zamknij

Wiadomości

Koniec z betonowymi wiatami i starymi wyświetlaczami na przystankach. Spółka ogłosiła przetargi

2024-06-04, Autor:  bf

Komunikacja Miejska Rybnik chce się pozbyć w tym roku wszystkich betonowych wiat przystankowych. Zamierza też wyrzucić do kosza stare i awaryjne wyświetlacze Systemu Informacji Pasażerskiej. W zamian za to ma pojawić się e-papier. Co to takiego? Ile to będzie kosztowało?

Reklama

Betonowe wiaty mają zniknąć w tym roku

W ubiegłym tygodniu Komunikacja Miejska Rybnik ogłosiła dwa przetargi - jeden na wymianę wiat przystankowych, dostawę ławek, a drugi na dostawę tablic elektronicznych na przystanki.

W tym roku znikną z naszych przystanków wszystkie wiaty betonowe i zostaną zastąpione nowymi, estetycznymi w znanym Wam już standardzie, czyli z wiatrochronami, oświetleniem (tam, gdzie jest to możliwe), z dostosowaniem dla osób ze szczególnymi potrzebami, czyli właściwie oznakowanymi powierzchniami szklanymi, znacznikami TOTUPOINT oraz tam, gdzie możliwe perony przystankowe wyposażone będą w kostki sensoryczne. Zamawiamy również nowe ławki oraz kosze zgodne z systemem identyfikacji Miasta Rybnika – czytamy w komunikacie KMR.

Przetarg obejmuje wiaty:

- 4-modułowe (dł. 5,20 – 6,00 m, szer. 1,30 – 1,50 m, wys. 2,20 – 2,50 m)
- 3-modułowe (dł. 3,9 – 4,5 m, szer. 1,30 – 1,50 m, wys. 2,20 – 2,50 m)
- 2-modułowe (dł. 2,6 – 3,00 m, szer. 1,30 – 1,50 m, wys. 2,20 – 2,50 m)
- wiaty typu wąskiego

Konstrukcje mają być wykonane z profili stalowych lub aluminiowych zabezpieczonych przed działaniem czynników atmosferycznych. Konstrukcje mają być wypełnione szybami o grubości 6-8 mm, odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz zapewniające bezpieczeństwo dla podróżnych. Z kolei dachy muszą być wykonane z materiału odpornego na warunki atmosferyczne, a jego konstrukcja ma odprowadzać wodę opadową w taki sposób, by zapobiec ochlapywaniu podróżnych.

W sąsiedztwie wiat zaplanowano moduły roślinne, płytki sensoryczne wzdłuż krawędzi peronu – wspomagające poruszanie się osób niewidomych.

Szacunkowa wartość bez VAT: 2 165 393,20 PLN.

Zamiast starych wyświetlaczy – e-papier

Historia tablic świetlnych sięga 2008 roku, Od samego początku zaliczały awarie, a dzisiaj stoją nieużywane. Ma je zastąpić system tablic dynamicznej informacji pasażerskiej w technologii e-papieru.

Co to takiego? To rodzaj wyświetlacza, który swoimi gabarytami i elastycznością dąży do imitacji papieru. Na e-papierze można tworzyć notatki za pomocą odpowiednich narzędzi (np. elektryczny „ołówek”) albo na którego powierzchni może być wyświetlany elektronicznie zapisany tekst. Niałe cząstki (naładowane dodatnio) oraz czarne cząstki (naładowane ujemnie) są umieszczone w specjalnym płynie, tworząc swego rodzaju „atrament”, którym powleczony jest atrament. Gdy zostanie przyłożony do niego odpowiedni ładunek elektryczny, czarne cząstki zostaną przyciągnięte. W ten sposób tworzą się piksele, z których z kolei mogą formować się w litery, kształty i obrazy.

W przypadku tablic prezentujących odjazdy rzeczywiste autobusów - zdecydowaliśmy, że zostaną one wykonane w technologii e-papieru, dzięki czemu ich eksploatacja będzie tańsza. Zostaną one zamontowane na istniejących słupach na 40 przystankach, a jeśli środki pozwolą to oprócz 40 zamontujemy dodatkowo 20 – informuje spółka.

Tablice dynamicznej informacji pasażerskiej na przystankach pozwolą wyświetlać minimum 4 odjazdy autobusów na tablicy 5-wierszowej lub minimum 9 odjazdów autobusów na tablicy 10-wierszowej w czasie rzeczywistym.

Dodatkowe miejsca na wiersze przeznaczone będą na komunikaty.

Komunikacja Miejska Rybnik przewiduje, że wyda na ten cel około 650 tys. zł.

Jak oceniacie stare i nowe wiaty? Czy to dobry ruch z nowym systemem informacji pasażerów? Piszcie w komentarzach!

Oceń publikację: + 1 + 44 - 1 - 25

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~norton 2024-06-04
  12:10:17

  17 6

  A wiaty będą zabezpieczone, przed mazaniem ich sprejami i innymi tego typu wynalazkami?

