zamknij

Wiadomości

Koleje Śląskie mówią o „uproszczeniu” cennika. My widzimy podwyżki

2022-05-11, Autor: bf

Koleje Śląskie niespecjalnie informują o zmianach, które nadejdą za kilka dni, a są one znaczne. Przewoźnik mówi o uproszczeniu cennika, ale my widzimy podwyżki za przejazd pociągiem. O biletach liniowych będzie można pomarzyć, podobnie jak za zniżkami na podróże poza godzinami pracy.

Reklama

Co znalazło się w zmianach?

Informacja o korekcie w taryfie Kolei Śląskich pojawiła się 7 maja, a więc w sobotę, gdy mało kto śledzi strony internetowe. Jak na razie nie dotarła też do mediów, a wnosi sporo zmian w przewozach.

Koleje Śląskie informują bowiem, że od 16 maja zaczną obowiązywać zmiany w ofercie biletowej:

- korekta cennika podstawowego dla biletów dziennych, miesięcznych i kwartalnych (przy zachowaniu taryfy kilometrowej),

- wprowadzenie specjalnego biletu 5-dniowego, zgodnie z wnioskami pasażerów pracujących w systemie hybrydowym (bilet uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów na wskazanej na bilecie relacji przez 5 kolejno następujących po sobie dni),

- utrzymanie oferty RODZINA (30% zniżki dla osoby podróżującej z dzieckiem do 16. roku życia),

- utrzymanie oferty Śląskie dla Rodziny – KDR (opiekun płaci 50%, dzieci 30% lub, jeśli to korzystniejsze, stosuje się ulgę ustawową – oferta obowiązuje w dni wolne od pracy),

- utrzymanie biletów grupowych (grupy zorganizowane złożone z co najmniej 10 osób płacą mniej o ok. 30%),

- utrzymanie biletów zintegrowanych SUPERPAKIET oraz SUPERBILET oraz biletów sieciowych SILESIA24/EUROSILESIA24,

- utrzymanie oferty SENIOR 60+ (jednak z wycofaniem – z powodu małego zainteresowania – biletu „SENIOR 60+ poza szczytem”),

- wycofanie biletów miesięcznych i kwartalnych na przejazdy tylko w jedną stronę,

- wycofanie biletów miesięcznych z ulgą 30% i 50% (sprzedawanych w ramach oferty dla firm) oraz oferty EUROWEEKEND,

- wycofanie biletów liniowych na wybranych trasach (cieszących się najmniejszym zainteresowaniem podróżnych).

Koleje Śląskie dodają, że aktualizacja zapewni m.in.:

- ujednolicenie zniżek dla biletów podstawowych – dziennych, miesięcznych i kwartalnych,

- zwiększenie ulgi z 20% na 25% w ramach oferty SENIOR 60+,

- zwiększenie ulgi z 5% na 10% w ramach przejazdów na podstawie biletu „Tam i z powrotem”,

- łatwiejsze nabywanie biletu (wraz z jednoznacznie przypisaną właściwą ulgą) w systemach sprzedaży elektronicznej.

Rynek Kolejowy: „najpierw dodatkowe oferty z podwyżką, teraz ich likwidacja z podwyżką”

Branżowy portal Rynek Kolejowy zauważa, że jesienią przewoźnik wprowadził dodatkowe oferty, m.in. na bilety jednorazowe pozaszczytowe (dające 20% rabat od regulowanej ceny). Teraz ich część zostanie zlikwidowana „pod hasłem uproszczenia oferty, a informacji wprost o podwyżce zabrakło”.

Przewoźnik przyznaje jednak w komunikacie, że "w związku z dalszymi planami rozbudowy siatki połączeń, znaczącym ulepszaniem i odnawianiem taboru oraz wzrostem kosztów u części wykonawców świadczących usługi dla , niezbędne jest skorygowanie obecnej taryfy Kolei Śląskich – czytamy.

Koleje o korekcie, a tu szykuje się podwyżka

Dla pasażerów najważniejsza jest jednak ta informacja – cena biletu normalnego, jednorazowego. Do tej pory za 10 kilometrów jazdy pociągiem płaciliśmy 4,5 zł. W przypadku połączenia Rybnik – Katowice (45 km) pasażer musiał wydać 13 złotych. Od 16 maja za 5 kilometrów trzeba będzie zapłacić 5 złotych, a by dojechać z Rybnika do Katowic – 15 zł.

W przypadku studentów (korzystający z 51% ulgi) jadących do stolicy naszego województwa – płacili oni 6,37 zł, za kilka dni będą musieli wyciągnąć 7,35 zł.

Stary cennik biletów:


Nowy cennik biletów (od 16 maja):

 

Jak Koleje Śląskie tłumaczą zmiany?

Naszą misją jest zapewnianie jak największej liczby bezpiecznych i komfortowych przejazdów dla jak najszerszej grupy podróżnych. To oczywistość, podobnie jak truizmem jest stwierdzenie, że do realizacji misji  niezbędne są bardzo duże nakłady finansowe. – mówi Patrycja Tomaszczyk, Rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Patrycja Tomaszczyk powołuje się również na samych pasażerów, którzy wskazują potrzebę dalszej rozbudowy siatki połączeń.

Każda nowa trasa (czy zwiększenie par pociągów na już wprowadzonej) to istotne koszty w budżecie Spółki. Tym samym korekta cennika jest niezbędna dla utrzymania atrakcyjności naszej oferty przewozowej, dalszego rozszerzania liczby połączeń i zapewniania dogodnych dojazdów. Jest to również działanie zapobiegające likwidacji jakichkolwiek obecnych pociągów w rozkładzie jazdy . – wyjaśnia rzecznik .

