zamknij

Wiadomości

Klawe życie urzędników w Rybniku. Parkują w sercu miasta za symboliczną kwotę!

2016-11-09, Autor:  Wacław Wrana, AG, BF

Władze Rybnika snują ambitne plany rozwoju komunikacji publicznej. Sam prezydent daje dobry przykład jeżdżąc do pracy na rowerze. Jednak te same władze i ten sam prezydent tolerują wyjątkowe przywileje dla pracowników administracji. Urzędnicy za parkowanie w samym centrum miasta płacą 1,5 zł dziennie! Z naszych wyliczeń wynika, że budżet miasta na ulgach dla urzędników może tracić nawet 35 tys. złotych miesięcznie!

Reklama

19 marca 2012 roku ówczesny prezydent Rybnika - Adam Fudali wydał zarządzenie dotyczące parkowania w ścisłym centrum Rybnika. Na podstawie tego zarządzenia mieszkańcy Rybnickiej Strefy Śródmiejskiej oraz pracownicy firm w zlokalizowanych w centrum miasta mogą korzystać z ulgowych abonamentów.

System ulg objął również pracowników administracji. Na liście uprzywilejowanych urzędników znaleźli się m.in. pracownicy: sądów, urzędu miasta, Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej, Powiatowego Urzędu Pracy, Okręgowego Urzędu Górniczego i Prokuratury Rejonowej.

Co ciekawe, na liście uprzywilejowanych znalazły się także osoby, które nie pracują w Śródmieściu, a do centrum przybywają tylko załatwiać sprawy urzędowe. Mowa o radnych Rady Miasta Rybnika, przewodniczących rad i zarządów dzielnic i dyrektorach placówek oświatowych.

Cena ulgowych abonamentów dla urzędników jest niespotykanie niska. Za parkowanie w ścisłym centrum miasta płacą 30 zł (parking przy ul. Hallera i parking przy ul. 3 Maja, obok urzędu miasta). Przyjmując więc, że w miesiącu przypada 20 dni roboczych, urzędnicy płacą za parkowanie złotówkę lub 1,5 zł dziennie! Dodajmy, że zwykli mieszkańcy miasta za normalny abonament muszą zapłacić 100 złotych. Należy więc przyjąć, że Miasto Rybnik dofinansowuje jeden ulgowy abonament kwotą 70 złotych.

Okazuje się, że tylko w 2016 roku średniomiesięcznie Rybnickie Służby Komunalne wydawały aż 480 ulgowych abonamentów. Przy cenie abonamentu na poziomie 30 złotych, łatwo wyliczyć, że miesięcznie przywileje dla urzędników kosztują budżet miasta 33 600 złotych (480 x 70 zł).

Liczba wydanych abonamentów i szacunkowa koszty ulgi dla budżetu miasta w okresie od 2012 do 2016 roku przedstawiają się następująco:

  2012 2013 2014 2015 2016 (do września)
Średniomiesięczna liczba wydanych abonamentów 273 331 488 506 480 Razem:
Szacunkowe koszty ulg dla budżetu miasta w [zł] 171 990 278 040 409 920 425 040 302 400 1 317 390

Koszty przywilejów dla urzędników to jedno. Wpływ ulgowych abonamentów na ruch samochodów w centrum miasta to drugie. Funkcjonowanie systemu ulg w znacznej mierze tłumaczy, dlaczego Rybnik po godzinie 15:30 tonie w korkach. Ile samochodów wyjeżdża z parkingów przy ul. Hallera i 3 Maja po zakończeniu pracy urzędu miasta widać na filmie, który nagraliśmy w poniedziałek 7 listopada:

Należy też zwrócić uwagę, że obowiązująca w Rybniku ulga wprost osłabia komunikację miejską. Gdyby uprzywilejowani teraz urzędnicy musieli płacić 100 zł za abonament a nie 30 zł, część z nich z pewnością zostałaby wiernymi klientami Zarządu Transportu Zbiorowego.

Prezydenta Rybnika – Piotra Kuczerę spytaliśmy więc dlaczego toleruje takie przywileje dla urzędników, narażając na szwank budżet miasta i osłabiając komunikację miejską?

- Dziś zasady wydawania ulgowych abonamentów są pewnego rodzaju zaszłością z lat poprzednich i wówczas wprowadzonymi zasadami. Zlikwidowanie z dnia na dzień ulg bez szerzej zakrojonej polityki transportowej miasta nie rozwiąże problemów z korkami, stąd temat abonamentów na dziś nie jest jeszcze rozstrzygnięty ponieważ pracujemy nad rozwiązaniami w szerszym kontekście – odpowiada w imieniu prezydenta Agnieszka Skupień - rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Co konkretnie w tej sprawie zamierzają zrobić władze Rybnika? - Temat abonamentów parkingowych w centrum Rybnika jest w tym roku analizowany, ponieważ jest częścią szerszego programu zmian dotyczących parkingów na terenie miasta. W związku z przygotowanym planem zrównoważonej mobilności miejskiej i systematycznym nadawaniem priorytetu dla pieszych i rowerzystów w przestrzeni miasta oraz ze zmianami w transporcie publicznym czekają nas też zmiany dotyczące ceny abonamentów. Nowe zasady parkowania w mieście powinny wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku, za wcześnie jednak na mówienie o konkretnych rozwiązaniach – tłumaczy Agnieszka Skupień.

Dodajmy, że o ulgi dla urzędników na zakup abonamentów parkingowych spytaliśmy też w Katowicach, Gliwicach i Bielsku-Białej. Z przekazanych nam przez rzeczników prasowych magistratów informacji wynika, że w żadnym z tych miast tego typu przywileje nie obowiązują, a pracownicy administracji płacą za parkowanie tak jak zwykli obywatele.

A co wy sądzicie na ten temat? Czy urzędnicy powinni mieć prawo do ulgowych cen za parkowanie w centrum miasta? Czekamy na Wasze opinie.

AKTUALIZACJA

W tekście sprostowaliśmy cenę ulgowego abonamentu na parkingu przy ulicy Hallera. Nie wynosi ona 20 a 30 zł. Niestety, na etapie zbierania materiałów, Urząd Miasta Rybnika nie poinformował nas o tym, że zarządzenie na które się powołujemy, zostało zmienione. Przepraszamy za nieścisłość.

Czy w Rybniku powinny obowiązywać ulgowe abonamenty parkingowe dla urzędników?
Oddanych głosów: 3351

Oceń publikację: + 1 + 36 - 1 - 47

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (59):
 • ~Janusz Piotrowski 2016-11-09
  09:26:10

  38 13

  Parkować gdzieś muszą- to moja odpowiedź na Wasze pytanie "co sądzę".
  Natomiast, gdy Wy pytacie Prezydenta Piotra Kuczerę, to chciałbym odpowiedzi Prezydenta Piotra Kuczery, a nie "prezydenta Skupień" ...
  ... bo za chwilę przeczytam, że zapytaliście Trumpa (o np wynik wyborów), a odpowie Fudali ... .
  Nr@
  Młody.

