zamknij

Biznes

Koniec głodówki

2007-08-20, Autor: 
Groźba ewakuacja pacjentów rybnickiego szpitala zażegnana: w nocy z piątku na sobotę lekarze podpisali porozumienie z dyrekcją.

Reklama

- W ogóle nie jestem zadowolony

z zawartego porozumienia -

mówi dyrektor szpitala Bolesław

Gębarski.

Na mocy zawartego porozumienia od października do grudnia lekarze otrzymają narastająco od 100 do 200 złotych podwyżki. Dyrektor szpitala zobowiązał się też przyjąć do pracy lekarzy, którzy złożyli wypowiedzenia umowy o pracę.


Piątkowe negocjacje miały burzliwy przebieg. Zakończyły się dopiero o 4.00 nad ranem w sobotę. - W ogóle nie jestem zadowolony z zawartego porozumienia. Zostało podpisane w ostatniej chwili. Gdybym nie złożył podpisu pod porozumieniem, w sobotę rozpoczęłaby się ewakuacja szpitala – komentuje Bolesław Gębarski – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. - Ewakuacja najprawdopodobniej oznaczałyby likwidację szpitala, a co za tym idzie utratę pracy przez grupy zawodowe, które nie mają takiej siły przebicia, czyli pielęgniarki, rehabilitantów i techników.

 


- Jesteśmy bardzo zadowoleni z 

zawartego porozumienia - mówi

przewodniczący komitetu

strajkowego Krzysztof Potera.

Zupełnie inaczej okoliczności negocjacji widzi Krzysztof Potera – szef rybnickiego oddziału terenowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego lekarzy. - Dyrektor szpitala wykazywał tak mało dobrej woli, że gdyby nie udział w negocjacjach ministra Piechy, porozumienie byłoby niemożliwe. Jego zaangażowanie było kluczowe – mówi Potera.


Co do roli w negocjacjach Bolesława Piechy - wiceministra zdrowia, byłego dyrektora rybnickiej placówki, obie strony są zgodne. - Z jednej strony pan minister zna się osobiście z wieloma protestującymi lekarzami, z drugiej bardziej chyba identyfikował się z argumentami ekonomicznymi dyrekcji szpitala – komentuje dyrektor Gębarski.


W zawartym porozumieniu znalazła się klauzula mówiąca, że wypłata dodatków po konsultacji ze związkami zawodowymi może zostać wstrzymana na wypadek trudnej sytuacji finansowej szpitala. Obecnie długi Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku wynoszą 9 milionów złotych.


> Zobacz wydanie Niezależnego Programu Informacyjnego o strajku lekarzy i pielęgniarek.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~biki 2007-08-20
  15:13:02

  0 0

  No i wreszcie pan doktor Potera i inni biedni lekarze nie będą żyli jak nędzarze! Wywalczyli po 100-200zł podwyżki! Warto było poświęcać zdrowie i życie maluczkich pacjentów dla stówy miesięcznie w portfelu! Ale teraz przynajmniej my pacjenci bedziemy mile i szybko przyjmowani przez lekarzy!!!

 • ~Wachu 2007-08-20
  18:52:10

  0 0

  Mam pytania do dr Potery i dr Szymury:
  1. dlaczego Wy nie złożyliście wypowiedzeń?
  2. dlaczego wypowiedzeń nie złożyli lekarze mający prywatne gabinety i traktujący szpital jak swoisty magazyn sprzętu i leków dla prowadzonej prywatnie praktyki?
  3. ilu ordynatorów złożyło wypowiedzenia?
  4. kto zapłaci za straty placówki spowodowane waszą prywatną wojenką?
  5. czy dotrze kiedyś do lekarzy że kończąc medycynę nie otrzymuję się polisy gwarantującej opływanie w luksusach?
  6. jakim cudem z tych marnych pensji lekarze z rybnickiego szpitala zakupują domy i drogie samochody?
  7. czy proporcjonalnie do otrzymanych podwyżek zmniejszą sie nieformalne opłaty jakie wnoszą pacjenci?

