zamknij

Wiadomości

Kolejka wąskotorowa nową atrakcją Rybnika

2011-03-22, Autor: Patrycja Wróblewska-Wojda
Kolej wąskotorowa, która wozi turystów na trasie Stanica - Rudy – Paproć ma szansę wrócić na swoją historyczną trasę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już za kilka lat będzie dodatkową atrakcją turystyczną w Rybniku i w Gliwicach.

Reklama

Kolej w Rudach Wielkich pojawiła się na przełomie XIX i XX wieku. Cała trasa z Gliwic do Raciborza przez Bojków, Nieborowice, Pilchowice, Stanicę, Rudy, Szymocice, Nędzę i Babice liczyła 51 km.

Dziś po dawnej kolei został jedynie sześciokilometrowy odcinek ze Stanicy przez Rudy do Gliwic, lecz w ciągu kilku następnych lat wszystko może się zmienić. Władze sąsiednich miast i gmin myślą o przywróceniu pociągów na ich historyczną trasę przejazdu.

 

Podczas spotkania władz Gliwic, Rybnika, Knurowa, Pilchowic i Kuźni Raciborskiej uzgodniono, że w pierwszej kolejności kolejka zostałaby rozbudowana w kierunku Rybnika oraz Gliwic. Dzięki temu obydwa miasta zyskałyby dodatkową atrakcję turystyczną.

 

Kolejka miałaby jechać w pobliżu Zalewu Rybnickiego. W Stodołach, obok stadniny koni mógłby powstać maleńki dworzec, na którym pociągi kończyłyby swój kurs.

 

Zastępca prezydenta Rybnika, Michał Śmigielski nie ukrywa, że powodzenie tego planu uzależnione jest od realności wykonania oraz kosztów. – Miasta i gminy, przez które przebiegałaby kolejka, musiałyby wspólnie uczestniczyć w kosztach. W tym roku przygotujemy studium wykonalności, a później określimy, kto ile pieniędzy będzie musiał na kolejkę wyłożyć. Nie ukrywam, że liczymy na środki zewnętrzne, np. dotacje unijne z programów przewidzianych na lata 2014-2020 – mówi Michał Śmigielski.

 

Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Jarosław Łuszcz, naczelnik Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej w Rudach. Już od kilku lat zabiegał o rozbudowę kolejki. Ten pomysł był dla niego ważny, ponieważ przejażdżka po istniejącym odcinku cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony turystów. – Odnotowaliśmy, że w minionym roku odwiedziło nas 20 tysięcy turystów. Dotychczas posiadaliśmy 6 wagonów, które mogły pomieścić 120 osób. Teraz dokupiliśmy kolejne dwa. Mamy też cysternę, która z pewnością będzie dodatkową atrakcją – mówi Jarosław Łuszcz.

 

Marzeniem naczelnika jest poprowadzenie kolejki aż do Raciborza. Dzięki temu mogłaby spełniać swoje dawne funkcje i wozić ludzi do pracy oraz szkoły. – Między Raciborzem a Gliwicami jest bardzo słabe połączenie komunikacyjne. Kolejka mogłaby temu zapobiec i znacznie skrócić czas podróży. Może za kilka lat uda się ten plan zrealizować – mówi naczelnik.

 

 

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~tommi 2011-03-22
  09:23:45

  1 0

  Fantastyczny pomysł, który pozostanie jedynie pomysłem, nie jestem fanem kolei, ale raz w roku jadę z dziecmi tą kolejką, gdyby trasa się zmieniła byłbym szczęśliwy.

 • ~pumeksol 2011-03-22
  11:49:32

  1 0

  Było by super!! :)

 • ~ziupo 2011-03-22
  12:37:43

  0 0

  Od rozrywki do "dorosłego" transportu - ambitne plany, ale moim zdaniem są spore szanse na powodzenie. Interesującym mogłoby być też połączenie: Gliwice [bus] - Stanica - Rudy - Stodoły.

 • ~Arteks 2011-03-22
  12:47:52

  1 0

  Reaktywacje kolejek wąskotorowych są mi znane natomiast nie przypominam sobie aby w ciągu ostatnich dziesięcioleci ktoś chciał budować nowy odcinek. Szczerze mówiąc mi już się bardzo podoba w Stodołach, a kolejka byłaby jeszcze jedną fajną atrkacją. Oczywiście kibicuję tej idei!

 • ~KusterMaster 2011-03-22
  12:51:31

  0 0

  100% za !!!

