zamknij

Biznes

Kompania Węglowa: fiasko rozmów ze związkami. Zarząd wdroży własny plan naprawczy

2014-01-17, Autor: 
Fiaskiem zakończyły się negocjacje planu naprawczego Kompanii Węglowej. Mimo wypracowanych w środę wstępnych uzgodnień, do podpisania porozumienia ze związkami nie doszło.

Reklama

W środę związki wstępnie porozumiały się z zarządem w sprawie porozumienia, które zakładało m.in. że nie będzie łączenia ze sobą kopalń i zwolnień ponad tysiąca pracowników administracji. Gwarancje zatrudnienia dla górników dołowych miały być wydłużone z 2015 do 2020 r.

 

>>Kompania Węglowa: wstępne porozumienie - nie będzie łączenia kopalń i zwolnień

Projekt porozumienia nie został jednak podpisany ze względu na sprzeciw jednego z 13. związków. Związek Kadra nie zgodził się bowiem na zaproponowane zapisy. Zarząd Kompanii uznał, że przy braku jednomyślności ze strony związkowej nie ma możliwości zawarcia porozumienia.

 

- Przez półtora miesiąca prowadziliśmy merytoryczne rozmowy, wspólnie ze stroną społeczną wypracowując alternatywne rozwiązania dla wielu trudnych elementów projektu programu restrukturyzacji. W środę osiągnęliśmy ustne porozumienie, które dziś zostało przelane na papier, miało być jeszcze dyskutowane i podpisane. Wymagało to jednak zgody wszystkich organizacji związkowych - poinformował wiceprezes Kompanii Węglowej, Marek Uszko.

 

Wiceprezes Uszko zapowiedział, że 31 stycznia zarząd przedstawi program restrukturyzacji firmy do akceptacji Radzie Nadzorczej w pierwotnej, bardziej radykalnej wersji.

 

Przypomnijmy, że częścią planu naprawczego jest ograniczenia kosztów utrzymania administracji. Zarząd zapowiada jednak, że zamiar zwolnienia ponad tysiąca osób z administracji będzie jeszcze konsultowany ze związkami. Aktualne pozostają natomiast plany łączenia ze sobą niektórych kopalń i sprzedaż kopalni Knurów-Szczygłowice.

 

>>Trudna sytuacja Kompanii Węglowej. Możliwe wstrzymanie przyjęć i spadek wydobycia

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (34):
 • ~danielv12 2014-01-17
  11:53:42

  12 0

  I tak kompania połączy kopalnie i wywali 1000 ludzi i nikt tego nie zmieni...ta jasne nic nie zrobią a jedynie przez 3 lata nie będzie 14-pensji :)

 • ~ 2014-01-17
  12:15:07

  42 0

  Chętnie ogrzewałbym dom naszym polskim węglem, gdyby miał adekwatną cenę do swojej wartości i media nie robiły szumu o smogu itp.Górnicy, jeżeli będziecie walczyć o swojej związki, barbórki, "13-stki" nic nie zdołacie. Trzeba walczyć o to aby węgiel miał w Polsce przyszłość. Wtedy będziecie mieć pracę i pieniądze. Myślicie, że jak podstawicie się tym osłom we Warszawie to coś da? Pozamykają gruby, was wywalą na bruk i tyle z tradycji górniczych na Śląsku przez chytrość na kasę.

 • ~cerberus 2014-01-17
  13:39:42

  0 27

  Wiecie co robia prawdziwi przywodcy jak cos jest nierentowne?? Najlepszym przykladem jest pani Margaret Thatcher nie dokladala pieniedzy do nierentownych kopaln tylko je pozamykala hurtowo!!! Moze i nasze wladze powinny z niej brac przyklad bo dzisiaj GB jest jedna z najwiekszych gospodarek swiata!!

 • ~Tomek_81 2014-01-17
  13:40:32

  21 0

  Jak się daje w wszystkim pracownikom kartki i 14 stki to nie dziwne że węgiel opłaca się importować. Socjalizm skończył się w Polsce 25 lat temu. Im szybciej związki to zrozumieją tym mniej bolesne będą zmiany przed którymi i tak nie ma odwrotu.

