zamknij

Wiadomości

Kieca: będzie stanowisko samorządów ws. CPK

2020-03-04, Autor: ww

Temat budowy szybkiej linii kolejowej przez nasz region budzi kontrowersje i obawy mieszkańców. Nad wspólnym stanowiskiem w tej sprawie pracują też samorządowcy z naszego regionu.

Reklama

Od kilku dni informujemy Was o planach budowy szybkiej kolei, która ma połączyć nasz region z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

W Jastrzębiu o planach budowy szybkiej kolei mówił pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała: > Horała: będziemy budować w tempie jakiego Polska nie jeszcze widziała

Plany budowy szybkiej kolei zaniepokoiły mieszkańców gminy Czerwionka-Leszczyny, Żor i Jastrzębia-Zdroju:

> Nowa kolej przejdzie przez Czerwionkę-Leszczyny? Mieszkańcy boją się wysiedleń
> Mieszkańcy Żor nie zgadzają się na budowę linii CPK. Napisali pismo do prezydenta
> A. Hetman: chcemy kolei, ale...

Tryb konsultacji społecznych w sprawie budowy szybkiej kolei skrytykował Związek Gmin i Powiatów:

> ŚZGiP alarmuje: CPK to kataklizm i wysiedlenia!

Wspólne stanowisko w tej sprawie zamierza też przedstawić Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego.

- Do piątku grupa robocza ds. transportu przygotuje nasze uwagi i rekomendacje. W poniedziałek, w ramach trwających konsultacji społecznych zamierzamy wysłać nasze stanowisko do CPK – mówi Mieczysław Kieca – przewodniczący Związku.

Mieczysław Kieca podkreśla, że mieszkańcy i samorządy mają powody do niepokoju, bo nakreślone na mapach korytarze przebiegu nowej linii są bardzo nieprezycyjne.

- Z dwóch wyrysowanych na mapach tras, naszym zdaniem lepsza wydaje się być propozycja przebiegu linii wzdłuż autostrady A1. Taka lokalizacja zapobiegłaby marginalizacji transportowej Rybnika i Wodzisławia – uważa prezydent Wodzisławia.

Kieca dodaje, że planiści i inżynierowie powinni przeanalizować możliwość przebiegu szybkiej kolei w istniejących śladzie linii kolejowej z Rybnika przez Wodzisław do Chałupek.

- Owszem, to wąski korytarz, ale należy rozważyć czy jego poszerzenie nie byłoby bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż budowa całkiem nowej linii. Poza tym, rozwiązany byłby problem szkód górnicznych, który tutaj nie występuje – dywaguje Mieczysław Kieca.

Jakie dokładnie rekomendacje przedstawią samorządowcy z naszego regionu w poniedziałek, będziemy Was informować.

Tymczasem przypominamy, że swoje uwagi do planów budowy szybkiej kolei możecie przedstawiać na stronie konsultacje.cpk.pl.

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~bikerek 2020-03-04
  16:46:54

  64 52

  Czy komunikat będzie takiej treści:
  " My samorządowcy sympatyzujący z Koalicją Obywatelską, Platformą Obywatelską i całą opozycją sprzeciwiamy się jakimkolwiek inwestycjom na zarządzanych przez nas terenach. Nasze zastrzeżenia budzi to że na tej inwestycji nie zarobi nikt z naszych, a to już jest nie fair.
  Niech rząd nie próbuje w nic inwestować bo wszystko oprotestujemy.
  Podpisali: Niezależni samorządowcy popierający Koalicję Obywatelską i MKB"

 • ~rosthost1 2020-03-04
  16:48:39

  29 24

  Rozwiązanie dla Śląskich miast. Niech szybka kolej kończy się w Częstochowie i połączenie z lotniskiem zajmie jakieś 50 minut. A potem jazda kolejami śląskim do Rybnika i Wodzislawia w 2 godziny.

 • ~adamczykhenryk1 2020-03-04
  17:07:00

  34 31

  kiełbasa wyborcza - nasz kraj się cofa :)

 • ~Franz Kawka 2020-03-04
  17:08:01

  62 42

  Cały pomysł CPK to mrzonka chorego na głowę starego człowieka. Jak na razie to pociąg do Katowice jedzie godzinę, czyli średnia ma około 40 km/h i nie ma kasy na remont linii. Dworce kolejowe w Orzeszu i Leszczynach wyglądają gorzej niż po drugiej wojnie światowej. A narodowo-socjalistyczna koalicja karmi ludzi propaganda że aż w d... szczypie.

 • ~Piotr Czaja 2020-03-04
  18:38:37

  28 21

  Heca Kieca koło pieca.Stara piosenka ludowa.Dalszego tekstu już nie będę cytował.

 • ~takiuj 2020-03-04
  18:53:43

  40 28

  Polaczkom nie dogodzisz... narzekać na kolej i na drogi to potrafią ale jak już władza chce coś budować to opozycyjna patologia próbuje szkodzić. Jak dla mnie nie pytać, narysować na mapie i jak leci wysiedlać, a komu nie pasuje to przez plac puścić tory.

