zamknij

Wiadomości

Kaczyński porozumiał się z Gowinem. Wyborów w maju nie będzie

2020-05-07, Autor: Tomasz Raudner

Nieoczekiwany zwrot akcji związany z wyborami prezydenta RP. Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin uzgodnili, żeby wyborów nie przeprowadzać 10 maja. Zarządzona będzie nowa elekcja prezydenta, najprawdopodobniej w lipcu.

Reklama

Sejm odrzucił dziś weto senatu w sprawie wyborów korespondencyjnych. Tym samym sejm zdecydował, że prezydenta wybierzemy korespondencyjnie. Za odrzuceniem senackiego weta zagłosowało 236 posłów obozu rządzącego. Za poparciem weta było 213 posłów, 11 wstrzymało się od głosu.

Adam Bielan powiedział w TVP Info, że do nowelizacji ustawy o głosowaniu korespondencyjnym dojdzie już w przyszłym tygodniu.

- W przyszłym tygodniu, myślę że na samym jego początku, zostanie wniesiona ustawa nieco poprawiającą tę formułę. Natomiast formułą fazową jest formuła głosowania korespondencyjnego. Naszym zdaniem w obecnej sytuacji i w dającej się przewidzieć przyszłości, więc również na przełomie czerwca i lipca, kiedy myślę, że te wybory mogą się odbyć, formuła głosowania korespondencyjnego jest formułą optymalną, bo jest po prostu najbezpieczniejsza - stwierdził Bielan.

Wynik głosowania nie byłby możliwy, gdyby nie wczorajsze porozumienie szefów partii PiS i Porozumienie Jarosława Gowina wchodzących w skład Zjednoczonej Prawicy. Wydawało się raczej, że Gowin, do niedawna wicepremier, a teraz poseł bez żadnej funkcji, skłócony z Kaczyńskim w sprawie majowych wyborów, będzie się skłaniał ze swoimi posłami do głosowania ramię ramię z opozycją w temacie odrzucenia głosowania korespondencyjnego.

Kaczyński potrzebował szabel Gowina

Kiedy Jarosław Gowin jeszcze był w rządzie, ostro obstawał za nie przeprowadzaniem wyborów w maju wskazując na epidemię, zagrożenie zdrowia mieszkańców i potrzebę ratowania gospodarki. Proponował wydłużenie kadencji Andrzeja Dudy o dwa lata bez prawa reelekcji. Kiedy jego pomysły nie zyskały uznania, podał się do dymisji. Przyszłość koalicji, a tym samym rządu, który nie miałby pewnej większości w sejmie, zawisła na włosku. 

A tymczasem Zjednoczona Prawica dysponująca łącznie 235 głosami potrzebowała zjednoczenia jak nigdy. Zdominowany przez opozycję senat odrzucił przecież ustawę o wyborach kopertowych, a do odrzucenia weta senatu w sejmie potrzeba było 231 głosów. Bez Gowina i jego posłów (w sumie 18 głosów) odrzucenie weta senackiego przez obóz władzy byłoby niemożliwe.

Okazuje się jednak, że obowiązująca w polityce zasada raz wziętej władzy nie oddamy przeważyła i tutaj. Mógł Jarosław Kaczyński ostentacyjnie udawać, że nie widzi wyciągniętej ręki Gowina do powitania (zdjęcia obiegły swego czasu media), ale do sprawowania władzy ma nosa. Potrafił spuścić z tonu i dogadać się z byłym wicepremierem. Przy okazji podnosząc jego znaczenie w szeregach koalicji. Wczoraj spotkał się z Gowinem i panowie wypracowali kompromis. A zaargumentowali go dość przewrotnie – uznali, że to opozycja nie chcąc się zgodzić na żadne propozycje przeprowadzenia wyborów w terminie konstytucyjnym wymusiła to, pod czym obaj szefowie partii się podpisali. Mianowicie:

„w związku z odrzuceniem przez opozycję wszystkich konstruktywnych propozycji umożliwiających przeprowadzenie tegorocznych wyborów prezydenckich w terminie konstytucyjnym, partie Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie Jarosława Gowina przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach.

Po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie.

