zamknij

Wiadomości

Karol Szymura w „Dziękuję, nie słodzę”: nie będę doradzał prezesowi Kaczyńskiemu

2020-10-28, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

- Nie potrafię sobie wyobrazić, kiedy dziecko rodzi się martwe. Nie można skazywać kobiet na heroizm – powiedział w dzisiejszym odcinku "Dziękuję, nie słodzę" radny Prawa i Sprawiedliwości – Karol Szymura. Gość programu nie odpowiedział jednak na pytanie, co powinien zrobić Jarosław Kaczyński, by załagodzić narastający w Polsce konflikt społeczny związany z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji.

Reklama

Karol Szymura, radny miejski Prawa i Sprawiedliwości w Rybniku był dzisiaj gościem Wacława Wrany w programie "Dziękuję, nie słodzę". 

Gospodarz programu rozpoczął rozmowę od przytoczenia treści tego postu radnego PiS-u na Facebooku:

W trakcie wywiadu Karol Szymura podtrzymał swoją ocenę sytuacji:

- Nie potrafię sobie wyobrazić, kiedy dziecko rodzi się martwe, bo nigdy tego nie doświadczyłem. Nie można skazywać kobiet na heroizm. Te słowa padły z ust posła Bolesława Piechy, ale całkowicie się z nimi zgadzam. Generalnie nie można wymagać od kobiet rodzenia dzieci martwych, ale nie można zabraniać rodzenia takich dzieci kobietom – wyjaśnił Karol Szymura.

Wacław Wrana dopytywał, czy nie mamy do czynienia z cynicznym podejściem Bolesława Piechy – posła, który wnioskował o opinię Trybunału Konstytucyjnego.

- Opinia jest opinią. Wyrok TK nie mógł być inny. Tak twierdzą nie tylko aktualnie sędziowie TK, ale i Adam Bodnar – Rzecznik Praw Obywatelskich albo pan prof. Rzepliński – były prezes TK. Poprosić o opinię można, nagle okazuje się, że wyrok jest zgody z konstytucją i trzeba by może porozmawiać na ten temat i doprecyzować tę zmianę – zaznaczył radny.

Dlaczego posłowie PiS wnieśli wniosek do trybunału właśnie teraz, skoro przez wiele lat sytuacja nikomu nie przeszkadzała? Karol Szymura odpowiedział wymijająco:

- Proszę mnie o to nie pytać, bo ja tego wniosku nie składałem. Ten spór toczy się od kilkunastu lat. Jakby ktoś 10 lat temu wystosował taki wniosek, to opinia byłaby podobna. Myślę, że tę sprawę powinni załatwić profesorowie prawa przy wsparciu medyków – dodał.

Gość „Dziękuję, nie słodzę” powiedział, że nie wziął udziału w protestach na ulicach Rybnika, bo - jego zdaniem - straciły one charakter obywatelski.

- Teraz do tego doczepiła się tzw. skrajna lewica, która w postulatach mówi o dymisji rządu i proponuję aborcję na życzenie. Jednak protesty nie mogą mieszać się z wandalizmem. Nie może być tak, że na jednym z gliwickich kościołów napisano: „Szkoda, że Maryja nie zrobiła aborcji”. To już jest przesada, naruszanie wolności religijnej. Nie można przerywać mszy świętej. Nie ma zgody na żaden wandalizm – Karol Szymura odniósł się w ten sposób do wczorajszego orędzia prezesa PiS – Jarosława Kaczyńskiego.

Rybnicki radny nie chciał wziąć udziału w eksperymencie myślowym, zaproponowanym przez gospodarza programu.

- Niech pan zamknie oczy i wyobrazi sobie, że stoi przed Jarosławem Kaczyńskim. Co pan jako przedstawiciel młodego pokolenia partii doradziłby prezesowi w obecnej sytuacji? - zapytał Wacław Wrana.

Karol Szymura nie chciał jednak być uczestnikiem eksperymentu.

- Nie chciałbym odkrywać takiej scenki, bo zaraz poleci informacja w mediach jak jakiś radny Szymura radzi prezesowi Kaczyńskiemu. Osobiście mogę powiedzieć, co uważam jako radny i człowiek. Powinniśmy porozmawiać z grupami protestującymi i tymi za życiem. Powinniśmy uzyskać kompromis – wyjaśnił.

W dalszej części odcinka padły pytania o cięcia w budżecie Rybnika oraz o to, czy Karol Szymura myśli o starcie w wyborach na prezydenta Rybnika. Oglądajcie:

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 36

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~ 2020-10-28
  13:58:29

  47 86

  Niech sobie te dzieci po mieście chodzą , jeśli rodzice pozwalają. Potem rodzice pójdą do szpitala a dzieci -pełny luzik , chata wolna . Ja siedzę w domu , mimo , że Artefaks kusi do wychodzenia.

