zamknij

Wiadomości

Kaczyński, Ziobro i Macierewicz jako gąsienice. Dziwna instalacja w Rybniku

2017-11-06, Autor: bf

Czegoś takiego w Rybniku jeszcze nie widzieliśmy. Centrum miasta jeździ przyczepa na której zamontowano gąsienice zjadające wielki zielony liść. Każda z larw podpisana jest nazwiskiem polityka: Kaczyński, Ziobro, Macierewicz czy Orban. Liść jest natomiast „demokracją”. Na czym polega ta akcja?

Reklama

Małymi krokami zbliżają się wybory samorządowe w Polsce. Przeciwnicy partii rządzącej wiedzą, że czasu na przekonanie społeczeństwa do swoich racji jest coraz mniej. Stąd coraz częściej zapraszani są na różnego rodzaju spotkania czy happeningi. Jedną z takich akcji jest „Gąsienice tour 2017”. Co to takiego? - Akcja polega na wożeniu po Polsce ogromnej figury, rozdawaniu ulotek i edukowaniu obywateli, czym jest populizm i jakie stanowi zagrożenie dla demokracji – czytamy na stronie akcji.

Geneza powstania figury demokracji w formie liścia i otaczających go gąsienic powstała w Dusseldorfie. Jej twórcą jest Jacques Tilly - artysta znany ze swoich wyrazistych politycznych satyr. Figury tradycyjnie są jednorazowego użytku (po paradzie są palone), ale czescy aktywiści z grupy Kaputin ocalili tę konkretną, by ruszyć z nią po kraju. - Akcja Housenky Tour to zorganizowany na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi w Czechach przejazd przez miasta i miasteczka alegorycznego wozu, który ukazywał czeskich i europejskich populistów Babiša, Zemana, Okamura'ego, Putina, Kaczyńskiego, Orbana i Fica jako gąsienice pożerające wielki, soczysty liść symbolizujący demokrację. Akcja miała na celu zarówno zwrócenie uwagi na zagrożenie płynące ze strony populistów, jak i zachętę do udziału w wyborach i do przemyślanego oddania głosu – czytamy dalej.

Figura została nieodpłatnie przekazana Polakom. Polska edycja rozpoczęła się 4 listopada w Cieszynie i jej założenia są podobne jak czeskie, chociaż realizowane w dłuższym czasie. - Nacisk - ze względu na już dokonujący się demontaż państwa prawa w Polsce – zostanie położony bardziej na uzmysłowienie Polakom konieczności masowego udziału w nadchodzących wyborach samorządowych oraz zjednoczenia w walce o demokratyczne, europejskie wartości i utrzymanie ładu konstytucyjnego. Chcemy także podkreślić, że podjadanie liścia demokracji przez populistów może zagrozić stabilności Unii Europejskiej – dowiadujemy się od organizatorów.

Instalacja dotarła też do Rybnika, dzisiaj można było ją zobaczyć na mieście. - Mamy przy sobie ulotki z informacjami na czym polega demokracja i populizm. Chcemy wyjść do ludzi i przekonać ich o obowiązku pójścia na wybory – wyjaśnia Jolanta Jackiewicz ze Śląskich Pereł. Z kolei jak mówi nam Jan Lubos (RAŚ) instalacja jeździ po centrum Rybnika. - Cieszy się zainteresowaniem wśród młodych osób, które filmują gąsienice, śmieją się z tego – dodaje.

Wielki liść wraz z gąsienicami będzie widoczny w Rybniku tylko dzisiaj, jutro akcja przenosi się do innego miasta w Polsce.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 489 - 1 - 267

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (44):
 • ~2235 2017-11-06 16:54:24

  Nie jestem zwolennikiem J. Korwina, ale zapamiętałem jedną z jego wypowiedzi. Parafrazując:
  "W demokracji większość decyduje co jest sprawiedliwe, a co nie, ja mam taką demokrację w d..."
  Zdecydowanie mi tam brakuje tam Dyrektora wykonawczego J.C. Junckera nie wspominając o Pani Prezes A. Merkel.
  Tyle w tym temacie...