 • ~minowa 2014-01-17
  15:13:09

  30 0

  "Kadra" koniem trojańskim. Zmowa z zarządem KW.

 • ~makowa 2014-01-17
  16:02:22

  46 0

  Niech znajdą oszczędności w biurach u pań które siedzą pierdzą w stołki wsuwają kołacz i kawke piją , i papierki przekładają za co taka ma przywileje kartki 14 tka barbórka i inne one nie ryzykują życia, nie tracą zdrowia na dole i nie pracują przy produkcji jak górnik czy panie na płuczce szacun za to

 • ~ 2014-01-17
  21:12:48

  0 15

  Mam w du..ie całe polskie górnictwo, socjalizm, flapsy, nieróbstwo, związkowe wieprze przyspawane ryjami do koryta, pseudo emerytów, wczasy pod gruszą, barbórkowe i inne górnicze choroby. Niech kopalnie wreszcie upadną a my będziemy kupowali wungiel tańszy z zagranicy lub gaz z Rosji. Będziemy bogatsi bo zapłacimy mniej.

 • ~ 2014-01-17
  22:21:41

  22 0

  andy co za młotek?! dał neta takiemu debilowu jak ty?!

 • ~rad11 2014-01-19
  00:35:42

  11 0

  ~andy_1 ale masz wyjeban.... w głowie! zmień dilera.

 • ~smr 2014-01-19
  11:05:57

  16 0

  Panie z biur mają kartki żywnościowe ... i jak ten cały system ma działać ...

 • ~swistak 2014-01-19
  11:10:18

  14 0

  Upadną kopalnie.Upadną wszyscy.Jak człowiek nie wydaje kasy.To nikt nie zarabia.Koło się zamyka.jak górnik ma więcej pieniędzy tym my mamy więcej pieniędzy.Proste.

 • ~kokosz 2014-01-19
  13:40:18

  0 8

  Andy 100% racji popieram.
  Czas zrobić porządek z tymi NIEROBAMi którzy zarówno mentalnie jak i realnie (niestety) żyją jeszcze w komunie. Czy się siedzi czy się leży IM zawsze się należy. Kompalnai węglowa wykazuje giantyczne straty, a górnicy biorą premię za WYDOBYCIE - szok. Wydobycie które leży na zwałach bo węgla nie można sprzedać- jest za drogi. Elektrownia Rybnik - kupiła węgiel od Bogdanki i opłaci się 500 km jechać z węglem do Rybnika bo jest tańszy węgiel niż z kopalni rybnickich które są pod nosem.
  No ale barbórki, 14 pensje, premie, węgiel, kartki żwynościowe i ponad 14 dodatków do pensji musi być, AHHH no i 7-10 % podwyżki rok w rok, - to skandal.
  Do górnika za jego całego życia trzeba dopłacić od 700 tysięcy do ponad miliona złotych z budżetu Państwa. I żeby to obliczyć wystarczy kalkulator znajomość przywilejów i skończoną podstawówkę.
  Nie mam nic do górnictwa bo jest dobre dla kraju , ale nie w takiej formie.
  Teraz blokują następną restrukturyzację, no ale tak to jest jak "pracownicy " rządzą firmą, a związki mają więcej wpływów niż dyrektorzy. Setki milionów rocznie idą na związki czyli totalnych nierobów.
  Najgorsze jest to ze ta PATOLOGIA trwa i to widać na tym forum , gdzie forumowicze żyjąc w tym błędnym kole popierają takie rozwiązania. I tak ten niegdyś bogaty region się degenerguje. A polska nam ucieka , bo w innych miastach buduje się centra informatyczne, telekomunikacyjne, bankowe a u nas DOPŁACA się do górników, którzy są intelektualnym dnem.

