zamknij

Sport i rekreacja

Judo: marzec intensywnych startów

2011-03-24, Autor: 
Marzec to okres intensywnych startów młodych i starszych dżudoków Polonii Rybnik w zawodach różnej rangi, gdzie mogli sprawdzić swoje umiejętności i możliwości.

Reklama

Zawodnicy Polonii Rybnik, jak określił trener Artur Kejza, startowali z „marszu” bez specjalnych przygotowań. Ich podstawowym celem są starty w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Białymstoku i Mistrzostwach Polski Juniorów, a dla seniorów udział w Pucharach i Mistrzostwach Europy i Pucharach Świata.

Na początku marca w Bochni odbyły się zawody z cyklu Puchar Polski Juniorów i Juniorek. W zawodach Przemysław Smołka w wadze do 90 kg przegrał pierwszą walkę i odpadł z turnieju. Jego los podzielili Piotr Kuczera w wadze do 73 kg, Szymon Bury w wadze do 66 kg, Dawid Kuwaczka i Adrian Wala w wadze do 60 kg. Warto dodać, że ten ostatni walczył dwie walki, ponieważ pierwszą nieznacznie przegrał z późniejszym finalistą na kary, a w repasażach uległ dopiero w 8 minucie starszemu o dwa lata zawodnikowi, któremu zrewanżował się pokonując go na ippon tydzień  później w Skierniewicach.

 

Najlepiej spisał się Rafał Kowalczyk, który wygrał wszystkie walki w drodze do finału. W nim nieznacznie przegrał z zawodnikiem z Wrocławia Piotrem Płońskim, udowadniając tym samym, że jest jednym z najlepszych zawodników w swojej wadze i kategorii wiekowej. Tym samym jest pretendentem do złotego medalu na zbliżających się Mistrzostwach Polski Juniorów, które mają odbyć się we Wrocławiu.

 

Młodzi zawodnicy z grupy wiekowej dzieci i młodzicy mieli okazję spróbować swoich sił zmagając się z zawodnikami śląskich klubów oraz z sąsiadami zza południowej granicy. Na turniej we Frydku Mistku na Pucharze Euroregionu Beskid wyjechała spora grupa młodych zawodników i zawodniczek zdobywając odpowiednio wyniki:
 Julia Kowalczyk -   I miejsce   (waga do 52 kg - lista walk)
Zuzanna Komarek -  II miejsce   (waga do 52 kg - lista walk)
Daniel Kejza -   II miejsce   (waga +73 kg - lista walk)
Łukasz Wala -   II miejsce   (waga do 42 kg - lista walk)
Adam Razik -   II miejsce   (waga do 60 kg - lista walk)
Konrad Życzyński -  III miejsce   (waga do 42 kg - lista walk)
Jakub Twaróg -   III miejsce   (waga do 55 kg - lista walk)
Bartek Bury -   III miejsce   (waga do 50 kg - lista walk)
Arak Łasocha -   III miejsce   (waga do 38 kg - lista walk)
Dawid Górecki -   III miejsce   (waga +73 kg - lista walk)
Paweł Kejza -   IV miejsce   (waga +73 kg - lista walk)
Paweł Borowski -   V miejsce   (waga do 60 kg - lista walk)
Miłosz Zeman,  Bartek Manczyk, Miłosz Fus,  

 

