zamknij

Wiadomości

Koniec z nieprzemyślanymi obiektami architektonicznymi. Miasto współpracuje z SARP

2015-03-04, Autor: bf
- Z jednej strony Rybnik może pochwalić się architekturą pod względem historycznej formy, ale z drugiej strony ma zaległości – zwłaszcza w obszarze konkursów, które powinny być walką o pomysł, idee, a nie na cenę – powiedział architekt Piotr Buśko, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich. Miasto rozpoczęło właśnie współpracę z SARP. Na czym będzie ona polegała?

Reklama

Prezydent Piotr Kuczera rozpoczął współpracę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich (SARP). W ubiegły piątek (27 lutego) w rybnickim magistracie miało miejsce spotkanie właśnie w tym temacie. Oprócz włodarza naszego miasta, obecni byli również: Pełnomocnik Prezydenta ds. Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej Wojciech Student, arch. Piotr Buśko prezes SARP w Katowicach, arch. Mikołaj Machulik – sekretarz SARP, a także arch. Małgorzata Pilinkiewicz przewodnicząca Rady Śląskiej Okręgowej Izby Architektów.

- Podczas kampanii wyborczej mówiłem o dwóch dosyć istotnych dla mnie problemach – konkursach otwartych architektonicznych i dyskusji nt. przestrzeni publicznej. Myślę, że tym spotkaniem inaugurujemy nowy okres w dziejach miasta – powiedział na wstępie prezydent Piotr Kuczera.

Współpraca miasta z SARP będzie polegała na m.in.:

- współorganizacji konkursów na zagospodarowanie przestrzeni publicznej miasta oraz obiektów architektonicznych realizowanych z budżetu miasta (jeszcze w tym roku odbędą się 3 konkursy na zagospodarowanie przestrzeni śródmiejskiej);
- udziale przy opracowywaniu założeń programowych dla kopalni „Ignacy” i obiektów należących do szpitala „Juliusz” (wykorzystanie doświadczeń miast aglomeracji katowickiej);
- prowadzeniu warsztatów i szkoleń dla projektantów na terenie miasta Rybnika;
- organizacji wystaw i przeglądów architektonicznych;
- współdziałaniu z Miejską Pracownią Urbanistyczną.

Jak wyjaśnił prezydent Kuczera, z pomocy architektów skorzystamy już za niedługo przy omawianiu zagospodarowania terenów wokół Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu, czy też Zalewu Rybnickiego. – Chciałbym też, aby propozycje objęły budynek po dawnym szpitalu Juliusz. Jestem za burzą mózgów przy wsparciu najlepszych specjalistów. Jesteśmy przecież stolicą subregionu zachodniego i chciałbym, by przyjeżdżający tu ludzie, zachwycali się architekturą – wyjaśnił Piotr Kuczera.

Głos zabrała również arch. Małgorzata Pilinkiewicz. - To jest krok, o który Izba od wielu lat zabiegała. Jednym z naszych kluczowych zadań jest właśnie współpraca z samorządami. Śląska Okręgowa Izba Architektów to jedna z największych organizacji tego typu w Polsce, zrzeszamy ponad 1300 członków – to ogromny kapitał ludzki i doświadczenia. W przetargu zależy nam na jakości, a nie kryterium ceny czy skracaniu terminu realizacji – oznajmiła przewodnicząca Rady Śląskiej Okręgowej Izby Architektów.

W podobnym tonie wypowiedział się arch. Piotr Buśko, prezes SARP. - Z jednej strony Rybnik może pochwalić się architekturą pod względem historycznej formy, ale z drugiej strony ma zaległości – zwłaszcza w obszarze konkursów, które powinny być walką o pomysł, idee, a nie o cenę – dodał.

Żeby było jasne: architekci nie zamierzają projektować rybnika, mają przede wszystkim pomóc naszemu miastu w wybraniu najlepszych projektów architektonicznych w przetargach, skłaniać do dyskusji, a także prezentować pomysły wszystkim mieszkańcom Rybnika. – Chcemy pokazać idee konkursów architektonicznych: im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej wydawanych pieniędzy na rzeczy nierozsądne – powiedzieli zgodnie.

Który waszym zdaniem obiekt architektoniczny w naszym mieście powinien zostać przebudowany/zmodernizowany?

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~halupczok1 2015-03-04 08:46:19

  Nowy podmiot, nowa współpraca, nowe możliwości wydania kasy - publicznej kasy! Z artykułu wynika ,że bez tej organizacji wszyscy mieszkańcy nie mogli oglądać projektów, ciekawe co stało temu na drodze.

  0 4
 • ~werkk 2015-03-04 10:19:41

  Najpierw miasto musi mieć pieniądze aby budować, jeśli chodzi o inwestorów prywatnych to wpływ na ich projekty będzie minimalny praktycznie żaden. Więc nie widzę sensu, no chyba ze chce się dać komuś kasę za nic.