 • ~ 2014-01-19
  14:41:13

  6 0

  @swistak: to co piszesz to typowe podejście tzw. keynesistów, przy czym jest ono skuteczne na szczęście tylko w bardzo krótkiej perspektywie. Za komuny drukowano pieniędzy co niemiara i to poskutkowało hiperinflacją na przełomie lat 80/90, a kraj popadał w ruinę. Podstawą dobrobytu jest praca. Ale nie bylejaka tylko taka która przynosi realny zysk. np. jak wezme 50kg cementu na plecy i bede przez cały dzień go nosić po podwórku z jednego końca na drugi to prawdopodobnie narobie sie bardziej niż taki górnik przodowy, zniszcze sobie zdrowie, ale realnego dobra nie wypracuję. podobnie jest z 90% biurokracji czy to państwowej czy to firmowej. część z nich jest potrzebna, ale większość nie - np. panie przerzucające papierki z jednego urzędu do drugiego itd.

  realna praca jest np w mojej branży (IT) albo w medycynie gdzie brakuje lekarzy czy też pielęgniarek (popatrz ile ludzi ma utrudniony dostęp do opieki medycznej - to pochodna właśnie zbyt niskiej ilości specjalistów tej dziedziny - abstrahując od tego czy bedzie to opieka prywatna czy publiczna) , jest wiele branż gdzie brakuje specjalistów. oczywiście jest praca nie tylko dla "wykształciuchów", wiele osób mogłoby pracować po ukończeniu zawodówek itd. jednak ludzie to najzwyczajniej w świecie lenie i jak bedą mogli siedzieć za biurkiem i nic nie robić to bedą to robić.

  A wracając do kopalni - nie mają wyjścia, albo ukrócą związkowych nierobów itp, albo za prace lat kolejna fala bezrobotnych zaleje nas , tym razem górników..

 • ~makowa 2014-01-19
  14:59:37

  2 0

  Matko andy i kokosz nie co z was za młoty może zjedziecie kiedyś na dół do ściany to inaczej będziecie śpiewać na pewno siedzicie na tyłkach mamusia was utrzymuje i pojęcia nie macie o górnictwie ,poza tym większość na kopalniach jest teraz po studiach i sa inżynierami a ty kokosz na pewno tak krzyczysz bo 7 klas masz skończone

 • ~ 2014-01-19
  15:06:55

  6 0

  @makowa i inni - deal with it :

  http://forsal.pl/artykuly/750447,zarobki-gornikow-w-polsce-sa-znacznie-wyzsze-od-sredniej-pensji.html

  Podczas czytania zwróćcie uwagę o ile % zarobki górników w niemczech są wyższe od średniej krajowej, a o ile % wyższą są zarobki górników w PL wyższe od średniej krajowej.

  Tak , teraz hejtujcie. Mam w rodzinie 5 górników i przy każdej okazji próbuję im uzmysłowić na czym polega problem, tylko jeden skumał o co chodzi.

 • ~kokosz 2014-01-19
  16:03:55

  3 0

  ~makowa
  Widać że nie masz za grosz inteligencji i mylisz tematy.
  Pierwsza sprawa - pominę fakt jakiś aluzji do mnie jakobym nie był nigdy na kopalni, fakt kilofa nie miałem w ręce ale byłem raczej w innej roli na dole.

  Druga sprawa - jakie znaczenie ma to że praca jest ciężka z tym że ci ludzie przynoszą straty i ich kopalnie też! Według twojego myślenia mógłbym jechać nad morze i przelewać wodę w morzu wiadrami - i też ciężko bym się narobił - ale to BEZSENSOWNA praca.

  Twoje wypociny to typowe myślenie (a raczej brak myślenia) górnika. Nie ważne co się dzieje "jo ciężko robia i mi sie należy"

  PS: odpowiadam ci na twoją aluzję dotyczącą mojego wykształcenia, bo tak się składa że mam 2 kierunki techniczne skończone z wykształceniem wyższym i aktualnie poza pracą jestem w środku następnego fakultetu tym razem z informatyki:) tak więc na pewno nie twoja liga;)

 • ~wera 2014-01-19
  16:47:00

  1 0

  kokosz dobrze ,ze się uczysz przynajmniej nie będzie jednego bezrobotnego więcej po podstawówce ale bezrobotny inżynier z dwoma fakultetami hahaha poza tym nikt cie tu nie trzyma jedz tam gdzie się budują centra informatyczne, telekomunikacyjne, bankowe> Piszesz bzdury na dole to może i byłeś ale ewntualnie na Guido z planem zwiedzania w ręku.Skoro nie masz nic sensownego do powiedzenia to po co sie wypowiadasz.Sam nie pracuje na kopalni dla jasności ale jakoś żal mi d...y nie ściska jak niektórym np.~andy_1