 • ~Kwinto 2017-11-06 17:32:03

  Niestety większość Rybniczan jak i większość Polaków jest zapatrzona w 500+ i nie interesuje ich czy w będziemy mieli demokrację czy dyktaturę, czy jeszcze coś innego. Taka kampania niczego nie zmieni, a większość i tak nie pójdzie na wybory . Niestety głupi naród już zapomniał jak było w przeszłości i każdy patrzy tylko na czubek własnego nosa, a szlachta bawi się na całego. Ale wcześniej czy później każdy odczuje skutki dobrej zmiany, tyle że już będzie za późno. Opozycja to obecnie dno, a parę osób które chcą coś zrobić, są skutecznie odsuwana na bok przez liderów typu Schetyna czy Petru. Polskę czekają najgorsze czasy od 25 lat i tylko kwestią czasu jest jak zostaniemy na bocznicy Unii Europejskiej.
  Wiem wiem jestem pesymistą, ale to przez to że nie oglądam TVP

 • ~siarzewski 2017-11-06 17:34:05

  Do kompletu na liściu brakuje jeszcze Putina. Grono intelektualnych przyjaciół byłoby pełne.

 • ~tf2 2017-11-06 17:38:58

  A ta żółto czarna to szefowa rodzimych lewackich partii śmieciowych Angela M.

 • ~orka7 2017-11-06 17:39:18

  Tonący brzytwy się chwyta. Czy to za nasze,podatników pieniądze?

 • ~ 2017-11-06 17:55:17

  13 grudzień się zbliża :)
  Pamiętam co działo się 2016 r :)

 • ~gpileczka 2017-11-06 17:55:32

  @siarzewski, putin tam jest (ten w żółte pasy), brakuje za to wielu innych szkodników z pisu, kukizu i pseudonarodowców, czyli ukrytej opcji sowieckiej

 • ~rybnikus 2017-11-06 18:18:21

  Wyborcy Tuska, przez 8 lat nas okłamywaliście, podnosiliście podatki, gardziliście nami moherami, oferowaliście nam szczaw i mirabelki, zrobiliscie z Polski kamieni kupę i kraj istniejący teoretycznie a PIS po raz pierwszy nas Polaków potraktował jak suwerennych obywateli tego kraju.

 • ~gpileczka 2017-11-06 18:43:51

  @rybnikus, jak się buduje to czasem coś spadnie, za to twoi oblubieńcy rozkradają te kamienie albo dokonują na tych kupkach defekacji

 • ~opeltest 2017-11-06 19:44:55

  Orka 7 za nasze podatki 24 godz na dobę policja pilnuje kaczora
  to nikomu nie przeszkadza

 • ~roger 2017-11-06 20:04:16

  Wymowniej się nie da. Liść to Polska względnie Unia Europejska. A robak jak to robak żreć musi, aż zniszczy liść. Zniszczenie Polski następuje każdego dnia lecz wielu tego nie widzi lub nie chce widzieć.

 • ~dizers 2017-11-06 20:09:01

  co oznacza wg autora "dziwna instalacja" ? Moim zdaniem trafna .... kartofel z resztą bandy zniszczyli to co udało sie uzyskac w ciągu ostatnich 25 lat.

 • ~Zoltan666 2017-11-06 20:26:42

  Z jednej strony kombinatorzy z drugiej oszołomy, te same ryje, ta sama śpiewka co 4 lata, a ludzie jakby mieli amnezję...

 • ~moto9 2017-11-06 20:27:47

  roger polska jest już dawno zniszczona ,najpierw był wałęsa potem miller z kwachem ,kontynuowali donaldinio ze schetyna a teraz dalej to robi mały z ekipą .dopóki ta cała banda nie pójdzie siedzieć albo do piachu to u nas nigdy nie będzie dobrze .

