Judo: P. Kuczera wicemistrzem Polski

2011-05-13, Autor:
Piotr Kuczera z Polonii Rybnik został wicemistrzem Polski juniorów młodszych w judo.

Na początku maja województwo Podlaskie gościło najlepszych zawodników z Polski na XVIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. W Białymstoku zostały rozegrane zawody w judo juniorów młodszych. W imprezie nie mogło zabraknąć dżudoków Polonii Rybnik. Piotr Kuczera w wadze do 73 kg, Dawid Kuwaczka w wadze do 60 kg oraz Szymon Bartnicki w wadze do 50 kg po wcześniejszych eliminacjach zakwalifikowali się do OOM. W marcu tego roku został rozegrany Puchar Polski Juniorów Młodszych i był to jedyny sprawdzian formy zawodników przed zbliżającą się Olimpiadą, która jest oficjalnymi Mistrzostwami Polski młodych zawodników. W Pucharze Kuczera i Kuwaczka stanęli na podium, potwierdzając tym samym, że mają największe szanse na pozycje medalowe, co potwierdzili na początku maja stając do walk o medale.

Piotr Kuczera w drodze do finału stoczył cztery walki i wszystkie pewnie wygrał. Prezgrał dopiero w walce finałowej. Tym samym wywalczył on srebrny medal. Swoją postawą potwierdził, że w wadze do 73 kg jest w ścisłej czołówce krajowej. Olimpiada rozgrywana była podczas dwóch dni. W opinii wielu trenerów, gdyby Kuczera walczył wszystkie walki w jednym dniu, byłby dzisiaj Mistrzem Polski. Przypomnieć należy, że rybnicki zawodnik we wrześniu 2010 roku w Międzynarodowych Zawodach rozegranych w Rybniku złamał rękę, co wyeliminowało go na dłuższy czas z treningów. Po powrocie na matę intensywnie rozpoczął przygotowania do zbliżającej się Olimpiady pod okiem trenerów Krzysztofa Miki i Artura Kejzy. Stosując się do poleceń trenerów, nie opuszczając treningów wzmocnił swoją technikę oraz siłę na tyle, że w drodze do finału nie zagroził mu żaden przeciwnik. Z postawy swojego podopiecznego nie kryli zadowolenia trenerzy, którzy wierzą, że jeśli nadal będzie tak intensywnie trenował, to będzie w przyszłości stawał na podium najważniejszych zawodów w kraju, jak i za granicą. Kuczera został powołany przez Polski Związek Judo na Puchar Europy, który zostanie rozegrany 21 i 22 maja w Bielsku-Białej.

Kolejny sportowiec Dawid Kuwaczka jechał na zawody jako faworyt w swojej wadze, ale na drodze do finału stanął mu już drugi raz w tym roku zawodnik ze Skierniewic. Rybniczanin dwa razy z nim przegrał. W walce o trzecie miejsce pokonał swojego przeciwnika, tym samym obronił III miejsce z poprzedniego roku, co chyba nie zadowoliło w pełni trenerów, jak i samego zawodnika.

Szymon Bartnicki niestety  przegrał pierwszą walkę i odpadł z zawodów.