 • ~kokosz 2014-01-19
  19:20:59

  0 1

  ~w.wer
  A kto ci powiedział, że jestem bezrobotny albo kiedykolwiek będę bezrobotnym? Jak na razie jestem w pełni wykwalifikowanym fachowcem i stale poszerzam swoją wiedzę i umiejętności. I o moją pracę się nie martw. Dlaczego twierdzisz, że nie mam nic sensownego do powiedzenia? Bo mówię "kawa na ławę" ? Piszę to głównie z powodu, że wkurza mnie fakt że z swoich uczciwie zarobionych podatków muszę utrzymywać państwowe zakłady pracy które są prowadzone w nieudolny sposób i przynoszą straty, co więcej muszę utrzymywać nierobów którzy w sile wieku idą na emeryturkę, pomimo faktu że praca na kopalni wcale nie jest cięższa od pracy na budowie. Kolejnym mitem jest "wielkie czyhające niebezpieczeństwo" na kopalni. To bzdura totalna zgodnie z statystykami ubezpieczalni śmiertelność w budownictwie, pracy kierowcy ciężarówki, jest znacznie większa niż na kopalni! Fakt, że wypadki na kopalni są spektakularne bo ginie kilka lub kilkanaście osób jednocześnie, ale statystyki mówią same za siebie. Ta praca nie jest cięższa ani bardziej niebezpieczna od pozostałych prac fizycznych.
  Mówisz że nie mam nic sensownego do powiedzenia, a napisałem że muszę do górnika dopłacić za jego życia od ponad pół miliona do nawet ponad miliona złotych, bo na emeryturze pobierze 3 krotnie więcej pieniędzy niż kopalnia wpłaciła do ZUS (jakby w ogóle wpłacała bo na razie nie płaci w ogóle - tzn płaci fikcyjnie w dokumentach a nie realnie w postaci przelewu) Zarzucasz mi bezsens a sam nie masz żadnych argumentów

 • ~piotrekdec 2014-01-19
  21:22:07

  2 0

  właśnie wpadłem na genialny pomysł likwidacji nadwyżek na zwałach: zwiększyć deputat węglowy o odpowiedni proc. do zalegającej ilości węgla; ps. kokosz, live3ordie: życzę powodzenia w tłumaczeniu rzeczy oczywistych, ale w tym przypadku powodzenia w walce z wiatrakami

 • ~piowaj 2014-01-19
  23:41:04

  9 0

  No witam w tak obfitej dyspucie
  M am nadzieje ze nikogo nie uraze ale realne zarobki na kopalniach sa od 2000 do 4000. gornik tyle zarabia w zaleznosci gdzie pracuje to sa zarobki netto na reke a nie tak jak mowia ze 6000 lub 8000 tak dozor sredni i wyzszy zarabiaja od 5000 do 50000 w zaleznosci na jakim stanowisku jest zatrudniony wiec poco tyle gadac . ja jeszcze 3000 na pasku nie widzialem a pracuje juz 25 lat .niech zabiora kartki i wegiel i 14 -tke pracownikom administracji onie nie sa pracownikami dolowymi a maja wszystko jakby byli gornikami to tyle

