Największym dostawcą wody dla rybnickich wodociągów jest katowickie GPW. Sieci GPW w naszej części województwa zasilane są ze zasobów zbiornika w Goczałkowicach. Jak wygląda obecnie sytuacja na zalewie goczałkowickim? - Choć ze zbiornika w Goczałkowicach od maja do sierpnia mieszkańcy regionu wypili ok. 13 mln metrów sześciennych wody, to nie ma żadnego zagrożenia jej braku. W Goczałkowicach zbiornik wypełniony był i jest nadal do połowy, zachowując rezerwę powodziową – informuje Piotr Biernat – rzecznik prasowy GPW SA.
Bezpieczny poziom wody w zbiorniku goczałkowickim udało się podtrzymać pomimo wprowadzonego zamknięcia przerzutu wody z ujęcia w Czańcu. Czasowe zamknięcie tego ujęcia nastąpiło 19 sierpnia. Taki ruch zalecał Regionalny Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie z uwagi na konieczność zachowania właściwego bilansu zasobów rzek Soła i Wisła.
- Mimo że poziom wody w nim obniża się każdego dnia o ok. 2 centymetry, to nadal zasoby w zbiorniku wynoszą ok. 80 mln metrów sześciennych, co pozwala na zaopatrzenie w wodę do picia mieszkańców regionu przez co najmniej pół roku – dodaje Piotr Biernat.
Tagi: woda w Rybniku, woda, GPW, PWiK w Rybniku, Piotr Biernat, Karolina Wacławiec, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Sześć śląskich kopalń do zamknięcia w ciągu dekady. W tle astronomiczne kwoty na odejście od węgla
14442ZUS przypomina: wnioski o 800 plus tylko do końca kwietnia
6306Ranking Inwestycji 2024 w Katowicach – na co dziś zwracają uwagę kupujący?
3805W Katowicach o drodze od węgla do atomu. Ministerstwo Przemysłu przedstawiło założenia Białej Księgi
2212Czy Ruch Rydułtowy wznowi wydobycie w miejscu, gdzie doszło do tąpnięcia? Jest decyzja WUG
+20 / -5Bliżej powrotu do węgla z Rydułtów. PGG ujawnia plan i podaje daty
+19 / -7Ponad milion emerytów i rencistów ZUS korzysta z mLegitymacji
+5 / -1Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -1ZUS: rośnie liczba pracujących emerytów
+5 / -3Sześć śląskich kopalń do zamknięcia w ciągu dekady. W tle astronomiczne kwoty na odejście od węgla
4W Katowicach o drodze od węgla do atomu. Ministerstwo Przemysłu przedstawiło założenia Białej Księgi
0Ranking Inwestycji 2024 w Katowicach – na co dziś zwracają uwagę kupujący?
0ZUS przypomina: wnioski o 800 plus tylko do końca kwietnia
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~zbig67 2015-09-01
15:42:30
Polska tak gospodaruje wodą, że ma zasoby wody takie jak Egipt, chociaż mamy mnóstwo rzek i jezior. jak to wytłumaczyć?
~THE Bill 2015-09-04
08:11:44
Średni przepływ w Nilu to 2080 m3/s, Wisła + Odra to ok 1500 m3/s. Co chcesz porównywać? Nil to jedna potężna rzeka, która przepływa przez skrawek Egiptu, a PL jest usiana rzeczkami, potokami, strumykami, z których nie jesteś w stanie gospodarczo korzystać, bo są za małe. Egipt kojarzy się z pustynią, i życie tam toczy się jedynie wzdłuż rzeki, a PL masz zamieszkane w całości.