zamknij

Wiadomości

Kohut o decyzji prokuratury: ludzie chcą sprawiedliwości

2021-01-21, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

To już wiecie – Prokuratura Okręgowa w Krakowie odmówiła wszczęcia śledztwa ws. kardynała Stanisława Dziwisza. W rozmowie z nami europoseł Łukasz Kohut przyznaje, że spodziewał się tego. Zauważa jednak zmianę podejścia u ludzi. - Domagają się sprawiedliwości, wyjaśnienia sprawy – mówi.

Reklama

Przypomnijmy, europoseł Łukasz Kohut zabiegał, by prokuratura wszczęła śledztwo ws. kardynała Dziwisza, który był bohaterem reportażu „Don Stanislao”. TVN24 ukazał nieznaną twarz duchownego, który wiedział o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich przez kapłanów. Mimo to, nic z tym nie zrobił.

Stało się jednak inaczej >>Prokuratura nie zajmie się śledztwem ws. kardynała Dziwisza<<

O tej sprawie rozmawialiśmy z Łukaszem Kohutem, który najprawdopodobniej jako jedyny był przesłuchiwany przez śledczych.

Redakcja: Prokuratura nie chce zająć się sprawą kardynała Dziwisza. Jak może pan to skomentować?

Łukasz Kohut: Kruk krukowi oka nie wykole. Trochę się tego spodziewałem. Wezwali tylko mnie na przesłuchanie. Tymczasem apelowałem do prokuratury, by wezwała Stanisława Dziwisza. Tak się nie stało. Jak dostanę oficjalnie decyzję prokuratury, będę mógł w ciągu 7 dni złożyć zażalenie. Zamierzam z tego skorzystać. Będę mógł też przejrzeć akta, zamierzam wysłać do Krakowa moją prawniczkę, żeby to zrobiła. Chcę wiedzieć, co zapisano w aktach.

O co w ogóle pytali się pana śledczy podczas przesłuchania?

Zostałem zapytany tylko o to, czy mam jakieś inne dowody poza filmem, który wyemitował TVN24. Byłem przygotowany do punktowania nazwisk z filmu. Pan prokurator nie był tym zainteresowany. Innych dowodów nie miałem, ale oglądając film dokumentalny, mając szacunek do pracy dziennikarskiej, myślę, że powinien on być przedmiotem śledztwa. Powinny być wezwane osoby wymienione w filmie oraz dziennikarz, który go przygotował. Widocznie tak się nie stało.

Czy myśli pan, że jesteśmy w momencie przełomowych, kiedy to prokuratorzy zaczną patrzeć na te sprawy innym okiem?

Na pewno zmienia się podejście ludzi. Wydaje mi się, że są tym zbulwersowani, że biskupi, kardynałowie są lepiej traktowani w Polsce. Dziwisz parę lat wcześniej budził pozytywne emocje, ale widać, że ludzie domagają się sprawiedliwości, wyjaśnienia sprawy. Tuszowanie pedofilii nie jest małym grzeszkiem. Cieszy, że ludzie to dostrzegli.

Oceń publikację: + 1 + 29 - 1 - 93

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Lahcim 2021-01-21
  14:57:26

  87 71

  w Irlandii już są głosy żeby tej mafii odbierać dobra, mam nadzieje, że dożyje czasów kiedy u nas będą takie rozważania.

 • ~Fidzi 2021-01-21
  15:36:46

  84 36

  Kohut,
  Ty całkowicie nie jesteś z mojej bajki.
  Jednak, bez względu na to, czy Twoje zawiadomienie miało sens, czy też nie, to nie przesłuchanie osoby wskazywanej, jako potencjalnego przestępcy jest ....... k..estwem w wykonaniu śledczych.
  Prokuratorzy zachowują się tak: daj mi dowody na tacy, to może napiszę akt oskarżenia. Jeśli nie, to ja dupy nie ruszę i żadnych czynności nie podejmę, bo po co! Robotę se robić?

  ps. abstrahując od powyższego, atak na kościół jest zbyt mocny, ale i postawa samego kościoła zachęca do takiego ataku.

 • ~lukson997 2021-01-21
  15:40:18

  73 36

  Zaś ten.

 • ~ 2021-01-21
  16:02:21

  71 47

  Panie europośle, kiedy będzie pan przeglądać te akta to nazwisko i imię tego prokuratora proszę zapisać i potem podać do publicznej informacji.
  Każde wspomaganie, każdego kto przyczynił się do krzywdy dziecka ma zostać zapamiętane!!!!. A ten/ta pani prokurator po zmianie władzy w tym kraju powinna nim przestać być. Albo się ją/go będzie delegować z Krakowa a to do Suwałk, a to do Zielonej Góry, potem do Szczecina i Wałcza.

 • ~ 2021-01-21
  16:04:04

  66 19

  Pompowanie balona.