 • ~Arteks 2016-11-09
  09:35:15

  35 25

  O tej uchwale można powiedzieć, że jest: niesprawiedliwa społecznie, umniejsza wpływy do budżetu miasta, przyczynia się do korków w centrum, nie szanuje cennej śródmiejskiej powierzchni, szkodliwa dla rybnickiego ZTZ, niekorzystna z punktu widzenia mieszkańców Śródmieścia. Dziwię się Fudalemu, że parafował coś tak złego dla miasta, a Kuczerze, że dwa lata po objęciu rządów nie aneksował tej fatalnej uchwały. 20 zł na miesiąc za parkowanie dla wybranych to skandal którego nie praktykują inne miasta na Śląsku! Ale pragnę zwrócić uwagę, że abonament w wysokości 100 zł (dla pozostałych parkujących) jest też niezwykle tani. W Wodzisławiu miesięczne parkowanie w najdroższej strefie kosztuje 200 zł, a w Gliwicach ponad 290 zł! W Rybniku nie dość, że utrzymujemy te szpetne place w centrum - to jeszcze nawet nie potrafimy na nich zarabiać!!!!!!

 • ~twojstary 2016-11-09
  09:36:27

  40 12

  Parkować gdzieś muszą, pewne ulgi też są zrozumiałe, ale zniżka 50% to już byłoby bardzo dużo.
  Co odpowiedzi pani rzecznik to jak zwykle - lanie wody, zero konkretów. Odpowiedź jest? Jest. :)

 • ~Arteks 2016-11-09
  09:45:28

  25 30

  @twojstary - liczę, że liczba miejsca parkingowych będzie się zmniejszać, a ewentualnie powstaną jakieś na obrzeżach Śródmieścia, miasto musi poprawić funkcjonowanie komunikacji publicznej. Akurat jeśli chodzi o dojazdy to centrum Rybnika to już na dzisiaj mamy nie najgorsze połączenia z większości dzielnic i innych miejscowości. Urzędnicy na całym świecie to jedna z grup której komunikacja publiczna jest wręcz dedykowana bo prawie zawsze pracują w jednakowych porach i przeważnie na jednym etacie w centrach miast. A jeśli już ktoś nie może lub nie chce przesiąść się do autobusu czy pociągu - to niech za to płaci bo to nasze miasto mu robi łaskę, że ma miejsce do parkowania. 200 zł to moim zdaniem minimum za taki abonament! Zacznijmy szanować miasto i nie oddawajmy go za grosze tym którzy w zamian zapychają nam w szczycie ulice i smrodzą!

 • ~Gruby21 2016-11-09
  09:53:31

  37 16

  Wreszcie ktoś się za to wziął. Jeżdżą, od kilku lat zauważyłem, że największe korki robią się o 15.00-16:00. To nie przypadek. Mam nadzieję, że abonamenty zostaną podniesione ale godzinowe stawki zostaną tak jak są. Bo czasem jak jeżdżę autem to nie da się stanąć na żadnym za parkingów - wszystko pozastawiane przez urzędników...

 • ~jolaw2 2016-11-09
  10:03:31

  40 1

  Bardzo miałam szczere chęci przesiąść się do komunikacji miejskiej ( nie należę do uprzywilejowanej grupy ) ale moje próby spełzły na niczym gdy kilka razy autobus linii 15 jechał opóźniony o 30 min. Inne linie którymi mogłabym się poruszać biegną ok 2 km. od mojego miejsca pracy .

 • ~darth_vader 2016-11-09
  10:07:01

  34 35

  Uważam, że artykuł jest tendencyjny. Podawane liczby zakładają, że 100% urzędników przyjeżdża do pracy samochodem, co jest ewidentną bzdurą. Bilet miesięczny za parking na Hallera nie kosztuje 20zł tylko tak samo jak na 3 Maja - 30zł. Panie Wrana trochę więcej profesjonalizmu bo niedługo będzie z Pana taki "dziennikarz śledczy" jakiego ma to miasto w postaci crazy youtubera. Można rano zobaczyć czy aż taka powalająca jest ilość samochodów na wspomnianych parkingach, a parkują z pewnością również osoby pracujące gdzieś indziej czyli np. Poczta Polska, Focus Mail, Sąd Rejonowy itp. Jak mówią; lepszy rydz niż nic, więc lepiej jak ktoś korzysta z parkingu chociaż za niższą opłatą niż gdyby nie korzystał wcale. Ścisk na parkingach jest zauważalny tylko w dni targowe albo wtedy gdy miasto organizuje jakieś eventy na rynku albo na Campusie. Może by tak wybrać inną grupę społeczną a dać spokój urzędnikom. Jak komuś żal to nic tylko wyłapywać wakaty i startować na ambitne stanowiska w urzędzie - parking już czeka. Ciekawe czy pracownicy portalu rybnik.com.pl płacą za parking przy nowej siedzibie? A co do korków w mieście Arteks, to już kiedyś Ci odpowiadałem, że nie masz racji, bo przyczyna korków w tym mieście jest zupełnie inna. Komunikacja w Rybniku jest mocno zapchana, szczególnie w godzinach szczytu, rozwiązać ten problem jak widać nie jest łatwo. W tym kraju zaczynam zauważać jedną tendencję - wszyscy zazdroszczą tym, którzy posiadają jakieś przywileje. Weźcie się może za górników ale nie radzę bo temat jest śliski.

 • ~ 2016-11-09
  10:16:11

  28 13

  Miasto na tym traci finansowo. Ale również zwykli ludzie mają przez to problem bo jak ktoś chce coś załatwić w jakichkolwiek urzędach czy coś kupić to nie ma gdzie stanąć bo... parkingi w godz. 7.00-16.00 zawalone na maksa. 20 zł to kwota zupełnie niepoważna za blokowanie miejsca parkingowego przez 8 godzin od poniedzialku do piątku w tak wrażliwym miejscu jak centrum.

 • ~UkrytyKrytyk 2016-11-09
  10:37:05

  40 16

  Pan Wrana sam staje za darmo na parkingu pod K1 a czepia się urzędników którzy płaca za parking żeby iść do pracy - bardzo profesjonalnie

 • ~max660 2016-11-09
  10:42:15

  17 20

  Mamy co sami wybraliśmy.... armia urzędnicza nie dość ze jest taka liczna to na dodatek stawia się sama ponad prawem, a co! w końcu ktoś pozwolił na to zatwierdził podpisał... osobiście płacąc nie małe podatki na rzecz miasta Rybnika muszę z uśmiechem na twarzy wykupować abonamenty dla moich pracowników w okazyjne cenie 50 zł na m-c a tu "Ci ważniejsi" żyjący z nas "tych gorszych" mają takie i owakie "promocje" .... cóż chcieliśmy Unii, chcieliśmy Armii urzędniczej i Państwa urzędniczego ..... to mamy.

