zamknij

Wiadomości

Kandydatka PO walczy ze smogiem. Czy przyszłość należy do systemów fotowoltaicznych?

2014-10-27, Autor: 
- Wszyscy dobrze wiemy, że oddychamy najgorszym powietrzem w Europie. Mamy propozycję dla mieszkańców Rybnika, by odciążyć trochę budżet domowy i zadbać o to, czym oddychamy – powiedziała Monika Krakowczyk-Piotrowska, kandydatka na radną z listy rybnickiej Platformy Obywatelskiej. W ubiegły piątek na rynku mieliśmy okazję zobaczyć mobilny zestaw solarny.

Reklama

W samo południe na rybnickim rynku mieszkańcy Rybnika mogli zobaczyć mobilny zestaw solarny, czyli urządzenia dzięki którym można produkować energię cieplną oraz prąd elektryczny nie zatruwając środowiska i swoich sąsiadów. Prezentacji towarzyszyła konferencja prasowa z udziałem kandydatki do rady miasta – Moniki Krakowczyk-Piotrowskiej. - Wszyscy dobrze wiemy, że oddychamy najgorszym powietrzem w Europie. Swego czasu organizowałam protesty z uczniami szkół rybnickich przeciwko paleniu śmieci, ale zdaję sobie sprawę, że protestowanie nie wystarczy. Mamy propozycję dla mieszkańców Rybnika, by odciążyć trochę budżet domowy i zadbać o czyste powietrze – powiedziała na wstępie radna Platformy Obywatelskiej.

Tą propozycją są instalacje i panele solarne wykorzystywane do ogrzewania wody. Mowa również o ogniwach fotowoltaicznych dzięki którym można wytworzyć prąd elektryczny. – Istotne jest to, że przed województwem śląskim rysuje się perspektywa wykorzystania 743 mln euro na odnawialne źródła energii i transport zrównoważony. Z tego trzeba skorzystać, a my wiemy jak pozyskać te pieniądze. Co ważne – każdy z nas może ten prąd produkować, a nawet sprzedać i duże koncerny mają obowiązek go od nas kupić. Instalacje nie są tanie (kosztują około 20 tysiące złotych – przyp. aut.), dlatego będziemy starać się o dofinansowanie czy to w formie umarzalnych kredytów albo bezpośrednio przez dofinansowanie na poziomie 30-50 procent – zdradziła Monika Krakowczyk-Piotrowska.

Kandydatka na radną zaznacza jednak, że konieczny jest wysiłek władz miasta i mieszkańców. - Będziemy proponować szeroko zakrojone konsultacje społeczne, chcemy rozmawiać z rybniczanami na wiele tematów – dodała.

Co ciekawe, Monika Krakowczyk-Piotrowska przyznała, że pomysł Jana Lubosa (kandydata na prezydenta Rybnika z ramienia RAŚ) o połączeniu ciepłociągiem elektrowni z domami i mieszkaniami ma sens. – Pomysł jest fajny, ale z tego co mi wiadomo to miasto już kiedyś próbowało rozmawiać z elektrownią na ten temat. Niestety nie udało się, a zaniedbano przy okazji współpracę z PEC-em. Gdybyśmy wygrali wybory to na pewno próbowalibyśmy rozmawiać z władzami elektrowni na ten temat – powiedziała na koniec radna.

Jak walczyć ze smogiem? Macie jakieś pomysły?

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
  • ~truman20 2014-10-27
    07:58:18

    35 0

    Bzdury totalne. Ani jedno, ani drugie nie zmniejszy emisji smogu. Pani po AE i takie bzdury plecie. Od kilku lat jest boom na solary a jakoś nie widać poprawy powietrza w naszym mieście, wręcz przeciwnie, jest coraz gorzej. Ludzie pobrali dofinansowania na solary i ekologiczne kotły, tylko szkoda, że dwu-paleniskowe i walą śmieci dalej do tych kotłów a wszyscy wokół się duszą, kto pozwolił na taki proceder ???????. Zajmijcie się poważnymi sprawami a nie pierdołami! A do tego jeszcze PO, czyli obietnice od x lat bez jakiegokolwiek pokrycia, takie luźne pitu pitu.