 • ~rybnikauer2013 2014-01-20
  02:34:57

  17 0

  Proponuję Kompanii Węglowej najbardziej skuteczny i najprostszy PROGRAM NAPRAWCZY: zatrudnijcie na stanowisko prezesa KW p. Jaszczuka - On jest głównym bohaterem piosenki: "Jesteś lekiem na całe zło".... ;) Chłop sobie ze wszystkim poradzi! Przy nim nawet słynny Leonardo da Vinci "ma na noc"... :).... "Na dzisiaj" jest: Prezesem Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Prezesem Stowarzyszenia Rybnicka Szkółka Piłkarska, zasiada w zarządzie Młodzieżowego Klubu Piłki Nożnej, jest w Komisji Rewizyjnej "Energetyka ROW Rybik", do tego jest również zastępcą przewodniczącego Rady Miasta Rybnika, jest SZEFEM bądź CZŁONKIEM 6 komisji (z 10 istniejących) Rady Miasta Rybnika... A do tego .... Jest w zarządzie Spółdzielni Mieszkaniowej "Ryfama", jest przewodniczącym NSZZ "Solidarność" w firmie KOPEX MACHINERY" S.A. z Zabrza.... Wspaniały SPOŁECZNIK! "DUSZA CZŁOWIEK!"... Przy tym - wg składanych przez niego deklaracji - NIC Z TEGO NIE MA! .... (niedowiarkowie mogą spojrzeć sobie na rybnicki BIP i poczuć się, jak "niewierni Tomasze...") ... Pan Jaszczuk ledwie wiąże "koniec z końcem" za tych - OFICJALNYCH 10000 zł miesięcznie (jakim cudem to robi - skoro wynagrodzenie prezesa Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej wynosi ponad 12 tyś??? - pewnie wzorem Św. Teresy z Kalkuty rozdaje resztę ubogim...)

 • ~kokosz 2014-01-20
  10:06:58

  0 4

  ~piowaj
  Z całym szacunkiem dla górników, ale nikt nie powinien mieć żadnych przywilejów. Każdy wybiera gdzie chce pracować. I nie rozumiem dlaczego jedni nie dostają nic a np. górnicy dostają ponad 20 tysięcy rocznie samych dodatków - to tyle pieniędzy ile niektórzy zarabiają rocznie. I nie piszcie że to nie prawda. Nie słyszałem o górniku dostającym mniej niż 2500 na rękę bez dodatków, za to słyszałem o fizycznych wyciągających lekką ręką ponad 5000 na rękę BEZ DODATKÓW. A dodatki takie podstawowe, bez funkcyjnych, premii, uznaniowych itd. Bony na żywność: ponad 3000 zł, deputat węglowy 3500- 4500 zł, ołówkowe 500 zł, 14 pensja 3000 zł, premia za wydobycie MINIMUM 800zł, barbórka 3000 zł, dodatek na wczasy minimum 700 czyli podstawowych dodatków jest już ponad 15 tysięcy i to JEST MINIMUM które dostaje najuboższy górnik!, i nie liczyłem tu innych dodatków których niekiedy jest na kolejne 10 tysięcy np. nagroda jubileuszowa, nagroda roczna, premia regulaminowa, premia uznaniowa, dodatek funkcyjny, dodatek za wysługę lat, dodatek specjalny, dodatek służbowy, dodatek za pracę w nocy, dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych, dodatek za szkodliwe, dodatek wyrównawczy, dodatek za pracę w soboty, dodatek za pracę w niedzielę, dodatkowe utrlopy itd. itd. itd. a na sam koniec wisieńka na torcie czyli średnia podwyżka roczna od 2000 roku wynosi 7,6%!

 • ~wera 2014-01-20
  10:29:32

  0 2


  ~w.wer

  0
  `kokosz może nie jesteś ale nie znaczy ,ze jesteś jakimś tam fachowcem to nie możesz zostać bezrobotnym,albo pracujesz u jakiegoś prywaciarza albo mało zarabiasz ,ze sie tak spinasz.Twoje podatki i tak by byly roztrwonione przez panstwo a tak przynajmniej idą na szczytny cel,jak kto uważa ale na 100% tych pieniędzy już nie ujżysz .Górników jest ok 100tyś we wszystkich spółkach ,administracji rządowej 400TYŚ!! też maja 13 ,nagrode branżową i jeszcze multum innych dodatkow i na nich musisz płacić,policjanci ile pracują i jaką emeryturę dostają ???i jeszcze na nich placisz podatek + ich wypłaty ,nagrody i przywileje i jakoś nie brzęczysz z tego powodu,ty płacisz do zusu lub twój pracodawca??400,600? a u znajomego na pasku prawie 2000 na sam podatek!!1200 to jest minimum na ZUS + masa dodatkowych odtrąceń to dlaczego górnik ma dostawac 1200 emerytury jak płaci 3 razy wieksze skladki?Proste małe skladki = żałosna emerytura.

