zamknij

Wiadomości

Kolej wąskotorowa nie jest gotowa na rowerzystów z Rybnika

2019-09-11, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

W miniony poniedziałek pisaliśmy o tym, że do użytku oddano drogę pieszo-rowerową ciągnącą się od Pniowca aż do stacji Stodoły. Pytanie jednak, czy kolejka wąskotorowa w Rudach jest w stanie zabrać rowerzystów z Rybnika? Tu odpowiedź nie jest taka oczywista.

Reklama

Przypomnijmy, magistrat ogłosił, że długooczekiwana ścieżka pieszo-rowerowa połączyła Pniowiec z wybudowaną niedawno stacją kolejki wąskotorowej w Rybniku-Stodołach >>Rybnik: Pniowiec i kolejkę połączyła ścieżka!<<

O ile piesi nie mają problemów z przemieszczeniem się ścieżką i wejściem do wagonu kolejki, o tyle tego samego nie można już powiedzieć o rowerzystach.

Jak mówi nam Iwona Januszewska z Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej w Rudach, w tym roku przewoźnik nie przygotował się na rowerzystów z Rybnika.

- Otwarcie stacji w Stodołach się przedłużało. Nastąpiło to w środku sezonu i nie zajmowaliśmy się już tym tematem

- wyjaśnia.

Nie oznacza to, że rowerzyści nie mogą korzystać z kolejki. W tygodniu czy w soboty nie było jak dotąd problemu, by kierowcy brali swoje pojazdy pod pachę i stawiali je do przedziału.

- Gorzej by było, gdyby ktoś zdecydował się dostać się do Rud w niedzielę. Tego dnia pociągi zawsze są obłożone. Jak na razie nie spotkaliśmy się jednak z sytuacją, by odmawiać komuś podróży tylko dlatego, że przyjechał do Stodół rowerem

- mówi Iwona Januszewska.

Nasza rozmówczyni zapowiada, że w przyszłym roku Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach będzie zastanawiała się, jak ten problem rozwiązać. Mowa tu o dodatkowym wagoniku na rowery? Być może.

Przy okazji omawiqmy też kwestię, którą poruszył jeden z naszych Czytelników. Chodzi o bilety, których nie da się kupić na stacji Stodoły. Magistrat w Rybniku ze względu na sezonowość kolejki wąskotorowej nie planuje tam stawiania biletomatu.

Bilet można jednak kupić u obsługi pociągu.

- Pracownicy mają mobilną kasę. Kolejka przyjeżdża na stację w Stodołach i można kupić bilet bezpośrednio u obsługi

- zauważa Iwona Januszewska.

Nasza rozmówczyni zwraca jednak uwagę na jeden ważny szczegół.

- Trzeba pamiętać, że ilość miejsc w pociągu jest ograniczona, co może mieć szczególne znaczenie w niedziele. Mieszkańcy Rybnika często do nas dzwonią i proszą o informację o obłożeniu wagonów. Wtedy uświadamiamy ich o sytuacji. Zawsze można też zarezerwować sobie miejsce w pociagu

- dodaje.

Numer telefonu do Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej - 500 282 732. Rozkład jazdy, cennik i inne informacje znajdziecie na stronie internetowej kolejki.

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
 • ~lewy_gwint 2019-09-11 18:44:16

  Trzeba postawić takie boksy jakoś przy PKP na Kosciuszki

  24 14
 • ~Kwinto 2019-09-11 21:04:25

  Nie ma co robić problemu, rowerzyści raczej wolą jechać do Rud czy Stanicy na rowerze, tereny super pięknie się lasami jedzie. Chyba że ktoś przeceni swoje możliwości i chce wrócić kolejką ale jak piszą sporadycznie zawsze się jakieś miejsce znajdzie..

  38 1
 • ~pprywatne 2019-09-11 21:41:01

  Po jakie licho ktoś ma się pchać do tej ciuchci z rowerem?