 • ~mewa74 2024-06-04
  12:24:17

  46 1

  Oj, tracicie czytelników. Nie mam zamiaru klikać w reklamy i odpowiadać na pytania. (Jest gdzieś drobnym druczkiem "pomiń", bo tym razem nie widzę?)

 • ~Jakub - Mieszkaniec Rybni 2024-06-04
  13:39:15

  11 4

  Bardzo dobrze (ze względów estetycznych), że pozbędziemy się betonowych przystanków oraz wymienimy stare ławki na nowe zgodne z systemem identyfikacji, osobiście oczekuję jeszcze pomalowania (lub wymiany ale to droższe) szklanych niebieskich wiat tak aby były zgodne z systemem identyfikacji, oczekuje również aby na każdym przystanku stanęła minimalnie ławka i kosz na śmieci a tam gdzie to możliwe to wiata. Dobrze słyszeć, że wreszcie tablice informacyjne zaczną działać bo to wstyd był, że nie działały. Ps te reklamy są okropne!

 • ~gueneverepurple 2024-06-04
  15:33:25

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Pjani33 2024-06-04
  16:25:38

  15 5

  Stare przystanki na placu wolności były zdecydowanie lepsze, od tych co teraz są. Tak właśnie Rybnik nie ma pomysłu na udoskonalaniem się i wyrzuca pieniądze w błoto brawo

 • ~Arteks 2024-06-04
  19:56:43

  7 7

  Ogólnie krok w dobrym kierunku. Szkoda tylko, że wiaty nie są dostosowane do wielkości "potoków" pasażerskich. Sąd to przystanek gdzie 3/4 ludzi stojących w godzinach szczytu na autobus, nie mieści się pod wiatą w razie deszczu. Plac Wolności to jeszcze lepszy przykład na to, że wiaty nie załatwiają problemu ani miejsc siedzących ani ochrony przed deszczem. Tam się przydało coś więcej niż... zwykła wiata. Jeśli budujemy parkingi wielopoziomowe i drogi na poziomie - powinniśmy też zadbać o odpowiedni rozmach w przypadku przystanków autobusowych. Tych które ściągają dużo pasażerów. Z innych miejsc gdzie wyraźnie pasażerowie się nie mieszczą to np. pl. Armii Krajowej (ale tam będzie przebudowa), Bazylika, Dworzec PKP.

 • ~Zoltan666 2024-06-05
  01:42:10

  11 2

  Stare betonowe wiaty chroniły przed upałem, deszczem, śniegiem, wybuchem bomby, huraganem i jeszcze kilkoma innymi rzeczami. Służyły prawie 40 lat i gdyby ich nie ruszać to stały by pewnie kolejnych 40. Ciekawe jak będzie z trwałością i funkcjonalnością tych nowych. Oby nie okazały się jedynie "ładniejsze" i droższe. Może nowe też powinny być żelbetowe ale zaprojektowane w nowocześniejszej, ciekawej formie? Żelbet może być atrakcyjny. Fajnie by było bo te szklane wyglądają jak chińskie meble ogrodowe z marketu, nie są idiotoodporne i słabo sprawdzają się w upalne dni (których będzie co raz więcej).

 • ~krycha12 2024-06-05
  09:22:40

  5 1

  Te ławki powinny być drewniane , bo metalowe to zmora .Gdy zimno można się dorobić hemoroidów

 • ~Arteks 2024-06-05
  10:54:34

  1 3

  @zoltan666 - w przeciwieństwie do chińskich mebli ogrodowych, niebieskie wiaty szklane w Rybniku ustawiane są od ok. 2010 roku czyli dużych remontów ulic: Gliwickiej, Budowlanych, Wodzisławskiej, Żorskiej, Raciborskiej i ich trwałość nie jest przez nikogo podważana.

 • ~quartz111 2024-06-05
  11:39:19

  3 2

  no w końcu żeby te elektroniczne plansze zaczęły działać kiedy za ile minut rzeczywiście ten autobus przyjedzie danej linii i czy przyjedzie, przynajmniej na przystankach koło PKP i pod Urszulankami - bo człowiek wychodzi z bagażami z długiej podróży w pociągu i nie wie nawet czy w ogóle warto czekać na autobus czy pojedzie w najbliższym czasie czy nie bo nic nie wynika - bo jak ma czekać pół godziny to lepiej pójść na pieszo niż się męczyć tym bezproduktywnym czekaniem, bo te autobusy zwłaszcza w soboty i niedziele kursują tak nieregularnie i rzadko że nie wiadomo w ogóle czy czekać czy nie czekać. W dzisiejszych czasach czas to pieniądz, a dobra i regularna komunikacja jak w Katowicach powinna być kręgosłupem miasta, po co tracić czasu na czekanie, po to są te plansze żeby wyświetlały

 • ~ondreacrimson 2024-06-05
  13:17:57

  0 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 738