 • ~ 2016-11-09
  10:50:15

  25 12

  a co na to "skarbówka"? bo taka ulga - ryczałt - inne częściowo odpłatne świadczenie - powinna się wiązać z wykazaniem przychodów z tytułu zatrudnienia dla pracowników korzystających z tego systemu, co ma związek ze zwiększeniem podstawy opodatkowania i zapłaty podatku (5 lat wstecz) a dla miasta ma to też konsekwencje w postaci braku możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z przyznaniem ulgi na parkowanie, oraz nieuznaniem w części za koszty uzyskania przychodów.,... jestem za każdą ulgą i innym nieodpłatnym świadczeniem, ale mam nadzieję, że odpowiedni "pracodawcy" tych korzystających doliczyli te korzyści do przychodów pracownika i potrącili podatek,

 • ~Janusz Piotrowski 2016-11-09
  11:20:04

  25 5

  ~Arteks ... "(...) jeśli chodzi o dojazdy to centrum Rybnika to już na dzisiaj mamy nie najgorsze połączenia z większości dzielnic i innych miejscowości (...)". Po tej wypowiedzi możemy wnioskować, iż żyjesz w innym świecie niż rybnicki, co do trzeźwości wypowiedzi nie będę się wypowiadał zwłaszcza "z rana", ale pragnę Cię zaprosić (w jakimkolwiek jesteś stanie) raz- jeden, jedyny raz na wjazd do Naszego Miasta ze strony Bełku, czyli najbliższego dojazdu do autostrady. A potem możemy pojechać na Zamysłów, Chwałowice, Elektrownie, obwodnicę ... wszędzie możemy jechać. Tak więc stąd i moje wątpliwości co do pory Twojej pełnej trzeźwości oraz wiedzy, którą posiadasz, a która spowodowała radosny tok Twojej wypowiedzi ... Sorry Stary :-)

 • ~Arteks 2016-11-09
  11:35:17

  13 18

  @Janusz Piotrowski - ale po co mi chcesz pokazywać wjazd do Rybnika rano od strony Bełku skoro wiem, że jest tam gigantyczny korek. Dla mieszkańców Leszczyn, Orzesza czy Czerwionki jest alternatywa i nie muszą stać w korku - pociąg. Jeździ co godzinę, a trasę z Leszczyn do Rybnika pokonuje w 8 minut, autem dojedziesz w 20, a stojąc w korku pewnie w 30-35... Natomiast nie wiem za bardzo co twój wpis ma wspólnego z artykułem bo właśnie taka nieuzasadniona polityka rybnickiej gościnności i taniości powoduje także korki w centrum i ma wpływ, że niektórzy wybierają jako dojazd do centrum Rybnika - auto zamiast transportu publicznego. Te 500 aut które korzysta z tanich abonamentów nagle o 15.00-15.30 rusza z centralnych parkingów w centrum i... korkuje pół Śródmieścia! Masz jakieś wątpliwości co do tego? Miasto traci na tym także finansowo.

 • ~Arteks 2016-11-09
  11:38:37

  15 14

  @darth veder - no to objaśnij wszystkim co innego jest przyczyną korków skoro nagle ok. 15.00-15.30 3 Maja, Piłsudskiego, pl. Armii Krajowej, Miejska, Hallera, Wiejska czy Kościuszki - stają się prawie nieprzejezdne? Możesz też spróbować wytłumaczyć dlaczego w Bielsku, Gliwicach czy Katowicach urzędnicy nie mają takich bonusów jak w Rybniku.

 • ~gagatek194 2016-11-09
  12:01:20

  21 17

  Ja bardzo Was przepraszam, ale Wy Tak na poważnie? Ja jestem zdziwiona, że pracownicy płacą za parking. Żeby tylko mój szef nie wpadł na taki pomysł, żeby pracowników kasować za parking ! Nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze.

 • ~etet 2016-11-09
  12:34:36

  25 14

  Z takimi artykułami próbującymi skłócić społeczeństwo radzę się zatrudnić w fakcie albo innym szmatławcu. Może mają nawet darmowe parkingi? Proponuje zacząć wyliczać urzędników ze zużytych długopisów i mydła. W końcu mają "klawe życie" więc pewnie nie przynoszą swoich tylko bezczelnie korzystają ze służbowych. Żałosny dziennikarzyna. PS. nie pracuje w urzędzie i nie korzystam z tych przywilejów.

 • ~HAN 2016-11-09
  12:45:54

  10 8

  ~Janusz Piotrowski najblizej do autostrady A1 jest ul. Zorska a nie dojazd do Belku

 • ~pprywatne 2016-11-09
  12:46:48

  24 6

  Idąc za ostatnimi tendencjami, należy zamknąć całe centrum dla samochodów, zlikwidować parkingi i zrobić z nich deptaki. Następnie patrzeć jak wszyscy ładnie deptają, dopóki cale to centrum nie padnie.
  Później będą się wszyscy zastanawiać nad rewitalizacją i pobudzeniem gospodarczym w centrum.

 • ~Janusz Piotrowski 2016-11-09
  12:54:59

  19 8

  ~Arteks ... mam taki ulubiony film pt "Singels" (o Seattle w okresie początkowym Generation X). Tam główny bohater równie ambitnie projektował pociąg dla samochodów kierując się dokładnie takimi samymi argumentami jak Ty. Przyszło więc do spotkania z prezydentem miasta i po wygłoszonej prezentacji usłyszał: "Ludzie kochają swoje samochody"- i miał posprzątane. Tyle fabuły. Natomiast jeżeli chodzi o realia w Rybniku, to ... są dokładnie takie same jak kontrargument prezydenta Seattle z mojego ulubionego filmu, przy czy weź pod uwagę, a i przy okazji mocno się zastanów, że My- Rybnik nie mamy produkcji Boeingów ani przemysłu stoczniowego (może dlatego, że Zalew taki mały- ja nie wiem ...), i jesteśmy miastem o charakterze usługowym. Zabronisz ludziom robić zakupy samochodem, to coś tutaj padnie, bo do siatki trzymanej w ręku nie sprzedamy za wiele ... . Ty naprawdę tego nie jesteś w stanie powiązać? Serio?! Nr@ Młody

 • ~pprywatne 2016-11-09
  13:23:14

  29 8

  ~Janusz Piotrowski. Jest dokładnie tak, jak piszesz. Ja (my), gdy się wybieram do sklepu, do kina, do restauracji lub gdziekolwiek indziej, to chcę podjechać samochodem pod same drzwi bo po to mam samochód i lubię go używać. Ci wszyscy co nie mają własnych parkingów lub nie mają ich w bezpośrednim sąsiedztwie, niech czekają na tych klientów, którzy lubują się w komunikacji miejskiej lub w rowerach. Ja wybieram te miejsca, gdzie da się dojechać samochodem, bo nie mam zamiaru telepać się autobusem, nawet jak by był darmowy. I tyle...

