zamknij

Wiadomości

Koniec z anonimowymi „kopciuchami”. Prezydent podpisał nowelizację

2020-11-17, Autor: 

Samorządy zyskały właśnie potężną broń do walki z tzw. kopciuchami. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację wprowadzającą Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. To oznacza, że gminy będą mogły prowadzić spisy kotłów. Dowiemy się w końcu, ile mamy w Rybniku kopciuchów.

Reklama

Przypomnijmy, w sierpniu tego roku pisaliśmy o ważnej zmianie w polskim prawie. Zakładała ona nadanie nowych uprawnień samorządom, które będę mogły przeprowadzić spis wszystkich kotłów na terenie swojej gminy. W ten sposób dowiedzą się też którzy mieszkańcy trują powietrze.

Wszystkie dane wg nowelizacji mają trafiać do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) >>Nie powiesz, czym grzejesz? Dostaniesz karę<<

Jak informuje SmogLab.pl - portal o powietrzu i smogu, Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w miniony piątek nowelizację ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw.

- Zmiany zakładają m.in. utworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, która pozwoli jednolicie skatalogować źródła ciepła w Polsce. Wśród istotnych zmian znalazło się także utworzenie Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji, który ma przyspieszyć realizację programu Czyste Powietrze – czytamy.

Tak jak zakładano, CEEB będzie służył gromadzeniu jednolitych, ustandaryzowanych danych na temat budynków i lokali oraz eksploatowanych w nich:

- spalania paliw o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW;

- źródeł ciepła, w tym zasilania z sieci ciepłowniczej;

- źródeł energii elektrycznej.

„Kopciuchy przestaną być anonimowe”

Zadowolony ze zmian był Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

- Ta ustawa ma kluczowe znaczenie dla skutecznej walki z niską emisją, czyli głównym źródłem smogu w Polsce. Jest to rozwiązanie przełomowe, o które Polski Alarm Smogowy walczył od bardzo dawna. Zabiegały o to także samorządy województw. (…) Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to będzie taki CEPiK dla źródeł ciepła. Daje to szansę, że w końcu ‘kopciuchy’ przestaną być anonimowe – mówił Andrzej Guła portalowi SmogLab, przy okazji przegłosowania ustawy przez Sejm.

Jak dodał, to rozwiązanie jest bardzo ważne, ponieważ pozwoli sprawniej działać na poziomie lokalnym.

- Do tej pory to na samorządach spoczywał obowiązek inwentaryzacji źródeł ciepła, co wynikało przeważnie z zapisów wojewódzkich programów ochrony powietrza. Problem w tym, że samorządy nie do końca wiedziały, jak z takim wyzwaniem sobie poradzić – zwracał uwagę lider PAS.

Jak wskazuje portal, nowelizacja zakłada też m.in. powstanie Funduszu Ekologicznego Poręczeń i Gwarancji, z którego udzielane będą gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek na projekty ekologiczne.

Według założeń fundusz służyć ma przyspieszeniu realizacji programu Czyste Powietrze, poprzez gwarancje lub poręczenia spłaty kredytów i pożyczek udzielonych na projekty ekologiczne przez banki komercyjne.

Oceń publikację: + 1 + 184 - 1 - 104

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
  • ~ 2020-11-17
    11:50:18

    A jak już będzie ten spis/inwentaryzacja to co dalej jak już się dowiemy ile czego mamy?
    I tak zapytam: jak taki spis będzie wyglądał? Na oświadczenie? Na kontrolę osobistą i sprawdzenie urządzenia?

    Osobiście jestem ciekaw jak będzie z egzekwowaniem terminu 31.12.2021 jako granicznego dla urządzeń pozaklasowych. Przesuwamy go już teraz czy czekamy do grudnia 2021 żeby go przesunąć bo nie zdążyli a przecież karać nie wypada?

  • ~askup 2020-11-17
    12:09:01

    Ciekawe czy ktos sprawdzi też np ogródki działkowe pod tym kątem...chyba nie są w żadnej ewidencji a kopcą i smrodzą ile wlezie. W Parku Kozie góry to czasami oddychać się nie są przez kopiuchy z sąsiadujących działek. Park ładny, jest gdzie pospacerować, ale co z tego jak powietrze zatrute... Smutne

  • ~ 2020-11-17
    12:33:03

    87 16

    blamaż
    ponieważ miasto nie będzie w stanie zlikwidować w wymaganym terminie wszystkich kopciuchów w swoich zasobach, więc albo termin zostanie przesunięty, albo kontrolujący strażnicy miejscy będą omijać szerokim łukiem mieszkania komunalne niespełniające norm, ponieważ ich lokalizacja jest władzy znana, nie będą więc one "anonimowymi kopciuchami"

  • ~Anna Ryż 2020-11-17
    12:34:30

    82 70

    Tylko taryfikator kar i nieuchronność egzekwowania tychże. Bez tego ani za 10 lat nie dojdziemy do zakładanego "czystego powietrza", chociaż częściowo. Zawsze znajdzie się taki "palacz zasypowy z deputatem", który powie; nikt mi tu nie będzie narzucał czym mam sobie grzać a do domu nie wpuszczę". Tylko jasne mechanizmy prawne mogą ewentualnie rozwiązać problem kopciuchów.