 • ~ 2011-03-22
  14:34:37

  0 6

  Atrakcja turystyczna? OK. Dawne funkcje i wożenie ludzi do pracy? Ktoś tu upadł na głowę! Mamy 21 wiek i czas kolei przeminął. To może jeszcze dyliżanse na drogi wypuścimy żeby spełniały swoje "dawne funkcje"? I jakie to ekologiczne rozwiązanie ;)

 • ~zorza54 2011-03-22
  15:20:21

  2 0

  Serca rośnie kiedy czyta się takie informacje. Szczególnie w czasach kiedy już nic się nie opłaca ( nawet kopalnie ) i wszystkie decyzje podejmowane są wyłącznie pod kątem ekonomiki i opłacalności. Jeśli trzeba mogę się nawet dorzucić finansowo do tego pomysłu. Brawo.

 • ~Lateks 2011-03-22
  18:59:30

  1 0

  A ja uważam że to połączenie mogło by mieć sens..., tylko pytanie czy to ma być atrakcja turystyczna czy też specjalistyczne połączenie kolejkowo-tramwajowe..?? bo podróż z Raciborza do Gliwic tempem żółwim nie ma najmniejszego sensu

 • ~icebio 2011-03-22
  19:53:54

  0 0

  mahe, jaki Ty pusty jesteś...

 • ~Arteks 2011-03-22
  20:08:28

  0 0

  @lateks - tylko że zauważ, że będzie to tak jakby odbudowana linia od nowa. Nowa linia - lepsze parametry związane z prędkością. Mała kolej - niskie koszty. To może mieć sens nawet w przewozach pasażerskich chociaż kokosów na tym nikt nie zbije. Natomiast w przypadku ruchu turystycznego w tak malowniczych terenach i po odbudowie klasztoru w Rudach oraz fajnych okolic rybnickiego zalewu to może być hit - szczególnie jakby była odbudowana od samych Gliwic.

 • ~kaflok 2011-03-22
  20:16:27

  0 0

  Fajnie jakby naprawiono jeszcze ten parowóz,który stoi w Rudach.To by napewno przyciągneło wiecej wycieczkowiczów

 • ~ 2011-03-22
  20:48:36

  0 0

  ~mahe od razu mozna rozpoznać ze w du*ie byłeś i gó*no widziałeś

 • ~ 2011-03-23
  04:43:52

  0 0

  Łatwo się podniecać takimi pomysłami dopóki nie trzeba samemu za to płacić, a pamiętajcie, że cudowna sakiewka z Unii prędzej czy później się skończy więc dójcie bogatego niemieckiego czy francuskiego podatnika póki czas ;)

 • ~PrzemoSz 2011-03-26
  08:47:31

  0 0

  Dodajmy, że na odcinku z Gliwic do Nieborowic (i dalej przez spooory kawałek lasu w kierunku Rud) tory trzeba by ułożyć jeszcze raz.
  A pamiętam jeszcze jak przez Pszczyńską z Gliwicach (i przez jakąś stację benzynową) przebiegały te tory (nieużywane).
  Pamiętam też mostek na Kłodnicy, napisy po stacji na tyłach Jagiellońskiej i podkłady biegnące w kierunku Zabrza...
  A wszystko to całkiem niedawno przecież... ledwie kilkanaście lat.

  Fajny filmik tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=3aJS_Mt8Dr0

  Pozdrawiam
  :-Przemo.

 • ~Teddy 2011-03-26
  23:48:10

  0 0

  I CHWAŁA TEMU CO W KOŃCU WPADŁ NA TEN POMYSŁ !!!! Szlag mnie trafiał jak patrzyłem na niszczejącą infrastrukturę, która naprawdę mogłaby być atrakcją. Daleko nam do kolejki Żnińskiej, czy chociażby kilkudziesięciokilometrowej Koszalińskiej Wąskotorówki, ale gdyby się zabrać porządnie do roboty to z Raciborza do Gliwic też piękna trasa i jaka reklama bo biegnie wzdłuż głównej drogi. Jeszcze jako dziecko pamiętam, jak obok drogi jechała ciuchcia z wagonikami :-) Pytanie tylko co ze zburzonym pięknym dworcem w Nieborowicach :-((( rozkradzionymi torami pod Żernicą i wiaduktem nad drogą 78?? Ich stan to ruina. MAM NADZIEJĘ, ŻE TEN POMYSŁ ZOSTANIE ZREALIZOWANY A NIE WRZUCONY ZNOWU DO SZUFLADY BO ADAŚ POWIE - ZA DROGO :-((( Naprawdę nawet dla Przewozów Regionalnych to konkurencja bo z Rybnika do Gliwic tez pociągów nie ma. Do dzieła Panowie, do dzieła !!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 356