Wybory przeprowadzone przez Państwową Komisję Wyborczą, w trosce o bezpieczeństwo Polaków, ze względu na sytuację ekonomiczną, odbędą się w trybie korespondencyjnym. Porozumienie Jarosława Gowina zobowiązuje się do poparcia ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., a jednocześnie przedstawi, w uzgodnieniu z Prawem i Sprawiedliwością, propozycje jej nowelizacji.”

Szczegóły wyborczego kompromisu

Jarosław Gowin wyjaśniał po spotkaniu z Kaczyńskim, że według zawartego kompromisu Sąd Najwyższy unieważni głosowanie 10 maja w ciągu 30 dni. Termin nowych wyborów wyznaczony uzależniony będzie od tego, kiedy SN podejmie decyzję. Powinien to zrobić jak najszybciej, natomiast z uwagi na możliwe protesty wyborcze decyzja może zapaść później.

Kluczowa w porozumieniu jest decyzja o przywróceniu roli Państwowej Komisji Wyborczej w przeprowadzeniu wyborów. Pakiety wyborcze mają być dostarczane za poświadczeniem odbioru, a nie wrzucane do skrzynek, jak wcześniej ustalono. To kolejna istotna zmiana.

Wiadomo też, że ZP zamierza zmienić kodeks wyborczy wprowadzając zasadę kontynuacji. Tym samym kandydaci, którzy zebrali już 100 tys. podpisów nie musieliby tego robić od nowa.

Wypowiadając się dla „Gazety Wyborczej” były szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński podkreśla, że nie wie, po co obóz władzy chce mieszać do sprawy wyborów SN.

- Nie ma takiej potrzeby. Jeśli 10 maja nie będzie wyborów, następnego dnia marszałek Sejmu powinna wydać postanowienie, że proces wyborczy nie został zakończony, i wyznaczyć nowy termin. To oznacza całą grę od początku: zgłaszanie kandydatów, zbieranie podpisów [potrzeba co najmniej 100 tys. na zarejestrowanie kandydata]. Ale najważniejsze to przywrócić do całego procesu PKW, który PiS wykreślił z przygotowania wyborów. Te karty do głosowania, które przygotował PiS, są do wyrzucenia – mówił sędzia dodając, że wybory mogłyby odbyć się już za 60 dni.

Decyzja należałaby do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Tym samym głosowanie miałoby miejsce przed upływem kadencji Andrzeja Dudy 6 sierpnia.

Czy rezygnacja z wyborów 10 maja i przesunięcie ich na lato to dobra decyzja?

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 24

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (42):
 • ~ 2020-05-07 11:34:42

  Za to będzie w czerwcu. Opozycja powinna być finansowo obciążona za koszty poniesione w związku z organizacją wyborów, gdyż jej obstrukcyjne działanie uniemożliwiło ich przeprowadzenie w konstytucyjnym terminie.

  46 99
 • ~polk 2020-05-07 11:40:22

  Ten cały PiS jest równie zakłamany jak PO, choć zastanawiam się czy nie bardziej.
  Trop wytłumacz mi jedno.
  Przez półtorej miesiąca cały PiS, Ty tu na forum i inni Tobie podobni twierdziliście, że wybory MUSZĄ się odbyć w maju, bo inaczej byłoby to niezgodne z konstytucją.
  Co się zatem stało, że nagle nie muszą się odbyć??? Konstytucją się nagle zmieniła???
  Konkretna odpowiedź mnie interesuje.
  Dlaczego wcześniej twierdziłeś, że trzeba wybory przeprowadzić i że będą w maju a teraz już nie muszą być!?

  76 24
 • ~Arteks 2020-05-07 11:41:52

  No i mieli rację ci którzy uważali, że w normalnym państwie prawa ogłoszono by stan nadzwyczajny, potem wyznaczono nowy termin wyborczy i wybory zgodne z konstytucją - takie jakie znamy od 1990 roku. Dziwoląg z Żoliborza wymyślił sobie wybory 10 V, a że za ich organizację odpowiadał śmieszny Sasin - to nagle wszyscy się pokapowali, że może dość do totalnej "kompromitacji wyborczej" i to w skali światowej i się całkowicie wycofali z tego... A kto pokryje koszty wydrukowanych "pakietów"? Wiadomo kto - podatnicy. I dalej nic nie wiemy - kiedy, jak? A gdyby był stan nadzwyczajny - wszystko byłoby jasne.

