zamknij

Wiadomości

K. Mrozek będzie miał problemy za słowa o Łagucie? Prokuratura ma zawiadomienie

2019-02-18, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Prezes KS ROW Rybnik może mieć problemy. Prokuratura Rejonowa w Rybniku otrzymała pismo od jednego z kibiców żużla. Uważa on, że Krzysztof Mrozek popełnił przestępstwo swoimi wypowiedziami o Grigoriju Łagucie, nazywając go m.in. „perfidną ruską świnią”.

Reklama

Zapowiadał walkę, a sam będzie musiał się bronić. W środowisku żużlowym nadal wrze po pamiętnej konferencji Krzysztofa Mrozka. Prezes KS ROW Rybnik zapowiedział, że odzyska od Grigorija Łaguty pieniądze, które się należą klubowi. W kilku (delikatnie mówiąc) mocnych słowach powiedział, co myśli o Rosjaninie i jego odejściu z rybnickiego klubu do Lublina >>ROW zażąda od Łaguty 2,5 mln zł! Mrozek: odzyskam każdy należny grosz, nawet jakby to miało zająć pięć lat<<

W środowisku żużlowym zawrzało. Nie chodzi o postawę Łaguty, ale prezesa KS ROW Rybnik. Jerzy Synowiec, adwokat, a zarazem kibic żużla wysłał pismo do Głównej Komisji Sportu Żużlowego w Warszawie. - Piszę jako kibic żużla, który nie może spokojnie słuchać publicznych wypowiedzi prezesa ROW-u Rybnik Krzysztofa Mrozka kierowanych pod adresem rosyjskiego żużlowca Grigorija Łaguty. Wypowiedzi tego pana (konferencje prasowe, wypowiedzi dla mediów) nie tylko stawiają w paskudnym świetle polski świat żużlowy, ale wyczerpują znamiona co najmniej kilku przestępstw, w tym również ściganych z oskarżenia publicznego – pisze.

Adwokatowi chodzi m.in. o takie wypowiedzi:

- „zeszmacił się”, „menda”, „parszywy”;
- „perfidna ruska świnia”;
- „Powitam go (w Rybniku). Jestem gotów na wysokie kary”

Jerzy Synowiec zaapelował do władz GKSŻ, by zareagowały i nie dopuściły do powtórki z podobnej sytuacji.

GKSŻ już zareagowała na słowa prezesa Mrozka. - Rozumiem, że można być rozgoryczonym i powiedzieć nieco więcej. Nie może być jednak zgody na wszystko. Moim zdaniem granica dobrego smaku została bardzo wyraźnie przekroczona. Te wypowiedzi są poniżej krytyki. A przecież jeszcze nie tak dawno tyle mówiło się o mowie nienawiści i hejcie – powiedział Sportowym Faktom Łukasz Szmit, wiceprezes GKSŻ.

Jego zdaniem wskazane jest postępowanie dyscyplinarne. - GKSŻ ma możliwość, żeby zająć się tego typu sprawami. Jest kilka przepisów, które wchodzą w grę. Ten najbardziej oczywisty to niegodne i niesportowe zachowanie. Mamy także do czynienia z wypowiedziami, które godzą w sport żużlowy – czytamy wypowiedź wiceprezesa na Sportowych Faktach.

Pismo otrzymała też dzisiaj prokuratura w Rybniku. Jak dowiadujemy się od Barbary Drewniok, zastępcy prokuratora rejonowego, śledczy potraktowali je jako zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. - Z tego względu, że jedna z wypowiedzi powinna być zbadana pod kątem znamion przestępstwa z artykułu 257 kodeksu karnego, będziemy przekazywać sprawę do Prokuratury Rejonowej Gliwice-Wschód. Jest ona wyznaczona do prowadzenia spraw właśnie z tego zakresu – tłumaczy.

Artykuł 257 brzmi tak: kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Ponadto Barbara Drewniok ocenia, że część wypowiedzi prezesa KS ROW Rybnik dotyczy zachowań przestępstwa, które powinny być prowadzone z oskarżenia prywatnego.

Co na to sam Krzysztof Mrozek? Czy żałuje tych kilku za dużo wypowiedzianych słów? Jak oznajmił nam w rozmowie telefonicznej, nie zamierza niczego komentować w tej sprawie.

Oceń publikację: + 1 + 61 - 1 - 21

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~frbro 2019-02-18 18:02:37

  Dajemy temu Panu zarządzać 2 mln budżetem bez żadnej kontroli, a w zamian wykazuje się takim brakiem profesjonalizmu. Co na to władze miasta?

 • ~palaczzasypowy 2019-02-18 18:11:59

  osoba na takim stanowisku używa takich słów-tego nawet wstydem nie można nazwać.

 • ~Tadeusz Kiełkowski 2019-02-18 18:26:50

  Skończyć z tym cyrkiem na dwóch kółkach. Zacząć od II ligi i opierać się tyko na rybnickich wychowankach. Taniej i normalniej.

 • ~waldus 2019-02-18 18:42:26

  zauważam ,że pan Mrozek mógł temat ugryźć inaczej. Mógł nałożyć karę na Łagutę (jak np KSŻ na Smolińskiego) i w ten sposób zabezpieczyć klub przed ucieczką zawodnika. Niestety wygląda na to, że pan Mrozek dał się "nadmuchać" rosyskiemu żuzlowcowi. A rybnicki kibic, jest mamiony wypowiedziami ,że "Łaguta już w Rybniku nigdy nie pojedzie". Cyrk ludzie, cyrk na 2 kólkach. A same wypowiedzi na temat Łaguty są skadaliczne! Po prostu puściły Mrozkowi nerwy, bo sobie uśwaidomił, że jednak dał się wykolegowac? ... Łagucie się trochę nie dziwie. Według prasy Mrozek mówił nawet , że za darmo ma jeździć. Amatroszczyzna na każdym kroku. Szkoda ROWu tylko ... .

  97 19
 • ~waldus 2019-02-18 18:51:38

  jeszcze ani Ułamek ani Gapiński nie chcą słyszeć o naszym prezesie. Do tego akcje z Łagutą, Frickiem, ludzie coś jest ni halo z żużlowcami czy jednak z naszym prezesem? Prawie co sezon wymiana składu w większości. Zostaje tylko młodzież i Woryna (nie liczę epizdów jak Baliński, Szczepaniak czy Bewley) Pamietam jak prezes Mrozek dośc pogardliwie wypowiadał sie o prezesie Skrzydelwskim, że jak dobrze pamiętam "mocno specyficzny". Nie ma preseza równie kontrowersyjnego co nasz. . A tyle mówi o szacunku i wartościach sportowych. Ja się wsydzę. Coraz bardziej.

  78 22
 • ~Takja 2019-02-18 22:09:50

  rozumiem wiele ale taka persona musi się kontrolować i panować nad swoimi emocjami wstyd panie prezesie wstyd.

  40 5
 • ~Wiesław Danyłko 2019-02-19 00:06:25

  Łaguta niech wpierw zwoła konferencję i niech publicznie przeprosi ROW Rybnik za to co zrobił. Za swoje niesportowe że nie powiem karalne zachowanie. Medalistom olimpijskim za doping są odbierane medale. Никто, кроме нас !

  25 25
 • ~hub381 2019-02-19 09:59:04

  Rozumię p.Mrozka,ale zanim coś pan powierz to się 2 x zastanów.
  Po co te kłopoty.

  20 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 175