 • ~ 2017-11-06 20:30:47

  Niezbyt ładna ta figura, ale prawdziwa

 • ~ 2017-11-06 20:32:26

  Kwinto - świetnie napisane

  52 45
 • ~gpileczka 2017-11-06 20:41:48

  Aha, po tylu ujemnych lajkach pod moim wpisem, wyszło szydło z worka, kto nami rządzi: kaczyński oraz jego najbliżsi komuniści i złodzieje, czyli narodowe prawaki, którzy tak naprawdę są sowieckimi lewakami

 • ~Ancymon 2017-11-06 20:57:35

  ~Kwinto , ~siarzewski ,~gpileczka i inni sklerotycy chciałbym wam przypomnieć jak kwitła demokracja za rządów PO . Wojciech Sumliński -dziennikarz śledczy do którego z samego rana zapukały odpowiednie służby z polecenia Komorowskiego , człowiek gnojony za to że pisał o WSI , doprowadzony do takiego stanu że targnął się na swoje życie , przesłuchanie prezydenta Bronisława Komorowskiego ws. afery marszałkowej ( 2014 r .3 telewizje TVP,TVN,Polsat postawiły swoje kamery blokując inne telewizje ale nie przeprowadziły żadnej relacji , Rachoń z Republiki musiał to kręcić telefonem ,wkroczenie do redakcji Wprost ,wyrzucenie do kosza 2 mln petycji związanych z wiekiem emerytalnym,umorzenie przez sądy wiele afer koalicji PO-PSL przez te niezależne politycznie sądy .To dopiero była demokracja.

 • ~Tadeusz Kiełkowski 2017-11-06 21:43:27

  Dziękuję za taką demokrację, w której uczciwy człowiek musi pracować do 67 roku życia za najniższą europejską.

 • ~minowa 2017-11-06 21:44:43

  Z gąsienic powstają poczwarki a z nich piękne kolorowe motyle. Zupełnie nietrafiony ten happening....

 • ~siarzewski 2017-11-06 21:49:19

  ~Ancymon

  Po części prawda, po części mocno naciągane sprawy.

  Ale to jest nic w porównaniu z patologią pod znakiem tzw dobrej zmiany. Gdybyś nie kojarzył przedstawię Ci kilka przykładów z brzegu:

  - totalna propaganda w publicznej TV. Już nawet TV Trwam jest bardziej obiektywna niż TVP.

  - reforma sądownictwa której głównym celem jest przejęcie kontroli nad stanowiskami sędziowskimi

  - naloty i kontrole na organizacje kobiece.

  - absurdalne zarzuty dla protestujących opozycjonistów

  - nekropolityka i budowanie poparcia na pdst katastrofy smoleńskiej.

  - wspieranie ruchów nacjonalistycznych.

  itd......

  Jedna dobra rzecz jaka teraz za pisu się dzieje, to ograniczenie ilości kopalń wraz ze zmniejszającym się popytem na węgiel. Gdybyś nie wiedział, pozwól że Ci przypomnę, że kopalnie: Pokój, Wirek, Centrum, Makoszowy, Krupiński i pole Bojków z Sośnicy zostały za pisu zlikwidowane. Wkrótce KWK Śląsk też pójdzie do likwidacji.

  I gdzie są ci pisowscy związkowcy, którzy za czasów PO o wszystko potrafili drzeć mordy ??

 • ~2235 2017-11-06 21:58:15

  ~gpileczka pisze o ujemnych lajkach. Jakby byłyby dodatnie to w porządku, a jak są ujemne to już nie. Niestety nadal są ludzie, którzy dalej uważają, że jest jedynie słuszna władza. Mam tu na myśli liberałów, postępowców i inne jedynie słuszne elity mające początek w KLD, UW itp. itd....

