zamknij

Wiadomości

Kierowca autobusu do niepełnosprawnego: „zamknij ryj”

2021-02-16, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Kierowca pasażerom wilkiem? Niepełnosprawny pan Bogdan usłyszał od szofera autobusu, by „zamknął ryj”. - Był bezczelny, zatrzymywał autobus w największych zaspach – mówi nasz Czytelnik. O sprawie wiedział też ZTZ w Rybniku, który czekał na wyjaśnienia od kierowcy.

Reklama

„Zamknij ryj”

Do zdarzenia doszło w minioną środę (10 lutego) podczas największych śniegów Rybniku. Pan Bogdan jest osobą niepełnosprawną (stracił nogę), jechał autobusem komunikacji miejskiej (linia na 13) do lekarza.

- Około godziny 9.20 dojeżdżaliśmy do przystanku Chwałowice Osiedle. Na wysokości wiaty był odgarnięty śnieg, ale kierowca minął „budkę” i stanął pojazdem w największym śniegu. Z autobusu chciała wysiąść kobieta z dzieckiem w wózku – wprost do zaspy. Pasażerowie zaczęli jej pomagać, a ja zwróciłem uwagę kierowcy. Odparł, że „mam zamknąć ryj, jak chcę jechać dalej”. Bezczelnie przy tym się uśmiechał – wspomina Czytelnik.

Na zachowanie kierowcy mieli zwracać uwagę inni pasażerowie.

- Potem „wpierniczył się” w śnieg, autobus mu się złamał w połowie (był przegubowy), rolował kilka minut. Jakoś się wygramolił ze śniegu i podjechał pod przystanek Chwałowice Kopalnia – daleko do krawężników – dodaje pan Bogdan.

Nasz rozmówca wysiadał na przystanku Meksyk Park. Tu niepełnosprawnego czekała kolejna nieprzyjemność.

- Nacisnąłem guzik, to bezczelnie przejechał przystanek i zatrzymał się w największej zaspie. Podziękowałem mu i powiedziałem: „facet, daj mi namiary na dilera skąd bierzesz te zioło” - słyszymy.

„Przepraszamy”

O zdarzeniu na linii nr 13 wiedział Zarząd Transportu Zbiorowego.

- Przyszła do nas skarga. Poprosiliśmy przewoźnika o wyjaśnienie sytuacji oraz udostępnienie monitoringu (jeśli był zamontowany w pojeździe i był sprawny) – odpowiedział nam kilka dni temu Łukasz Kosobucki, dyrektor ZTZ w Rybniku.

Dzisiaj otrzymaliśmy od Łukasza Kosobuckiego wyjaśnienia przewoźnika.

- Wysłuchano wyjaśnień kierowcy autobusu linii 13. Kierowca oświadczył, że do zatoki autobusowej wjechał prawidłowo, lecz ze względu na gabaryty autobusu (autobus przegubowy) nie miał możliwości ustawienia się dokładnie naprzeciw wiaty przystankowej oznajmiając jednocześnie, że nie miał zamiaru utrudniać wejścia pasażerom do autobusu (kierowca nie odpowiada za prawidłowe odśnieżanie przystanków) – wyjaśnia nasz rozmówca.

Jak dodaje, drzwi autobusowe są zamykane automatycznie. Fotokomórka umieszczona nad drzwiami po wykryciu chwilowego bezruchu zamyka drzwi, lecz w momencie, gdy natrafi na jakąkolwiek przeszkodę, momentalnie je otwiera. System ten zabezpiecza możliwość przytrzaśnięcia i spowodowanie urazu u kogokolwiek.

- W odniesieniu do nieprzyzwoitego zdania skierowanego w stronę pasażera kierowca oświadczył, że zadziałał w afekcie po sprowokowaniu go przez pasażera równie niewłaściwymi epitetami. Niestety nie możemy potwierdzić ani zaprzeczyć oświadczeniu kierowcy, ponieważ autobus ten nie posiada wewnętrznego monitoringu wizyjnego – zauważa Łukasz Kosobucki.

Dyrektor ZTZ w Rybniku dodaje, że kierowca został upomniany przez pracodawcę (przewoźnika świadczącego usługi na zlecenie ZTZ) oraz pouczony w temacie właściwego zachowania się w stosunku do pasażerów.

- Za niewłaściwe zachowanie się naszego kierowcy przepraszamy – mówi na końcu.