W Pucharze Polski Seniorów i Seniorek, który odbył się w połowie marca w Skierniewicach wystąpiło czterech zawodników Polonii. W pierwszy dzień walczyło dwóch dżudoków z Rybnika. Ariel Kuśka w wadze do 60 kg wygrał trzy walki, a w finale nie znalazł pomysłu na zawodnika Czarnych Bytom Łukasza Golusa i ostatecznie zajął drugie miejsce. Tym samym zdobył srebrny medal, z czego nie do końca zadowolony był trener Artur Kejza, jak i sam zawodnik. Kuśka był tu pewnym faworytem do złotego medalu. Równolegle w tej samej wadze startował Adrian Wala, który od stycznia br. jest juniorem. W zawodach wygrał dwie pierwsze walki ze starszymi o kilka lat zawodnikami, a o wejście do finału stanął naprzeciw zawodnika, z którym przegrał Kuśka. Pierwsze trzy minuty walki były pod dyktando Wali i niewiele zabrakło do sukcesu. – Zabrakło jednak sprytu  zawodniczego w takiej randze zawodów, by wygrał walkę – skomentował trener Kejza. W walce o trzecie miejsce przegrał brakiem kondycji. Pierwszy start w kategorii seniorów zakończył na piątym miejscu, co można uznać za sukces dla młodego zawodnika.

 

W drugim dniu do walki przystąpiły dwie zawodniczki Polonii, obie w tej samej wadze do 57 kg. Agata Perenc już nas przyzwyczaiła do wygranych zawodów i tym razem również zwyciężyła wszystkie walki szybko i pewnie. W finale pokonała na ippon odwieczną rywalkę, o wiele lat starszą zawodniczkę z Koszalina Małgorzatę Bielak. Tym samym Perenc zdobyła złoty medal. Drugą zawodniczką była Anna Borowska, która tak jak Wala jest dopiero juniorką, a już miała możliwość spróbowania swoich sił w tak poważnych zawodach. Wprawdzie przegrała dwie pierwsze walki, ale tanio skóry nie sprzedała bijąc się z dużo starszymi koleżankami jak równa z równą. Potwierdziła ona swoje predyspozycje do pozycji medalowych w najbliższych zawodach w swojej wadze i kategorii wiekowej.  


Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
  • ~karol1965 2011-03-25
    07:57:26

    0 0

    więcej o klubie na stronach: www.polonia.rybnik.pl i www.judorybnik.pl

  • ~dog5 2011-03-25
    12:01:19

    0 0

    Z takim budżetem/prawie 400tys/ to mogą jechać na Zanzibar z Beatą Pawlikowską, a nie do Bochni, czy Skierniewic. Judo nie jest zdrowym sportem. Większość po ukończeniu startów ma duże klopoty ze stawami/ szczególnie bark, łokieć, kolano/. Chełpią się tym, że mają dużo młodzieży, ale jest to określenie mylne, gdyż organizują w ramach klubu kursy samoobrony na które chodzą i płacą dzieci tych bogatszych, a mamusia i tatuś myślą, że będą oni po takim kursie bezpieczni. Więc kasę trzepią zarówno z miasta jak i od rodziców.

  • ~ 2011-03-25
    21:49:04

    0 0

    dog5, odstaw to co bierzesz. nie chce mi się komentować takich ksenofobicznych wpisów. Masz jakiś kompleks? brak ci 40 zł na zajęcia pozaszkolne dla dzieci? Masz oponę z tłuszczu i nie potrafisz nawet na doga a co dopiero ruszyć na trening? Lecz się piąty psie. reszty argumentów nie chce mi się pisać. nie zrozumiesz.

  • ~werkk 2011-03-26
    08:31:36

    0 0

    temu klubowi należą się takie pieniądze bo są efekty zawodnicy maja największe osiągnięcia sportowe jedli chodzi o Rybnickie kluby. Agata gratulacje tak trzymaj.

  • ~strong 2011-03-26
    13:28:29

    0 0

    Słuchajcie judocy. Nie mam jakichkolwiek merytorycznych podstaw do brania z kasy podatników tak ogromnych pieniędzy na judo. Jeszcze kilka lat temu judo jak wiele innych dyscyplin w mieście miało 40 tys na działalność. Teraz judo otrzymało 250tys, a te inne dyscypliny jak szermierka, boks, szachy,, lekka atletyka dalej to samo-40 tys. Wyniki od lat wasze i wymienionych dyscyplin są podobne, a wydatki wasze na zawodnika to tylko kimono. Natomiiast w szermierce prócz drogiego ubioru zawodnicy muszą mieć sprzęt do walki i pomiaru tafień, więc wydatków zdecydowanie więcej. To samo w lekkiej atletyce. Zawodnik musi mieć ubiiór treningowy letni, zimowy, startowy, szprzęt do rzutów, płotki, tyczki. Te dwie dyscypliny z racji swej specyfiki powinny mieć o wiele wiekszą kasę od was. Na koniec-poziom dyskusji maćka 99 jest żenujący i pachnie chłystkowatością