  60 44
 • ~polk 2020-05-07 11:42:30

  Po co były całe te szopki i ustawy, po co było czekanie na senat, skoro wiedzieli, że opozycja zrobi im na złość i przetrzyma decyzje?
  Nie można było tak zrobić od początku???

  17 24
 • ~ 2020-05-07 11:42:41

  Brawo Jarosław Kaczyński i prezydent Duda. Już słyszę kwik zaKODowanej opozycji. Jestem ciekawy czy zabójcza Koperta dalej będzie udawał, że się boi kopert"? Czy Kidawa z 2% poparciem dalej będzie kandydatem na prezydenta? Czy Hołownia dalej będzie płakał nad Konstytucją? A czy tygrysek przeistoczy się w prawdziwego Tygrysa?

  38 82
 • ~ 2020-05-07 11:54:14

  Kidawa się ucieszyła bo myślała, że wygrała już wybory. Dopiero Budka jej wytłumaczył, że to tylko była debata polityczna, i musi dalej uczyć się czytać ze zrozumieniem.

  40 59
 • ~ 2020-05-07 11:55:53

  To czy wybory odbędą się teraz, w czerwcu, czy za pół roku, za rok, nie będzie mieć większego wpływu na wynik wyborów. Ale im później się one odbędą, tym bardziej negatywnie wpłynie to na walkę z pandemią. Jednak, jak widać, opozycji to nie interesuje, w tym nawet marszałka senatu lekarza z zawodu.

  27 61
 • ~ 2020-05-07 12:21:43

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  7 20
 • ~Daniel Piotrowski 2020-05-07 12:29:43

  ~Trop leminga - podniesli pis-owskim trollom stawke za komentarze, ze produkujesz jak szalony? PiS sie skompromitowal tym, ze parl do wyborow bez wzgledu na wszystko i teraz przekretem (szeregowi poslowie podaja nam jaka decyzje podejmie Sadu Najwyzszy w przyszlosci) musi te wybory przelozyc. Jakim trzeba byc niedacznikiem, zeby za swoje niepowodzenia, bedac od 5 lat u wladzy, oskarzac opozycje?

  48 32
 • ~Majster Awes 2020-05-07 12:33:05

  leming, zak pisze do was ciule (cytuje za zak (rybnikus), bo nie wiem który z was (a szukać mi się nie chce) ostatnio zarzucał, że gazeta Rz na polecenie niemieckich mediów ciągle podaje nieoficjalne dane - czytaj manipulacje. a teraz sobie to o to wchodzę na wasz wspaniały portal tvp.info i co widzę? "Nieoficjalnie: Porozumienie cofa Gryglasowi rekomendacje". czyżby niemieckie wpłyty dosięgły też tego portalu? a nie czekaj. "Wy" możecie :)

  ps. tak tak, obrażajcie i wyzywajcie od bolszewików i innych zakodowanych :)

  35 14
 • ~Majster Awes 2020-05-07 12:44:01

  leming, zak (rybnikus), cytuje za zak: cioty. wyjaśnijcie kto beknie za wydanie publicznych pieniędzy na wydruki z listami wyborczymi? kto beknie za pozyskanie danych obywateli przez firmę nie uprawnioną?

  aaa pewnie tusk jest winny :) albo kidawa i tej jej 2%

  38 19
 • ~ 2020-05-07 12:45:41

  do Daniela - tak, PIS parł do wyborów, bo tak stanowi Konstytucja. Czy zaprzeczysz? Jak masz może koszulkę OTUA, to pożycz, założę sobie.

  22 47
 • ~ 2020-05-07 12:47:10

  do Majstra - przyznam się, że nie rozumię co piszesz. To jakiś bełkot, trudny do zrozumienia.

  18 45
 • ~Lahcim 2020-05-07 12:50:34

  PIS obiecywał walkę z "państwem teoretycznym" a widzę, że udało im się w końcu wprowadzić "państwo teoretyczne +".

  Takiego burdelu w tym kraju to jeszcze nie było po 89 roku.

  I pomyśleć, że kiedyś wystarczyło zjeść obiad z ośmiorniczką czy mieć za drogi zegarek żeby ponosić konsekwencje. Wahadło absurdu i tego co jest odbierane obecnie za normalne/dopuszczalne tak się wychyliło, że powrót do normalności zajmie lata.

