zamknij

Wiadomości

Kominka: bramka zagrodziła drogę karetce. Strażacy musieli ją wyłamać

2020-12-26, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Zamiast jak najszybciej być przy osobie potrzebującej pomocy, załoga karetki pogotowia musiała mierzyć się z bramką wjazdową, która zagradzała drogę i za nic nie chciała się podnieść. Na ul. Kominka dotarła straż pożarna, która wyłamała blokadę. Mieszkańcy osiedla wskazują, że to nie pierwszy raz, gdy urządzenie zawodzi.

Reklama

Do opisywanej powyżej sytuacji doszło wczoraj (25 grudnia), między godziną 12.00 – 13.00. Jak informuje Czytelniczka Magda, pogotowie na sygnałach nie mogło wjechać na parking przy blokach, bo zawiodła bramka wjazdowa.

- Lekarze z całym wyposażeniem, który raczej do lekkich nie należy, pieszo udali się do klatki. Bramka często ulega takiej awarii, nie pierwszy raz także przy sytuacji, gdy to pogotowie czy straż pożarna próbuje wjechać na parking. Chcę podkreślić, że choć mieszkańcy z okien próbowali otwierać bramkę dedykowanymi pilotami, to także nie dawało efektu – pisze.

Dopiero interwencja straży pożarnej przyniosła skutek. Strażacy po prostu wyłamali bramkę. Sytuację nagrał kolejny z naszych Czytelników – zobaczcie wideo:

Jak dowiadujemy się od świadków zdarzenia, to nie pierwszy raz, gdy dochodzi do podobnej sytuacji.

- Zastanawiam się, kto za to poniesie odpowiedzialność, jeżeli się okaże, że pomoc przybyła za późno? A co jeżeli pogotowie wjedzie a nie będzie mogło wyjechać z parkingu? Myślę, że większość mieszkańców przyzna, że montaż tej bramki nie ma sensu. Na parkingu i tak samochodów jest tyle samo, co było przed jej zamontowaniem – zauważa Czytelniczka.

Zarówno bloki, jak i tereny do niego przyległe należą do Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jak RSM zamierza uporać się z tym problemem? Co z osobą, do której jechała karetka pogotowia?Do tematu będziemy wracać.

Oceń publikację: + 1 + 81 - 1 - 16

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~Rybnikczanin 2020-12-26 19:49:24

  A na czyją prośbę została zamontowana ta bramka. czy nie czasem mieszkańców, którzy narzekali że mają zawalony parking przez samochody osób nie mieszkających w tych blokach. Przecież poprzedni przewodniczący Rady Nadzorczej który tam mieszka nalegał na montaż tego szlabanu - twierdził że robi to na prośbę mieszkańców. A teraz czytamy że mieszkańcy tego szlabanu nie chcieli. Napiszcie petycję do Zarządu o demontaż szlabanu i sprawa załatwiona.

  142 7
 • ~Rybnikczanin 2020-12-26 19:54:56

  Dodam jeszcze, że na filmie nie widać żeby karetka była na sygnale a po drugie czemu nie wjechała jak strażacy podnieśli szlaban pierwszy raz. Mogę się mylić ale artykuł lekko podkoloryzowany.

  38 68
 • ~spirit-of-the-town 2020-12-26 20:37:31

  Przecież takie szlabany są teraz plastikowe, dziecko ręką go złamie, nie trzeba na straż czekać. Chyba ważniejsze czyjeś życie niż czekanie na otwarcie.

  65 10
 • ~PiotrusPan 2020-12-26 21:13:15

  Rybnikczanin karetka przyjechała na sygnale, mimo to szlaban nie otworzył się i personel pieszo ze sprzętem udał się do bloku, dlatego na filmie sygnał był wyłączony. Strażacy przyjechali po kilku minutach, jak już w karetce nie było personelu bo był u pacjenta. W artykule nie widzę żadnego przekolorowania.

  75 7
 • ~Rybnikczanin 2020-12-26 22:19:09

  PiotruśPan napisałem że mogę się mylić. W artykule pisze że lekarze udali się pieszo a nie kierowca (lekarz nigdy nie jest kierowcą - więc z tego wywnioskowałem że kierowca siedział w karetce. Ale skoro on również udał się do pacjenta mógł ustawić karetkę na chodniku wzdłuż ulicy a nie blokować wjazd, gdyby zaszła potrzeba wjechania innych służb - nie miał włączonych kogutów więc łamał przepisy (oczywiście ratował ludzkie życie - ale ....)

  13 73
 • ~Lateks 2020-12-27 10:05:14

  ~Rybnikczanin i czasach korony to nie wiem jak to wygląda, ale wcześniej normalnie w karetkach nie było lekarzy. A kierowca to też był ratownik medyczny. W pogotowiu nie ma kierowców jako takich, jest tylko ratownik medyczny prowadzący samochód. Co do reszty, to żal komentować. Stawiają zaporę żeby nikt im miejsc parkingowych nie zajmował, tylko kto tam by chciał parkować jeśli nie chce dojechać do tych dwóch bloków?