  64 30
 • ~Kwinto 2017-11-06 22:07:44

  ~Ancymon jak i reszta pro-pisowców nie będę dyskutował, bo to bez sensu. Co bym nie napisał i tak od razu odpowiedz o ośmiu latach rządów PO złodziejach itd.. Nie lepiej napisać o sukcesach obecnej władzy aby mnie do niej przekonać?
  Po prostu Polska musi się stoczyć na samo dno, aby co niektórzy przejrzeli na oczy, ale jedyne co mnie pociesza to każdego z was dopadnie w koncu ta dobra zmiana. Za kilka lat żaden z was nie przyzna się na kogo głosował. Przeraża mnie że ludzie w wieku 20-40 lat dają się tak manipulować obecnej władzy, nie sądzę aby pisali tu sami starsi pasjonaci byłego systemu.

 • ~gpileczka 2017-11-06 22:34:17

  @Ancymon, tylko popatrz kto teraz przejął trybunał konstytucyjny - służby specjalne sterowane z rosji, sam putin był agentem w niemczech tak jak mąż pani prezes
  @2235, już wiem kto służy obecnej władzy

  65 56
 • ~lolswir 2017-11-06 23:06:33

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  10 11
 • ~mjurek78 2017-11-07 00:11:03

  do ~lolswir
  a co twoja matka,siostra lub córka była na zachodzie czy to sa twoje wspomnienia?

  15 7
 • ~uvwxyz 2017-11-07 02:14:12

  Obudźcie się z letargu nienawiści i przejrzyjcie na oczy .Ludzie mają dosyć awanturników, krzykaczy podżegaczy. Straszenie PISem już dawno nie działa Ludzie potrzebują walki na argumenty. Nie burd i kłótni i ośmieszania kraju na świecie. Niemcy nie mogą nas uczyć moralności ,nie mają do tego prawa !
  Katastrofiści PO cieszą się , gdy w Polsce żle się dzieje, krzyczą , plują jadem na własny kraj donoszą i wypłakują się niemieckim POlitykom . Wasz guru - słońce Peru tyle naobiecywał wypiął się na własny kraj ,komu teraz służy ? Polaków ma za nic. Pani minister ,która śmiała się z ludzi którzy zarabiają mniej niż 6 tys zł na m-c w nagrodę poszła do Brukseli .
  Walczymy o Polskę suwerenną. Prawo UE nigdy nie będzie tutaj nadrzędne nad Polskim prawem. Idź na wybory, ale jeżeli wybiorą innych to się z tym pogódź, takie są prawa demokracji. Jeżeli ktoś wygrał, to znaczy, że ma mandat wyborców. Z tym programem wygrali i chwała im za to, że go realizują - czy to się komuś podoba czy nie. To nazywa się demokracja. POodrywani od koryt są wiernymi sługami poprzedniej nomenklatury, popierają aferzystów Amber Gold, reprywatyzację w Warszawie, wyrzucaniem ludzi na bruk ,nie chcą żadnych zmian, niech rządzi kasta ,niech panoszą się komornicy. A tymczasem złoty się umacnia ,bezrobocie maleje ,ludziom żyje się coraz lepiej, wystarczy nie kraść.

 • ~kierowca bombowca 2017-11-07 07:32:15

  Mją lemmingi spora kase z szarych interesów na takie sponsorowanie wiecznego szkalowania rządu oraz próby jego obalenia

  82 37
 • ~kierowca bombowca 2017-11-07 07:35:17

  @Kwinto TVNowy maniaku, kto jak i kiedy zabrał Ci demokracje, umiesz tylko klepac to co napletli skaczący kodziarze

  88 35
 • ~THE Bill 2017-11-07 07:48:40

  Na którym rondzie ta instalacja zostanie ustawiona? :)

  33 17
 • ~gpileczka 2017-11-07 08:14:43

  @uvwxyz, jeżeli ten pisowski zamach stanu nazywasz wolą większości to chyba pomyliła ci się dyktatura z demokracją i lepiej sam opuść unię europejską

  50 81
 • ~orka7 2017-11-07 08:46:58

  Opeltest za nasze pieniądze Tusk siedzi w Brukseli i pluje na demokratycznie wybrany rząd.