 • ~darth_vader 2016-11-09
  13:27:42

  28 10

  @Arteks trudno dyskutować z kimś kto "widzi i wie lepiej". Sam niestety mieszasz się w zeznaniach. Piszesz o korkach w godz. 15:00-15:30. Gdybyś miał trochę chęci i lepszy wzrok to zauważyłbyś, że korki rodzą się czasami dużo wcześniej przed 15:00. A urząd czynny jest do godz. 15:30 więc samochody urzędników pojawiają się na drogach nieco później. Ja Ci nie odpowiem co jest przyczyną korków w tym mieście. Jak jesteś takim ambitnym obserwatorem to zauważ, że ludzie wracają z pracy już po godz. 14:00 i po godz. 15:00. Może część z nich przelatuje właśnie przez centrum. No weźmy chociażby takie firmy/zakłady pracy jak: KWK Chwałowice, Szpital, Elektrownia i różnorakie spółki podczepione pod Elektrownię, Tenneco, Rettig, a w centrum miasta ZUS. Wymieniłem tylko te duże. Rusz może trochę głową a nie wieszaj psów na urzędnikach.
  Co do abonamentu to cóż, może miasto mniej zarabia ale zarabia państwo, paliwo kosztuje, akcyza się kręci, sprzedaż części, przeglądy, podatek jest. A w innych miastach niestety nie wiem jakie udogodnienia posiadają mieszkańcy czy pracownicy. Biorąc jednak pod uwagę urzędnika, który zarobi np. 2000 na rękę, to wydatek waszych proponowanych 100-200 zł na m-c to żaden biznes. Pracujesz np. na Elektrownii, płacisz za parking? Dlaczego urzędnik z racji tego, że urząd znajduje się w centrum ma płacić taką kasę za parking jak by przyjechał na zakupy. Dlatego logika tych dyskusji jest niezmiernie płytka.

 • ~pprywatne 2016-11-09
  14:28:23

  28 8

  ~Arteks. Ty chyba jesteś kierowcą autobusu... Z mojego powodu, to mogą zamknąć całe centrum i zlikwidować wszystkie parkingi. Ja pojadę samochodem tam, gdzie da się dojechać i wygodnie zaparkować. Nikt mnie nie zmusi do jakiegoś transportu publicznego, bym się tłukł z masą różnych, obcych mi ludzi. Samochód mam po to, aby nim jeździć, tam gdzie jest mi wygodnie i tam gdzie chcę. Poza tym to właśnie lubię mój samochód i lubię nim jeździć.

 • ~ 2016-11-09
  15:07:31

  14 2

  Od Bełku ul. Mikołowska jest "zatkana", bo praktycznie jednym pasem jedziemy do centrum w kierunku ul. Wyzwolenia i ul. Wielopolskiej-Gliwickiej. Trzyma sygnalizacja Mikołowska-Wielopolska z niepotrzebnym skrętem w lewo, żaden samochód tam z tego pasa nie skręca,ten pas jest niewykorzystany, ale no cóż, niektórzy tylko premię umieją zbierać za "usprawnienia" w ruchu drogowym....
  PS autobus linii 40 dziś już przed godz. 7 rano przyjeżdżał spóźniony na przystanki,

 • ~Janusz Piotrowski 2016-11-09
  15:19:05

  4 5

  ~HAN ... wskaż mi kogokolwiek jadącego do Rybnika ze strony Katowic/ Gliwic, który nie skręca w praktyce na pierwszym zjeździe z autostrady w Bełku? ... :-)
  Domniemam, że jesteś jedynym wyjątkiem jadącym dalej do Żor ...

 • ~marys76 2016-11-09
  15:49:00

  17 3

  Jeżeli ci urzędnicy nie będą tam parkować to parkingi będą świecić pustkami. Przecież większość przyjezdnych poluje wyłącznie na darmowe parkowanie gdzie się tylko da, no i byle bliżej miejsca docelowego (wręcz na wejściu do sklepu)!

 • ~exx 2016-11-09
  16:04:36

  11 11

  Czyli od 2012 r. w 120 domach można było zainstalować piece spełniające norme 5. Za free ! Tak się bawia urzędnicy.

 • ~Arteks 2016-11-09
  16:20:53

  8 25

  Całe szczęście, że oponenci są tacy jałowi w dyskusji i nie mają żadnych sensownych argumentów. :) Po wypowiedziach pani Skupień widać, że przywilej dla urzędników zostanie zlikwidowany ale należy iść dalej i zmniejszać ilość miejsc parkingowych w centrum oraz preferować w dostępie do nich - mieszkańców centrum, a nie przyjezdnych, a na takich kierowcach jak @pprywatne który nie przesiądzie się do komunikacji zbiorowej, miasto powinno zarabiać! W dużo mniejszym od Rybnika - Wodzisławiu, abonament dla przyjezdnych kosztuje 200 zł w ścisłym centrum miasta. Być może w Wodzisławiu władze miasta i mieszkańcy zdają sobie sprawy z "cenności" dobra wspólnego jakim jest grunt w centrum miasta. @janusz - Amerykanie mają piękne miasto Portland które od lat wprowadza zasady zrównoważonego rozwoju - deptaki, tramwaje, wywalanie aut z centrum, rewitalizacja portu na cele mieszkaniowe i efektem tego jest ciągły przyrost mieszkańców! Poczytaj w necie o Portland które jest nazywane "wschodzącym miastem". @etet - rewelacyjny artykuł bo ekipa Fudalego wprowadziła te przywileje na tyle bez rozgłosu, że prawie nikt o nich (łącznie ze mną) nie słyszał. Brawo dla portalu rybnik.com.pl! @darth_vader - widziałeś filmik nakręcony w okolicach 15.30 przy parkingach - to o czym chcesz dyskutować? Z tego przywileju korzystają też dyrektorzy szkół którzy zarabiają powyżej 7000 zł, to jest totalnie bezsensowny argument o zarobkach urzędników bo nikt ich nie zmusza do jeżdżenia autami, mogą jeździć autobusami które są tańsze lub na rowerach jak prezydent Kuczera. Równie dobrze ktoś bezrobotny mógłby rościć sobie prawo do obniżki cen za wodę... Żyjemy w komercyjnych czasach, powierzchnia w centrum miasta jest na wagę złota, a z autami są prawie same problemy. W Gliwicach abonament w I strefie na 21 dni robocznych kosztuje dla przyjezdnych ok. 285 zł - i mimo tak wysokich stawek, tamtejsi urzędnicy nie są na tyle bezczelni aby oczekiwać rabatów w wysokości 90 procent. Bardzo doceniam wizerunkowe działania prezydenta Kuczery w kontekście tego, że dojeżdżał do pracy rowerem, to samo pani Skupień. Ale w przypadku naszych urzędników to jestem zażenowany... Bo to jest grupa ludzi która powinna mieć większą świadomość związaną z problemami transportowymi naszego miasta, a tymczasem wychodzi z nich egoizm i nieliczenie się z problemami miasta które ich utrzymuje!