 • ~piotrekdec 2014-01-20
  12:18:31

  2 0

  w.wer: piszesz o wielkim podatku, a duży podatek bierze się z wysokich zarobów; wszystko fajnie niech ludzie dużo zarabiają; tylko szkoda ze firma w której pracują przynosi kilkaset milionów zł strat; jak się pokrywa te straty? skąd na to pieniądze? pisać się nie chce oczywistych rzeczy ale wyobraź sobie spółkę w pełni prywatną, która gwarantuje takie zarobki (+ premie, deputaty itd. itd), a która traci co rok ok 300mln; jaki los spotyka taką spółkę? (i tutaj akurat zupełnie nie na temat jest pisanie "zjedź na dół, zobaczysz jaka to ciężka robota", bo nie o tym mowa) no chyba, że to jakiś lud ekonomiczny

 • ~kokosz 2014-01-20
  12:40:45

  4 0

  ~w.wer Drogi kolego. Nie płacę 500-600 zusu tylko znacznie znacznie więcej. Poza tym PŁACĘ go faktycznie. A kopalnie mają system rozliczania z zusem kilku letni. Co to oznacza? A mianowicie to że twoja kopalnia W OGÓLE nie płaci skłądek ZUS - tylko fikcyjnie ale nie realnie i następny cykl rozliczeniowy jest w 2015 roku. W poprzednim 6 czy 7 letnim cyklu niepłacące kopalnie nabiły 2,5 miliarda złotych MANKA w Zusie co zostało umorzone na szkodę budżetu państwa (górnicy pojechali do Wawy i spalili McDonaldy), teraz w grudniu 2012 mieli już 1,7 miliarda złotych manka w zus, ile jest na dzień dzisiejszy nawet nie wiem.
  Także nie dość że kopalnie nie potrafią wypracować ZYSKU, nie dość że pracownicy biorą gigantyczne pieniądze, nie dość że nie płacą ZUS to jeszcze są na tyle bezczelni żeby wyciągać rękę po co roczną podwyżkę.
  Policjanci, wojskowi i administracja to następna historia która powinna być wyrównana. Każdy powinien mieć TAKIE same warunki i taką samą emeryturę i takie same składki, a ile sobie odłoży z swojej pensji na lepszą przyszłość to jego sprawa.

 • ~hehehe 2014-01-20
  21:15:11

  7 0

  "Projekt zmian Ministerstwa Gospodarki w rządowym programie dla górnictwa, który umożliwia sprzedaż ponad 50% udziałów akcji spółek węglowych oraz pozwala na pozyskanie dla nich inwestora strategicznego, trafił do uzgodnień międzyresortowych. Zmiany pozwoliłyby na sprzedaż pakietu JSW. Katowicki Holding Węglowy mógłby być prywatyzowany poprzez inwestora strategicznego". Każdy "kumaty" wie jak w Polsce prywatyzuje się problemy dużych spółek? Giełda potrzebuje nowej pożywki ....

 • ~tolerancyjny87 2014-01-20
  22:48:12

  2 0

  Zgadzam się, że system jest chory. Z jakiej okazji Panie z za biurek, pracownicy którzy w ogóle nie zjeżdżają na dół (węgiel widzą jedynie jak mieszkają w domu prywatnym i przywiozą go sobie na zimę), wszyscy pracownicy dołowi, którzy waletują po komorach i na nocki całe życie chodzą, bo wiedzą, że się wyśpią i cała rzesza innych nierobów ma kartki, barbórkę, np. 14-stkę??? Taki ktoś jak ~kokosz powinien choć raz zjechać na dół do przodka, usiąść na kombajn, zabudować chociaż jednego ringa albo przejść się chociaż jakąś -pochylnią w temp. 32 st. Może wtedy też chciałby dodatek... Co i tak nie zmieni tego, że żeby tym serio harującym pomóc trzeba zmienić system. Brać przykład z kopalń w Niemczech czy Nowej Zelandii. I kokosz jeszcze jedno jak masz jakiegoś znajomego co Ci takie kity o dodatkach ciśnie a Ty w to wierzysz to naiwny jak 5 latek jesteś. Wszystkich dodatków jakie wymieniłeś nawet sam dyrektor nie jest w stanie dostać na raz a wyliczanie komuś dodatku za soboty i niedziele to absurd jak się komuś chce to za weekend dodatek masz z tytułu kodeksu pracy.