  5 0
 • ~ZbigMa 2015-03-04 10:56:11

  Na mój gust tytuł jest tendencyjny, bo autor nie podaje ani jednego przykładu takiego "nieprzemyślanego obiektu". A już stwierdzenie pana prezesa Buszko, że Rybnik ma zaległości w konkursach to już ewidentnie robienie nam wody z najważniejszego organu. Nigdzie nie wyczytałem, że członkowie SARP-u będą w tych konkursach jurorować na zasadach wolontariatu. Nie dajmy sobie wmawiać dziecka w brzuch, że takie tu wszystko byle jakie i teraz nagle architekci ze stowarzyszenia nas oświecą i odmienią Rybnik. Nie byłem zbyt pilnym uczniem, ale z tego, co pamiętam budowle zaliczane do światowego dziedzictwa architektury wcale nie powstały w efekcie jakichś konkursów. Przecież te konkursy tak naprawdę niczego nie gwarantują. No i pytanie podstawowe, czy startujący w nich architekci wizjonerzy będą brać pod uwagę możliwości budżetu miasta.

  19 0
 • ~Arteks 2015-03-04 11:03:56

  Bardzo popieram tę inicjatywę. Konkursy architektoniczne to świetny pomysł, pozwalający władzom miasta wybierać w różnych propozycjach, wzbogacający przestrzeń publiczną miasta. Z kilkoma osobami na tym forum zwracałem uwagę na taką potrzebę. Niestety bezskutecznie. Natomiast przydałaby się również edukacja dla inwestorów. Zauważcie, że 100 lat temu ktoś potrafił postawić kamienicę z jakimiś zdobieniami, rzeźbami, rytami, ozdobnymi balkonami, z odpowiednią wielkością, a teraz stawia się np. taki wiejski chłam jak to co powstaje koło ronda Plaza... Kto w ogóle coś takiego projektował, kto jest gościem który to sponsoruje i gdzie było miasto które pozwoliło w planie zagospodarowania miasta stawiać takie g...o? Kuczera, Student - macie u mnie dużego plusa! @marcolzbig - jeden z najciekawszych polskich współczesnych obiektów architektonicznych - katowicki spodek powstał w wyniku ogłoszenia konkursu i to w jakich czasach(!?) Generalnie wiele ciekawych obiektów czy założeń w Polsce powstaje w wyniku konkursów architektonicznych.

  1 0
 • ~werkk 2015-03-04 11:19:36

  Jest tylko jeden problem na jakie budowle miasto ogłosi konkurs skoro nie ma na to kasy. natomiast na prywatnych inwestorów nie ma wpływu.

  2 0
 • ~Arteks 2015-03-04 11:35:33

  @werkk - jak nie ma kasy? Kasa jest bardzo duża bo Rybnik należy do bogatych samorządów, w większości niestety idzie na drogi (tak jakby innych potrzeb nie było). Miasto może wspólnie z PKP, środkami unijnymi przebudować cały kwartał z dworcem PKP, Piłsudskiego, okolicznymi budynkami i parkingiem tworząc tam nowoczesne centrum przesiadkowe ale może ogłosić konkurs na budynek np. nowego przedszkola które ma być gdzieś budowane. Nie wiem za bardzo o co ci chodzi bo Rybnik ma bardzo wysoki budżet i możliwości ma wiele. Niektóre budynki które powstawały w Rybniku są żenujące właśnie z powodu tego, że nikt się nie przykładał do ich wyglądu. Np. gmach straży miejskiej to taki współczesny potworek, a gdyby był jakiś konkurs mogłaby być reprezentacyjna budowla na Reymonta.

  0 13
 • ~ 2015-03-05 02:16:27

  Może tak jedna sesja Rady Miasta odbedzie się na dworcu Rybnik Paruszowiec.A potem niech nasza wladza przejdzie z dworca na ulice Żużlową.Tylko bez przechodzenia przez tory i schodzenia po nasypie.Inaczej nie ma co liczyć na remont i przebicie pod nasypem do tejze Żuzlowej.Oczywiscie przed nastepnymi wyborami temat wroci ,chociaż jest nadzieja ze do tego czasu ruina sie zawali.Gdzie jest nadzor budowlany?

  4 0
 • ~werkk 2015-03-05 20:26:35

  jureq Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla miasta Rybnika (PINB) 44-200 Rybnik ul. Białych 7 (pierwsze piętro) tel. 32 422 26 58


  0 0
 • ~werkk 2015-03-05 20:29:35

  Arteks polecam lekturę do poduszki " Budżet Miasta Rybnika na 2015 rok" autor Adam Fudali i koalicyjni radni BSR i PiS.

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?
Oddanych głosów: 1276