 • ~Janusz Piotrowski 2016-11-09
  16:41:16

  18 6

  ~Arteks ... no i tutaj "nasz kolega Arteks" dotknął chyba istoty zagadnienia (aczkolwiek bezwiednie). Bowiem z artykułu przebija troska o Prezydenta oraz Panią Skupień, którzy w imię postępu, ekologii, wizerunku, recyklingu, dbałości o dobro wspólne, mający na celu propagowanie zdrowego trybu życia, aktywnego wypoczynku, i czego tam jeszcze (niepotrzebne skreślić) muszą pracować wśród "urzędniczego betonu", niewdzięcznej urzędniczej masy z klawym życiem, i o zgrozo (!)- własnymi samochodami, którzy swe przywileje uzyskali "za fudalego". Na bruk z nimi wszystkimi! Na zbity pysk! Ciemna, niewdzięczna masa.
  Tera my (i nasi)!
  I wiecie co? Ja bym bardzo chciał, i to z całego serca, by to co piszę powyżej było tylko moi tutaj żartem ... . Serio
  A na zakończenie perła tygodnia: "(...) przywileje Fudalego cichaczem ... że prawie nikt o nich (łącznie ze mną) nie słyszał (...). Myślę, że CBA, CBŚ, CIA, FBI, KGB i wszystkie inne służby na świecie dowiedziały się z portalu rybnik.com (brawo!) właśnie, bo jak nawet "TY" nie słyszałeś, to nikt nie wiedział ... :-)!
  PS Portland posiada przemysł i chyba amerykańską gospodarkę z niskimi podatkami (ot drobny szczegół) ...
  Dalszej dyskusji nie widzę sensu ni potrzeby
  Nar@ Chopaku :-)

 • ~pprywatne 2016-11-09
  16:45:22

  13 4

  Tak, można zrobić parkingi w centrum (wszystkie) nawet po 10,- zł/godz. ja nie mam nic przeciwko temu. Tylko trzeba wziąć pod uwagę, że mogę pojechać gdzieś indziej, gdzie parkingi są darmowe (każdy supermarket) i wtedy wrócimy do punktu wyjścia - czyli umierającego centrum. Może było by warto (miasto) zainwestować w duży parking w centrum, taki na powiedzmy 3 tysiące samochodów za symboliczną opłatą, to ożywiło by centrum, a miasto by miało większe dochody np. z podatków. Bo gdy sklepy padają jeden za drugim, to raczej zysków i podatków nie przynoszą...

 • ~telesrele 2016-11-09
  17:00:14

  19 2

  Większość osób, których dotyczy ten artykuł, przyjeżdżają do pracy, a ich zakład pracy nie ma odpowiednio dużego parkingu, aby wszyscy mogli z niego skorzystać. A gdyby miał ? Ciekaw jestem, czy gdyby np. UM miał wielki parking dla swoich pracowników, to mogliby tam parkować za friko ? Podejrzewam, że tak. Wiem, że np. pracownicy szpitala w Orzepowicach muszą płacić (30 zł miesięcznie) za korzystanie ze szpitalnego parkingu. Niby mało, ale jednak. Nie wiem, jak ta sprawa wygląda w przypadku elektrowni lub kopalń. Może ktoś mnie oświeci. Moim zdaniem nie powinno się płacić za parking, którego właścicielem jest pracodawca. Dodam jeszcze inną ciekawostkę - kilka miejsc parkingowych pod bankiem na Chrobrego, które niby mają służyć klientom banku. Są zawsze zajęte nawet wtedy, gdy bank już jest zamknięty. Czy nikt nie może tego skontrolować ?

 • ~alchemik 2016-11-09
  17:23:07

  16 1

  Najbardziej klawo to mają radni, bo parkują za darmoche na urzędowym parkingu :P A przecież mają diety ;)

 • ~Arteks 2016-11-09
  18:09:58

  4 17

  @pprywatne - to, że auta ożywiają centrum to nieaktualne mity... Potwierdzi to każda osoba która mieszkała w holenderskich, skandynawskich, austriackich czy niemieckich miastach. Czym więcej przestrzeni mają piesi, miejsca na rekreację, zieleń - tym bardziej żywe są centra miast. Jeśli zmniejsza się ruch aut to ludzie chcą w takich miejscach mieszkać i odkrywają na nowo zalety centrów miast. A jeśli mają wszystko pod ręką - z auta korzystają rzadko lub wcale. U nas sprawy szły do tej pory w odwrotnym kierunku. Jeśli Kuczera jest tego świadom - chwała mu za to i bardzo liczę na to, że może on po latach zapatrzenia w moto-kult zacznie coś zmieniać! Odsyłam do świetnego artykułu z onetu który zamieściłem w wątku o rozważaniach przyszłości. Lektura dla każdego wierzącego w moto-kult ;) http://forum.rybnik.com.pl/viewtopic.php?f=11&t=6124&sid=0cc2d4bb77b576dfc73204508f688f3d

 • ~Arteks 2016-11-09
  18:17:59

  6 17

  @telesrele - ale to nie jest teren należący do urzędników tylko dla wszystkich mieszkańców naszego miasta! To po pierwsze, a po drugie pracodawcy prywatni powinni się dobrze zastanowić czy mądrze robią poszerzając kolejne parkingi zamiast przeznaczyć je na tereny zielone w których pracownik może wyjść na chwilę na świeże powietrze lub lepiej na nowe inwestycje. Owszem parking może być - ale czasami może to przybierać wymiar tragigroteski - tak jak na Paruszowcu gdzie już chyba po czwartym powiększeniu parkingu i tak nie ma gdzie stawiać aut! Czy nie lepiej współpracować z miejskim ZTZ czy Kolejami Śląskimi w przypadku zakładów pracy które od przystanku kolejowego i autobusowego oddalone są o kilka minut pieszego spacerku? Potem w czasie zmiany - wszystko w promieniu 1 km jest zakorkowane na maksa. To również jest argument do zastanowienia się dla prezesów i rad nadzorczych różnych firm - czy lepiej by nie było dla nich samych i ich klientów aby ich pracownicy nie przyjeżdżali do pracy autami?

