zamknij

Wiadomości

Kamienica przy Chrobrego gotowa. Sukces czy porażka miasta?

2021-06-09, Autor: 

Zakończył się remont kamienicy miejskiej przy ulicy Chrobrego w Rybniku. Elewacja budynku będąca połączeniem tradycji z nowoczesnością robi wrażenie. Wrażenie robią też koszty tej inwestycji.

Reklama

O remoncie zabytkowej kamienicy w centrum Rybnika pisaliśmy już Wam kilkukrotnie, między w artykule >> Miasto Rybnik buduje mieszkania 2 razy drożej niż deweloperzy.

Inwestycja właśnie dobiega końca. Rybniczanie przejeżdżający ulicą Chrobrego mogą podziwiać odnowioną starą cegłę, która jest prawdziwą ozdobą elewacji. Budynek robi jeszcze większe wrażenie, gdy spojrzymy na niego od strony podwórza. Zastosowano tam połączenie cegły z nowoczesnymi, grafitowymi płytami elewacyjnymi.

Wewnątrz znajduje się 8 lokali. Zostaną zasiedlone do końca września.

- Dwa mieszkania będą mieszkaniami chronionymi. Pozostałe zostaną przeznaczone jako tzw. mieszkania komunalne, dla osób oczekujących na liście na najem mieszkań. W tym miejscu planowany jest jeden z najwyższych czynszów, które dopuszcza ustawa, mianowicie prawie 10 zł za metr kwadratowy – informuje Agnieszka Skupień - rzecznik prasowa Urzędu Miasta Rybnika.

Ostatecznie koszt remontu kamienicy zamknie się kwotą 5.955.042,66 zł. Cena w przeliczeniu za metr kwadratowy jest jeszcze wyższa niż wyliczaliśmy Wam kilka miesięcy temu. Wynosi aż 8.424,17 zł, przy czym nie uwzględnia jeszcze wartości działki, na której stoi budynek. Powtórzmy: to mniej więcej dwa razy więcej niż oferują na wolnym rynku za mieszkania deweloperzy.

Mimo tak wysokich kosztów przebudowy kamienicy prezydent Rybnika – Piotr Kuczera broni sensu tej inwestycji:

- Trudno tę inwestycję porównywać z inwestycjami komercyjnymi, bo jej celem była nie tylko budowa mieszkań, ale i zachowanie cennej ze względów historycznych zabytkowej substancji. Z wyliczeń ZGM wynika, że 40 proc. kosztów tej inwestycji to wydatki, których nie ponosi deweloper stawiający budynek na wolnej działce bez wymogów konserwatorskich. To m.in. koszty prac rozbiórkowych i odtworzenia historycznej fasady. Standard wykończenia wstępnie wyposażonych mieszkań, które są też bardzo dobrze wyciszone jest też znacznie wyższy niż w przypadku klasycznej deweloperki. Warto zaznaczyć, że budynki, które przy stosunkowo wysokich kosztach samej budowy są przez dziesiątki lat tanie w użytkowaniu. Kamienicę przy Chrobrego 13 będzie ogrzewał jeden kocioł gazowy i instalacja centralnego ogrzewania – przekonuje prezydent.

Przypomnijmy również, że remont kamienicy przy Chrobrego miał być projektem pilotażowym. Zebrane doświadczenia urzędnicy chcieli wykorzystać przy remoncie familoków na Paruszowcu.

- Wymagania konserwatorskie dotyczące przebudowy wnętrz budynków na tym osiedlu obligują nas do zachowania zewnętrznych ścian. Dlatego chcemy przetestować technologię modułową na mniejszym i mniej skomplikowanym obiekcie. To pozwoli na zminimalizowanie ryzyka przy inwestycjach na zabytkowym osiedlu po Hucie Silesia – mówiła we wrześniu 2020 roku Agnieszka Skupień.

Jaką więc lekcję wyciągnęły dla siebie władze Rybnika z remontu kamienicy przy Chrobrego? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka oczywista:

- Wymagania konserwatorskie na osiedlu w dzielnicy Paruszowiec powodują, że nie jesteśmy w stanie zrobić termomodernizacji w standardowy sposób. Chcemy zachować zabytkową zabudowę, ale spowodować by grzała ekologicznie, jednak nie zapadła ostateczna decyzja jaka technologia zostanie wykorzystana w przypadku tego osiedla – odpowiada rzeczniczka.