  • ~frbro 2020-11-17
    12:57:36

    70 25

    Krok w dobrą stronę. Będzie można dzięki temu lepiej planować działania i ew. dofinansowania, bo będzie widać, gdzie np wystarczy podłączyć do gazu kilka domów, żeby rozwiązać problem smogu w okolicy. Bez spisu nawet nie wiadomo z jaką skalą problemu się walczy.

  • ~Lateks 2020-11-17
    13:29:01

    64 12

    Działanie spóźnione o kilka jeśli nie kilkanaście lat.
    I pytanie czy naprawdę potrzeba ustawy żeby UM czy zarząd województwa zrobił taką ewidencję wszystkich kotłów? Przecież jeśli to jest na zasadzie wywiadu to co za problem to zrobić bez ustaw?

  • ~ 2020-11-17
    13:47:09

    71 89

    Panie Blamaż, od 1.01.2022 mandaty. Kocioł pozaklasowy - mandat, tydzień później kolejna kontrola, jeżeli sytuacja się nie zmieniła - mandat i tak co tydzień, aż delikwent zacznie przestrzegać prawo. Wtedy mandaty wysokości 500,- będą adekwatne do wykroczenia. Aktualnie 500,- za utylizację śmieci np. taką jak nie dawno opisano tutaj na portalu to absurdalnie mało. Jeżeli jednak taki mandat będzie wystawiany co tydzień to będzie to rozsądna kwota, w miesiącu się nazbiera ponad dwa tysiące, czyli w miarę dotkliwa kwota.

  • ~ 2020-11-17
    13:57:21

    61 61

    Ja znam nazwiska smierdzieeli z mojej ulicy. I nic to nie wnosi.

  • ~adamczykhenryk1 2020-11-17
    14:18:55

    75 52

    Nie znam pieca żadnej klasy który nie kopci . To że dym z komina jest niewidoczny dla oka nie oznacza że jest zdrowszy .
    Kowal, piecowy były pracownik " Ryfama" z poważaniem dla Rybnika .

  • ~ 2020-11-17
    14:58:19

    23 25

    @piotr.kowalski,
    generalnie zgoda. Ale obawiam się że w praktyce to będzie wyglądało tak:
    1. sporo jest zasobów miejskich nie spełanijących uchwały - mandaty zapłaci zarządca/właściel czyli miasto czyli mieszkańcy z podatków = przelewanie z pustego w próżne z dodatkowym kosztem nic więcej. Tak więc żadna kara.
    2. mandaty co tydzień są politycznym samobójstwem dla włodarzy więc obawiam się że nie będą stosowane z powodu spadku poparcia politycznego = czytaj brak zwycięstwa w kolejnych wyborach
    3. ludzie nie zdażyli więc dla ich dobra należy ten termin przesunąc albo odstąpić od wystawiania mandatów bo oni chcieli dobrze tylko im nie wyszło, bo zabrali się za to w grudniu 2021 bo myśleli że to taka ściema żeby ładnie politycznie wyglądało

  • ~sympatykrybnika 2020-11-17
    16:25:57

    16 4

    ~blamaż – generalnie zgoda. Twoje uwagi słuszne, jak w praktyce to będzie wyglądało. Teraz czekamy na blamażowe propozycje jak rozwiązać kwestie „kopciuchów”.

  • ~ 2020-11-17
    16:58:54

    34 21

    Panie Blamaż, jeżeli ktoś co tydzień w miejscu gdzie jest powiedzmy ograniczenie do 50km/h i fotoradar jedzie 100km/h to co tydzień zapewne dostanie mandat. Trudno mi powiedzieć czy głos tego osobnika realnie przeniesie się na poparcie jakiejś partii politycznej.

    Powiem inaczej, nie karanie trucicieli realnie przekłada się na wyniki poparcia politycznego. Społeczeństwo szczęśliwie dojrzało do tego aby wymagać od włodarzy powietrza, którym da się oddychać a nie tylko się nim truć. To Panie Blamaż jest aktualny trend, a nie wspieranie ludzi, którzy spalają meble, płyty OSB i inne śmieci. Ich czas już się skończył.

  • ~ 2020-11-17
    17:05:21

    18 21

    @sympatykrybnika,
    Było już napisane jak można rozwiązać problem kopciuchów. Więcej - było nawet napisane jak można było mu zapobiec.
    Po co mam pisać cokolwiek skoro i tak nikt tego nie słucha bo wie lepiej?
    Jedyne czego politycy i rządzący aktualnie słuchają to są alarmy smogowe (oraz organizacje z nimi związane) i ich teorie że należy natychmiast całkowicie zakazać wszystkich paliw stałych (drewna, peletu, węgla, brykietów, węgla drzewnego) oraz promować gaz ziemny, ogrzewanie miejskie oraz pompy ciepła.

    Ja nie mam w zwyczaju rozmawiać z kimś kto nie dopuszcza do siebie możliwości że może być inna droga do poprawy jakości powietrza niż natychmiastowy całkowity zakaz wszelkich paliw stałych. A skoro tak to szkoda mi mojego czasu na pisanie swojego zdania (oraz swoich propozycji) skoro i tak wszyscy wiedzą lepiej.
    Ja swoje zdanie mogę przedstawić, mogę nawet pokusić się o pewne wyliczenia. Pytanie tylko po co? I tak tego nikt nie będzie słuchał a ni e przyjmował do wiadomości.

  • ~ 2020-11-17
    17:11:37

    20 8

    @piotr.kowalski
    W mieście jest 18 tys kopciuchów, daje to jakiś 60 tyś osób na 150 tys mieszkańców.
    Mandat dostanie 5? 10? 50 osób?
    No jest to pewna różnica w skali pod względem poparcia politycznego.

    A teraz szanowny Pan piotr.kowalski pokaże mi gdzie ja kiedykolwiek napisałem że popieram spalanie śmieci oraz wspieram ich spalanie?! ("To Panie Blamaż jest aktualny trend, a nie wspieranie ludzi, którzy spalają meble, płyty OSB i inne śmieci. Ich czas już się skończył.")

  • ~sympatykrybnika 2020-11-17
    18:51:15

    8 10

    ~blamaż pisząc: było już napisane, po co mam pisać, nie mam w zwyczaju rozmawiać, kazałeś nam wypchać się sianem (coś w stylu „odczepcie się”). Uprę się i poproszą Ciebie choć o jedną merytoryczną wypowiedz, jak poprawić jakości powietrza inaczej niż natychmiastowy całkowity zakaz wszelkich paliw stałych.
    PS
    Twój dialog z ~piotr.kowalski nic konkretnego nie wnosi do walki o poprawę jakości powietrza, która dla nas jest niezbędna.

  • ~ 2020-11-17
    19:14:23

    20 5

    @sympatykrybnika,
    Ja nie uważam, że jedyną słuszną drogą jest całkowity zakaz wszelkich paliw stałych (zakaz węgla drzewnego w środku lata to jest śmiech na sali) ale aktualnie narracja jest taka, że każdy kto myśli i mówi że jest inny sposób jest nazywany propagatorem kopcenia, palenia śmieci, propagowaniem trucia innych oraz że żyje mentalnie w XIX wieku a jedyne co z nim się powinno zrobić to ukrzyżować i zakrzyczeć.

    To jak Ty odbierasz to co napisałem to Twoja sprawa. Ja nie uważam nic takiego jak "odczepcie się" bo obrażanie się nic nie wnosi do tematu.
    Natomiast z doświadczenia swojego życiowego uważam że szkoda czasu na dyskusje gdy jedynym akceptowalnym zdaniem może być poparcie całkowitego zakazu używania paliw stałych (coś w stylu PiS jest zły bo jest zły, PO jest złe bo jest złe, tanie wina są dobre bo są tanie i dobre itd). A skoro takie jest powszechne przekonanie to po co jakakolwiek dyskusja?

    Żeby dyskusja na ten temat miała sens to musi być wola uznania innego zdania niż wyżej przedstawione - na taką dyskusję jestem zawsze otwarty i chętnie wezmę w niej udział. Inaczej jest to jedynie szopka i strata czasu, nic więcej. Coś na zasadzie analizy wiersza w szkole - nauczyciel ma zawsze rację i jego rozumienie co autor miał na myśli jest najsłuszniejsze :-)

  • ~Arteks 2020-11-17
    19:53:07

    23 24

    Muszę przyznać, że rządzący z PiS poważnie traktują sprawę poprawy czystości powietrza. Takie rzeczy z 5-10 lat temu byłyby tylko marzeniem środowisk ekologicznych i tych którym smród z kominów przeszkadza. Zdecydowanie pochwalam! :)

  • ~sympatykrybnika 2020-11-17
    20:02:42

    9 12

    ~blamaż – tyle słów (216), żadnego konkretu, a powietrz jak był złe, tak jest niedobre, niezdrowe w dużej mierze jego niewłaściwy stan zależy od „kopciuchów”.