 • ~wojtussr 2016-11-09
  18:19:39

  17 4

  Trochę przesadzacie!
  Tak samo jak np. pracownicy PKP, którzy mają zniżki na pociągi tak samo urzędnicy mają zniżki na np. parkingi.
  Każdy zawód niesie za sobą jakieś przywileje, a tym bardziej budżetówka. Popatrzcie na siebie czy wy nigdy nie korzystaliście ze zniżek z racji wykonywanej pracy!?.
  Moim skromnym zdaniem powinni mieć zniżki na parking ale tylko ten najbliżej swojej pracy, bo np nie rozumiem zniżek na parking przy Hallera czy 3 Maja dla pracowników Sanepidu gdzie siedzibę maja naprzeciwko RUDY i tak samo z innym np. prokurator czy PUP nie rozumiem takiego postępowania. Niech zniżka dotyczy parkingu najbliżej pracy czyli odpowiednio dla pracowników PUP, parking obok PUP lub naprzeciw ZUS-u itp itd.

 • ~ 2016-11-09
  18:37:32

  23 5

  Panie Redaktorze proszę mi wyjanić co Pan rozumie przez klawe życie urzędnika? 2000 zł zarobku, odpowiedzialność za podejmowane decyzje, praca na skomplikowanych przepisach, obsuga trudnych klientów, brak czasu żeby wypić znaną wszytkim krytykantom kawę...... ??????? Nie, nie jestem urzędnikiem aczkolwiek mam w rodzinie taką osobę i nigdy nie pomyślałem, że ma klawe życie.... A abonament, no cóż jeśli przyjdzie zapłacić stówe za parkin to pewnie zapłaci, bo na komunikację miejską nie ma szans się przdsiąść; praca poza rybnikiem, gdzie po drodze trzeba wysadzić dziecko do przedszkola nie zmieni decyzji o innym transporcie..... a co do korków o 15:30 to wiem, że w okresie wakacyjnym, ferii, świąt nie ma czegoś takiego, można swobodnie poruszac się po 3 maja, więc chyba jednak to nie ci źli urzędnicy zakorkowują miasto...

 • ~pprywatne 2016-11-09
  18:44:20

  18 5

  ~Arteks To Ty se jeździj busem albo dymaj z buta. Ja se będę jeździł samochodem i płacił za parkingi... no i pogadane, każdy będzie robił jak lubi.

 • ~telesrele 2016-11-09
  19:31:51

  16 2

  ~Arteks, czytaj ze zrozumieniem. Już dawno zauważyłem, że masz z tym problem. Nie napisałem, że urzędnicy mają prawo do parkowania na tych parkingach. Napisałem, że pracodawca powinien zapewnić miejsce, czyli własny parking i to za darmo. A jeśli chodzi o Twoje pomysły w temacie korzystania z pociągów i busów. Wyobraź sobie mieszkańca np. Leszczyn, który pracuje na elektrowni i musi być w pracy na 6 rano. Pociąg z Leszczyn do Rybnika faktycznie jedzie kilka minut. Wpierw jednak trzeba dojść z domu na dworzec (powiedzmy 15 minut), potem te Twoje kilka minut pociągiem (mogą być opóźnienia), następnie czekanie 20-30 minut na autobus, jazda busem na elektrownię jakieś 20 minut, czyli z domu trzeba wyjść ok. 4:30 . O której należy wstać z łóżka, biorąc pod uwagę toaletę poranną i śniadanie ? Dla Ciebie to sprawy absolutnie z pogranicza fantastyki, więc ogranicz swoje wypowiedzi w tych tematach.

 • ~Arteks 2016-11-09
  19:54:15

  9 23

  @wojtussr - wiem, że każda grupa zawodowa ma swoje przywileje - do przywilejów urzędników należy to, że siedzą sobie w cieple, mogą przy kawie poplotkować, załatwią sobie przy okazji różne sprawy, nie grozi im zwolnienie z pracy, a odpowiedzialność prawie żadna... Wspomniałaś o kolejarzach - oni mają jakieś zniżki ale one w żaden sposób nie kolidują z potrzebami innych osób. Czy pociąg przewiezie 150 czy 150 + 2 kolejarzy - nie ma żadnego znaczenia ale WY zagracacie centrum Rybnika zajmując miejsca parkingowe mieszkańcom, przyczyniacie się do korków i smrodu w centrum! @pprywatne - ale mi to nie przeszkadza, pod warunkiem że ceny za parkowanie będą urynkowione, teraz są po prostu za tanie. Jak będziesz płacił np. za godzinę 4 zł lub 200 zł za miesiąc - twoja wola. Ja nie jestem przeciwnikiem motoryzacji ale zwolennikiem racjonalnego podejścia do niej. Jeśli ktoś jest frajerem niech płaci. ;) @telesrele - nie mówimy teraz o pracownikach elektrowni ale o pracownikach urzędów w centrum. Z wszystkich kierunków bez problemu dostaniesz się pociągiem czy autobusem na 7.00, 7.30 czy 8.00. Tak samo z powrotem. Jeśli prezydent chce realizować projekt Strefa Juliusz to musicie sobie zdać sprawę z tego, że parking z 3 Maja zniknie, a przez to miejsca parkingowe nabiorą jeszcze większej wartości. Pierwszeństwo do nich muszą mieć: mieszkańcy centrum, goście, klienci i osoby które załatwiają sprawy w centrum, a nie pracownicy. Urzędasy - już teraz studiujcie nowy rozkład pociągów i rozkłady MZK i ZTZ, przyda wam się to lub... miejsce parkingowe nie licząc paliwa kosztować was będzie więcej niż bilet miesięczny. ;P

 • ~Janusz Piotrowski 2016-11-09
  21:07:22

  8 2

  Wiecie co? Tak sobie oczyma wyobraźni właśnie wizualizację zrobiłem, jak w najbliższym czasie pewien petent załatwia sprawy w UM Rybnik.
  "Gdzie pan jest zatrudniony?"- pada pytanie.
  "Jestem dziennikarzem na portalu rybnik.com"- pada dumna odpowiedź.
  "Oooo"- w odpowiedzi lekkie zdziwienie bez podziwu i z małym, powściągliwym wykrzyknikiem. I te oczy momentalnie lecące gdzieś daleko w swoją urzędniczą wyobraźnie .... "paragrafów co się nie da"
  "Gdzie pan zaparkował?"
  ... i to jest wersja soft
  ;-)

 • ~executor 2016-11-09
  21:19:42

  26 2

  Proszę nie wprowadzać opinii publicznej w błąd pisząc, że "zwykły" obywatel ma płacić 100 zł za abonament za parking. Ciekaw jestem kto z Państwa zajrzał do Zarządzenia PM Rybnika link: http://bip.um.rybnik.eu/Default.aspx?Page=214&Id=26287, gdzie wyraźnie napisano, że "dla dla posiadających stałe miejsce pracy potwierdzone zaświadczeniem pracodawcy ze wskazaniem terminu, na jaki zawarta jest umowa o pracę – na parkingach najbliższych siedzibie firmy" ustala się abonament w wysokości 50 zł. Tylko osoby nie pracujące w centrum miasta muszą opłacić abonament w wysokości 100 zł. Nie mówiąc już o "osobach prowadzących handel na targowisku przy ul. Gen. Hallera" którzy mają abonament miesięczny za 20,00 zł/m-c. Artykuł dno!! Pozdrowienia dla redaktora!