  39 2
 • ~ 2019-09-11 21:58:13

  Arteks to Twoja dziedzina znajdź rozwiązanie.

  12 5
 • ~Arteks 2019-09-11 22:18:13

  @pprywatne - zadajesz pytania jak Kubuś Puchatek. Odpowiedź: Każdy kto chce połączyć turystykę rowerową z przejażdżką kolejką lub interesują go wąskotorówki, a rower traktuje jako środek transportu. Gdyby taka przejażdżka nie była atrakcyjna to nikt by z niej nie korzystał - ale jest na tyle atrakcyjne, że mimo całkiem sporej ilości kursów, brakuje miejsc. Dla takich kolejek czy innych atrakcji komunikacyjnych niektórzy przyjeżdżają nie tylko ze Śląska i nie tylko z Polski. Mój kolega jechał w tym roku pociągiem z rowerem do Buska, potem dojechał na rowerze do Bogumiłowic (ponad 60 km) tak aby przewieźć jakimś archaicznym promem na Wiśle, a dalej wracał pociągiem. Ja też chętnie zaliczam różnego rodzaju atrakcje komunikacyjne jak jestem gdzieś za urlopie. @#19# - zadowolony? Ale żeby coś napisać - trzeba pomyśleć.

  19 34
 • ~ 2019-09-11 22:46:37

  ~Arteks 2019-09-11 22:18:13
  "Ale żeby coś napisać - trzeba pomyśleć."
  święte słowa

  21 6
 • ~1floyd 2019-09-11 22:49:44

  Wystarczyłby, jeden dodatkowy wagon laweta. I po kłopocie. Wzorem innych podobnych kolejek w Polsce czy UE. Rowery jadą na lawecie rowerzyści w wagonikach

  18 2
 • ~ 2019-09-11 23:03:55

  Skoro szanowna redakcja tak lubi drążyć tematy rowerowe a co za tym idzie budowę infrastruktury dla rowerzystów, to może zajmie się tematem dlaczego rowerzyści nie korzystają z przygotowanej dla nich infrastruktury? Np. dlaczego jeżdżą po chodniku mając do dyspozycji drogi rowerowe w obu kierunkach prowadzące wzdłuż niego? Dlaczego jeżdżą pod prąd po drogach rowerowych? Dlaczego ignorują sygnalizację świetlna umieszczona na drogach rowerowych?
  Proponuję także temat notorycznego nie zostawiania ustawowego wolnego 1,5m szerokości chodnika w przypadku parkowania na nim samochodów oraz braku wycinania roślin zarastających chodniki.
  Ale pewnie okaże się że ruch pieszy nie jest taki modny i medialny ;-) I co z tematami o których pisaliscie że będziecie do nich wracać czyli m.in. zgonów na SOR w WSS3 w Rybniku w ostatnich latach?

  20 6
 • ~Arteks 2019-09-11 23:23:59

  @owen - a znasz odpowiedzi na pytania, dlaczego kierowcy nie przestrzegają przepisów? Albo czemu kierowcy parkują na chodnikach, mając co kawałek parkingi? Ciężko zrozumieć tych, którzy nie korzystają z infrastruktury jaką dla nich wykonano. Może są niedostosowani społecznie? To trochę tak samo jak ci którzy mają do wyboru wiele różnych technologii grzewczych w XXI wieku i mimo komunikatów o przekroczeniach zanieczyszczeń o 3000% montują u siebie piec na węgiel i są jeszcze bardzo obrażeni jak im ktoś zwróci uwagę na zacofanie mentalno-cywilizacyjne.