  45 19
 • ~gruba 2020-05-07 12:55:06

  Miny totalsów bezcenne he he. Jarki zrobiły im szach mat! I możecie tu wylewać swoje żale.

  21 40
 • ~Andrewikos Cojg 2020-05-07 13:10:34

  Nie mogę się doczekać następnego filmiku Hołowni na YouTube.

  19 9
 • ~ 2020-05-07 13:36:30

  Kaczyński to jednak wybitny strateg rozgrywa tych POwskich imbecylów jak chce : )

  24 33
 • ~Katarzyna Buchalik 2020-05-07 14:30:11

  Nikt za nic nie beknie, wszystko się rozmyje. Sami wszyscy zapłacimy za całą sytuację, zresztą cały czas płacimy ZA WSZYSTKO- MY. Każdy ciągnie za swoją racją i dobrze bo wszyscy nie możemy być jednakowi, byłoby nudno. My się żołądkujemy, nerwicy dostajemy, na wzajem oskarżamy ,a ''tam ''podzielą się jak dobrzy ludzie wszystkim: stołkami, fotelami, ugrupowaniami, premiami i czym tam jeszcze można . Zdrowia życzę.

  23 7
 • ~Daniel Piotrowski 2020-05-07 14:36:25

  Nie wydaje mi sie, zeby ktokolwiek o opozycyjnch pogladach byl zmartwiony przelozeniem wyborow, bo o to od poczatku wszyscy oprocz PiSu zabiegali, takze srednie to zwyciestwo Jarka skoro musial sie wycofac ze swojego pomyslu. Zal natomiast ludzi, ktorzy nie widza tej parodii panstwa jaka mamy obecnie i w jakim trybie to przeniesienie wyborow sie dokonalo. 2 gosci bez zadnych oficjalnych funkcji w panstwie postanowilo sobie wieczorem, ze jednak wybory sie nie obdeda w te niedziele i bedzie to zgodne z Konstytucja..

  25 12
 • ~Jan R. 2020-05-07 14:40:35

  Mikry podpis Gowina postawiony pod tym "porozumieniem(?)" świadczy o jego totalnym braku pewności siebie, czego nie można powiedzieć o podpisie Jarosława Aleksandra urodzonego w Warszawie nad Wisłą.

  11 12
 • ~ 2020-05-07 14:56:39

  do Daniela - zapomniałeś, że PIS też chciał przedłożyć wybory ale to opozycja się nie zgodzila. Kodziarzom chodzi tylko, aby wprowadzić stan nadzwyczajny i w wyniku jego skutków przejąć władzę.

  13 26
 • ~OW2222 2020-05-07 14:56:46

  Leming trollu pisowski z Wa-wy gdzie ta twoja majowa jutrzenka ?Już ją na czerwiec przeniosłeś ?Obyś się nie przeliczył i tym razem!śmiejesz się ciągle z uporem maniaka ze słabej merytorycznie Kidawy i jej marnych 2 % a twojego małego szefa dyktatorka z Zoliborza zatrzymał facet z poparciem 0,8% !Czyż to nie jest zabawne?.Nie jest wam po prostu łyso pisowskie najemniki piszące tu pod wieloma nickami ???Ja na waszym miejscu zmieniłbym pracę i zajął bym się czymś pożyteczniejszym dla społeczeństwa np malowaniem ławek publicznych w parkach.

  24 13
 • ~Jacek Kamiński 2020-05-07 14:58:49

  Do trop leminga:
  Wpierw pan Sasin zapłaci za nielegalnie zamówione pakiety wyborcze (przed uchwaleniem ustawy to umożliwiającej). A chcąc ścigać opozycję, musisz udowodnić, iż senat przekroczył ustawowy termin procedowania. Jeśli Ci się uda udowodnić iż 30 (dni) jest większe od 30 to masz Nobla z matematyki. Na razie dostajesz antynobla z logiki.

  22 10
 • ~tf2 2020-05-07 16:16:39

  Arteks nie przezywaj innych słowem "dziwoląg", bo do ciebie przylgnie. Mi te słowo kojarzy się z znanym wrogiem postępu i cywilizacji, uprawiającym nachalną propagandę.