 • ~Arteks 2020-03-04
  19:57:39

  28 34

  Kieca ma rację - tam gdzie można powinno się przebudować obecnie istniejące linie, a tylko tam gdzie warunki ruchowe nie pozwalają na osiąganie wyższych prędkości - należałoby zbudować nowy odcinek. Tak zrobili Czesi z magistralą Bohumin-Praga. @bikerek @tiakuj @rosthost - niech budują ale pragnę przypomnąć, że ta linia w strategii województwa miała biec wzdłuż autostrady, a nie przez Jastrzębie. Władze Jastrzębia słusznie zabiegają o kolej bo brak kolei dla miasta w Europie to... obciach, nie mówiąc o utrudnieniach dla mieszkańców. Ale one chciały zwykłą linię aglo - którą o wiele łatwiej wybudować i z której mogą skorzystać wszystkie miejscowości po trasie. Poza tym zwracam uwagę, że na lotniska regionalne w Polsce poszły miliardy. CPK może sprawić, że wiele z nich zniknie z mapy Polski. A centralne lotnisko dla Polski - nie jest wcale potrzebne. Te które istnieją w wielu przypadkach są niewykorzystane i mogłyby przyjąć wiele nowych pasażerów - ale nie ma chętnych... @FranzKawka - linia z Rybnika do Katowic jest po remoncie. Pociąg IC Chopin jedzie z Rybnika do Katowic 38 minut. To najkrócej w historii. Dworce faktycznie nadają się do remontu lub odbudowy i dziwi mnie tak jak i ciebie, że ma być kasa na nowe, a nie ma pieniędzy na remont tych istniejących np. Orzesza czy Mikołowa. Sam dworzec główny w Rybniku nie jest w złym stanie ale też nadaje się do przebudowy aby lepiej wykorzystać powierzchnię. Wiele razy zwracałem uwagę, że PKP w innych regionach remontuje dworce, w naszym województwie przeważnie je burzy (np. Rybnik Towarowy, Górki Śl., Czerwionka, Dębieńsko, Łaziska Górne Brada, Radlin Obszary, Rybnik Rymer, Szczejkowice). Posłów z naszego regionu to nie wzrusza mimo, że wożą się do Warszawy pociągami i wiedzą jak jest w innych miejscach.

 • ~rybnikus 2020-03-04
  21:24:06

  43 23

  ~Arteks, co zrobiliście przez 8 lat na kolei, napisz dlaczego Tusk oddał ponad 5 miliardów, Merkel, dotacji na kolej?

 • ~rzyt 2020-03-05
  07:52:10

  13 8

  @rosthost1, Twoja propozycja byłaby ok, gdyby wzdłuż torów z Częstochowy na południe zrobić ścieżkę rowerową. To rozwiązanie zadowoliłoby wszystkich. Z ramienia gmin Rybnik mógłby poprowadzić to zadanie, bo ma na tym polu sukcesy. Przy każdej stacji centrum przesiadkowo-hotelowe, gdzie bezdomni przenocują z rowerem; zaplecza gastronomicznego bym nie budował - tylko automaty sprzedające jeden rodzaj "napojów orzeźwiających".

  A poważnie pytam, dlaczego każda inicjatywa obecnego rządu nie podoba się opozycji?

 • ~Arteks 2020-03-05
  08:22:46

  5 17

  @rzyt - przede wszystkim nie podoba się to ludziom z chałup... którzy nie widzą korzyści w linii kolejowej na wyimaginowane lotnisko i musieliby się przeprowadzić. Natomiast jeśli chodzi o samorządy to nie sądzę aby te nie chciały nowoczesnej kolei - tylko trzeba się z nimi dogadać odnośnie przebiegu i ogólnie koncepcji w której miasta zyskałyby potrzebniejsze dodatkowe połączenia aglomeracyjne między sobą niż z jakimś oddalonym o 300 km lotniskiem. Pomysł aby szybka linia Katowice-Ostrava biegła okrężnie przez Jastrzębie, w dodatku przez szkody górnicze i rozdzielając całe dzielnice mieszkaniowe nie jest zbyt normalny. @rybnikus - przykładowo w dwóch największych inwestycjach infrastrukturalnych regionu: budowa A1 i budowa drogi P-R projektanci i władze zrobiły akceptowalny przebieg i dogadały się z tymi których trzeba było wysiedlić. Może jednak należy brać z nich przykład zamiast się dąsać?

 • ~rzyt 2020-03-05
  09:42:51

  10 2

  @Arteks, pociągnę ten temat dalej... "ludziom z chałup...", każdy chce chronić swojego kopciucha ale to larum podnieśli "samorządowcy", którzy wg Ciebie "chcieli by mieć szybką kolej". A wtedy inni co jej nie będą mieć lamentować zaczną?
  Widzę w Twoim wpisie logiczną sprzeczność - ludzie i ich podobnoż samorządy. A jaki jest urzędnik przyjazny petentowi to niech świadczy o tym procedura dająca mu 30 dni na odpowiedź, gdy petent najczęściej ma 7 dni. Mam problem by rybnicki samorząd uznać za swój, pomimo demokratycznego wyboru, bo to co obiecywali nie pokrywa się z tym co robią.
  P.S. Ty łączysz w sobie funkcję urzędnika i samorządowca, więc masz pewnie o tym inne zdanie. Ale urzędnikiem byłeś dobrym i teraz też tak chyba jest. Pozdrawiam

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 356