 • ~tolerancyjny87 2014-01-20
  23:05:41

  0 0

  ~kokosz... tyle wiesz o składkach, dodatkach, masz dwa fakultety i jesteś wykształconym fachowcem pracującym, płacącym nie małe składki, plujesz się się do tego o przywileje dla wszystkich albo dla żadnego. Wniosek jest jeden: pracujesz w budżetówce, za biurkiem i klikasz w klawiaturkę czystymi rączkami miałeś kiedyś styczność z kopalnią więc pewnie w jakimś dziale budownictwa tkwisz i mało masz!!! też byś chciał barbórkę, węgiel, itp. za robienie pewnie dobrej roboty (liczę, że jesteś dobrym i sumiennym pracownikiem ale do tego masz przywilej picia ciepłej kawki na miękkim stołku, jedzenia śniadania czystymi rękami i możliwość zamówienia pizzy przez tel w porze obiadowej. O oknach w biurze i czystym powietrzu nie wspomnę... Ciesz się z tego człowieku i szanuj innych którzy mają brak tych przywilejów co Ty w zamian dostają inne przywileje. Coś za coś. Jak Ci za tym biurkiem tak źle i za mało to zatrudnij się na kopalni w oddziale wydobywczym tam fachowcy też potrzebni.

 • ~piotrekdec 2014-01-21
  00:10:31

  0 0

  tolerancyjny87: jęczysz tyle - drugi wywód na 10 wersów - który można sprowadzić do jakże pięknej sentencji "trzeba też było iść na grube", a nie umiesz pojąc, że sam pracujesz w "budżetówce"; bo jak inaczej nazwać spółkę, która ma permanentne straty, ale nie ma szans upaść? (choć to się zmieni, ale tego jeszcze nie umiecie dostrzec)

 • ~kokosz 2014-01-21
  09:50:00

  0 5

  ~tolerancyjny87
  Uhhuhuu, widzę że górnicy wcielili się w detektywów, niestety i to im źle wychodzi. Odpowiadam nie pracuję w budżetówce, w przeciwieństwie do Ciebie (jak tu słusznie kolega zauważył). Jeden z moich etatów mam w prywatnej firmie (ekonomicznie najzdrowszy organizm). Ciągle piszecie o szacunku, o ciężkiej pracy, o złym powietrzu. Ale jeśli np. Kompania Węglowa przynosi prawie i miliard złotych strat - jak np. w tym roku. To jakie ma znaczenie jak ciężka jest praca? Żadne, a praca kierowcy ciężarówki nie jest ciężka? 10-12 h za kółkiem kilka dni z rzędu i spanie w kabinie? A praca na budowie 10 h dziennie nie jest ciężka? itd. Jakbym był złośliwy to przytoczył bym kilka historii o tej "ciężkiej" pracy na kopalni... bo tak się składa że mam trochę wiedzy na ten temat i oczywiście są ludzie którzy ciężko pracują ale to jakieś 10% kadry kopalni, a reszta to robi mniej niż urzędnicy za biurkiem, ba są tacy co w ogóle nie pracują i też biorą kasę. Górnictwo degeneruje Nasz region na kilka sposobów a mianowicie, 1. ludzie degenerują się mentalnie, bo po co się kształcić jak można iść na grubę (nawet nie potrafiąc pisać i czytać), 2. górnicy dostają węgiel i każdy nim pali wraz z śmieciami - przez co Rybnik ciągle przekracza normy o 10-20-30 razy!!! Trujemy się i żyjemy krócej przez to dziadostwo w powietrzu. 3. Degeneruje się przedsiębiorczość, bo firmy które dają w łape kopalnią żyją przy nich i w sposób nie rynkowy funkcjonują na Rynku. Można tak wymieniać do oporu

