Zauważcie, że 100 lat temu ktoś potrafił postawić kamienicę z jakimiś zdobieniami, rzeźbami, rytami, ozdobnymi balkonami, z odpowiednią wielkością, a teraz stawia się np. taki wiejski chłam jak to co powstaje koło ronda Plaza... Kto w ogóle coś takiego projektował, kto jest gościem który to sponsoruje i gdzie było miasto które pozwoliło w planie zagospodarowania miasta stawiać takie g...o? Kuczera, Student - macie u mnie dużego plusa! @marcolzbig - jeden z najciekawszych polskich współczesnych obiektów architektonicznych - katowicki spodek powstał w wyniku ogłoszenia konkursu i to w jakich czasach(!?) Generalnie wiele ciekawych obiektów czy założeń w Polsce powstaje w wyniku konkursów architektonicznych.
~werkk 2015-03-04
11:19:36
Jest tylko jeden problem na jakie budowle miasto ogłosi konkurs skoro nie ma na to kasy. natomiast na prywatnych inwestorów nie ma wpływu.
~Arteks 2015-03-04
11:35:33
@werkk - jak nie ma kasy? Kasa jest bardzo duża bo Rybnik należy do bogatych samorządów, w większości niestety idzie na drogi (tak jakby innych potrzeb nie było). Miasto może wspólnie z PKP, środkami unijnymi przebudować cały kwartał z dworcem PKP, Piłsudskiego, okolicznymi budynkami i parkingiem tworząc tam nowoczesne centrum przesiadkowe ale może ogłosić konkurs na budynek np. nowego przedszkola które ma być gdzieś budowane. Nie wiem za bardzo o co ci chodzi bo Rybnik ma bardzo wysoki budżet i możliwości ma wiele. Niektóre budynki które powstawały w Rybniku są żenujące właśnie z powodu tego, że nikt się nie przykładał do ich wyglądu. Np. gmach straży miejskiej to taki współczesny potworek, a gdyby był jakiś konkurs mogłaby być reprezentacyjna budowla na Reymonta.
~ 2015-03-05
02:16:27
Może tak jedna sesja Rady Miasta odbedzie się na dworcu Rybnik Paruszowiec.A potem niech nasza wladza przejdzie z dworca na ulice Żużlową.Tylko bez przechodzenia przez tory i schodzenia po nasypie.Inaczej nie ma co liczyć na remont i przebicie pod nasypem do tejze Żuzlowej.Oczywiscie przed nastepnymi wyborami temat wroci ,chociaż jest nadzieja ze do tego czasu ruina sie zawali.Gdzie jest nadzor budowlany?
~werkk 2015-03-05
20:26:35
jureq Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla miasta Rybnika (PINB) 44-200 Rybnik ul. Białych 7 (pierwsze piętro) tel. 32 422 26 58
~werkk 2015-03-05
20:29:35
Arteks polecam lekturę do poduszki " Budżet Miasta Rybnika na 2015 rok" autor Adam Fudali i koalicyjni radni BSR i PiS.