  Koszty wydrukowanych dokumentów? Kto powiedział, że nie będzie ich można wykorzystać podczas wyborów korespondencyjnych w lipcu?
  Chyba, że Kidawa stchórzyła na dobre - zaczęła robić to co mówi?

  8 10
 • ~ 2020-05-07 16:27:31

  do ow2222- witaj kodziarski trollu z Berlina. Czu chcesz powiedzieć, że Koperfild ma rację – trzeba wstrzymać wybory korespondencyjne, zrobić normalne i ogłosić bojkot. Na wybory pójdą kaczyści , pozarażają się i wy_zdychają. W ten sposób elektorat PiSu zmniejszy się i PO ma szansę na wygraną w następnych wyborach. Trzeba zmienić Dudę i ratować gospodarkę , zrezygnować z 500+, przywrócić zmniejszone emerytury (wyrównać za stracone lata), zlikwidować IPN, wstrzymać przekop Mierzei Wiślanej, budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego i Baltic Pipe. Wprowadzić wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn na 67 lat. Obniżyć pensje minimalne do 1800 brutto oraz w związku z kovidem podnieść vat do 24%. Ważna jest gospodarka, a nie PISiorowate rozdawnictwo.

  9 17
 • ~OW2222 2020-05-07 18:27:51

  Leming trollu pisowski z Wa-wy nie jestem z KOD-u to po pierwsze .A po drugie widać od ciebie na kilometr brak jakiejkolwiek wiedzy ekonomicznej .Ty jesteś większy dyletant niż nasi związkowcy z Rybnickich kopalń.Co ty tu wypisujesz ?Budowa CPK ..?Przecież lotnictwo się nie podniesie po tym kryzysie nawet za 5-10 lat.Budowa takiego obiektu ,który jest porównywalny z budową nowej elektrowni atomowej nie spłaci się nawet za 100 lat.Polska nigdy nie będzie Dubajem by taka inwestycja mogła być rentowna.Przekop Mierzei Wiślanej to kolejne stracone pieniądze.Skąd twój pis chce kasę pozyskać na te bzdury ?Zaden rozsądny Bank nawet państwowy nie udzieli kredytu na te szaleństwa w obliczu światowego kryzysu.Liczysz na ogromny dodruk złotówek od Glapusia ?Nawet Morawiecki wie,że to może spowodować dużą dewaluację złotówki.Chcesz płacić za dolara USD 10 zeta na koniec roku ???Tak coś czuję ,że wczorajsza wizyta Morawieckiego na Nowogrodzkiej to taki sondaż dyktatorka na ile miesięcy jeszcze wystarczy budżetu na 500+ i bieżące funkcjonowanie.A po wyborach to wszystko rypnie i zobaczymy prawdziwe oblicze pis-u.Bedą mieli 4 lata pełnej władzy a dyktatorek więcej nie pożyje więc mu to zwisa co z Polską będzie pózniej.

  9 7
 • ~Franek7 2020-05-07 18:30:49

  Leming ty chyba zapomniałeś lekarstw dziś zażyć ? Opozycja powinna zapłacić za wybory? A to opozycja rządzi w kraju czy Kacza szajka? To opozycja kazała drukować karty wyborcze bez żadnej podstawy prawnej? Czy jednak ten nieudacznik Sasin? Ty i Kaczyński niech nam odpowie dlaczego wybory nie odbyły się w zarządzonym terminie? Jaka jest podstawa odwołania wyborów? Cała ta Kacza szajka odpowie za to i zapłaci za to już niedługo... Tak czy siak dobrze się stało bo każdy dzień przynosi pisuarowi i Adrianowi spadek sondaży i dlatego twierdze, że Duda przegra.

  6 5
 • ~gruba 2020-05-07 18:37:09

  OW22 członku. Też kopniesz w kalendarz. Może wcześniej niż za 4 lata

  5 7
 • ~Franek7 2020-05-07 18:40:36

  Najlepsze jest stwierdzenie polityków PiS, że Sąd Najwyższy uzna wybory za nieważne. Oni już to mają widać ustalone ze swoimi kolegami których niedawno wsadzili do Sądu Najwyższego. To pokazuje w jakim państwie żyjemy. Politycy będący przy władzy już ogłosili wyrok SN. Masakra. Wszyscy poważni prawnicy mówią że nie można stwierdzić nieważności wyborów które się nie odbyły ale PiS już wie że ogłosi. Nawet za komuny bardziej dbano o pozory demokracji niż teraz. Dramat.