  • ~bolo 2014-10-27
    08:05:00

    30 0

    Gratulacje!jestem pod wrażeniem, trzymajcie mnie, już się wyrywam po zakup instalacji za 20 tyś. Projekt dofinansowania do solarów, prowadzony przez um służy jedynie wyrywaniu środków na dofinansowanie dla machiny urzędniczej firm montujących instalacje i ma niewiele wspólnego z rachunkiem ekonomicznym i nie wiele poprawia jakość powietrza w mieście - solary w zimie praktycznie niewiele dają energii o ile w ogóle. Zapomniano natomiast o tym, że: 1. już w latach 90-tych można było położyć sieć ciepłowniczą w mieście, opartą o elektrownię a nie starą elektrociepłowienkę chwałowice, co pomogło by zlikwidować tysiące pieców węglowych w centrum (o ile cena ciepła była by rzetelna i konkurencyjna). 2. dawno należało wprowadzić zakaz sprzedaży odpadów produkcyjnych z kopalń w postaci mułu, flotu i innych. 3. dotacja do wymiany kotłów jest za niska, tylko około 1600 zł, czyniąc ją nieatrakcyjną (inne miasta mają nawet do 80% zwrotu inwestycji). 4. wprowadzenie dofinansowania do paliwa dla najuboższych rodzin. 5. Rozwój sieci gazowej. 6. likwidacja starych kopcących autobusów miejskich.Jakoś wszyscy pseudo-urzednicy um i lokalni politycy zapominają o tym w trakcie trwania kadencji a jedynie budzą się kilka dni przed wyboram, trzęsąc porciętamii.

  • ~werona1234 2014-10-27
    08:41:36

    0 29

    Pomysł bardzo fajny ! Wystarczy popatrzeć na niemiecki boom na ogniwa fotowoltaniczne. Prędzej czy później Polska tez będzie musiała zainwestować w takie źródła energii. Warto się może do tego przygotować i jeszcze coś na tym zarobić.

  • ~zbig67 2014-10-27
    09:30:09

    18 0

    te koszty są jeszcze większe bo sam inwerter sieciowy 3 fazowy kosztuje od 11 tysięcy wzwyż! tutaj przykładowa stronka z tym urządzeniem http://www.sg-systems.pl/index.php?id=produkty&idg=4
    dochodzi koszt paneli i instalacji. więc po ilu latach mi się to zwróci, jeśli w ogóle?

  • ~templariusz 2014-10-27
    09:30:38

    17 0

    1. Jak by nie było wyborów i kampanii czy jak by ta pani nie kandydowała z listy ugrupowania byłego ministra Nowaka czy Sikorskiego lub Tuska - to czy system fotowoltaiczny kiedy by był zareklamowany? Mamy tu połączenie biznesu z polityką na szczeblu lokalnym. Czy to jest etyczne? Umówmy się że każdy kto teraz kandyduje do rad - to niech zareklamuje coś pod względem biznesowym.

  • ~roy 2014-10-27
    09:31:55

    15 0

    zgadzam się, że w warunkach zimowych i całkowitego zachmurzenia wydajność takich instalacji wydaje się być wątpliwa ale środki na to przeznaczone dla Polski powinny a nawet muszą zostać wykorzystane choćby w ramach pakietów klimatycznych redukcji CO2, do których przystąpiliśmy, jeszcze jest czas żeby coś zrobić a nawet ugrać na tym ale przeciętny Kowalski z swoim "śmieciowym" budżetem domowym i tak nie będzie w stanie dokonać takiej inwestycji, za to widać takie instalacje na nowych nowobogackich domach pojawiające się jak grzyby po deszczu. Technologia ta dalej jest za droga dla zwykłych obywateli, 30% dofinansowania niczego tu nie zmieni.

  • ~minowa 2014-10-27
    09:34:48

    21 0

    Mam rodzinę na Zaolziu i wiem, jak tam "wyszło" z fotowoltaiką. Ludzie zabudowali obejścia wokół domu tym badziewiem a teraz spłacają kredyty, ponoszą koszty utrzymania i konserwacji a wydajność spada, bo ogniwa się starzeją... Mają dość bo niejeden życie przegrał na tym dziadostwie....
    Odciążenie budżetu domowego za 20tys.zł na zabawę w elektrownię na 500m2 wokółl domu....
    Lans i sponsoring....

  • ~werona1234 2014-10-27
    09:43:03

    0 4

    ~templariusz Jaka firma była reklamowana podczas pokazu ? Możesz wymienic jakas aby zainteresowani mogli zapoznać sie z ich ofertą?

  • ~minowa 2014-10-27
    10:14:55

    0 7

    Monika Krakowczyk-Piotrowska (PO) - menadżer w firmie Rettig Heating Sp. z o. o. zatrudniającej w Rybniku ponad 400 pracowników.
    Radna Miasta Rybnika. Radna Rady Dzielnicy Śródmieście – Członek Zarządu. Prezes fundacji Miasto Dla Mieszkańców.