Dodajmy, że burzliwa dyskusja na temat kamienicy przy Chrobrego toczy się również na facebookowej grupie Rybnik.com.pl. Pojawiły się tam m.in. pytania o to, jaki powinien być standard mieszkań komunalnych w Rybniku – weź udział w dyskusji na grupie Rybnik.com.pl na Facebooku>>

A co Wy sądzicie na ten temat? Czy zakończony remont kamienicy przy Chrobrego władze Rybnika powinny zapisać po stronie sukcesów czy porażek?

Oceń publikację: + 1 + 38 - 1 - 104

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (30):
 • ~tuptyś 2021-06-09
  18:21:05

  Sukces? jaki sukces? ratowanie zabytku? starej rudery? za gigantyczne pieniądze? Toć to czyste marnotrawstwo i niegospodarność, to się nadaje do odpowiednich organów. Kolejny festiwal niekompetencji i nieudacznictwa 0,49 i jego urzędasów.

 • ~DobryK 2021-06-09
  18:37:45

  ja dobrze rozumiem? wydaliśmy grube miliony żeby uratować zabytkową kamienicę tylko po to zeby teraz zrobić z tego mieszkania dla patoli? xD

 • ~Danuta Kwiatek 2021-06-09
  18:44:36

  to po to remontowali ten budynek,żeby teraz ludzie którzy czekają na mieszkania z urzędu tak drogo płacili,,,brawo ,tęgie głowy nad tym myślały,,,,,

 • ~ 2021-06-09
  18:45:53

  Była rudera i jest odnowiona rudera. Sukces? To jest katastrofa budowlana.

 • ~Aco87 2021-06-09
  18:46:17

  Panie DobryK - po pierwsze proszę rozróżnić mieszkania socjalne od mieszkań komunalnych. Po drugie sam komentarz godny pożałowania...
  Jeśli chodzi o samą kamienicę to mam mieszane uczucia względem tej inwestycji. Wizualnie połączenie starej fasady i nowoczesnego zaplecza wygląda świetnie - myślę że to nie tylko moje zdanie. Jestem odrobinę rozdarty pomiędzy dbałością o historyczny kształt budynku a dużymi kosztami odbudowy tego obiektu. Jednak w ogólnym rozrachunku ja zaliczam inwestycję po stronie sukcesu miasta.

 • ~lukson997 2021-06-09
  19:10:14

  33 75

  Dla mnie wow

 • ~Abisall 2021-06-09
  20:51:10

  92 6

  Efekt?
  Świetny, dużo lepiej niż się spodziewałem.
  Jednak cały "pozytyw" psują koszty.
  Potrafię zrozumieć wzrost kosztów bo budynek był w gorszym stanie niż założono w pierwotnym budżecie, ale czy faktycznie w takim wypadku trzeba było trzymać się tak kurczowo odtworzenie "zabytkowości"? Ani ten budynek specjalnie ładny, ani jakiś znaczący historycznie , więc po co?
  Bo eksperyment? Tylko dlaczego z publicznej kabzy...

 • ~Arteks 2021-06-09
  21:05:34

  30 60

  Od tyłu jeszcze bardziej mi się podoba niż od przodu. @DobryK - dlaczego uważasz, że dla patologii? Co w takim razie powiesz o programie wymiany pieców i termomodernizacji obiektów "Czyste powietrze" - czy to program dla patologii? Zwyczajnie niektórzy nie są w stanie ani zadbać o swoją nieruchomość ani kupić mieszkanie na wolnym rynku bo są biedni albo niezaradni. Trzeba im jakoś pomóc. Ja bym tej kamienicy nie remontował tylko zburzył i postawił w tym miejscu nową, wyższą. Pewnie za podobne pieniądze efekt byłby jeszcze większy. Ale nasz prezydent to chyba sympatyk takich staroci...

 • ~Krysio 2021-06-09
  21:07:15

  95 22

  Niech zgadnę kto w tych mieszkaniach - apartamentach zamieszka?? Już wiem dzieci najbardziej wpływowych urzędników z naszego miasta, po co tata ma im zakupić apartamentowiec jak może wybudować go na koszt Państwa a potem umieścić tam rodzinkę !!!!! BRAWO WŁADZE RYBNIKA !!!

 • ~Bonifacy Onufrewicz 2021-06-09
  21:07:18

  80 9

  To wyrzucone w błoto pieniądze i marnotrawstwo wielkich rozmiarów. Konserwator zabytków ponosi za to odpowiedzialność.

 • ~snupi36 2021-06-09
  21:22:06

  95 8

  Chyba całkiem ktoś odleciał , żeby wyasygnować taką kwotę za remont w takim standardzie dla potrzeb mieszkalnictwa komunalnego. Chyba, że w kolejce o tych mieszkań czekają odpowiednio spowinaceni - wtedy to im się po prostu należy.