 • ~Oojciec 2020-10-28
  15:32:57

  71 28

  Panie Zak .
  Obserwuje czasami Pana wpisy i gdybym był w zarządzie regionalnym PiS wnioskowałbym o nadanie Panu orderu min. Virtutti Militari w imię Narodowego Socjalizmu . Pana wpisy o obronie kościołów tak donośne i mobilizujące że obsada obrony Klasztoru Jasnogórskiego podczas Potopu Szwedzkiego po takim dopingu sama wystrzeliła by się z armat w kierunku okupanta. Kocham swój kraj Polskę od kiedy pamiętam i bez wahania oddałbym swe życie w obronie ojczyzny lecz patrząc jak PiS gwałci moją Matkę Polskę bardzo mi przykro. Z opowieści mych dziadków i pradziatków ludzie pokroju Pana wydawali swych sąsiadów Żydów -Polaków okupantom Niemieckim. Nasz kraj jest w olbrzymim niebezpieczeństwie geopolitycznym spowodowanym Covidem i przeraża to iż ludzie rządzący w tym kraju nie są tego świadomi.

 • ~Ja_2 2020-10-28
  16:23:51

  38 19

  Panie Szymura, miałem Pana za faceta z jajami. Taki brak wiedzy dotyczący aktualnego stanu prawnego może przejawiać 15 latka stojąca bezradnie na rynku, szukając odpowiedzi na pytanie, po co ją tutaj zaproszono. "zwłaszcza jeśli to zagraża w znaczącym stopniu zdrowiu matki,, Dlaczego szerzy Pan nieprawdę? Jeżeli jest zagrożone zdrowie i życie matki to jest to dobro nadrzędne i tyle w temacie. Proszę się do uczyć a nie zachowywać się jak te 15 latki na rynku. WSTYD

 • ~joawol 2020-10-28
  16:49:26

  22 14

  Facet pieprzy głupoty OK. Ale czy nie rolą dziennikarza jest je punktować? Czy kiedykokolwiek RPO lub prof. Rzeplińskie stwierdził. że wyrok nie mógł być inny? Jestem też ciekaw sformułowania "wyrok jest zgodny z Konstytucją" co autor miał namyśli, wydany zgodnie z trybem wynikającym z Konstytucji czy, że wyrok nie łamie Konstytucji? Bo za bardzo nie wiem. Chyba, że chodzi o niezgodność ustawy z art. 38 Konstytucji, który zawiera "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia.". I też za bardzo nie widzę tam ochrony płodu...

 • ~Ja_2 2020-10-28
  17:57:25

  25 29

  joawol - no właśnie, tutaj jest pies pogrzebany. Waszym problemem jest celowy lub nieświadomy brak zrozumienia oczywistej oczywistości - PŁÓD TO JUŻ JEST CZŁOWIEK, TYLKO TAKI MALUTKI, ŻE NIE MOŻE SIĘ JESZCZE SAM BRONIĆ I DLATEGO ZOSTAŁO OBJĘTE OPIEKĄ PRAWNĄ W POLSCE PRZEZ KONSTUTUCJĘ!!!

 • ~rr1991 2020-10-28
  18:35:46

  24 9

  ojjjj, ale z tego okrakiem pisiory wychodzą ;) boją się suwerena to im miękną słowa w gębie. To samo konfa, Bosak i Dziambor już się wycofują z poparcia wyroku pseudo TK.

 • ~Marco2 2020-10-28
  20:51:21

  2 12

  poseł bolesław piecha to wzór do naśladowania . Przykladny mąż i ojciec . Krysztalowy człowiek !

 • ~Arteks 2020-10-28
  21:34:47

  30 8

  Jestem przekonany, że wielu politykom i zwolennikom PiS jest wstyd za dziwoląga z Żoliborza. To jak angażuje policję i ochraniarzy do strzeżenia jednej osoby, to jak napuszcza Polaków na Polaków, to jak steruje za plecami wszystkimi ważnymi instytucjami. Wczoraj w sejmie wystraszył się posłanek(!) i otoczył się strażą marszałkowską... Wczoraj swoim oświadczeniem zamiast wezwać do pokoju społecznego to tylko dolał oliwy do ognia i po raz kolejny prowokował. Sprawa w TK była od 2017. Wyrok ogłoszono... w środku największych wzrostów zakażeń. To nie może być przypadek. Ale to się obróci przeciwko Kaczyńskiemu, a może nawet przeciw PiSowi. Kaczyński skończy jak Gomułka. Albo obali jego panowanie społeczeństwo, albo tak jak w przypadku Gomułki, zrobi to partia. Jego buta, zgorzkniałość i odrealnienie są porażające i ja nie wierzę, że taki młody aktyw PiSowski jaki reprezentowany jest przez Szymurę tego nie widzi.

 • ~Shark73 2020-10-29
  07:40:55

  22 5

  Nie będziesz doradzał , bo się boisz. Tak jak i zresztą cała PiSowska zgraja. Wy nie jesteście od doradzania prezesowi tylko od bezmyślnego wykonywania jego poleceń i głosowania za tym co ON wymyśli.

 • ~common 2020-10-29
  11:34:51

  6 1

  Proszę nie przekręcać słów Pana Prof.Rzeplińskiego który nie powiedział tego co Pan próbuje imputować. Prof.Rzepliński stwierdził że ta sprawa nie miała się znaleźć w TK, po prostu. A jak się znalazła i została osądzona jak została, to musi ten wyrok być opublikowany. Koniec kropka.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 60