  34 6
 • ~obserwator00 2020-12-27 11:35:13

  Kiedyś do was pogotowie przez szlabanik dla"wybrańców" nie zdąży

  20 6
 • ~l3l 2020-12-27 12:52:29

  Po zamontowaniu szlabanu miejsc bylo faktycznie wiecej ale jak to przeważnie w Polsce bywa niektórzy mieszkańcy znaleźli "świetne" źródło dochodu i posprzedawali piloty okolicznych mieszkańcom bo oni akurat samochodu nie posiadają. W taki sposób parking ponownie jest zawalony samochodami. Wystarczy rano i popołudniu zobaczyc co sie dzieje. Samochód wjeżdża a kierowca udaje sie do bloku obok lub czekaja kierowcy az ktoś otworzy bramke wjezdza lub wyjeżdża i j/w udaje sie w siną dal. Sama bramka faktycznie powinna działać na sygnaly karetek itd ale nie dokonca działa jak powina.

  18 1
 • ~l3l 2020-12-27 12:56:29

  Dodam jeszcze że szlaban w teori byl i jest dobrym pomysłem. Parking jest terenem przynaleznym do blokow 37 oraz 39. Ludzie płacąc podatek za grunt mają prawo to tego by z parkingu korzystać ale niestety życie napisało inny scenariusz. Cwaniactwo wygralo. Niestety.

  21 7
 • ~1floyd 2020-12-27 13:23:39

  Jak dla mnie, to powalony pomysł z tym szlabanem. Znam kilka osób tam mieszkających, w tym prowadzących tam działalność, i nie będę tu cytował ich wypowiedzi bo komentarz usuną. Próba stworzenia mitycznej enklawy, czy obrony miejsc parkingowych, stała się zagrożeniem dla życia, czy zdrowia oraz bezpieczeństwa mieszkających tam ludzi. No i sporym utrudnieniem dla dla np. firm kurierskich czy komunalnych. O ile strażacy mają do dyspozycji podczas akcji sprzęt do szybkiego usunięcia tego typu przeszkód to to inne służby już nie. Moim zdaniem, jeżeli mieszkańcom chodzi o ochronę swoich miejsc parkingowych, to zwykłe składane słupki na miejscach parkingowych spokojnie ten problem rozwiążą. I jeszcze mogą, przynieść korzyści finansowe dla spółdzielni. Bo mogłaby podbierać dodatkową opłatę za takie miejsce. Koszt na pewno niższy owy szlaban. Jeżeli chcą mieć szlaban to tylko na wjeździe na parking. A taka całkowita blokada drogi dojazdowej, winna być podlegać karze, za spowodowanie zagrożenia utraty życia lub zdrowia. I gdyby to chodziło o mieszkające tam znane mi osoby gorąco bym ich do tego namawiał. A pozwał bym osobę która zatwierdziła usytuowanie tego szlabanu.

  10 12
 • ~Lateks 2020-12-27 13:32:55

  ~l3l ciekawe jest to co piszesz, ja tam nie mieszkam, czasem tam wjeżdżałem służbowo i tak się zastanawiam czy jak przyjeżdża do ciebie ktoś w gości, kurier, jakaś ekipa remontowa to gdzie mogą według Ciebie zaparkować? Już pomijam fakt że żadne z mieszkań czy to 37 czy 39 a nawet fryzjer, energetyka, czy firma internetowa nie mają tam przypisanego jakiegokolwiek miejsca parkingowego.
  Mieszkańcy płacą podatek gruntowy, a się im wydaje że są panami kilku metrów kwadratowych, ciekawe że trawników sami nie sprzątają skoro to ich własność. I dalej mnie fascynuje ta logika że ktoś obcy tam wjeżdża, ja nigdy tam nie parkowałem chyba że przyjeżdżałem do jakiegoś mieszkania z tych dwóch bloków.

  9 12
 • ~Lateks 2020-12-27 13:35:48

  "Po zamontowaniu szlabanu miejsc bylo faktycznie wiecej ale jak to przeważnie w Polsce bywa niektórzy mieszkańcy znaleźli "świetne" źródło dochodu i posprzedawali piloty okolicznych mieszkańcom bo oni akurat samochodu nie posiadają. "
  Przypuszczam że po zamontowaniu po prostu większość mieszkańców nie posiadała pilotów do szlabanu... a jak wszyscy mieszkańcy je otrzymali to nic się nie zmieniło, bo trzeba być naiwnym że ktoś tam zaparkuje i gdzie pójdzie? Na rynek ? a może do biedronki ?