Jak Patrycja Tomaszczyk komentuje podwyżkę cen biletów?

Każda zmiana cennika może budzić zdezorientowanie wśród podróżnych. Korekta oferty jest koniecznością podyktowaną dalszym – zgodnym z oczekiwaniami podróżnych – rozwojem siatki połączeń i wielkoskalowym odnawianiem taboru, również w ramach bezwzględnie wymaganych prawem tzw. napraw rewizyjnych P4. Cały czas chcemy być dla Państwa najlepszym ekologicznym i ekonomicznym przewoźnikiem regionalnym, jednak bez najbliższych zmian nie jest to możliwe. Ponadto nowy cennik to gwarant utrzymania obecnych połączeń i dalszego planowania nowych. – kończy rzecznik .

»Tutaj znajdziecie wszystkie zmiany, jakie szykują się w przewozach Kolei Śląskich«

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 21

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Arteks 2022-05-11
  12:19:13

  42 18

  UWAGA! To już druga podwyżka w ciągu roku cen biletów Kolei Śląskich zarządzanych przez marszałka Chełstowskiego (PiS). Wcale mnie nie dziwi to, że zarząd KŚ nie nazywa jej podwyżką tak jak Putin nie używa nazwy wojna w kontekście Ukrainy. Podwyżka tym bardziej nietaktowna i nie na miejscu w kontekście drożyzny paliw i obiecywanej przez premiera derusyfikacji. Jak derusyfikować transport jeśli "nasze" elektryczne koleje publiczne ciągle podwyższają taryfy, a przez to są mniej atrakcyjne w podróżowaniu dla mieszkańców województwa? Skoro jest taki dobrobyt w kraju - czemu marszałkowi brakuje na utrzymanie KŚ i musi drenować kieszenie podróżnych? A może to kolejny skutek nieprzemyślanego i głupiego NOWEGO "NIEŁADU"? Możecie nie wierzyć ale zanim do władzy w województwie doszedł niekompetentny Chełstowski z kadrą kolesiów - Koleje Śląskie realizowały dość ambitne plany rozwoju i pozyskiwania pasażerów. Kupowano nowy tabor, tworzono niższe oferty, nie lekceważono wniosków pasażerów. Liczono się z opinią mediów. PiS oferuje marazm, drożyznę i niekompetencję - we wszystkim czego się dotknie.

 • ~artefaks 2022-05-11
  12:30:02

  37 13

  Koleje Śląskie o ile się nie mylę są w gestii marszałka województwa? A ten o ile wiem jest z ramienia jedynie słusznej partii rządzącej ? Więc wpisuje się to w linie sprawowania władzy. Podatki niby obnizyli ,ale podwyższyli opłatę zdrowotną i ludzie płacą większe podatki. Na paliwo niby nasze władze obniżyło VAT. Ale lobajtek jednocześnie podwyższył marzę o 700 procent.Niby jest taniej ,ale tak naprawdę drożej.Ale ciemny lud smoleński w to wierzy...

 • ~hub381 2022-05-11
  12:46:22

  31 13

  To należy wszystko do "NOWEJ DOBREJ C......EJ ZMIANY".

 • ~Tadeusz Kiełkowski 2022-05-11
  16:35:27

  7 14

  Już niedługo Partia Oszustów dojdzie do władzy prawdopodobnie do przejazdów koleją będzie dopłacać. Nie potrafię się doczekać.

 • ~Arteks 2022-05-11
  18:23:05

  8 7

  @Kiełkowski - można po tych 4 latach rządów powiedzieć, że PiS sobie radzi z wszystkim znacznie gorzej od poprzedników... I nie chodzi tylko o szkodliwe dla transportu publicznego podwyżki (już drugie w ciągu roku). Ogólnie brak poważniejszych inwestycji marszałkowskich. Nie kupują nowego taboru - a jak nie kupują nowego taboru to nie mogą też uruchamiać nowych pociągów. Nie chcą uruchomić pociągów do Bohumina - bardzo ważnych w turystycznym ruchu międzynarodowym. Fundują nam stagnację - czemu nie mogą zaprzeczyć nawet PiSowscy fani zaskoczeni, że premier mówi coś innego (np. wszystkim obiecując lepszą komunikację), ale to tylko puste słowa.

 • ~Adam Polartec 2022-05-11
  20:08:39

  3 0

  to i tak nie zle jak za miejsca stojace, a ile siedzace za km?

 • ~Arteks 2022-05-13
  10:28:48

  1 1

  Premier czaruje o obniżaniu VAT na żywność gdzie produkty potaniały np. o 2-5 groszy, a jednocześnie daje zielone światło państwowym spółkom takim jak Koleje Śląskie aby podwyższały bilety o 100 i więcej procent. Bilet z Chałupek do Raciborza z 4 zł podrożał na 9 zł... Wielu miało nadzieję, że jak drożeje paliwo to przynajmniej państwowa kolej zapewni ludziom bardzo tani dojazd. Może w innych krajach tak. W Polsce nie ma mowy o tanich przejazdach. Uzależnienie transportowe Polski czy to od Rosji czy Arabów przy takiej polityce państwa pozostanie na zawsze.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy udzieliłbyś absolutorium prezydentowi Piotrowi Kuczerze?
Oddanych głosów: 387