  6 6
 • ~Arteks 2020-05-07 18:51:00

  Dziwię się, że niektórzy nie widzą w tym początku końca Kaczyńskiego. Dobry strateg się nie myli - on się pomylił i to w bardzo kluczowej sprawie jaką są wybory prezydenckie. Naraził nie tylko siebie ale wielu innych polityków na konsekwencje prawne jakie będą im w przyszłości grozić (łamanie prawa, marnotrawstwo, sprzeniewierzenie się konstytucji). O tych pseudo wyborach korespondencyjnych jakie miał zorganizować Sasin powstanie wiele skeczów kabaretowych, a może jakaś dobra komedia. W polityce po 1989 roku nie było jeszcze nigdy takiego wyborczego cyrku. Eksperci zwracalu od początku uwagę, że wybory nie mogą się odbyć 10 V, a tym bardziej jakieś wydziwaczone korespondencyjne które łatwo sfałszować. Koronorowirus w drukarni pakietów, karty wyborcze w necie, na kilka dni przed - nikt nie wie jak mają być załatwione sprawy z odbiorem przesyłek, jak mają głosować osoby na kwarantannie, gdzie wrzucać koperty, nie ma programów informacyjnych, nie ma obwieszczeń, nie ma pełnych spisów wyborców... Ale za to UWAGA! Będzie cisza cisza wyborcza hehehe Mieli rację ci którzy uważali organizację tych wyborów za szaleństwo. Teraz PiS bez żadnej skruchy uznał, że wybory nie mogą się odbyć w najbliższą niedzielę. Kaczyńsi dobrym strategiem? Może kiedyś - teraz to stetryczały dziwak.

  10 6
 • ~Franek7 2020-05-07 18:55:52

  Zgadzam się, że Kaczyński to obłąkany człowiek a nie żaden strateg. Potknął się o własne nogi bo to był jego pomysł aby zrobić wybory w niemożliwym do przeprowadzenia terminie. Nie ma już w tym kraju żadnych niezależnych i demokratycznych instytucji. O wszystkim decyduje Kaczyński. To już jest dyktatura i bandytyzm polityczny...

  9 4
 • ~gruba 2020-05-07 18:57:50

  Arteks. W porównaniu do Ciebie to miss Polski. A strategiem jest dalej. Załatwił was jak mały chyzio. Najbardziej uwielbiam patrzeć teraz na miny totalsów. Bezcenne

  5 11
 • ~OW2222 2020-05-07 19:01:13

  Arteks 100% prawdy .Ja wczoraj przed 23 wysyłałem sms-y do moich pis-owskich znajomych ,że to może być początek końca kaczyńskiego .O dziwo byli podobnego zdania.

  7 4
 • ~gruba 2020-05-07 19:01:15

  Franek. I jeszcze dodam. Bardzo się cieszę że płaczecie. Miód na moje serce. Przegraliście wszystkie wybory od 6 lat. I przegracie kolejne również. Bo Polska to nie tylko lewacki Rybnik

  6 9
 • ~ 2020-05-07 19:06:58

  Wielu nadal nie dostrzega geniuszu Kaczyńskiego. Można go lubić lub nie, jak każdego człowieka ale trzeba oddać Kaczyńskiemu, że strategiem jest genialnym i pod tym względem, nikt ze współczesnej areny politycznej mu nie dorówna. Wodzi za nos całe poko, które jest bezsilne i nawet samo nie zauważa, jak tańczy na sznurkach.

  5 9
 • ~ 2020-05-07 19:09:36

  Znowu Kaczyński ograł was totalni jak chłopców, nie w krótkich spodenkach, a w mini spodenkach.