  • ~rybnikus 2014-10-27
    11:19:44

    17 0

    Ta pani z PO albo nie ma pojęcia co mówi albo kłamie bo projekt ciepłociągu upadł razem z projektem budowy nowego bloku energetycznego. A wszystko dzięki Tuskowi, PO i CO2. W Opolu głosują na PO i mają obiecane zezwolenia na CO2.

  • ~AnaDz 2014-10-27
    11:34:34

    0 15

    Pani Moniko doskonały pomysł na walkę ze smogiem. W końcu ktoś dostrzegł, ze mieszkańcy
    również mogą i powinni przy tym coś zarobić. To lepsze niż kupowanie taniej energii na giełdzie
    w Lipsku w Niemczech przez PKP Energetyka SA.
    Liczymy jednak, ze wywalczycie większe dopłaty. Podobno można byłoby dostać nawet 90%
    dofinansowania do tych inwestycji.

  • ~Tom_maroko 2014-10-27
    12:31:30

    10 0

    "Co ciekawe, Monika Krakowczyk-Piotrowska przyznała, że pomysł Jana Lubosa (kandydata na prezydenta Rybnika z ramienia RAŚ) o połączeniu ciepłociągiem elektrowni z domami i mieszkaniami ma sens." - Haha, pomysł Jana Lubosa. Dobre. Ten pomysł jest chyba starszy ode mnie. Pytanie, kto ma RECEPTĘ na jego realizację? Ani PO, ani Lubos, ani tym bardziej Fudali.

  • ~januszyk 2014-10-27
    14:56:08

    0 3

    Całkowicie popieram pomysł i dorzucam kolejny: koniecznie solary dla emerytowanych górników zamiast deputatów węgla, które rozwalają KW. Proszę też nie zapomnieć o pozostałych, którzy trują nas tanim mułem. A zwolennikom podłączenia do PEC-u lub elektrowni zwracam uwagę, że choć to również dobry pomysł to nie wszędzie będzie opłacało się pociągnąć rurociąg ciepłowniczy. Więc zejdźcie w końcu na ziemie i zrozumcie, że proponowane rozwiązanie jest również sensowne.

  • ~ 2014-10-27
    14:56:19

    12 0

    bla bla bla ... "będziemy rozmawiali z Elektrownią" - Pani wie że elektrownia bedzie rozmawiać... ale z tych rozmów nic nie wyjdzie. Może wasz kolega partyjny Radek Sikorski coś konstruktywnego wynajdzie. Ostatnio jest mocno na topie.

  • ~pilak34 2014-10-27
    15:44:38

    16 0

    powiedziała pani co wiedziała ,wybory wybory

  • ~Mariano_Italiano 2014-10-27
    18:44:00

    13 0

    Ta Pani kandyduje z partii która podwyższyła wiek emerytalny "do śmierci". Wstydźcie się wszyscy którzy chcą charować do 67 lub 65!!!!!

  • ~dadon 2014-10-28
    07:47:31

    4 0

    Niemcy już sobie poinstalowali takie ustrojstwa to teraz będą płacić podatek od wytworzonego w nich prądu ;) pewnie u nas mechanizm ma być taki sam.

  • ~Arteks 2014-10-28
    10:33:19

    6 0

    Brak kompleksowego programu dla całego województwa śląskiego. Trudno aby skupiać się na samym Rybniku jak w każdej miejscowości w województwie problem z niską emisją jest prawie taki sam... Przydałaby się zmiana prawa tak jak w przypadku kanalizacji zmuszająca wszystkich którzy są w pobliżu ciepłociągu do przyłączania się do niego pod groźbą restrykcji finansowych. Natomiast osobny plan musiałby być wdrożony dla tych miejsc gdzie ciepłociągu nie ma. Niestety w ciągu 7 lat rządów PO nie słyszałem o żadnym projekcie. Ba... W ogóle jest to partia która zapomniała o tym skąd pochodzi i kogo reprezentuje. Nie ma ustawy aglomeracyjnej, nie zmieniono niekorzystnej dla miast ustawy janosikowej, nie robi się kompletnie nic dla dużych miast powyżej 100 tys. mieszkańców z których państwo ma największe podatki...

  • ~hub381 2016-09-28
    12:31:55

    1 1

    Niech ta pani przestanie opowiadać bajki o CW, 0(ciepłownictwie).
    Czy krasnoludki są w Rybniku ? Leśne opowieści !

    Nie róbta przedwyborczej reklamy-do wyborów b.długa droga.
    Nie"zwalajta"winy na PO a"patrzajta"na przyszłość,wówczas Rybnikiem nie rządziło PO a więc(mor.a w kubeł).Wówczas budowano markiety a na sieć ciepłowniczą pieniędzy nie było.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 4998