  83 39
 • ~kolaborantka 2017-11-07 09:17:52

  Robalami, pasożytami swego czasu nazywano m.in. ... żydów.
  Głosujmy na wyborach samorządowych, aby historia się nie powtórzyła...

  35 8
 • ~przykopa 2017-11-07 10:16:21

  Proponuję obejrzeć serial dokumentalny TV z 2001 r ,,La Storia del fascismo " . Film kilkukrotnie był również emitowany w naszej telewizji. Widać tam jak krok po kroku upadała i umierała włoska demokracja. Całością sterował zakompleksiony karłowatego wzrostu uzurpator zwany pieszczotliwie Duce. Nazistowskie państwo w Niemczech , powstało nie w wyniku rewolucji lub zamachu stanu, ale narodziło się z niemieckiej demokracji. Naczelnik państwa Niemieckiego zwany na początku kanclerzem , a później Furerem .Obiecał Niemcom powrót do wielkości.Co doprowadziło na początku do olbrzymiego wzrostu gospodarczego. Państwo nazistowskie było tworem tak Adolfa Hitlera i nazistów, jak później i obywateli Rzeszy Niemieckiej, a jego fenomen rozegrał się w trójkącie: patologia wodza, patologia władzy, patologia narodu. W Polsce mamy już 2 pierwsze czynniki ( patologia wodza , i prawie już patologię władzy). Jak do tego dojdzie 3 czynnik patologia narodu( sondaże wskazują 48 %). To może się to skończyć katastrofą.

  53 75
 • ~Don C. 2017-11-07 11:13:04

  Do Dusseldorfu szłoby wysłać postać araba dymającego blondynę. Ciekawe czy to by tam przeszło w tej modelowej demokracji :-))

  59 20
 • ~Arteks 2017-11-07 11:25:43

  Ogólnie bardzo zabawna instalacja. W czasach PRL pomarańczowa alternatywa i kabarety również walczyły z komuną "śmiechem". Mimo cenzury - nie można powiedzieć, że ekipa Jaruzelskiego nie miała poczucia humoru. Przecież Olga Lipińska, Pietrzak, Laskowik, Bareja ciągle ośmieszali tamtejsze realia i te programy leciały w TVP. Dzisiaj z tego co słyszałem TVP cenzoruje kabarety i puszcza tylko kawały o Tusku i Unii Europejskiej, o ekipie Szydło, Kaczyńskim czy Rydzyku nic się nie prześlizgnie. @Don C. - dziwię się, że Araby przeszkadzają niektórym jako uchodźcy w sytuacji kiedy multimiliarderzy arabscy kupują akcje Microsoftu, budują nowe miasta, inwestują w instalacje solarne i tworzą najbogatsze państwa na kontynencie na bazie... A wszystko dzięki temu, że większość z nas to frajerzy którzy wszędzie jeżdżą autami. Jadąc autem nie tylko zanieczyszczamy środowisko ale też bogacimy cywilizacje które są nam obce kulturowo i mentalnie! Pomyślałeś kiedyś o tym czy powtarzasz tylko pisowską sieczkę o uchodźcach?

  33 78
 • ~bartezz 2017-11-07 12:15:58

  Arteks - co ciebie to tak boli, że wzbogacamy inne cywilizacje? niech budują nowe miasta i niech wykupują akcje różnych firm jak ich stać na to. Mają w swoich złożach ropę naftową to z tego żyją normalna sprawa. To gdzie niby mielibyśmy kupować ropę naftową jak nie u nich? Gdybyś miał kopalnię złota to też byś z tego żył - jasne jak słońce. Jezdzimy i będziemy jezdzic wszędzie autami bo po to je mamy, po to płacimy podatki, drogie ubezpieczenia by z tego korzystać a jak ty chcesz jezdzic sobie cały rok na rowerze to sobie jedz i w śniegu po kolana ale przestań wreszcie pouczać, zmuszać do określonego zachowania innych i obrażać tutaj ludzi wyzywając ich od frajerów przez swoje chore wizje bo kto jest największym frajerem to dobrze widać od dawien dawna!!!