 • ~słoma 2007-08-21
  08:15:06

  0 0

  Do Wachu.Plujesz po lekarzach a zastanowiłeś się nad tym co chciał zrobić i co mówi ten nowy dyrektor?"ewakuacja , likwidacja"Ciekawe czy on zobaczył jak ten szpital wygląda ile tam jest zbędnych metrów kwadratowych ile holi ile pomieszczeń które tworzą tylko koszty.Niech pomysli co zrobić zeby zeby na utrzymanie tego kolosa znalez dodatkowe srodki tak aby miec pieniadze na GODNE zarobki dla lekarzy i pielęgniarek.Bo bez tych ludzi niema szpitala.A moze ci co go budowali, projektowali,Będą ponosić koszty eksploatacyjane a fundusz zapłaci tylko za prace słuzb medycznych i lekarstwa.Gdyby ten Dyrektor zastanowił się co to jest likwidacja i ewakuacja gdyby wiedział co ten szpital i 90 procent pracownikow juz tam przeszlo jak ci wszyscy ludzie tam zatrudnieni ciezko harowali przy likwidacji czterech starych szpitali to by miał wiecej szacunku dla zatrudnionych tam lekarzy i wszystkich innych pracowników a nie pieprzył o likwidacji i ewakuacji.Piecha wiedzial co to jest i wie ile tam ludzie zarabiają i bardzo dobrze ze przyjechał a tego nowego dyrektora to wypuscie to najniższej kondygnacji i niech z tamtąd wróci do Urzędu marszszalkowskiego po dodatkowe pieniadze na eksploatatacje i wtedy mu zostanie wiecej na godne zarobki lekarzy i innych pracowników medycznych.ZAPOMNIALES PANIE DYREKTORZE ZE NAJWIEKSZYM MAJĄTKIEM KAZDEJ FIRMY SĄ LUDZIE W NIEJ ZATRUDNIENI.JAK TEGO NIEWIESZ TO SPIEPRZAJ ZE STOŁKA DYREKTORA A IDZ NA SYNDYKA MASY UPADŁOSCIOWEJ.

 • ~słoma 2007-08-21
  08:39:49

  0 0

  A jeszcze jedno mam propozycje do Posłów Dyrektor szpitala powinien zarobic tyle ile lekarz w danym szpitalu panstwowym i wtedy powaznie nasi wszyscy posłowie zamiast walką z soba zajma sie sluzba zdrowia bo WTEDY NA PEWNO NIE BEDZIE KANDYDATOW NA TO STANOWISKO i rozsypie sie cała ta od lat zaniedbana tak wazna dziedzina naszego życia jaką jest zdrowie.

 • ~sewbud 2007-08-22
  14:22:07

  0 0

  1. do słomy - doucz się czytając podręczniki do projektowania, wytyczne, normy, normatywy i warunki techniczne, a także wiele innych - a powierzchnia korytarzy i innych niezbędnych do funkcjonowania obiektu powierzchni sama ci się objawi - matematyka jest bezwzględna. Ponadto korytarze służą ewakuacji i muszą zapewnić bezpieczne opuszczenie objektu ze wzgl. pepoż, już o ciągach komunikacyjnych tzw. brudnych i czystych nie wspomnę...
  2. wobec powyższego wnioskuję do Pana doktora Potery - ja też potrzebuję 2 tygodniowego urlopu szkoleniowego!!!! bo przepisy zmieniają się w zastraszającym tępie a ja muszę dbać o bezpieczeństwo, życie, zdrowie i majątek ludzi którym służę swoją wiedzą. UPS.... mnie nie wolno- ja nie mam urlopu- przecież ja jestem PRZEDSIĘBIORCĄ, mam kasę fiskalną itd... Drodzy lekarze, szanuję waszą wiedzę i ciężką pracę, ale nie uzurpujcie sobie, że wasz zawód jest najważniejszy na świecie i tylko wy musicie się uczyć, bo to nieprawda. Nie znam takiego zawodu, w którym po ukończeniu jakiejkolwiek szkoły można już tylko odcinać kuponiki.... Wybieramy zawód świadomie i świadomie podpisujemy umowę o pracę, jeżeli nie odpowiadają mi warunki tej umowy to mogę otworzyć własną praktykę.

 • ~słoma 2007-08-22
  21:12:21

  0 0

  Do Sewbud.Napisałeś mi ze mam się douczyć.Ale ja myślę ze ty również powinieneś się nauczyć najprostszej rzeczy czyli czytania ze zrozumieniem.Napisałem wyraznie ze nowy Pan dyrektor ma iść na syndyka masy upadłościowej bo likwidować tak duzy szpital to on se może ale jak będzie jego własny.A ten szpital budowało Państwo z naszych podatków i twoich jako przedsiębiorcy-to doskonale wiesz jak są duże.Jak się wybuduje taki kolos na 700 łóżek to wiadomo ze musi mieć taką powierzchnię ale również wiadomo ze koszty jego eksploatacji przez długie lata będą bardzo wysokie a jeszcze do tego jak to jest szpital to muszą tam być zatrudnieni fachowcy wysokiej klasy czyli lekarze i pielęgniarki bo bez nich niema szpitala.A praca takich fachowców kosztuje bo jak idziesz prywatnie do lekarza to wiesz ile to kosztuje.Przecież ci lekarze złożyli wypowiedzenia i se strajkowali to czemu pan dyrektor nie zatrudnił sobie nowych za psie pieniądze tylko uległ ich presji a teraz pieprzy ze jest niezadowolony a ty dalej plujesz po lekarzach.Czemu PiS nie zmusił ich do pracy tylko dał im troszkę podwyżki a oni znów się dali nabrać.I co mnie wkurza ze wszyscy plujecie po lekarzach i pielęgniarkach i nikt nie wymusi na władzach zmian w systemie finansowania służby zdrowia.Nikt ani lewica ani prawica o tym nie myśli ale jak niedaj boze ci ludzie strajkuja albo walczą o godne zarobki to się po nich pluje.

