zamknij

Wiadomości

Koniec z energetykami dla niepełnoletnich. Wszedł w życie zakaz sprzedaży

2024-01-02, Autor: 

Od 1 stycznia 2024 obowiązuje zakaz sprzedaży tzw. energetyków, czyli napojów z dodatkiem tauryny lub kofeiny osobom niepełnoletnim. Nowe przepisy zakazują ponadto ich sprzedaży na terenie szkół czy innych jednostek oświatowych, a także w automatach. Policjanci zaznaczają, że za sprzedaż energetyka osobie poniżej 18. roku życia grozi kara do 2 tysięcy złotych grzywny.

Reklama

Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 roku o zmianie ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw, opublikowana 28 sierpnia, wprowadza zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny (czyli energetyków lub napojów energetycznych) osobom poniżej 18. roku życia, a także na terenie szkół i innych placówek oświatowych (na przykład w przedszkolach, placówkach wychowawczych, bibliotekach pedagogicznych) i w automatach vendingowych.

Ustawa określa co uznaje się za napój z dodatkiem kofeiny lub tauryny. Według tej definicji jest to napój będący środkiem spożywczym, ujęty w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, w którego „składzie znajduje się kofeina w proporcji przewyższającej 150 mg/l lub tauryna, z wyłączeniem substancji występujących w nich naturalnie” – wyjaśniają śląscy policjanci.

Ustawa nakłada na producentów lub importerów napoju z dodatkiem kofeiny, lub tauryny obowiązek oznaczenia opakowania jednostkowego wyrobu widoczną, czytelną oraz umieszczoną w sposób nieusuwalny i trwały informacją o treści „Napój energetyzujący” lub „Napój energetyczny”.

Ustawodawca przewidział wysokie kary

Za sprzedawanie takich produktów grozi kara do 2 tysięcy złotych. Za produkowanie lub sprowadzanie nieodpowiednio oznaczonych napojów grozić zaś będzie grzywna w wysokości do 200 tysięcy złotych.

W przypadku wątpliwości co do wieku kupującego sprzedawca w sklepie będzie mógł zażądać okazania dokumentu potwierdzającego wiek nabywcy.

Energetyki szkodą młodym ludziom

O ile napój energetyczny w małych ilościach nie powinien zaszkodzić zdrowej, dorosłej osobie, o tyle tego samego już nie można powiedzieć w przypadku dzieci i młodzieży. Portal branżowy strefaedukacji.pl opisuje, że nadmierne spożycie napojów energetycznych może prowadzić do wystąpienia drgawek, arytmii serca, śpiączki i uszkodzenia wątroby. Opisywane są także przypadki zgonów związanych z przyjęciem dużej ilości energetyków.

Niestety, coraz częściej obserwujemy nie tylko w Polsce, lecz także na całym świecie, występowanie u nastolatków i młodych dorosłych zaburzeń czynności wątroby, trzustki i nerek, zaburzeń neurologicznych oraz zdarzeń sercowo-naczyniowych w wyniku nadmiernego spożywania napojów energetycznych. Do zdarzeń sercowo-naczyniowych zaliczamy wysokie ciśnienie tętnicze krwi (nadciśnienie tętnicze), zaburzenia rytmu, a nawet zawał serca czy udar mózgu – mówi dla Strefy Edukacji dr hab. n. med. Szymon Brzósko, specjalista chorób wewnętrznych, nefrolog i transplantolog kliniczny, dyrektor ds. medycznych w DaVita Polska.

Oceń publikację: + 1 + 34 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~Franek 7 2024-01-02
  09:16:40

  7 27

  To będzie kolejny martwy i głupi przepis, który spowoduje, że powstanie czarny rynek i cwaniacy zarobią dużo pieniędzy.

 • ~master4k 2024-01-02
  12:46:57

  19 6

  @ Franek 7

  "To będzie kolejny martwy i głupi przepis, który spowoduje, że powstanie czarny rynek i cwaniacy zarobią dużo pieniędzy."

  Napisałeś o dwóch wykluczających się rzeczach. To albo przepis jest martwy i sprzedaż wygląda po staremu albo przepis martwy nie jest i dlatego tworzy się drugi obieg. Swoją droga energetyki to nic zdrowego niezależnie od wieku, ale skoro fajki i wódka są legalne, to każdy dorosły może się truć również energetykami.

 • ~Fischer 2024-01-02
  13:11:47

  8 5

  Sam nie lubię i nie używam ale od zainteresowanych usłyszałem, że producenci już wpadli na pomysł jak obejść ograniczenia.
  Będę produkować napoje o mniejszym stężeniu ale o większej pojemności więc trzeba będzie tylko kupić większe opakowanie i je wypić aby przyjąć dotychczasową dawkę.

 • ~Franek 7 2024-01-02
  14:41:46

  7 10

  Master4k a co jest dziś zdrowe? Słodycze są niezdrowe, tłuszcz jest niezdrowy, jajka w dużych ilościach są niezdrowe, kawa, herbata itd itp. To rodzic jednak powinien decydować a nie urzędnik co jest dla mojego dziecka zdrowe a co nie. A przepis jest martwy wtedy kiedy znajduje się milion sposobów na obejście. A jak widać i pisze kolega Fischer już znaleźli. Kiedy wprowadzono prohibicje w USA czy nawet w czasach PRLu to skutek był taki, że można było kupić alkohol jeszcze łatwiej ale drożej i zarobili spekulanci. I tak jest ze wszystkim włącznie z narkotykami ( oczywiście dla dorosłych). Za chwilę wprowadzą zakaz sprzedaży czekolady dzieciom bo cukier jest szkodliwy…Albo zakażą sprzedaży kawy… No głupota.

 • ~corona 2024-01-02
  15:07:42

  12 5

  Rodzic ma decydować? Przecież może nadal decydować. Pójdzie stara ze starym do sklepu to kupią bombelkowi. Jaki problem? Nikt małolatów nie będzie karał jak będą siedzieć na ławce i będą pić monsterka.

  Coraz to więcej dzieci choruje na cukrzycę. I to właśnie podatnicy płacą za ich leczenie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4092