  51 15
 • ~Arteks 2017-11-07 12:29:36

  @bartezz - tylko, że to jest rodzaj frajerstwa bo wcale nie trzeba wszędzie jeździć autem! Wystarczy przemyśleć swoje miejsce do życia. Można częściej używać roweru, nóg. Można częściej korzystać z transportu publicznego - taka elektryczna kolej jest oparta prawie w 100% o polską gospodarkę (węgiel, prąd, tabor, obsługa). Czy koniecznie musimy bogacić islamskie czy putinowskie imperia? Piszesz, że po to "je mamy". Ale czy musimy je mieć? A może te środki zainwestować w zdrowie, wygląd, edukację, rodziny, ekologiczne ogrzewanie, inne mieszkanie, remont itd.

  16 42
 • ~colombo01 2017-11-07 12:53:35

  Potwierdzam tourne'e gąsienicy - widziałem ją w maju w Pradze

  15 6
 • ~romcost 2017-11-07 12:58:09

  ... Te gąsienice są zbyt chude a liść zbyt duży ...

  11 13
 • ~ 2017-11-07 13:51:14

  jakby na to nie patrzeć jest to zabawa partyjniaków za pieniądze podatników...

  50 14
 • ~gpileczka 2017-11-07 19:51:31

  @przykopa, patalogia w narodzie już występuje, wystarczy spojrzeć na polskich lewackich prawaków, którzy chcą być uważani za wyjątkowo patriotycznych i narodowych, a w gruncie rzeczy oni są śmieszni i żałośni zarazem

