zamknij

Wiadomości

Karta rowerowa dla młodzieży z Ukrainy. Umożliwiła im to Fundacja Elektrowni Rybnik i rybnicka policja

2022-07-26, Autor: wk

Ukraińska młodzież dzięki inicjatywie Fundacji Elektrowni Rybnik i Fundacji Nieobcy dostała możliwość zdania egzaminu na kartę rowerową. W kurs zaangażowali się także rybniccy policjanci i WORD z Katowic. Kolejna grupa będzie zdawać taki test we wrześniu.

Reklama

21 i 22 lipca Fundacja Elektrowni Rybnik i Fundacja Nieobcy zorganizowały dla młodzieży z Ukrainy kurs na kartę rowerową. Choć za naszą wschodnią granicą dokument ten nie jest wymagany, to w Polsce każde dziecko powyżej 10. roku życia powinno posiadać takie zaświadczenie.

Cieszymy się, że organizując te zajęcia, Fundacja Elektrowni Rybnik może wesprzeć przebywającą w naszym regionie młodzież z Ukrainy, a wiedza i umiejętności zdobyte podczas kursu poprawią bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego – mówi Katarzyna Dutkiewicz, prezes zarządu Fundacji Elektrowni Rybnik.

W inicjatywę fundacji aktywnie włączyła się Komenda Miejska Policji z Rybnika oraz Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego z Katowic.

Dzięki temu część uczniów może już bezpiecznie ruszać w drogę z dokumentem w kieszeni – informuje KMP w Rybniku.

Aby otrzymać kartę, uczniowie musieli pozytywnie zdać egzamin składający się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Po teście z wiedzy ze znajomości przepisów ruchu drogowego kursanci musieli pokonać na rowerze przygotowany specjalny tor. Pod czujnym okiem stróżów prawa młodzież zaprezentowała swoje umiejętności jazdy rowerem i wysłuchała krótkiej prelekcji policjantów na temat najważniejszych zasad poruszania się w rejonie dróg.

Kurs i egzamin odbywał się w obiektach i na terenach zielonych Fundacji Elektrowni Rybnik. Wsparcia w rekrutacji uczestników oraz tłumaczeniu materiałów i zajęć udzieliła Fundacja „Nieobcy”.

W pierwszym, pilotażowym szkoleniu wzięła udział sześcioosobowa grupa młodzieży z Ukrainy powyżej 15. roku życia. Kolejny kurs jest planowany na początek września.

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 21

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~takiuj 2022-07-26
  21:39:32

  41 4

  Jak można zdawać kurs? Na kurs można uczęszczać. Zdaje się egzamin.

 • ~Marcin Kotek 2022-07-26
  21:59:26

  49 28

  Kiedy będzis kurs na kartę rowerową dla naszych dzieci?

 • ~Escape 2022-07-27
  07:27:27

  31 11

  Marcin Kotek po co na siłe hejtujesz, prowokujesz itd. ?
  polskie dzieci mogą takie karty uzyskać w szkole podstawowej do której chodzą, gdybyś miał te dzieci to byś o tym wiedział,
  tutaj życzliwy Polaku , masz wykładnie:
  Z uwagi na fakt, że jest to dokument, którym posługują się nieletni, egzaminy na kartę rowerową w Rybniku przeprowadza się w szkołach podstawowych. Osoby, które ukończyły już ten etap edukacji, do egzaminu mogą podejść w wybranym wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego lub ośrodku szkolenia kierowców. Egzaminy organizują także niektóre komisariaty policji.

 • ~etet 2022-07-27
  07:49:38

  13 4

  Wszystkie te "nasze dzieci" powinny odbyć obowiązkowy kurs dotyczący rowerów i hulajnóg. Ale wtedy to by się okazało że my jednak nie chcemy kursu.

 • ~pawlmesten 2022-07-27
  08:14:26

  19 11

  ~Marcin Kotek - co chcesz osiągnąć takimi głupimi wpisami? Chcesz żeby zaczęły się konflikty zgodnie ze scenariuszem Putlera?

 • ~kosc88 2022-07-27
  09:27:54

  8 5

  Nie tak dawno byłem świadkiem jak młoda Ukrainka jechała Zebrzydowicką obok Kauflandu, po czerwonym poboczu (nazwanym figlarnie ścieżką rowerową) lewą stroną jezdni, w stronę rynku. Nie trzeba było długo czekać, bo już przy skrzyż. z krzyżem miła starsza pani wyjeżdżająca od straży "zgarnęła" rowerzystkę na maskę. Na szczęście nikt nie ucierpiał, a nasza wschodnia sąsiadka po naprostowaniu siodełka pojechała dalej, już po chodniku.

 • ~Escape 2022-07-27
  10:58:11

  7 8

  kosc88, nie bardzo rozumem Twoj wpis- możesz podrzucić morał tej historyjki?:) siodełko?- ze nie bylo afery i dizcko pojechalo dalej ?
  (bo co do winy pani a aucie nie mamy wątpliwości)

 • ~kosc88 2022-07-27
  21:45:18

  7 1

  ~Escape, na rowerze jechała młoda kobieta, nie dziecko i jechała pod prąd, a siodełko przekręciło się w skutek wypadku:) Pani w aucie być może mogła być ostrożniejsza, ale to nie ona była winna. Chodzi o to, że ten kurs może zapobiec takim sytuacjom w przyszłości.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 553