 • ~abcd 2016-11-09
  21:54:05

  18 2

  A ja myślę, że to ustawka pana Wrany z władzami w celu podwyższenia abonamentu. Ten pierwszy robi demagogiczny szum a ten drugi może spokojnie podnieść ceny abonamentu i jeszcze wykazać się postawą "proekologiczną", a swoim pracownikom powiedzieć, że to nie on, to "oni". Do " Arteks" proszę nie używać słowa urzędasy. Nie przystoi.

 • ~zmola 2016-11-09
  23:05:52

  13 2

  Problem tkwi nie w tańszych miejscach parkingowych dla urzędników, ale w fakcie, że jako pracownicy powinniśmy wywalczyć u swojego pracodawcy darmowe miejsca parkingowe. Ale się boimy :/

 • ~Arteks 2016-11-09
  23:15:18

  5 15

  @yolawola - ale pracodawca nie ma obowiązku swoim pracownikom załatwiać miejsc parkingowych, ani płatnych ani bezpłatnych. Tak samo jak nie musi pracownikom dopłacać do paliwa czy do biletów. Natomiast w Rybniku ekipa Fudalego złamała w ogóle zasady jakieś sprawiedliwości społecznej dając rabat w cenniku za parkowanie wynoszący 80% tylko jednej grupie pracowniczej. To jest skandal! I jako osoba która zawsze popierała tamtą ekipę jestem tym zażenowany i zbulwersowany. Jeśli Kuczera to zmieni - to będzie znaczyć, że czuje się już tak pewnie na stanowisku, że nie boi się urzędasów, a ważniejszy dla niego jest interes miasta. Dziwi mnie też bardzo, że Fudali który podkreślał zawsze dbałość o finanse miasta, przepchnął tak szkodliwą dla centrum miasta uchwałę.

 • ~Dintojra 2016-11-09
  23:52:06

  17 1

  W miasteczku w pobliżu, którego aktualnie mieszkam (Königslutter am Elm) parkingi są bezpłatne na jedną godzinę (należy za szybą umieścić odpowiedni "zegar"), parkingi pod marketami są także bezpłatne do jednej godziny... i o dziwo nie ma najmniejszego problemu z zaparkowaniem. Dozwolone jest także parkowanie przy krawędzi jezdni (chyba, że znak zabrania)... @Arteks wyobraź sobie, że nie ma żadnych szlabanów i innych wynalazków blokujących wjazd do ścisłego centrum - czytaj: można zaparkować na ryneczku pytanie po co ? na lody czy kawę można się przejść, na zakupy jakichś drobiazgów w sklepikach wokół rynku i przyległych uliczkach też można spacerkiem (choć możliwy jest dojazd autem jak pisałem wyżej). Rodzi się pytanie dlaczego w Niemczech można, a w Rybniku (czy w PL) nie ? odpowiedź jest prosta, zresztą parę postów jeden z komentujących to napisał "chcę podjechać pod same drzwi" ! a najlepiej wjechać do środka co ? :) Zawsze mnie wkurzało, że z Biedronki na Sybiraków nie można było swobodnie wyjechać wózkiem z zakupami, bo tacy jak kol. wyżej muszą zaparkować pod samymi drzwiami... choć parking ma dziesiątki miejsc :( i dlatego min. Polacy są coraz bardziej otyli :)

 • ~wojtussr 2016-11-10
  06:04:40

  10 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~adiqq 2016-11-10
  07:50:45

  11 2

  zgadam się z tym co napisał darth_vader - korki rozpoczynają już wcześniej(od 14:30 lub wcześniej),a dopiero kumulacja jest o tej 15:00- 15:30
  Nie wiem co ma na celu ten artykuł - jak dla mnie to tylko szukanie taniej sensacji i tak modne ostatnio szczucie jednych na drugich...

 • ~ 2016-11-10
  08:08:00

  4 12

  ~Arteks 2016-11-09 16:20:53
  Wyjątkowo Kolego zgadzam się z tobą. Zadaniem urzędnika jest SŁUŻBA w interesie Państwa, Miasta, Petentów. Ma świecić przykładem, a takie ulgi (może i inne, o których społeczeństwa się nie informuje, np. zniżki w... ) są niezgodne z zasadami etyki zawodowej (o ile w Rybniku takie zasady obowiązują), z zasadami państwa prawa, podważają zaufanie obywatela do Państwa, czy jeszcze mam coś dodać? Dziwię się, że p. Prezydent po dwóch latach dopiero zorientował się, na co wydawane są moje i innych podatki. Taka pomoc publiczna dla "wybranych" obywateli narusza wszelkie zasady w tym Państwie i Mieście,

 • ~Arteks 2016-11-10
  08:12:17

  3 13

  @adiqq - nie walczy się z pożarami, używając zamiast wody - benzyny... I tak samo nie walczy się z korkami dając sporej grupie osób półdarmowe abonamenty. Nie ma tu żadnego szczucia. Jest świetny artykuł który obnaża absurdalne i niespotykane w innych miastach praktyki, które w rezultacie szkodzą naszemu Śródmieściu. A korki mogą rozpoczynać się czasami wcześniej, szczególnie w piątki jak UM pracuje do 13.00 a inni urzędnicy urywają się z pracy spragnieni weekendu ale problem pozostaje.

 • ~morfeus12 2016-11-10
  08:40:29

  4 11

  Może za chwilę będziemy jeszcze fundować darmowe domy dla urzędników, tylko z tego powodu, że kupili sobie meble?? Dajcie spokój. Cena 20-30 zł/msc parkowania w centrum to jakaś kpina. Pracowałem jakiś czas w Gliwicach i kierownicy wielkich firm płacili za parking nawet po 200 zł/msc. Im większe miasto tym droższe parkingi bo droższe grunty w centrum. Niektórym tutaj słoma z butów wychodzi. Jeśli pracownicy centrum chcą dojeżdżać autem, niech płacą, jeśli wychodzi im za drogo, niech szukają tanich mieszkań w centrum - jest ich naprawdę sporo albo niech biorą abonamenty ZTZ.I po problemie. Osobiście znam urzędniczkę z Wielopola, która dziennie chodzi do pracy w centrum pieszo. Da się, naprawdę. Swoją drogą jak widzę te samochody na naszych i zewnętrznych blachach szukające darmowego postoju w centrum, rozjeżdżające chodniki i trawniki to nóż się w kieszeni otwiera.

 • ~morfeus12 2016-11-10
  08:42:41

  4 3

  @arteks, zapomniałeś dodać ile miasto mogłoby jeszcze zyskać gdyby na tym gruncie stały budynki przynoszące miastu dochód w postaci podatków i nowych miejsc pracy.