  22 20
 • ~Jarek Ryziński 2017-11-08 06:46:45

  Kwinto. kapitalny komentarz- godny pierwowzoru ksywki

  2 10
 • ~gpileczka 2017-11-18 23:58:36

  Afera SKOK;Afera samoloty VIP – kupowanie bardzo drogich, przepłaconych samolotów bez przetargu;Afera billboardowa – kampania reklamowa rządu za pieniądze ze spółek Skarbu Państwa;Afera z milionami na premie i pensje urzędników Kancelarii Sejmu;Afera pilnowania internetu – Marcin Kędryna, urzędnik prezydenta Andrzeja Dudy cenzuruje Tygodnik Podhalański;Afera „córki leśniczego” – minister Jan Szyszko załatwia pracę u ministra Mariusza Błaszczaka… na posiedzeniu rządu;Afera z wycinką Puszczy Białowieskiej;Afera Edmunda Jannigera, młodego doradcy Antoniego Macierewicza;Afera z pijanym, uzbrojonym funkcjonariuszem Straży Marszałkowskiej w Sejmie, atakującym protestujących;Afera z wypadkami BOR;Afera Bartłomieja Misiewicza;Afera nawałnicowa – rząd przez 3 dni nie pomógł ludziom na zniszczonych terenach Borów Tucholskich;Afera z brakiem odzyskania wraku Tupolewa;Afera toruńska z przekazywaniem pieniędzy do Ojca Tadeusza Rydzyka;Afera z reparacjami wojennymi;Afera 27:1, czyli złośliwe głosowanie na innego kandydata w europarlamencie niż Donald Tusk (w wyniku głosowania 27 krajów poparło kandydaturę Donalda Tuska, a jedyna Polska była przeciwko);Afera z budowaniem muru wokół Sejmu;Afera z sędziami dublerami w Trybunale Konstytucyjnym;Afera hien z PIS – szkalowanie Piotra Szczęsnego, który spalił się żywcem przed PKiN;Afera San Escobar – minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski nie zna podstaw geografii;Afera z uchwaleniem budżetu w Sali Kolumnowej i niewpuszczeniem na głosowanie posłów innych partii;Afera z zadłużaniem Polski i realizacją obietnic wyborczych na kredyt;Afera premier Beata Szydło kontra Seicento maturzysty;Afera Eurokorpusu;Afera festiwalowa w Opolu;Afera finansowa ministra Zbigniewa Ziobro – finansowanie kongresu partii z pieniędzy unijnych;Afera TW – prawa ręka Jacka Kurskiego ma być Tajnym Współpracownikiem;Afera zakazowa – propozycja wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę;Afera ułaskawieniowa – ułaskawianie Mariusza Kamińskiego przed prawomocnym wyrokiem skazującym;Afera wycinkowa – rzeź drzew w całej Polsce;Afera wynagrodzeniowa – podwyżki dla polityków;Afera wolnościowa – ograniczenie dostępu do informacji publicznej;Afera samolotowa – miliony na loty polityków;Afera damskich bokserów z PiS – bydgoski radny Rafał Piasecki maltretuje żonę, senator Waldemar Bonkowski grozi bronią rodzinie żony;Afera referendalna Zalewskiej – milion głosów rodziców do kosza;Afera Polskiej Fundacji Narodowej – miliony na propagandę;Afera męża Szydło – 25 milionów grantów z UE;Afera emerytalna – podwyższenia wieku emerytalnego rolnikom;Afera gazowa – kupowanie gazu dwukrotnie droższego od Amerykanów;Afera ARiMR – opóźnienia w wypłatach dla rolników;Afera Targowica – Jarosław Kaczyński potomkiem Targowiczan;Afera paskowa TVP;Afera ASF – afrykański pomór świń nieopanowany przez Krzysztofa Jurgiela;Afera Macierewicza – minister obrony ściga autora książki karnie i nie komentuje zarzutów;Afera nocnej legislacji – uchwalanie ustaw po nocy;Afera z zatrudnieniem synów Krzysztofa Tchórzewskiego – kolesiostwo i nepotyzm?;Afera wypchaniowa – posiadanie wypchanych zwierząt pod ochroną przez ministra Jana Szyszko;Afera „zdradzieckich mord” i „kanalii” „bez żadnego trybu” – wyzwiska rzucane przez Jarosława Kaczyńskiego z trybuny sejmowej;Afera inwigilacyjna – odbieranie wolności gospodarczych oraz inwigilacja firm doprowadzona do absurdu;Afera kreatywnej księgowości Matusza Morawieckiego – nadwyżka budżetowa okazuje się deficytem;Afera inwestycyjna – najmniejsze inwestycje od lat;Afera z represjonowaniem protestujących w sprawie sądów;Afera kanałowa – miliardowe inwestycje w drogi wodne, z których nikt nie będzie korzystał;Afera Kongresu 590 – finansowanie rządowego PR z pieniędzy