  • ~sympatykrybnika 2020-11-17
    20:28:12

    6 10

    Najistotniejszą informacją z całego artykułu jest powstanie
    Funduszu Ekologicznego Poręczeń i Gwarancji.
    Dzięki gwarancjom Banku Gospodarstwa Krajowego w przyszłym roku w bankach komercyjnych i spółdzielczych w całej Polsce zostaną uruchomione specjalne kredyty na realizację proekologicznych inwestycji, np. wymianę pieca czy ocieplenie budynku. Osoby nieposiadające odpowiedniego zabezpieczenia łatwiej zdobędą pieniądze. Część kapitału zostanie spłacona z dotacji z NFOŚiGW.
    Uruchomione w ramach programu „Czyste powietrze” dotacje pozwalają osobom zainteresowanym uzyskać dofinansowanie do wymiany starych i nieefektywnych pieców na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania, spełniające najwyższe normy (np. pompa ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł olejowy, ogrzewanie elektryczne, kocioł na biomasę itp.) oraz do inwestycji polegających na dociepleniu budynku i prowadzących do zmniejszenia zużycia energii do jego ogrzewania. Przewiduje się, że dofinansowanie w ramach programu obejmie
    około 3 mln budynków,
    w których nastąpi m.in. wymiana nieefektywnych źródeł ciepła na niskoemisyjne.

  • ~Teoretyk 2020-11-17
    21:53:54

    17 1

    Ewidencja źródeł energii elektrycznej. Czytajcie między wersami. Będzie podatek od paneli fotowoltaicznych. Dali ludziom haczyk w postaci dotacji 5000zł na mój prąd. Drugi haczyk to moja woda - już wprowadzają podatek od nie magazynowania opadów deszczu... Od czego nie ma jeszcze podatku?

  • ~sympatykrybnika 2020-11-18
    09:01:16

    4 2

    Coś z tym Wojewodą Śląskim Jarosławem Wieczorek nie tak.
    W piśmie (DECYZJA Nr ZKI.6330.9.5.2020 (15)) skierowanym do samorządowców napisał:
    „Polecam prezydentom miast, burmistrzom i wójtom OGRANICZENIE do niezbędnego minimum KONTROLI w indywidualnych gospodarstwach domowych, wynikających z Planu działań krótkoterminowych określonych w „Programie ochrony powietrza dla województwa śląskiego”.”
    Ze względu na milczenie służb prasowych wojewody śląskiego nie wiemy, z jakimi ekspertami Jarosław Wieczorek przedyskutował decyzję i czy w ogóle to zrobił. Dla wszystkich jest oczywiste, że zanieczyszczenie powietrza pomaga koronawirusowi w skutecznym atakowaniu ludzi.

  • ~grekos 2020-11-18
    09:02:31

    10 7

    PROPONUJE ZACZĄĆ OD GOLEJOWA!!!
    SAME STARE DOMY KOPCĄ JAK POJEBY! 3 RAZY DZIENNIE! I
    TO WSZYSTKO POTEM LECI NA RYBNIK NA WASZE RODZINY I DZIECI!

  • ~ 2020-11-18
    19:42:16

    5 1

    fandzolicie o kopciuchach a w tym samym czasie wycinka w rudach i kuzni raciborskiej idzie pelna para !!!

  • ~rzyt 2020-11-19
    11:25:46

    4 0

    Trochę dziwnych komentarzy znalazłem dotyczących karania...za posiadanie kotła pozaklasowego. By nie stało się tak, jak z tym góralem, który "sprzęt do gwałtu" miał...

    Ja ogrzewam gazem i mam awaryjnie kocioł grawitacyjny, który używam tylko wtedy gdy nie ma prądu. Pamiętam jak kiedyś ciężki śnieg pozrywał druty w okresie świąt....
    Palę wtedy drewnem kominkowym, bo nie mam miejsca na węgiel.

    Reasumując, za posiadanie to można skazać tylko wtedy gdy masz narkotyki lub broń bez pozwolenia.
    Jest jeden wyjątek wtedy kiedy posiadasz w wydychanym powietrzu promile wskazujące na spożywanie alkoholu...

  • ~wojpas 2020-12-16
    22:19:59

    0 2

    Nie może i nie będzie litości. Jak kogoś stać na samochód z katalizatorem to i na normalny kocioł również. Są programy to proszę z nich korzystać. Tyle w temacie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5303