  5 9
 • ~ 2020-05-07 19:11:36

  Marszałek Koperfild zagrał w drużynie pisu!!!! Dzięki przytrzymaniu ustawy do końca, pis nie jest w stanie przeprowadzić wyborów. Wybory zostały przesunięte bez wprowadzania stanu klęski. Dzięki temu, nie będziemy wypłacać odszkodowań zgodnie z konstytucją. Dla niepiśmiennych www.sejm.gov.pl/ (...) onst/polski/kon1.htm Rozdział XI art. 228 pkt.4 dodam jeszcze ustawę z 22-11-2002r. Dz.U.2002.233.1955 po tej lekturze warto przemyśleć, czym groziło Polsce wprowadzenie stanu klęski.

  5 4
 • ~Jacek Kamiński 2020-05-07 19:15:58

  do trop leminga;
  Zachwycasz się swym führerkiem jaki to wspaniały na arenie. Na ringu. Walczy i zwycięża. Tylko w odróżnieniu od innych bokserów tylko on ma podkowę w rękawicy. Choć ostatnio zaplątał się we własne majtki i 10 maja wyborów nie uskutecznił.

  6 5
 • ~OW2222 2020-05-07 19:45:41

  Jak się was lemingi i inne nicki typu zak lub gruba czyta to już wiem dlaczego wybuchła 2 wojna światowa .W Niemczech też Hitler w demokratycznych wyborach uzyskał władzę i swoim wrogim fanatyzmem zaraził swój cały naród ,wprowadził dyktaturę i wywołał największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości.Też tacy chcecie być ?Flemingi Na 100 % nie jesteście z Rybnika a nawet ze Sląska o czym świadczy choćby tekst grubej ,że Rybnik jest niby lewacki....ha,ha,ha.Wy jesteście jak szczekaczki Josepha goebbelsa .Zero odpowiedzi na argumenty tylko hasła powielane przez TVP-info i tvp-is .Ale was czas powoli się kończy i przestaniecie już niebawem pisać na lokalnych portalach w Polsce.Wg mnie póki jeszcze czas to znajdzie sobie pracę np. w górniczych związkach zawodowych.Będziecie pisać odezwy do górników.Oni takich propagandowych goebbelsów właśnie potrzebują .W Rybniku tańsze mieszkania ,podatki,ogólnie życie .Co wy na to? Chcecie do końca życia udawać wiernych sługusów dyktatorka z Zoliborza ?

  6 5
 • ~mokujin 2020-05-07 20:33:26

  To całkiem niezły strateg z tego Kaczyńskiego serio że potrafi przekonać ludzi takich jak Trop leminga że obrona partii to wszystko co można mieć w życiu - i wszystko więcej jest niemieckie, unijne, plugawe, sokozburakowe, zagraniczne, obcojęzyczne, zbyt bogate, zbyt innowacyjne, lecz przede wszystkim - niegodne Prawdziwego Polaka - ponieważ Prawdziwy Patriota ma po pięciu latach 3 tysiące na rękę, równo ze wszystkimi, a najlepiej jakby w ogóle nie zarabiał tylko pobierał uzależniony od głosu w wyborach zasiłek. Trop leminga, spójrz tak szczerze na swoje życie i zastanów się czy tak dobrze, tak po prostu ekonomicznie, wychodzisz na uwielbieniu tej partii. Jej obrona to większość tego co masz w życiu ponieważ 500+ to spory odsetek Twojego przychodu.

  3 4
 • ~sympatykrybnika 2020-05-07 22:07:02

  Z komunikatu Państwowej Komisji Wyborczej.

  Obowiązująca regulacja prawna pozbawiła Państwową Komisję Wyborczą instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków. W związku z powyższym Państwowa Komisja Wyborcza, informuje wyborców, komitety wyborcze, kandydatów, administrację wyborczą oraz jednostki samorządu terytorialnego, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć.

  PKW przekazało również, że wójtowie oraz konsulowie nie przygotowują spisów wyborców. NIE BĘDZIE OBOWIĄZYWAĆ tzw. CISZA WYBORCZA, a lokale wyborcze pozostaną zamknięte.

  0 2
 • ~hub381 2020-05-09 10:11:33

  Kuriozum,żeby 2 zwykłych posłów przewracało demokratyczny ład w kraju.To sensacja a zarazem wstyd i żenada na cały demokratyczny Świat.Chyba prócz Bangladeszu i cz.Sudanu.
  A tak myślą PiSowcy typu:"Trop leminga"-to widać to czuć z daleka !

  2 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 814