państwowych spółek;Afera sosnowiecka – nepotyzm i kolesiostwo? Żona Bogdana Święczkowskiego prezesem sądu;Afera kartowa – urzędnicy wydali 2 miliony złotych służbowymi kartami kredytowymi;Afera z WOŚP – zakończenie wspierania dzieci przez PEKAO SA. WOŚP przenosi się do mBanku;Afera asfaltowa – asfalt do domu premier Beaty Szydło w miejscu, gdzie nigdy go nie było, czyli na ślepej drodze gruntowej wiodącej do jej domu;Afera Radomska – puste lotnisko w Radomiu, projekt prezydenta z PiS Andrzeja Kosztowniaka;Afera przekopowa – budowanie kanału przez Mierzeję Wiślaną za miliardy, które nigdy się nie zwrócą;Afera wodna – podwyżka cen wody na wsiach;Afera z gigantycznymi wpłatami od nastolatek, emerytów i kolegów Zbigniewa Ziobro na Solidarną Polskę (Matka Jacka Kurskiego wpłaciła 65 tysięcy złotych);Afera z projektowaniem polskiego samochodu elektrycznego;Afera z fatalnym stanem zaopatrzenia armii na ćwiczeniach Dragon 17;Afera z rezydencją ministra Jana Szyszko niewpisaną do oświadczenia majątkowego;Afera finansowania kampanii minister Anny Zalewskiej oraz innych polityków PiS z pieniędzy PCK;Afera z ogromnym zadłużeniem TVP przez Jacka Kurskiego;Afera manipulacji stenogramów na komisji Amber Gold przez Marka Suskiego i Małgorzatę Wasserman;Afera z karanym prezesem ARiMR;Afera byłej pracownicy PiS, która podpisała bardzo niekorzystną umowę na obsługę Światowych Dni Młodzieży;Afera z domem Jarosława Kaczyńskiego – jego ojciec dostał go za zasługi dla władzy komunistycznej?;Afera Stanisława Piotrowicza – były prokurator stanu wojennego przewodniczącym komisji sprawiedliwości w Sejmie;Afera Autosanu – przegrany przez niedopatrzenie (?) przetarg na grube miliony?;Afera z milionem aut elektrycznych Mateusza Morawieckiego – do tej pory nie powstało ani jedno;Afera z zamachem na niezawisłe sądy;Afera reklamowa w MON – umowa na produkcję spotu podpisana dzień po ogłoszeniu konkursu;Afera z kuzynem ministra zdrowia, którego fundacja dostała od Konstantego Radziwiłła pół miliona złotych;Afera ze śmigłowcami ratunkowymi – nie ma ich już nad morzem, decyzją Antoniego Macierewicza;Afera z Muzeum Bitwy Warszawskiej – Zaprzyjaźniony z PiS architekt wygrał konkurs na projekt Muzeum Bitwy Warszawskiej;Afera zaporowa – Beata Szydło otworzyła zaporę w Świnnej Porębie, niedokończoną i zbudowaną przez poprzedników;Afera podsłuchowa – podsłuchiwani liderzy i posłowie opozycji oraz pracownicy biur poselskich;Afera inwigilacyjna – Ryszard Petru śledzony przez służby specjalne i Policję;Afera reklamowa – 2000 procent wzrostu wydatków na reklamę w propisowskich mediach;Afera dyletantów – kierowcy, aptekarze i pracownicy salonów samochodów obejmują kluczowe stanowiska w Polskiej Grupie Zbrojeniowej;Afera prezydencka – promotor prezydenta Andrzeja Dudy mówi, że prezydent złamał prawo wielokrotnie;Afera Witolda Waszczykowskiego – Fundacje Eryka Mistewicza i Marka Jurka dostaną pieniądze z MSZ;Afera Jelcza – miał dostarczyć 500 ciężarówek dla wojska, dostarczy 83!;Afera wolności prasy – Polska leci w dół w rankingu wolności mediów;Afera Wacława Berczyńskiego – amerykański agent i lobbysta Boeinga zniszczył zakup nowoczesnych śmigłowców z Francji;Afera z kosztami miesięcznic smoleńskich – miliony na prywatne wiece partyjne Jarosława Kaczyńskiego;Afera 6 milionów na portal Tomasza Sakiewicza o puszczy białowieskiej od Jana Szyszko;Afera GROM – fala odejść z wojska;Afera fikcyjnych konsultacji społecznych w sprawie ustroju Warszawy;Afera kolejowa – brak wagonów do transportu węgla;Afera kielecka – siostra pisowskiej wojewody dostaje pracę w Wojewódzkich Funduszu Ochrony Środowiska;Afera PZU – Patrycja Kotecka żona ministra Zbigniewa Ziobry oraz jego brat Witold Ziobro dostali wysokie stanowiska w PZU;Afera niedrukowania prawomocnych wyroków TK przez rząd Beaty Szydło.

  8 8

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy rząd powinien zamykać kopalnie?
Oddanych głosów: 1936