 • ~cyd 2021-01-21
  16:21:11

  6 8

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~coolok 2021-01-21
  16:29:10

  5 5

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~starocierybnik 2021-01-21
  16:34:19

  3 4

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~cyd 2021-01-21
  16:38:43

  3 5

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Jan Krupa 2021-01-21
  18:55:33

  18 11

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ 2021-01-21
  19:12:22

  43 27

  Szoda, że w jednej grupie jesteście szczególnie nadgorliwi (na pokaz) a w innych nadtolerancyjni i ślepi. Na przykład w kwestii ślubów dzieci z dziadkami to już pełna tolerancja a wręcz "tradycja", jeżeli pozwala na to wasza ukochana religia z Bliskiego Wschodu.

 • ~Stanisław Nowak 2021-01-21
  19:30:27

  49 13

  Każdy ksiądz pedofil to obrzydliwa ateistyczna kanalia. Gdyby wierzył w Boga i przykazania to chociażby ze względu na strach przed potępieniem wiecznym nie dokonałby takiego / tych / czynów.

 • ~Franek7 2021-01-21
  21:49:24

  23 32

  Jarosław Jakimowicz, prezenter i gwiazda Telewizji Polskiej, pisze w swojej autobiografii o tym, że "kupił" dwunastoletnią dziewczynkę z Tajlandii.

  Chodzi o wydaną w 2019 r. książkę "Życie jak film".

  "Tajki, które poznałem w Niemczech, też takie były. Pewnego razu któraś z nich mnie spytała, czy nie chciałbym takiej dziewczyny, jak one.
  - Jak to? - Oczywiście nie zrozumiałem.
  - Mamy znajomego, który może to załatwić, pogadaj z nim.

  (...)

  Ja oczywiście, będąc w tak młodym wieku, nie bardzo sobie mogłem to wszystko wyobrazić. Jednak pogadałem z tym człowiekiem. Byłem bardzo ciekaw. Okazało się, że mogę taką dziewczynę mieć za dwa tysiące marek.
  - Będzie twoja - powiedział.
  - No dobra! - Zdecydowałem, zupełnie nie zdając sobie sprawy, na co się piszę.

  (...)

  Po jakimś czasie jedna z koleżanek Tajek oznajmiła mi, że w mojej sprawie chyba już wszystko załatwione. Machnąłem już dawno ręką na te dwa tysiące marek, które w swoim odczuciu straciłem. A tu nagle znów ten facet - wraca ze spełnioną obietnicą. Dziewczyną!

  Pojechałem do mafijnego mieszkanka - takie miejsca zupełnie mnie nie przerażały, dobrze znałem ten klimat. Usiadłem, czekałem. Nagle drzwi się otworzyły, a obok sprawcy całego zamieszania stanęła dwunastoletnia dziewczynka.
  - Co to jest? - spytałem, nie mogąc wyjść ze zdumienia.
  - No jak to, twoja dziewczynka - Jugol radośnie przyklasnął, dumny z siebie.
  - Ale... - zacząłem się trochę jąkać. - Ona jest mała... trochę... jakby.
  - Spokojnie, urośnie ci! Wciąż miał na twarzy szeroki uśmiech i pewność, że wszystko jest w idealnym porządku.

  Zalała mnie lawina myśli: Jak wrócę z nią do domu? Do jakiej szkoły mam ją wysłać? W jaki sposób mam ją wychować?"

  Powtórzmy - cała "anegdota" pochodzi z autobiografii Jakimowicza. To nie plotki albo niepotwierdzone doniesienia.

  Dlaczego o tym piszemy? Bo mamy dość hipokryzji TVP, która od lat kłamie i manipuluje na temat społeczności LGBT+, kierując się rzekomo m.in. "dobrem polskich dzieci". Nie dalej niż w listopadzie TVP pisało o złych gejach "handlujących dziećmi", bo odkryło zjawisko surogacji. Równocześnie TVP robi gwiazdę z osoby, która otwarcie mówi o tym, że brała udział w handlu ludźmi.

  Wyobrażacie sobie, co by się działo, gdyby taką sytuację opisała osoba niezwiązana z "dobrą zmianą"?

 • ~Franek7 2021-01-21
  22:07:47

  30 26

  Dziś PiS wybrał nowego Rzecznika Praw Obywatelskich swojego kolegę- członka PiSu. Jeśli zatwierdzi to Senat to będziemy się mogli skarżyć na działania PiS do ich kolegi z PiS. To z pewnością bardzo korzystna zmiana dla obywateli o czym już niedługo zakomunikuje nam rzecznik PiS.

 • ~artefaks 2021-01-21
  22:16:31

  21 16

  Ostatnio zapadł wyrok 8 mc bezwzglednego więzienia dla kamienicznika z Wwy. Sprawa była z powództwa 101 letniej mieszkanki. Ciekawostką jest tu fakt że prokuratura wystąpiła z wnioskiem o uniewinnienie. Lecz sąd się zbuntował wydając wyrok.
  Teraz aby przedstawiciel dobrej zmiany nie zgnił w więzieniu konieczne będzie wniesienie od wyroku kasacji prokuratora generalnego

 • ~Franek7 2021-01-22
  08:42:17

  19 20

  Wczoraj policja pałowała i gazowała ludzi za to że się gromadzili. Dziś tłum siedemdziesięciolatków wchodził sobie na głowy w kolejce po termin szczepienia i wszystko jest ok. Polska AD 2021

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2497