 • ~1floyd 2021-06-09
  21:34:42

  81 4

  Czysty przykład, marnowania naszych pieniędzy. Bo tak naprawdę co było do ratowania? Czy ten budynek był jakąś perełką architektury? Chyba nie. Jakimś miejscem ważnym dla historii Rybnika? Też nie. Bardziej historyczne, i pod względem zabytkowym interesujące, były hale Ryfamy, które zrównano z ziemią. Gdy się rozleciał podczas remontu, należało postawić inny, nawiązujący do budynku po wyżej. Co do mieszkań komunalnych. Po pierwsze, winny być przyznawane tylko i wyłącznie na czas określony. I uzależnione, od dochodu najemcy. Ile w Rybniku jest mieszkań komunalnych, zamieszkałych przez osoby które stać na kupno własnego? Nawet w kredycie? Podejrzewam że min 30%. Tyle że po co? Na dzień dzisiejszy przyznanie takiego mieszkania jest dożywotnie, a czynsz niższy niż w spółdzielczych.

 • ~Bonifacy Onufrewicz 2021-06-09
  21:56:38

  59 1

  Najbardziej przeraża to co przylega z boku do tego budynku i nie razi konserwatora zabytków. Toż to totalna makabra architektoniczna, przyprawiająca o mdłości.

 • ~Boomer74 2021-06-09
  22:14:33

  19 54

  I znowu, jak zwykle z resztą hate, oskarżenia, wyroki w stylu "wiadomo po co, wiadomo dla kogo...". Kamienica jest piękna, dla mnie majstersztyk w zakresie połączenia starego z nowym. Dobrze, że została odbudowana. Gdyby ją wyburzono, jak sugerują komentarze, dopiero rozpętałaby się burza. To taka przewidywalna przewrotność. Koszty są i owszem wysokie ale efekt był tego wart. Piękna, miejska kamienica.

 • ~Ja_2 2021-06-09
  22:40:57

  66 4

  Taaaaa... jak rozumiem, to tak dbający o zabudowę historyczną Pan Prezydent, tez tak bardzo się martwił o pozostałe rybnickie unikatowe zabytki... Tak np. dwa dworki... jeden przy ulicy Dworek, drugi w Zamyslowie... A jak się ma dbałość o historyczną zabudowę w związku z wyburzeniem kamienicy vise a vise Bazyliki, która architektonicznie współgrała z Bazyliką, ba nawet była od niej starsza z ... nowym projektem hotelu ??? Będzie zachowana stylistyka okresu ???
  Prosimy o wyjaśnienia :)

 • ~Gibon 2021-06-10
  00:04:28

  29 5

  Efekt końcowy na plus, jednakze biorąc pod uwagę okoliczności remontu oraz sam fakt, że kamienica nadal stoi 1,5m od ruchliwej jezdni uwazam, że to niewypał. Elewacje z cegły będą brudne po pierwszej zimie a mało kto chce mieszkać w takich warunkach, przy ruchliwej ulicy, tak blisko. Była okazja żeby to poprawić przy okazji remontu i ulicy jednoczesnie.

 • ~rzyt 2021-06-10
  02:17:11

  45 3

  Takie podejście do wydawania społecznych pieniędzy to ... patologia. Ciągle nie wiem ile do kasy miasta wpłynęło za zajęcia pasów drogi.

  ~Gibon, jak ulica będzie przeszkadzała to ją prezydent zamknie.

 • ~ 2021-06-10
  07:01:07

  31 0

  @Ja_2, masz racje nijak ta wypowiedź rybnickiego włodarza ma się do dbania o zabudowę historyczną gdzie lekką ręką pozwolono wyburzyć i zrównać z ziemią dwa historyczne dworki w Rybniku jeden na ul.Dworek i drugi na Zamysłowie Florianshof. Kamienica przy Bazylice o której wspominasz też miala swój klimat.

 • ~nairuk 2021-06-10
  07:39:32

  19 0

  ja czekam na oficjalne dni otwarte, chętnie pooglądałbym jak wygląda ten budynek w nowoczesnej technologii od środka.
  Chociaż niech miasto pokaże układ funkcjonalny mieszkań, bo to może być kolejny świetny obszar do skomentowania.

 • ~rob78 2021-06-10
  07:57:58

  15 7

  Porażka, to mieszkać w takim miejscu.