  17 30
 • ~ 2019-09-11 23:43:03

  Arteks 2019-09-11 23:23:59
  "To trochę tak samo jak ci którzy mają do wyboru wiele różnych technologii grzewczych w XXI wieku i mimo komunikatów o przekroczeniach zanieczyszczeń o 3000% montują u siebie piec na węgiel i są jeszcze bardzo obrażeni jak im ktoś zwróci uwagę na zacofanie mentalno-cywilizacyjne."
  znasz takich ?
  ja znam takich, którzy w swoim myśleniu zostali przy blokowym stereotypie węgiel=zacofanie i klepią swoją pustą mantrę przy każdej okazji i swoim ciasnym zacofanym umyśle nie dopuszczają do istnienia nowoczesnych technologii węglowych, tymczasem właśnie te kotły są eksportowane do wielu krajów, bardziej cywilizowanej Europy Zachodniej, chyba, że kupują je tam tylko muzealnicy
  a znasz takich, którzy pomimo istniejących od wielu lat komunikatów o dziurze ozonowej nabijają co roku klimę w swoim aucie i jeszcze się tym publicznie chwalą, to dopiero zacofanie mentalno-cywilizacyjne

  22 7
 • ~pprywatne 2019-09-12 02:01:37

  ~Arteks - Chcesz się przejechać kolejką, to przyjedź samochodem. Albo przyjedź rowerem przypnij go do drzewa i przejedź się tą kolejką. Możesz tam nawet uwielbianym przez Ciebie autobusem przyjechać. W czym problem?

  19 6
 • ~THE Bill 2019-09-12 07:27:32

  @~pprywatne - nie rozumiem po co teraz wrzucasz swoje 3 grosze do kotła? #19# wywołał Arteksa do tablicy - "prosił" go o znalezienie rozwiązania no i je dostał. Daj że już spokój jak nie masz nic konstruktywnego do dodania. @lewy_gwint - chcesz dać możliwość legowiska na peryferiach miasta? :) to będą mieli jak wyjazd na wczasy. Cisza, spokój w nocy.. Bo kto by tam wtedy chciał jeździć. Genialny pomysł! :)

  5 8
 • ~pprywatne 2019-09-12 11:41:58

  ~THE Bill - Ty nie decydujesz o czym ja piszę i czy piszę.

  4 2
 • ~Arteks 2019-09-12 12:13:12

  @ursus - ale to nie jest żaden stereotyp... Każdy w Europie żyje tak jak chce. Większość ciągnie do miast i gęstej wielorodzinnej zabudowy. Ale nigdzie poza Polską (w Czechach, Słowacji to już tylko na wsiach i to co raz rzadziej, ponoć jeszcze Serbia, Bośnia, Albania - tam gdzieś można też spotkać takich ludzi) nie używa się już węgla do ogrzewania w tak masowy sposób i nikt nie montował w ostatnich latach nowych pieców węglowych. Nie tylko z powodu obciachu... Ale też z powodu anachronizmu pieców węglowych w domach. Żałosne, że takie oczywistości trzeba tłumaczyć człowiekowi który mieszka prawie przy samym centrum miasta. Jeśli sam nie uznajesz się za mentalnego zacofańca - prędzej czy później powiedzą ci to twoi bliscy, współpracownicy lub sąsiedzi. Ten automatyczny piec o którym się chwalisz był nowością z 15 lat temu. Teraz węgiel to anachronizm i to nie ważne czy w piecu śmieciuchu czy z podajnikiem... Mieszkać pod szkołą, prawie w centrum i produkować dym kiedy masz gaz pod ręką. Niedorzeczność - tym bardziej, że wielu domkowców pisze, że jakby miało gaz od razu by się podłączyło. Oni nie mają takiej możliwości, ty masz. @pprywatne - w tym problem, że każdy turysta ma swoje plany i sposoby przemieszczania się. A kolejka żyje dzięki turystom i powinna się do nich dopasować. Jak jadę kolejką linową na jakiś szczyt to też się dziwię, że ktoś chce tam przewieźć rower górski i bawi go jazda po kamieniach z ogromną prędkością z dużym prawdopodobieństwem wypadku. Ale jeśli jest klient - jest usługa. Widać, że jesteś jakiś bardzo nieobyty jeśli chodzi nie tylko rowery ale ogólnie turystykę.