 • ~tolerancyjny87 2014-01-21
  13:36:25

  4 0

  ~kokosz nie pracuję w budżetówce ;) jestem handlowcem :P taka ironia. A już absolutnie nie w Kompanii. Zgadzam się z Tobą w 200%, że na kopalni haruje 10% ludzi w całości zatrudnionych a reszta to tzw. statyści, którzy lecą w h... Proszę tylko, żeby tych 10% nie wylewać z kąpielą. Bo uwierz mi, że te 10% naraża codziennie życie (może i trochę bez sensu bo to "góra" dyktuje ceny węgla, które są brane z kosmosu a związki zawodowe-największa zakała górnictwa kłócą się o przywileje tylko po to żeby sami ich nie stracili w ogóle nie mając na myśli dobra tych 10%). Tak jak są potrzebni zamiatacze ulic, inżynierowie, handlowcy tak samo są potrzebni górnicy. I ja uważam, że tych 10% które zjeżdża codziennie do roboty nie porównywalnej do żadnej innej mają prawo do swoich przywilejów. Timothy Gordon Ash powiedział w '89 "to co dzisiaj jest waszym błogosławieństwem za 20 lat będzie największym przekleństwem" mowa właśnie o związkach zawodowych.

 • ~ 2014-01-23
  09:57:47

  0 0

  Kazdy sam wybiera sobie prace jaka chce i jaka mu odpowiada. Zawsze przy tematach górniczych jest ta sama kłotnia o zarobki. Tyle komentarzy a Nikt dotad nie powiedzial jak to wyglada tak OBIEKTYWNIE.Wkoncu nie wytrzymalem i przedstawie WAM prawde...Jestem humanista z dobrym wykształceniem i nigdy nie myslalem o kopalni. A po chlodnej analizie rybnickiego rynku pracy zostalem górnikiem. Ponadto lubie aktywna prace a dalekie dojazd do wymarzonej, dobrze platnej roboty to zbyt duze poswiecenienie dla mnie i moich bliskich.Do sedna = PRAWDA=FAkty
  1. Kopalnia jest kopalnia możliwości - kazdy kto ma glowe na karku moze tam zrobic mini kariere a co najwazniejsze PIENIADZE wokol których kreci sie obecny swiat.
  2. Nie jednemu kopalnia zycie uratowala bo w dzisiejszych realiach taki jeden z drugim marnie by skonczyl.
  3. Moj staz dolowy 5 lat a ogolny staz pracy w tym szkoły to 12 lat (tu pierwszy SEKRET to z tych 12lat liczone sa przywileje z karty górnika = PODSTAWY górniczego wynagrodzenia)BEZ DODATKÓW ZARABIAŁBYM 2500zl netto( brutto +- 3400zł )miesięcznie ,w skali roku dałoby 30tys zł netto i 40800 zł brutto) Moj plan to najwiecej zarobic, awansowac - za 2013 cale moje BRUTTO to 104 000 zł i tak to trzeba liczyc. Zrobilem szkole, kursy by awansowac,za poswiecenie wkoncu normalność.
  4 FAKT - ZWIAZKI patrza tylko swojego zasłaniając sie dobrem pracownika korzystaja z chorego prawa. Kończąc niech WSZEDZIE za prace jest godna placa a ZMIANY zaczynac trzeba od samej gory.

 • ~robins 2014-01-23
  11:02:22

  5 0

  Jak ma być dobrze w górnictwie skoro największe wydobycie jest w soboty i niedziele?Walczyli o wolne soboty a teraz się pchają do roboty.Zrobić im dzień do wybrania albo zgodnie z harmonogramem tzn. jedni pracują od wtorku do soboty,jedni od środy do niedzieli i nie trzeba będzie płacić 100% szycht.Ciekawe czy będą chętni?Dlaczego w innych firmach można?A w ogóle to po co pracują w weekendy skoro węgla nie można sprzedać tylko zwałują?Robią ciemnotę ze społeczeństwa?Weekend to tylko remonty na kopalni...

 • ~robins 2014-03-06
  20:08:04

  0 0

  Komentarze się skończyły???

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5258