 • ~Arteks 2016-11-10
  09:01:40

  3 11

  @morfeus12 - bardzo mądra wypowiedź. Z ciekawostek, w Gliwicach już podrożało bo w ścisłym centrum płaci się 13,50 zł za godzinę czyli biorąc pod uwagę średnią dniówkę i 21 dni w miesiącu ok. 290 zł. Słusznie piszesz o nowych budynkach z których miasto ma duże wpływy z podatku od nieruchomości i nie tylko... Nowe budynki to nowi klienci sklepów czy gastronomii. Nowe budynki poprawiają wizerunkowo miasto, parkingi straszą! Natomiast osobnym problemem jaki poruszasz to... bezpłatne dzikie parkingi. Z tym też należy podjąć wojnę. Z tego miasto już kompletnie nic nie ma, nawet złotówki, a takich miejsc jest trochę.

 • ~darth_vader 2016-11-10
  10:01:38

  11 2

  @Arteks, myślę, że temat jest może i fajny do dyskusji, ale dyskusja z kimś tak krótkowzrocznym to poniżej pewnych ogólnie przyjętych standardów. Czytaj i jeszcze raz czytaj co ludzie piszą a nie ciśnij tych Twoich kitów wszystkim. Zasłaniasz się filmikiem - wiadomo, że o tej godzinie wyjeżdżają pracownicy urzędu, ale to nie jest powód korków. Ciekawe chociażby dlaczego w czasie wakacji większość ulic jest pusta w Rybniku. Wystarczy trochę wyobraźni, której Tobie brakuje, być może to efekt klaustrofobii wynikający z notorycznego siedzenia w autobusie. Mnie to nie przeszkadza, możesz sobie i mieszkać w autobusie, Twój biznes. A być może to Twój przywilej, ale ja do niego nic nie mam. Ciekawe czy Twój pracodawca trzepie Ci kasę z portfela za szanowne pojawienie się w pracy. Może przenieśmy urzędy poza granice miasta, wtedy parking w szczerym polu nie będzie problemem i dla pracowników i dla petentów.
  Zakończę krótko - @wojtussr szacun, zgadzam się z Tb w 100%

 • ~Arteks 2016-11-10
  11:10:11

  3 13

  @darth_vader - dyskutować można o pomysłach na zwalczanie smogu w Rybniku ale o czym ty chcesz dyskutować w przypadku tego skandalu? Czy wprowadzając po cichu ten niesprawiedliwy przywilej - ktoś z kimś dyskutował? Jeśli Kuczera to zlikwiduje to wzbudzi tym szacunek, że jako urzędnik, bardziej dba o finansowy interes miasta i równouprawnienie mieszkańców niż interes swoich znajomych urzędników. W internetowej sondzie urzędnikom nie pomaga nawet to, że mają dostęp do komputerów w czasie pracy - miażdżąca większość internautów - 79% chce likwidacji tego przywileju.

 • ~wiadro 2016-11-10
  11:24:44

  14 4

  @Arteks - jaki niesprawiedliwy przywilej, znam pełno osób które maja większe przywileje, żal ci coś ściska to se popuść. Ja nie jestem przeciwko takim przywilejom, bo to żaden przywilej, raptem parę groszy zaoszczędzone - popatrz na górników - deputaty - ok 5 tys., wczasy pod gruszą, kartki na żywność :D, darmowy parking pod kopalnią, barbórka. haha to dopiero wpada kasa do kieszeni :D Ty jesteś jakaś tępa strzała co zachorowała na urzędnikoholizm :P

 • ~Arteks 2016-11-10
  11:54:24

  4 13

  @wiadro - ale dlaczego akurat w Rybniku urzędnicy mieliby dodatkowy przywilej którego nie ma nawet w Warszawie?! Nie porównujcie się do górników bo to zupełnie nie ta skala pracy. Urzędnicy mają wiele przywilejów jakich nie mają inni - np. praca w ciepłym i czystym biurze. A w przypadku aut chodzi o interes miasta - tak jak ktoś już napisał, taki przywilej jest nawet nieetyczny i psuje morale dla pozostałych mieszkańców miasta.

 • ~wiadro 2016-11-10
  14:34:00

  13 4

  @Arteks - właśnie jechałem przez miasto i korek, że hej a urzędnicy w pracy - chyba że się umówili i jeżdżą, żeby korki powodować i Arteksowi dawać powód do pisania, hmm ciekawe czemu są te korki no ciekawe :) ale cóż chłop musi pisać a tu się korkuje w centrum i to przed 15. Pozdro ziom.

 • ~adiqq 2016-11-10
  19:48:55

  9 2

  Arteks - artykuł ja podtrzymuję swoje zdanie. Dodam do tego, że artykuł jest tendencyjny. Wiesz czego mi najbardziej brakuje na tym filmiku i na zdjeciach? migawek z odcinka ul. Gliwickiej,Łony...że już nie wspomnę o innych ulicach.....
  dzisiaj jechałem od ronda gliwickiego około 14:45 i korek zaczynał się już kawałek za światłami. Jak wyglądała 3 maja chyba nie muszę pisać.
  Artykuł nie jest rzetelny, bo udowadnia postawioną z góry tezę, brak tutaj obiektywnego, szerszego spojrzenia na natężenie ruchu w tej części miasta.

 • ~mrmojorusin 2016-11-12
  08:10:42

  8 2

  Czyli wniosek jeden. Rodzic mający dzieci wskakuje rano do auta rozwozi dzieciaki do żłobka, przedszkola i szkoły, wraca do domu, bierze rower i gna do pracy. I tak dzień w dzień... Piękna perspektywa.

 • ~Arteks 2016-11-13
  23:00:54

  3 6

  @mrmojorusin - wniosek błędny. Jeśli ktoś będzie musiał dojeżdżać autem - może to robić, tylko powinien zapłacić za to, że "zagraca i korkuje" nasze miasto i to tyle ile każdy inny pracujący w centrum miasta, poprawi się dzięki temu rotacja miejsc na parkingach śródmiejskich dla osób które chcą coś załatwić i potrzebują miejsca na 1-2 godziny. Będzie również sprawiedliwie dla każdego podatnika. Urzędnik jest utrzymywany z naszych podatków - tym bardziej nie powinien domagać się jakichkolwiek dodatkowych przywilejów.
  @adiqq - skoro sam widzisz w Rybniku duże korki, to po co powiększać je dodatkowo, bardzo tanimi parkingami z których wyjazd w godzinach szczytu, tylko je zwiększa? Zrównoważony transport - to jedyna znana mi alternatywa, która popchnie Rybnik transportowo w XXI wiek. Jeśli masz inne propozycje to podaj. Ja należę to osób które potrafią słuchać. No więc jakie inne pomysły?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jakie masz plany na wakacje?


Oddanych głosów: 203