 • ~Arteks 2021-06-10
  08:14:48

  6 31

  @rob78 - jesteś uprzedzony do centrów miast. A naprzeciw jest park, wszystko pod ręką. W przyszłości być może taka śródmiejska ulica jak Chrobrego będzie miała ograniczony ruch. Porażką to mieszkać w dzisiejszych czasach w chałupie przy drodze wylotowej z miasta albo przy głównej drodze na wsi. Pożytku żadnego, a hałas i kwestie bezpieczeństwa gorsze niż w centrum dużego miasta.

 • ~rob78 2021-06-10
  08:39:02

  19 1

  ~Arteks, co racja to racja. Porażka to mieć pod oknami jeżdzące auta przez 24h. Obejętnie czy w mieście czy na wsi:)

 • ~Arteks 2021-06-10
  08:46:19

  3 18

  @rob78 - tu zgodzimy się na pewną sprzeczność. Fajnie jest jeździć autem czyż nie? Ale niefajnie jak inni jeżdżą i parkują tam gdzie nam się to nie podoba... Dlatego dobrze, że na Chrobrego likwidowany jest parking. Niby coś małego ale w ogólnej strategii walki z motodominacją to dobry ruch. :)

 • ~jose_23 2021-06-10
  09:16:05

  3 7

  od przodu pięknie wygląda, od tyłu porażka. A miasto najlepiej żeby nic nie robiło to by wszyscy jednakowo mogli narzekać

 • ~DonPedro 2021-06-10
  09:34:14

  7 15

  Same marudy na tym forum.
  Wyzsze koszty za przebudowe kamienicy. Nikt nie zakladal na wstepie a tak wyszlo. No i co z tego? Wyszlo przyzwoicie.
  A co by powstalo jakby to wyburzyli i postawili nowe cudo?
  Przyklady: pusta przestrzen na Pl. Wolnosci, albo "sliczny" budynek sadu zamiast starej Szkoly Muzycznej, albo cudo architektury przy Rondo Plaza.
  Byly marudy co krytykowaly wyzsze koszty przy przebudowie wiaduktu na Zorskiej, nikt tego nie zakladal. Mialo byc taniej.
  A kto budowal wlasny dom? Jakie koszty zakladaliscie?
  Przynajmniej 25% wiecej wychodzi na koniec w porownaniu z zalozeniami wstepnymi. I co z tego ? Liczy sie efekt koncowy.

 • ~Arteks 2021-06-10
  09:50:18

  4 15

  @DonPedro - sam wygląd jakiegoś obiektu to już jest trochę kwestia gustu. Bryła SO jest prawidłowa. Jego kolorystyka niektórych osób razi, a dla niektórych zdecydowanie się wyróżnia. Gorzej jeśli jakiś obiekt nie pasuje w żaden sposób wielkością, a właściciel jeszcze w bezgustowny sposób rozwiesza na nim reklamy jak wspomniany przez ciebie przy Rondzie Plaza. A co do pustych parceli to one prędzej czy później się zapełnią - bez obaw. Wolałbym poczekać na coś dobrego niż cieszyć się, że już się dzieje coś i przestrzeń zostanie zmarnowana. Jest szansa na parę ciekawych obiektów w najbliższym czasie, a jak ruszy ta zabudowa z konkursu na Hallera - to może być hit architektoniczny na miarę Śląska.

 • ~Arteks 2021-06-10
  09:51:23

  4 16

  @DonPedro - masz u mnie plusa za stwierdzenie o marudach... Fakt, że niektórzy tylko marudzą i nigdy nie są zadowolone z niczego. :)

 • ~Fenrir 2021-06-10
  14:28:06

  6 1

  "Dwa mieszkania będą mieszkaniami chronionymi. Pozostałe zostaną przeznaczone jako tzw. mieszkania komunalne, dla osób oczekujących na liście na najem mieszkań. W tym miejscu planowany jest jeden z najwyższych czynszów, które dopuszcza ustawa, mianowicie prawie 10 zł za metr kwadratowy" Patrzcie ludzie jak to się pozmieniało odkąd lumpenproletariat został przemianowany na suwerena. Teraz za mieszkanie w pobliżu dwóch menelskich melin trzeba będzie będzie płacić najwyższy czynsz jaki dopuszcza ustawa.

 • ~Marcin Rost 2021-06-10
  15:10:04

  10 0

  Zakończenie budowy, nie remontu !

 • ~Barbara Walczak 2021-06-10
  21:26:29

  5 2

  Dla mnie totalny sukces, najniższa krajowa 2800, czyli czysto teoretycznie trzeba pracować co najmniej 4 miesiące żeby kupić sobie metr kwadratowy.....no ....co z, bawimy się dalej

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 3966