  4 5
 • ~Arteks 2019-09-12 12:16:54

  @pprywatne - co w tym trudnego do zrozumienia? Przecież tu nie chodzi o turystów z Rybnika. Ale ktoś przyjedzie z daleka, chce przejechać się kolejką, zwiedzić skansen i jechać dalej - nie chce już wracać do punktu wyjścia. Pojął???

  4 3
 • ~ 2019-09-12 17:34:55

  ~Arteks 2019-09-12 12:13:12
  "@ursus - ale to nie jest żaden stereotyp...Większość ciągnie do miast i gęstej wielorodzinnej zabudowy."
  widać to zwłaszcza po dynamice budownictwa jednorodzinnego, ewentualnie kilkurodzinnych budynków wspólnotowych, co ciekawsze do których wprowadza się wielu dotychczasowych mieszkańców bloków, przy których ewentualnie budowane bloki to tylko drobny ułamek ilości
  jak narazie zero treści , tylko "pitu-pitu"
  " Ale nigdzie poza Polską (w Czechach, Słowacji to już tylko na wsiach i to co raz rzadziej, ponoć jeszcze Serbia, Bośnia, Albania - tam gdzieś można też spotkać takich ludzi) nie używa się już węgla do ogrzewania w tak masowy sposób i nikt nie montował w ostatnich latach nowych pieców węglowych."
  jeżeli byłyby to odosobnione przypadki, to jaki sens mieliby producenci w utrzymywaniu sieci dystrybucyjnej i to nie w tych krajach o jakich piszesz tylko w krajach jak: Francja, Niemcy, Holandia, Czechy, Włochy,Węgry, jako biznesmen utrzymywałbyś tak rozbudowaną sieć dystrybucji dla sprzedaży pojedynczych (jak sugerujesz) egzemoplarzy ?
  kolejne "pitu-pitu"

  3 0
 • ~ 2019-09-12 17:46:24

  c.d.
  " Nie tylko z powodu obciachu... Ale też z powodu anachronizmu pieców węglowych w domach."
  sam napisałeś kiedyś, że nie znasz się na grzaniu węglem bo nie musisz, ok , dlatego nie zabieraj głosu w tematach, o których nie masz pojęcia
  "obciach," bo tak autorytatywnie powiedział Arteks, żałosne, dla wielu obciachem byłoby mieszkanie w króliczoku na końcu miasta i dziadowanie na wielkiego mieszczucha
  kolejne "pitu-pitu"
  "Żałosne, że takie oczywistości trzeba tłumaczyć człowiekowi który mieszka prawie przy samym centrum miasta. Jeśli sam nie uznajesz się za mentalnego zacofańca - prędzej czy później powiedzą ci to twoi bliscy, współpracownicy lub sąsiedzi."
  akurat sąsiedzi i współpracownicy brali przykład ze mnie , bo tak się złożyło , że to jamusiałem przecierać lokalne szlaki tych rozwiązań wśród sąsiadów i współpracowników rozwiązań, do tego były one promowane przez rybnicki magistrat, żałosne, że takie oczywistości trzeba Ci tłumaczyć
  kolejne "pitu-pitu"

  2 0
 • ~ 2019-09-12 18:07:20

  c.d.
  "Ten automatyczny piec o którym się chwalisz był nowością z 15 lat temu. Teraz węgiel to anachronizm i to nie ważne czy w piecu śmieciuchu czy z podajnikiem..."
  bo tak autorytatywnie stwierdził Arteks, który sam stwierdził że nie zna się na grzaniu węglem, a sam grzeje swój "apartament" z ciepłowni starszej i bardziej przestarzałej od najstarszych "kopciuchów"
  komu sprzedają w takim razie swoje wyroby polscy producenci w krajach Europy Zachodniej ?
  kolejnezero treści, tylko "pitu-pitu"
  "Mieszkać pod szkołą, prawie w centrum "
  ??? nie dość że tradycyjne u Ciebie "pitu-pitu" to jeszcze urojenia
  tak się składa, że nigdy nie mieszkałem i nadkl nie mieszkam w pobliżu żadnej szkoły, no chyba, że "w pobliżu" to odległość powyżej 1 km
  "produkować dym kiedy masz gaz pod ręką. Niedorzeczność - tym bardziej, że wielu domkowców pisze, że jakby miało gaz od razu by się podłączyło."
  ok, kiedy kilka lat temu modernizowałem kotłownię, wybrałem najlepsze wtedy rozwiązanie mając na myśli wygodę, ekologię, koszty eksploatacji, oraz to, by nie "zrujnować" przy okazji całego domu (nie chodzi tyle o mnie, ale o mieszkającą ze mną Teściową), a bylo to chwilę przed "histerią" smogowa, obecnie warunki nieco się zmieniły i zapewne za jakiś czas przy okazji dokonam kolejnej modernizacji i wymiany źródła ciepła, co to będzie jeszcze nie wiem, okaże się w którą strone rozwinie się sytuacja w mieście, narazie przy remoncie robię podłogówkę, co umozliwi w przyszłości zastosowanie niskotemperaturowych źródeł ciepła, np pompy
  "Oni nie mają takiej możliwości, ty masz".
  ale nie wymagaj, by zmieniać źródło ciepła co 5 lat, przy każdym zawirowaniu rynku
  tak przy okazji, prawdziwy smog byl w latach 80, kiedy w kotłach królował muł, bo dostęp do węgla mieli tylko poprzez deputaty górnicy i kolejarze( ci ostatni w mniejszej ilości, dlatego niektórzy "dopalali" starymi podkładami - to dopiero było świństwo), do tego przemysł robił swoje (sam już nie pamiętam, ile dymiących kominów bylo w "Silesii", a na deser mieliśmy jeszcze jeżdżące parowozy, na szczęście były wtedy już w mniejszości

  2 0
 • ~kazo64 2019-09-12 18:22:58

  Arteks-Ależ Ty masz "wyprany mózg" pisząc takie BREDNIE!!!
  "To trochę tak samo jak ci którzy mają do wyboru wiele różnych technologii grzewczych w XXI wieku i mimo komunikatów o przekroczeniach zanieczyszczeń o 3000%"

  Albo POdasz tu NATYCHMIAST skąd wziąłes te "dane" i liczone wg JAKIEJ POdstawy,(wg.czego,co jest tym wzorcem?)albo ZAMILKNIJ na wieki wraz z tą Twoją szczujnią rowerową tvn.

  6 3
 • ~Arteks 2019-09-12 20:17:51

  @kazo64 - a ty niczego nie czytasz, niewiele rozumiesz, za to ciągle wszystkich atakujesz. Niestety ale tak było. https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,no-to-mamy-rekord-smog-w-rybniku-3126-normy,wia5-3266-32350.html
  Między innymi to wydarzenie oraz zaangażowanie władz Rybnika, radnych sejmiku (także z PiS) spowodowało wprowadzeniem uchwały antysmogowej. Może jest trochę za łagodna ale faktem jest, że od tego czasu tak złych wartości już nie było w poprzednich 2 sezonach zimowych. Mimo takich komunikatów janusze nadal montowały piece na węgiel w tym taki @ursus... @ursus - jeśli myślisz, że dłuższą paplaniną przykryjesz swoje zacofanie to się mylisz. Właśnie dzięki twojemu przydługiemu językowie dowiedziałem się, że 2 lata temu wymieniłeś swój piec na taki z podajnikiem. Pękam ze śmiechu jak piszesz, taki piec to coś nowoczesnego... Powiedziałbyś to jakiemuś gościowi Niemiec, Danii, Francji? To technologia sprzed kilkunastu lat hehehe Twoi znajomi też widzą przyszłość w węglowych piecach? Chłopie, to zmień znajomych... W Czarnonabiałym emerytowany górnik i Makosz - dwie wiekowe obecnie osoby stwierdziły, że piece węglowe to anachronizm... Gdybyś jeszcze myślał, że nikt cię nie zna. Ale większość wie kim jesteś i wie, że stać by cię było na ogrzewanie gazem lub czymkolwiek innym niż węglem. Próbujesz swoją ciemnotę zasłaniać jeszcze innymi i kolejnym "super argumentem", że w latach 80. też śmierdziało... Owszem z przemysłu. W tamtych czasach ludzie się jeszcze brzydzili mułem, gaz był tani, domów jednorodzinych w Rybniku było z 1/3 mniej niż obecnie. Ale świat idzie z postępem. Ty stoisz w miejscu. Dzięki tobie dyskusja z wąskotorówki przeszła na piece... Ale warto zwrócić przy okazji uwagę, że ostatni parowóz został w Polsce wyprodukowany w latach 50. po czym zaprzestano tego jako przeżytek. A ty montujesz piec węglowy w 2017 i dziwi cię, że ludzie się z tego śmieją...

