zamknij

Wiadomości

„Kolej prawem, nie luksusem”. Młodzi ludzie wręczali mieszkańcom „złote bilety”

Bartłomiej Furmanowicz 2022-07-09, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

- Bilety kolejowe nie powinny być towarem luksusowym. Powinny być dostępne dla każdego – mówią młodzi ludzie z Partii Razem. Dzisiaj w samo południem pod dworcem PKP w Rybniku rozdawali mieszkańcom „złote bilety”. Zachęcali, by złożyli swój podpis pod petycją do marszałka województwa śląskiego.

Reklama

To już wiecie, Koleje Śląskie wprowadziły „uproszczenia” w swojej taryfie, nie wspomniały jednak za wiele o podwyżkach cen biletów, o czym pisaliśmy w TYM artykule. Ta zmiana rzecz jasna nie spotkała się z przychylnością pasażerów. Dzisiaj w Rybniku postanowili zareagować młodzi ludzie z Partii Razem.

Bardzo wiele osób zgłasza się do nas z problemami, że podróżując choćby na trasie Gliwice – Katowice w jedną stronę, nie płacą już 7 a 9 złotych. W jeden miesiąc ta różnica rośnie do 100 złotych. Podrożały bilety liniowe, niektórych już nie ma. Podobnie jak taryf na linii Rybnik – Katowice. Stąd nasza dzisiejsza akcja – tłumaczy Alicja Musiał z Partii Razem.

Na skwerze przed dworcem pojawiła się „kasa biletowa”, gdzie można było złożyć podpis pod petycją do marszałka. Uczestnicy akcji rozdawali z kolei mieszkańcom „złote bilety”.

Chcemy pokazać, że bilety kolejowe nie powinny być towarem luksusowym. Powinny być dostępne dla każdego. Domagamy się od marszałka województwa śląskiego powrotu do poprzedniego cennika, który obowiązywał do maja – dodaje nasza rozmówczyni.

Co, jeżeli Jakub Chełstowski nie zechce posłuchać młodych ludzi? Alicja Musiał zdradza, że poseł Maciej Konieczny i posłanka Paulina Matysiak piszą właśnie interpelację do ministerstwa transportu, by ten obniżył cenę użytkowania torów o 50 procent dla przewoźników.

Wtedy ci będą mogli przeznaczyć wolne środki na obniżkę cen biletów – słyszymy.

Co sądzicie w tej sprawie? Czy marszałek powinien wysłuchać tych argumentów i obniżyć koszty korzystania z pociągów Kolei Śląskich?

Oceń publikację: + 1 + 73 - 1 - 30

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~terrorist 2022-07-09
  15:44:24

  64 27

  Oho lewactwo wypełzło na ulice, Za darmo dać! Wincyj socjalu! Gospodarka wytrzyma?

 • ~PIONEER-757 2022-07-09
  15:56:29

  70 11

  Wydaje mi się iż zarobki pracowników kolei tez są zależne od wpływów do kasy pkp... W trakcji elektrycznej tez płynie prąd z którego korzysta kolej i musi za niego zapłacić ... Więc chyba normalne że jak wszystko drożeje to bilety tez drożeją ... Poza tym prąd też nie jest luksusem a cały czas drożeje i nikt nie protestuje !!!!

 • ~Lateks 2022-07-09
  15:57:09

  83 11

  Yhy jak działa socjalizm to świetnie widać w Rybniku. Młodzi pracowici ludzie muszą wziąć kredyt na kilka set tysięcy zł na mieszkanie, który spłacać będą praktycznie przez połowę swojego życia (o ile dożyją emerytury). Żeby mieć gdzie mieszkać, tymczasem osoby które sobie rąk pracą nie zmęczyły, dostaną mieszkania na Paruszowcu na które składają się wszyscy pracujący by oni mogli zamieszkać w wyremontowanym mieszkaniu za 1,5 mln zł. Tutaj chcą darmowych lub tańszych biletów, a zapłacą za to wszyscy i ci korzystający i nie korzystający z tej formy komunikacji.

 • ~Lateks 2022-07-09
  16:26:54

  51 8

  P.s. do Interbusa nikt nie dopłaca, nikt nie dotuje paliwa czy opłat za autostrady, a pomimo tego że bilet kilka zł droższy i tak chętnych nie brakuje.

 • ~obywatelgt 2022-07-09
  19:53:22

  25 0

  Do lateks
  Juz tak jest bo na Kolejowej w Rybniku na 16 mieszkan 8 lokatorow sie zakwalifikowalo.
  ZGM razem z urzedem miasta na czele z maslowskich pieknie to zorganizowali.
  Na paruszowcu nie bedzie inaczej.

 • ~Arteks 2022-07-09
  21:52:31

  11 30

  Drogie bilety na Koleje Śląskie maja swoje konsekwencje. Z jednej strony podróże stają się elitarne, nie ma tłoku. Władze nie chcą inwestować w nowe składy likwidując popyt drogimi biletami. Z drugiej strony kolej nie realizuje bardzo ważnej misji w gęsto zaludnionym śląskim regionie, a niższe przewozy kolejowe przekładają się na większy ruch na drogach w miastach. Polityka PiS województwa jest więc nieracjonalna i opozycja sprytnie to będzie wykorzystywać. @lateks - mieszkania to najwyższe dobro. Nie ma niczego zdrożnego w tym aby państwo czy samorządy pomagały niektórym osobom w nabyciu czegoś czego nigdy nie byliby w stanie sfinansować. W krajach kapitalistycznych też buduje się mieszkania komunalne i socjalne. Moim zdaniem bardziej niezrozumiałym socjalizmem jest ingerencja w czyjeś utrzymanie. Np doplaty do wymiany pieców, dopłaty do węgla czy zakupu prądu.

 • ~pawlmesten 2022-07-09
  22:06:01

  29 8

  Nie znam się jakoś szczególnie na kolei ale wiem jedno, stojąc na przejeździe kolejowym, jak patrzę do pociągu np do Raciborza to widzę co najwyżej 3 ludzi a czasami nikogo.

 • ~pawlmesten 2022-07-09
  22:17:05

  30 4

  Tak ogólnie to bilety powinny kosztować tyle żeby pokryć koszty kolei. Nie rozumiem dlaczego ktoś kto kupuje parówki w sklepie ma dopłacać komuś innemu do biletu. Jeżeli to jest za drogie, to trzeba to zastąpić czymś innym i tyle.

 • ~Grzegorz Kies 2022-07-10
  10:32:15

  21 2

  kawiorowa lewica rozdaje złote bilety powinni rozdawac platynowe !

 • ~obywatelgt 2022-07-10
  20:09:24

  6 0

  Dobrze napisales Arteks....niektorym osobom...

 • ~rzyt 2022-07-11
  09:34:26

  6 1

  Czy w Rybniku UMasłowskiego dopłaca lokatorom do czynszu gdy ich nie stać ? Wszak to jest obowiązkiem gminy, także tym eksmitowanym zapewnić lokal. Na to brakuje pieniędzy, a na fanaberie "dla niektórych" są ?

  Kiedyś byli rycerze szpitalnicy, templariusze, krzyżacy,... a w Rybniku powstał zakon muzealników.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 551