  6 4
 • ~obserwator00 2020-12-27 14:33:54

  ~l3l
  A w której umowie masz zapis, że mieszkając tam masz zagwarantowane miejsce parkingowe? Teren przed blokami to co najwyżej jest spółdzielni mieszkaniowej - jakoś trawników pomiędzy blokami żaden "właściciel gruntu" nie kosi ale parking przed już jest jego?? No ciekawa teoria, bardzo ciekawa. Zejdź na ziemię z swojego 9 piętra

  8 6
 • ~Terrorysta 2020-12-27 15:13:58

  Zamontowali szlaban żeby obcy nie wjeżdżali i nie wjechali,według mnie zapora sprawdziła się w stu procentach.Chcieliście to macie

  18 3
 • ~Arteks 2020-12-27 17:43:19

  Motokultyzm ma w Polsce wielu zwolenników ale nikt z nich nie ma pomysłu na to jak rozwiązać problem nadmiaru aut. @lateks - pytasz kto by tam chciał parkować oprócz mieszkańców bloków? Nowiny to nie Radziejów. Jest tu pełno w okolicy miejsc pracy i miejsc które są powszechnie odwiedzane np. w okolicy tego bloku znajduje się siedziba największej firmy rachunkowej w regionie, Bushido, różne sklepy i lokale gastronomiczne. W pawilonie Wanda pracę ma z co najmniej 100 osób.

  8 12
 • ~Lateks 2020-12-27 20:23:52

  ~Arteks jak zwykle masz swój świat. "Motokultyzm ma w Polsce wielu zwolenników ale nikt z nich nie ma pomysłu na to jak rozwiązać problem nadmiaru aut." To wyjaśnij dlaczego służbowym samochodem parkujesz pod swoim blokiem a nie zostawiasz go w swojej firmie?
  Kominka 37/39 to masz jakieś 176 mieszkań, pomijam sytuacje że ktoś z danego mieszkania posiada dwa samochody, a miejsc parkingowych tam jest ile ? 20? 40? tam nie ma szans by wszystkich zadowolić z miejscami parkingowymi, ale fakt faktem większość ludzi dziś nie da rady dojechać komunikacją miejską do miejsca pracy.
  Piszesz o Strzałce, a naprzeciw mają dość pokaźny parking dla swoich pracowników i interesantów. Piszesz o pawilonie Wanda a tam też masz parking, obok masz mały targ i też dość spory parking w dodatku z stojącymi złomami. Bushido tak samo, nawet boiska dla dzieci przerobiono na parking. No chyba że wolisz swojego grata parkować na Kominka zamiast pod swoim blokiem? Tak jak pisałem, tam wystarczy że co 4 właściciel mieszkania ma samochód i już nie ma miejsca. a co dopiero gdy założymy że na jedno mieszkanie przypada jeden samochód. A mam znajomych co na jednego kierowcę posiadają dwa samochody...

  7 0
 • ~Arteks 2020-12-27 21:02:06

  @lateks - dlaczego ja mam coś wyjaśniać? Przecież nigdy nie narzekam na to gdzie mam stawiać swoje auto wyznając zasadę "moje auto - mój problem". Chcesz zabłysnąć to wyjaśnij jak chciałbyś pogodzić nadmiar aut z brakiem miejsca na nie? To, że te wspomniane generatory posiadają miejsca parkingowe to nie znaczy, że dojeżdżający do pracy nie pchają się też w inne. Wyraźnie brakuje ci wyobraźni jeśli uważasz, że parkingi pod takimi generatorami ruchu jak Pawilon Wanda czy Bushido są wystarczające... Nie wiesz też, że na Nowinach są płatne parkingi gdzie ten kto sobie opłaci miejsce nie ma problemu z miejscem parkingowym.

  4 4
 • ~Janusz_Cebularz 2020-12-28 00:13:27

  Po pierwsze: szlaban powinien zostać wyłamany przez Karetkę pogotowia. Ramię szlabanu dość łatwo poddaje się naciskom - tak jest skonstruowane. Kosztami naprawy powinna być obciążona spółdzielnia.
  Po drugie: przy szlabanie powinien być zainstalowany specjalny system, który reaguje na modulowany dźwięk, wydawany przez wszystkie służby w Polsce. System ten działa tak, że po ok 8 sekunach, jeśli sygnał karetki dalej słychać, szlaban się otwiera. Przykładowe systemy: PROXIMA SOS lub DTM PERFECT SOS.

  11 1
 • ~Rybnikczanin 2020-12-28 08:53:26

  ~Janusz_Cebularz taki system jest zainstalowany w tym szlabanie lecz nie zadziałał niestety. Natomiast wyłamanie takiego szlabanu nie stanowi większego problemu - przynajmniej dla wandali patrz pawilon przy ul. Grunwaldzkiej. Myślę, że ratownicy obawiali się konsekwencji za wyłamanie szlabanu - dlatego go nie wyłamali.

  7 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3731