  1 7
 • ~ 2019-09-12 20:54:30

  ~Arteks
  " @ursus - jeśli myślisz, że dłuższą paplaniną przykryjesz swoje zacofanie to się mylisz."
  jeśli myślisz, że jak nazwiesz mnie "zacofanym", to stanie się faktem ?, że jak mieszkasz w" szwedzkim apartamencie" zaraz staniesz się miejski i nowoczesny ?
  "Właśnie dzięki twojemu przydługiemu językowie dowiedziałem się, że 2 lata temu wymieniłeś swój piec na taki z podajnikiem. "
  nie wiem co bierzesz, ale zmień dilera
  "Pękam ze śmiechu jak piszesz, taki piec to coś nowoczesnego... "
  uważaj, bo Cię rozerwie
  "Powiedziałbyś to jakiemuś gościowi Niemiec, Danii, Francji? "
  powiedz to tym, którzy kupuja w tych krajach takie kotły, a może dystrybutorzy tam to teoria spiskowa, tak jak okrągła Ziemia ?

  "Twoi znajomi też widzą przyszłość w węglowych piecach? Chłopie, to zmień znajomych... "
  w okresie kiedy montowałem go tak, podobnie jak wtedy rybniccy włodarze, zachęcający wtedy do takich działań
  "W Czarnonabiałym emerytowany górnik i Makosz - dwie wiekowe obecnie osoby stwierdziły, że piece węglowe to anachronizm.."
  nie wiedziałem że prezydent Makosz jest znawcą techniki ciepłowniczej, bo ZTCW jest romanistą, podobnie emeytowany górnik
  "Gdybyś jeszcze myślał, że nikt cię nie zna. Ale większość wie kim jesteś i wie, że stać by cię było na ogrzewanie gazem lub czymkolwiek innym niż węglem. "
  napisz jeszcze, że mieszkam przy szkole
  nie strasz bio się zes..sz, jakoś nie boję się o swoją prywatność
  "Próbujesz swoją ciemnotę zasłaniać jeszcze innymi i kolejnym "super argumentem", że w latach 80. też śmierdziało.."
  panie "jaśnie oświecony inaczej", z mojej strony byla to tylko luźna dygresja
  "Owszem z przemysłu."
  czyżby tylko ? siedzisz w blokowym pokoiku i wymyślasz kolejne "złote myśli"
  "W tamtych czasach ludzie się jeszcze brzydzili mułem"
  ale prawie wszyscy nim palili z powodów o których pisałem
  " gaz był tani"
  co z tego,jak był tylko w ścisłym centrum, dostępny dla nielicznych
  "domów jednorodzinych w Rybniku było z 1/3 mniej niż obecnie."
  tylko były bardziej energochłonne i ogrzewane gorszym paliwem w gorszych niz obecnie kotłach
  " Ty stoisz w miejscu"
  nie Tobie to oceniać
  " Dzięki tobie dyskusja z wąskotorówki przeszła na piece"
  napewno?, gubisz się, bo sam zacząłeś ten temat (wpis 2019-09-11 23:23:59), a teraz chcesz mi to wmówić, uprawiasz trolowanie w czystej postaci
  ... Ale warto zwrócić przy okazji uwagę, że ostatni parowóz został w "Polsce wyprodukowany w latach 50. po czym zaprzestano tego jako przeżytek. "
  i jeździły w regularnym ruchu gdzieniegdzie jeszcze do lat 90
  "A ty montujesz piec węglowy w 2017 "
  ??? nic mi o tym nie wiadomo, ale to nie mój problem
  " dziwi cię, że ludzie się z tego śmieją..."
  jak narazie, to Ty jesteś "maskotką" tego portalu i nikt Twoich wpisów nie traktuje poważnie

