Końcówka roku jest czasem intensywnej pracy dla organów podatkowych. Pracownicy urzędów skarbowych bacznie przypatrują się zwłaszcza tym zobowiązaniom, które zgodnie z przepisami prawa podatkowego powinny ulec przedawnieniu. - Bywa, że skarbówka podejmuje taki działania, które mają do niego dopuścić - przypomina Monika Piątkowska z e-pity.pl. Jak przygotować się na kontrolę podatkową?
Przypomnijmy, że zobowiązanie podatkowe ulega przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
- Zatem co do zasady z końcem roku 2024 przedawniają się zobowiązania podatkowe, których zapłata przypadała na 2019 rok - precyzuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl. - Bywa, że skarbówka podejmuje jednak działania, które mają nie dopuścić do przedawnienia.
Dzięki temu organy podatkowe zyskują więcej czasu na podważenie rozliczeń. Mają do tego prawo dzięki art. 70 par. 6 Ordynacji podatkowej, który reguluje zawieszenie biegu przedawnienia zobowiązań podatkowych.
Wstrzymanie biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego z dniem wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe jest nadal wykorzystywane przez organy skarbowe. Dzieje się tak mimo podjętej przez NSA uchwały z dnia 24 maja 2021 r. syg. akt I FPS 1/21, która dopuszcza badanie przez sądy administracyjne wpływu postępowania karnoskarbowego na bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, w tym jego instrumentalnego wszczęcia. W takich właśnie przypadkach zawiadomienia wysyłane są do podatników często przed upływem pięcioletniego okresu, po którym przedawnia się zobowiązanie - wyjaśnia ekspertka.
Aby zawiesić bieg terminu przedawnienia, coraz częściej wykorzystywane jest również zajęcie majątku podatnika.
Zgodnie z art. 70 par. 4 Ordynacji podatkowej możliwe jest wstrzymanie przedawnienia wskutek zastosowania środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony. Dzięki nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności decyzjom podatkowym organów pierwszej instancji, możliwe jest prowadzenie egzekucji wobec podatnika. W takim przypadku decyzja, która nie jest ostateczna, staje się wykonalna i może stanowić tytuł egzekucyjny - dodaje Monika Piątkowska.
- Ostatnie miesiące roku są zatem pracowite dla organów podatkowych, gdyż podejmują działania, które w efekcie dają skarbówce czas niezbędny na kontrolę podatnika - podsumowuje.
Jakie obszary i zagadnienia najczęściej podlegają końcoworocznej kontroli ze strony organów podatkowych?
Organy podatkowe mogą sprawdzać wszelkie zobowiązania podatkowe, które nie uległy jeszcze przedawnieniu. Nie możemy zatem jednoznacznie wskazać obszarów, które są bardziej lub mniej narażone na weryfikację fiskusa - dopowiada Monika Piątkowska w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Jednak u podatników, którzy mają proste rozliczenia np. dochody z emerytury, nie korzystają z ulg podatkowych, zapewne tych kontroli będzie mniej niż u tych, którzy prowadzą firmy, posiadają kilka źródeł dochodów czy też korzystali z preferencji podatkowych. Wówczas ryzyko pomyłki, błędnej interpretacji przepisu jest większe - tłumaczy ekspertka.
Tagi: podatki, rozliczenie roczne, rozliczenie podatkowe, przedawnienie zobowiązania, pit organ podatkowy
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Ci pracownicy będą najczęściej poszukiwani. W Rybniku i powiecie jest ich deficyt. Znamy „barometr zawodów” na 2025 rok
17819Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
11451Seniorzy szturmują ZUS. Posypały się wnioski o nowe świadczenie. Jak jest w Rybniku?
10940O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
4308Wsparcie rozwoju działalności rzemieślniczej - twój przepis na sukces
1159O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
+62 / -8Ci pracownicy będą najczęściej poszukiwani. W Rybniku i powiecie jest ich deficyt. Znamy „barometr zawodów” na 2025 rok
+30 / -21Renta wdowia. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, by otrzymać świadczenie
+9 / -6Wsparcie rozwoju działalności rzemieślniczej - twój przepis na sukces
+2 / -0Seniorzy szturmują ZUS. Posypały się wnioski o nowe świadczenie. Jak jest w Rybniku?
+14 / -14Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
19O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
18Ci pracownicy będą najczęściej poszukiwani. W Rybniku i powiecie jest ich deficyt. Znamy „barometr zawodów” na 2025 rok
0Wsparcie rozwoju działalności rzemieślniczej - twój przepis na sukces
0Seniorzy szturmują ZUS. Posypały się wnioski o nowe świadczenie. Jak jest w Rybniku?
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert