zamknij

Wiadomości

Karta ICE trafiła do „podstawówek”

Kolejna partia 10 000 sztuk międzynarodowych „kart bezpieczeństwa” ICE została przekazana rybnickim uczniom.

Reklama

ICE pochodzi od angielskich słów „In Case of Emergency” tzn. „w razie wypadku” i jest międzynarodowym skrótem informującym medyczne służby interweniujące na miejscu wypadku, kogo należy zawiadomić, aby uzyskać ważne informacje o grupie krwi, przyjmowanych lekach czy ewentualnych chorobach osoby rannej w wypadku.

Dystrybucją kart wśród rybnickiej młodzieży zajął się poseł Marek Krząkała. Jego biuro poselskie pierwszą serię – 15 000 sztuk bezpłatnych kart przekazało rybnickim szkołom średnim i gimnazjom przed wakacjami letnimi w 2010 roku. Kolejna partia 10 000 kart od zeszłego tygodnia przekazywana jest szkołom podstawowym. - Docelowo chcemy wydrukować ponad 37000 takich kart – informuje poseł.

 

W kartę zaopatrzyć mogą się też dorośli. Można ją otrzymać w biurze poselskim Marka Krząkały przy ul. Wysokiej.

 

Pomysł stworzenia międzynarodowego systemu „w razie wypadku” narodził się we Włoszech. Media włoskie przy współpracy ze służbami ratowniczymi opracowały szybki system informacyjny. Za jego najistotniejsze informacje przy ratowaniu życiu pacjenta uznano: grupę krwi, przyjmowane leki, problemy zdrowotne, alergie. Informacje te niejednokrotnie pomagają w walce z czasem o ludzkie życie. Sam skrót powstał jednak w Wielkiej Brytanii podczas zamachów terrorystycznych w 2005 roku.

 

Wpisując w telefonie komórkowym pod hasłem ICE numer osoby, do której ratownicy powinni zadzwonić w razie wypadku, zwiększamy szansę na możliwość udzielenia szybkiej pomocy. Warto zatem podać numer do osoby, która zna naszą grupę krwi i jest poinformowana o lekach jakie przyjmujemy oraz zna nasze ewentualne problemy ze zdrowiem w przeszłości. Gdyby ktoś chciał umieścić więcej osób w swoim telefonie powinien je oznaczyć w następujący sposób: ICE1, ICE2, ICE3, itd. np. ICE1- mama +48 22 123 44 33, ICE2- tata +48 600 123 456

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~id 2011-02-19 14:39:14

  też mam taką kartę juz w portfelu, choć uczniem nie jestem :) polecam

  0 0
 • ~teufelin 2011-02-19 15:34:26

  gdzie można dostać taką kartę ?

  0 0
 • ~AlicjaeR 2011-02-19 16:21:10

  teufelin - TUTAJ (...) W kartę zaopatrzyć mogą się też dorośli. Można ją otrzymać w biurze poselskim Marka Krząkały przy ul. Wysokiej.(...)

  0 0
 • ~Arteks 2011-02-19 22:28:40

  Idea karty nie jest głupia ale niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego dystrybucją takich kart zajmuje się poseł i biuro poselskie? Przecież niedawno grupa humanistów od Krząkały próbowała udowadniać, że posłowie są od wzniosłych rzeczy i nie zajmują się jakimiś autostradami, pociągami, uczelniami wyższymi ani innymi bzdetami. ;) A tu proszę - poseł rozdaje jakieś karty. A czy na Walentynki rozdawał maskotki i bobonierki słodkim rybniczankom? ;) Ten Krząkała to absolutna porażka...

  0 0
 • ~ 2011-02-19 23:07:44

  w przeciwienstwie do tego szewca,to krzakala potrafi doprowadzic sprawe od poczatku do konca,fudali powinien brac z niego przyklad

  0 0
 • ~wodziu 2011-02-20 01:28:04

  Arteks podaj proszę Twoją wizję pracy posła, bo czy coś zrobi, czy nie, czy śpi, czy nie, czy chodzi piechotą, jeździ samochodem, pociągiem, lata samolotem, mówi, milczy, pracuje, jest na urlopie, zawsze jest źle i w ogóle bee... Podaj więc pomijając jakiekolwiek osoby, co powinien robić wzorowy poseł? Ile powinien zarabiać? Jakie powinien mieć zadania, obowiązki, kompetencje, prawa, przywileje? Ja sam noszę tę kartę w portfelu i mam wpis ICE w telefonie. Popieram takie akcje, dobrze że z zachodu sprowadza się też to co dobre.

  0 0
 • ~tommi 2011-02-20 10:11:50

  dobrze by było, gdyby ta akcja przeniosła się z uczni na rodziców, akcja godna uwagi, moja rodzina została wyposarzona w karty choć jedna szt kosztowała mnie z brylokiem grupy krwi 10 zł a kupiona została na stacji benzynowej. sprawy ratownictwa medycznegi są same w sobie dosyć skaplikowane, wiec przynajmniej w tej kwestii mogę nawet sam sobie pomóc, zachęcam do naśladowania

  0 0
 • ~montypyth 2011-02-20 11:41:00

  Ciekawe gdzie te wszystkie karty noście, chyba macie osobny portfel. Bankomat, kredytowa, nfz, prawo jazdy, dowód osobisty, stacja benzynowa, markety, karta miejska, rożnego rodzaju legitymacje.
  Nie prościej wpisać w książkę telefoniczną pod pozycją ice numer do członka rodziny, który w razie czego udzieli informacji na temat stanu zdrowia itp. Przy okazji w portfelu więcej miejsca się robi.

  0 0
 • ~black_angel 2011-02-20 11:55:45

  ~montypyth- jedna karta nie robi różnicy a może życie uratować. Myślę, że jak miałby ktoś kogoś ratować to najpierw sprawdza portfel a nie przeszukuje całej listy kontaktów w telefonie.

  Uważam, że to bardzo dobry pomysł. Sama muszę się w taką kartę zaopatrzyć.

  Jeżeli chodzi o posłów, to zgadzam się z ~wodziu. Jeżeli ma robić coś dobrego to niech to robi.

  0 0
 • ~Fiodore 2011-02-20 12:24:24

  W Polsce? No tak, najpierw zagladaja do portfela, ale w zgola innym celu. Ilezto jzu razy mowiono o tym w mediach,jak ktos uratowal, ale przy okazji 'pozyczyl' sobie wszystkie banknoty.

  0 0
 • ~black_angel 2011-02-20 12:45:01

  ~Fiodore- niestety taka jest prawda. Ale jeżelii ktoś by mi uratował życie to za bardzo nie przejmowałabym się tym brakiem pieniędzy w portfelu.

  0 0
 • ~wodziu 2011-02-20 15:26:04

  ~tommi akcja z czasem obejmie również osoby dorosłe, bardzo możliwe że przed okresem wakacyjnym. Co do karty, to nie wierzę, że nikt nie znajdzie w porfelu miejsca dla kawałka grubszej kartki (jest na oko o połowę cieńsza od plastikowych kart płatniczych)

  0 0
 • ~elmo 2011-02-20 16:21:40

  idea jak najbardziej OK, niemniej jednak prawie każdy ma dzisisiaj komórkę, więc może zaangażować w akcję salony operatorów komórkowych ? proste...

  0 0
 • ~wodziu 2011-02-20 21:10:36

  ~elmo a możesz rozwinąć swoją myśl?

  0 0
 • ~Arteks 2011-02-20 22:17:41

  @wodziu - nie krytykuję posłów zawsze kiedy śpią, leżą czy czymś jeździ. Krytykuję posłów którzy zamiast zajmować się poważnymi sprawami których nie brakuje i lobbingiem na rzecz miasta - zajmują się rzeczami które spokojnie mogłyby robić organizacje społeczne czy jakieś państwowe agendy. Wielokrotnie zauważyłem, że jak były jakieś poważne sprawy wymagające interwencji w parlamencie czy jakimś ministerstwie to poseł Krząkała jest ostatnim na jakiego można liczyć w naszym okręgu. Teraz jest chociażby sprawa likwidacji centrów powiadamiania ratunkowego i przeniesienia ich z Rybnika, Raciborza czy Wodzisławia do peryferyjnego Jastrzębia. W całej Polsce i w GOP takie centra tworzone są w największych miastach danego okręgu. W GOP takie centra nie powstaną w Siemianowicach czy Chorzowie ale w Gliwicach i Katowicach. U nas wojewoda mający stare znajomości z Jastrzębiem na siłę preferuje to miasto wbrew jakiejkolwiek logice. A poseł Krząkała rozdaje kartki dzieciom i robi sobie z nimi zdjęcia ;)

  0 0
 • ~dominika40 2011-02-20 23:43:05

  Pomysł z karta, czy numerem wpisanym w telefon jest dobry, tylko dlaczego znowu zapożyczamy nazwę z angielskiego. Czy Polska to kraj ludzi anglojęzycznych, czy nie mamy własnego języka?Szlag mnie trafia bo gdzie spojrzeć to mamy markety, shopy i inne dziadowskie nazwy nie polskie.Być może praktyczniejszym sposobem zwłaszcza dla ludzi starszych były by bransoletki na rękę z numerem telefonu najbliższej rodziny, grupa krwi .... Owszem ,lekarz, pielęgniarz czy ratownik medyczny jest na bieżąco i wie co to ICE, ale tu nie tylko chodzi o informacje dla tej grupy udzielającej pierwszej pomocy.A jeśli przy jakimś zdarzeniu, wypadku, zasłabnięciu będzie się znajdować osoba starsza co nie kuma co to ICE? A tak dla przykładu- jestem świadkiem wypadku idąc sobie z psem spacerkiem droga przez las, jedzie samochód , wpada na drzewo to wtedy mam starać się pomóc poszkodowanemu czy szukać w tym samochodzie jego telefonu? Załózmy jeszcze,że droga jest na totalnym zadu..u a ja telefonu na spacery nie noszę!!!

  0 0
 • ~elmo 2011-02-21 07:28:54

  A proszę Wodziu, Kupując telefon w salonie sprzedawca powinien odrazu zaproponować dodanie nowego kontaktu ICE do książki telefonicznej.Operatorzy tak czy inaczej umieszczają na karcie już numery typu gopr, topr, stan konta, saldo itp... a kazdy ze sprzedawców i tak próbuje naciągąć na bzdurne pakiety, minuty, smsy...Można poświecić minutkę wiecej Klientowi i wpisać numer ratujący życie.

  0 0
 • ~wodziu 2011-02-21 17:28:24

  Arteks poproszę jeszcze raz: dokładnie i bezosobowo powiedz, co powinien robić wzorowy poseł. Bo na poprzednie pytanie znowu dostałem anty Krząkała post. Nie chcę się wdawać w zbędną dyskusję, ale zapytam: czy jakikolwiek poseł coś zrobił w sprawie wspomnianych centrów powiadamiania? Krótka odpowiedź: tak, czy nie? Bez wywodów że Krząkała jest taki a taki.
  Elmo zgodzę się z Tobą że byłby to dobry pomysł, jednak musiała by się w tym celu skrzyknąć jakaś grupa posłów ( bo jeden poseł dla takich firm to zwykły klient). ~dominika40 - rozumiem Twoje rozgoryczenie, mnie również razi wszechobecny inglish, jednak w tym przypadku kartka przydaje się również, lub zwłaszcza za granicą, i ma służyć informacji głównie ratownikom, którzy wiedzą jak w takich sytuacjach postępować. Szukanie skrajnych sytuacji jest niedorzeczne... Bo to jak rozpatrywać sytuację, że w Twój samochód z dwóch stron naraz wjadą TiRy, i wtedy też powiesz, że zabezpieczenia samochodów przed wypadkiem są bez sensu?

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 649