  5 2
 • ~Arteks 2019-09-12 21:08:14

  @ursus - ty traktujesz poważnie moje wpisy, przeżywasz i analizujesz każde napisane przez mnie zdanie. hehehe A ja się przyznam, że rzadko lub tylko wyrywkowo czytam twoje riposty. Za długie, za nudne. Ale ostatnie zdanie przeczytałem. Mogę być "maskotką", a ty dzięki obronie pieców węglowych możesz być "węglowym dziadem". ;)

  3 8
 • ~ 2019-09-12 21:33:13

  ~ (bez podpisu, jak ja:)), serio nie widzisz, ze smrodzenie nie jest fajne? Nie dosc, ze szkodzisz innym , to najzwyczajniej smrodzisz chlopie. Podoba ci sie to? Nie moge zrozumiec tego zacofania

  2 4
 • ~ 2019-09-13 15:57:26

  ~Arteks 2019-09-12 21:08:14
  @ursus - ty traktujesz poważnie moje wpisy, przeżywasz i analizujesz każde napisane przez mnie zdanie. hehehe A ja się przyznam, że rzadko lub tylko wyrywkowo czytam twoje riposty."
  nie dziwię się, skoro ukazuję w nich, jakie wypisujesz głupoty i sprzeczności, to prawda boli
  pokazujesz, że nie jesteś zainteresowany jakąkolwiek polemiką, wpadasz, wypisujesz swoje często odrealnione "prawdy objawione" i nie jesteś zainteresowany jakąkolwiek polemiką, a zamiast odpowiedzi na temat, rzucasz tylko stek wyzwisk, bez jakiejkolwiek merytoryki
  " obronie pieców węglowych możesz być "węglowym dziadem". ;)"
  słabo się starasz, nigdy nie broniłem "pieców węglowych", bronię nowoczesnych kotłów, bo wiem, że są one o wiele mniej szkodliwe od tradycyjnych kopciuchów, traktując użytkowanie takiego kotła, zabudowanego przed okresem histerii smogowej, a nie w 2017 roku, jak starasz się mi wmówić, przejściowo, do okresu jego zużycia lub nakazu administracyjnego

  5 0
 • ~ 2019-09-13 16:02:17

  ~ 2019-09-12 21:33:13
  ~ (bez podpisu, jak ja:)), serio nie widzisz, ze smrodzenie nie jest fajne? Nie dosc, ze szkodzisz innym , to najzwyczajniej smrodzisz chlopie. Podoba ci sie to? Nie moge zrozumiec tego zacofania
  jeździsz samochodem ? nie widzisz, ze smrodzenie spalinami nie jest fajne? Nie dość, ze szkodzisz innym , to najzwyczajniej smrodzisz chłopie. Podoba ci się to? Nie mogę zrozumieć tego zacofania, przesiadaj się na rower
  zajmij się lepiej tymi , którzy spalając różne wynalazki powodują lokalne skażenia , a z ich kominów lecą kłęby dymu, u mnie tego nie uświadczysz

  6 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 1472