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 224

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~baal-zevuv 2021-02-16
  12:15:54

  też mi nowość.... jazda z prędkością 25-30 km/h w nocy (bo mam nadczas a w zatoczce stać mi sie nie chce) i to najlepiej gliwicka gdzie od stacji orlen do centrum nie da sie przepisowo wyprzedzić, Zebrzydwicka od wiaduktu, Wodzisławka itp....
  Jeśli już zjedzie do zatoczki to nawet jeśli po drodze jedzie tylko jedno auto ma jak w banku że autobus nie poczeka 2-3 sekund tylko wyjedzie.... i mistrzostwo świata w godzinach szczytu kiedy to autobus potrafi stanąć na rondzie aby zatrzymac cały ruch bo naście samochodów dalej stoi kolega po fachu.... o jeździe z nieprawidłowym oświetleniem nie wspomnę - przeciwmgielne bez powodu lub dzienne w deszczu. Żeby było jasne nie pisze tylko o ZTZ tylko ogólnie o autobusach w rybniku więc tyczy się to również na przykład ekookien i busów z Żor....

 • ~Kśek 2021-02-16
  12:29:27

  101 6

  ~baal-zevuv " i mistrzostwo świata w godzinach szczytu kiedy to autobus potrafi stanąć na rondzie aby zatrzymac cały ruch bo naście samochodów dalej stoi kolega po fachu..."
  I tu właśnie chodzi o typa z eko, linia nr2. Cały czas odwala/odwalał takie akcje. Jeździ jeszcze pan kierowca o dziwnym imieniu ?

 • ~Adson 2021-02-16
  12:30:32

  Rybniccy autobusiarze to totalny brak kultury.

 • ~Piotr Nowak 2021-02-16
  12:55:26

  Dlaczego ten gnojek nie został zwolniony ?!!!

 • ~jeden1 2021-02-16
  13:19:40

  40 18

  najlepiej jak sie wydzierał na 18 latków tylko dlatego że sto razy lepiej wyglądał od niego i jes młodszy ..

  a czyms okołogorzelniczym jedzie od takiego na cały transgór i jeszcze taki myśli że to perfumki z doglasa albo z CHANEL inic poza tym : ))

 • ~marys76 2021-02-16
  13:20:49

  69 11

  @Piotr Nowak - przez kogo ma być zwolniony?? Kierowcy to pracownicy prywatnych firm, a tam pracownik jest na wagę złota i zapewne szef go nie zwolni więc może cwaniakować jeden z drugim. ZTZ nie posiada kierowców.

 • ~ 2021-02-16
  13:36:36

  64 15

  @Piotr Nowak
  1. bo to bylo slowo przeciw slowu - nie ma nagrania ani swiadkow
  2. bo byl w stanie logicznie wytlumaczyc pracodawcy, dlaczego stanal tam gdzie stanal.
  Zwolnienie pracownika to nie jest hop siup. Tez nie chcialbys byc zwolniony tylko dlatego, ze jakis klient cos zlego na ciebie powiedzial pracodawcy. Swoja droga niepielnosprawny, tez pokazal, ze ma niewyparzony jezyk i brak mu kultury.

 • ~Grażyna Sobik 2021-02-16
  14:38:30

  65 3

  Jestem ciekawa kto odpowiada za chodnik przy przystanku ? Leżące zwały śniegu uniemożliwiają bezpieczne wejście do autobusu nie tylko osobom zdrowym ale przede wszystkim chorym czy na wózkach. Kierowcy często zatrzymują się poza przystankiem np lina 48 przystanek Gotartowice.

 • ~Franek7 2021-02-16
  20:02:27

  24 7

  Takie czasu, że kierowca to panisko jak ci z WPT w serialu „Zmiennicy”. Przyjdą czasu, że spokornieją.

 • ~Jan R. 2021-02-17
  08:18:33

  13 9

  Kierowca powinien niezwłocznie zostać skierowany na badania psychiatryczne. Być może cierpiał on na " psychotyczny epizod depresyjny" podobnie jak to było w przypadku Andreasa Lubitza (Andrzeja Lubicza) - pilota Germanwings, który zamknął się w kabinie i sprowadził samolot na ziemię zabijając siebie i 149 innych ludzi. Wtedy, po badaniach pracodawca podejmie decyzję co do dalszych losów kierowcy, albo lekarze podejmą decyzję o leczeniu psychiatrycznym.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 560