 • ~sewbud 2007-08-23
  13:37:00

  0 0

  do słomy - również nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Mam głęboki szacunek do lekarzy, ich wiedzy, pracy, kompetencji i doświadczeniu. Cenię to. System jest chory i nikt w naszym kraju nie odważył się go zmienić i nie odważy się, bo za pasem kolejne wybory! Natomiast trudno mi wyobrazić sobie zawód, w którym nie ma odpowiedzialności, w którym nie trzeba się uczyć. Ponadto pracownicy większych i mniejszych firm od księgowych po pracowników administracji i tzw. fizycznych (choć to brzydka nazwa) w dzisiejszych czasach podpisują lojalki!!! I nic w tym dziwnego. Mam nadzieję że kiedyś powstanie taki system w którym dobry lekarz będzie pracował tylko w szpitalu i dobrze zarabiał, nie będzie korzystał ze sprzętu szpitalnego do prywatnych celów i inne patologiczne historie nie będą się zdarzać. Chcę wierzyć, że tych patologicznych przypadków jest mało, tylko bardziej rzucają się w oczy, ale ocenę stanu rzeczy pozostawiam internautom. Na godne zarobki zasługują wszyscy i jeszcze pozwolę sobie zacytować: Grzechy wołające o pomstę do nieba : 4.Zatrzymanie zapłaty za wykonaną pracę. _ Mamy również 7. Nie kradnij - to o korzystaniu ze sprzętu publicznego do celów prywatnych - To tak filozoficznie - żadnego podtekstu ani przytyku do ciebie słoma. Nie jestem "wszyscy" i nie opluwam lekarzy. Życzę sobie normalności, ale to chyba w tym kraju utopia...

 • ~ 2007-08-23
  17:59:27

  0 0

  Jestem ciekaw, czy zdjęcie pana Gębarskiego było ustawiane, czy fotograf tak to sprytnie ujął... (?)

 • ~słoma 2007-08-24
  07:44:24

  0 0

  Do Sewbud.I popatrz Sewbud do czego doszliśmy.A ja włączyłem się do tej dyskusji bo najbardziej wkurzyły mnie słowa tego dyrektora jak powiedział o tej ewakuacji i LIKWIDACJI szpitala nie mówiąc już o tym zdjęciu gdzie wygląda ze nic nie robi tylko podparty ręką medytuje..Zrozumiałbym ewakuację pacjentów bo wiadomo ze jak niema lekarzy to pacjent nie musi lezec w szpitalu bo dyrektor czy sama pielęgniarka go nie wyleczą ale likwidacja spitala?.Piszesz 7 NIE KRADNIJ!.No właśnie.Wygląda na to ze do celów prywatnych wykorzystuje się sprzęt publiczny.No to muszę zapytać może naiwnie kto to robi? i kto odpowiada za prawidłowe wykorzystanie tego mienia-POWTÓRZĘ-kupionego z naszych podatków.Moim zdaniem to właśnie Dyrektor chyba również ordynatorzy bo chyba im podlegają lekarze.Jak oni pilnują swoich podwładnych skoro niby są tam takie patologie.Spróbuj w prywatnej firmie tak zrobić to wylecisz z hukiem a jakos nie czytałem w prasie aby zwolniono lekarza z pracy za takie przewinienie a zorganizowanie tego i pilnowanie prawidłowości wykorzystania majątku publicznego nalezy do obowiazku Dyrektora i podleglych mu pracowników.Bo jak bardziej będzie pilnował swoich pracowników i walczył o dodatkowe srodki na utrzymanie tego kolosa to wtedy będzie miał więcej pieniedzy na godną zapłatę dla pracowników tam zatrudnionych.A swoją drogą ciekawe jak on by ten szpital zlikwidował a przez takie głupie pieprzenie to internauci tylko szkalują lekarzy a jak nam coś dolega to bez lekarza ani rusz!!

 • ~sewbud 2007-08-24
  14:38:45

  0 0

  cieszę się słoma, że doszliśmy do konsensusu. Pozwól że nazwę rzecz po imieniu : każdej firmie (a za taką należy również uważać szpital) potrzebny jest dobry meneger, który oprócz organizowania pracy, rozliczania wpływów i kosztów nie zapomnie o funkcji kontrolnej nad sprzętem i ludźmi. A w kraju są przykłady, że może to funkcjonować prawidłowo. Niewiem jakich menegerów ma szpital, wiem jednak, że jeżeli jako pracownicy jesteśmy nieudolni to staramy się winę przypisać czynnikom zewnętrznym, bo nie chce nam się nic zmieniać na własnym podwórku,a już tym bardziej przypisac sobie winy. Człowiek z natury rzeczy jest leniwy i wygodny. Życzę szpitalowi ludzi zarządzających takich, którym się chce chcieć, a wszystkich pracowników, od salowych po lekarzy poprostu rzetelnie wykonujących swoją robotę. A obiboków odsyłam do dekalogu.... Choć ich pewnie to nie ruszy...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5291