  • ~8277545 2011-03-26
    15:03:37

    0 0

    Ja uważam, że w Rybniku są kluby które także maja wielkie osiągnięcia i miałyby jeszcze większe gdyby inwestowano w nie np. Absortio Gym, Rybnicki klub ju jitsu sportowego, Octagon ... Rozumie, judo jest na olimpiadzie, ale chciałbym żeby traktowano inne kluby tak samo. Pozdrawiam

  • ~olka5 2011-03-26
    17:20:47

    0 0

    wszyscy narzekacie a to judocy mają szanse na olimpiadę w londynie
    a co do kosztów to dobra judoga jest droga i się niszczy ,by być dobrym to trzeba jeździć na kosztowne zgrupowania za granicę

  • ~karol1965 2011-03-26
    22:46:59

    0 0

    http://www.nowiny.pl/72432-mlodzi-judocy-pojada-do-japonii-wideo.html
    http://www.radio90.pl/pojada-trenowac-w-japonii.html

  • ~@@@ 2011-03-26
    23:04:25

    0 0

    ~moc jeżeli nie wiesz na czym polega specyfika treningów judoki to lepiej nie pisz... Nie orientuję się ile kosztuje sprzęt do szermierki, więc na ten temat się nie wypowiadam, ale wiem ile kosztuje porządna judoga (wg ciebie kimono), a gdybyś zgłębił się w temat to byś wiedział, że na zawody potrzebujesz min.2 (biała i niebieska). Judoka potrzebuje również ubiorów treningowych ("letnich" i "zimowych") do lekkiej atletyki. Trenowanie judo wymaga również wizyt na siłowni (na golasa raczej nie pójdziesz). ~moc napisałeś "(...) w szermierce prócz drogiego ubioru zawodnicy muszą mieć sprzęt do walki i pomiaru tafień...", otóż oświecam cię, judo nie trenuje się na parkiecie tylko na macie, o której cenie nawet nie masz pojęcia. ~dog5 pokaż mi sport, który jest bezpieczny i nie będziesz miał kontuzji. Co do kursów samoobrony, to jakoś nie przypominam sobie, żeby klub organizował takowe dla dzieci. Skoro nie wiesz - zamilcz. ~8277545 niestety kilka lat temu zdecydowano, że sporty olimpijskie mają pierwszeństwo. Uważam, że jest to błąd, gdyż miasto z Prezydentem na czele powinno promować wszystkie formy aktywności, ale nie od dziś wiadomo, że liczą się znajomości. *** Co do budżetu uważam, że lepiej dać pieniądze komuś kto je sporzytkuje i będą z tego wyniki, niż ładowanie ich tam, gdzie nie mają szansy dać odpowiednich efektów...

  • ~8277545 2011-03-26
    23:48:18

    0 0

    ~@@@ Dobrze, niech bedzie sporty olimpijskie maja pierwszenstwo. Zobacz sobie wyniki tych trzech klubów, uwierz mi ze pieniądze ładowane w nie, nie są marnowane. Coś o tym wiem.

  • ~@@@ 2011-03-27
    09:42:22

    0 0

    ~8277545 ja wcale nie popieram polityki miasta (przeczytaj mój wpis raz jeszcze). Uważam, że każdy klub, który ma wyniki (bez względu na dyscyplinę) powinien być wspierany przez UM, aby móc się dalej rozwijać. Ba, nawet te najmniejsze kluby, które jeszcze nic nie osiągnęły powinny znaleźć pomoc finansową. A na marginesie, orientuje się jakie wyniki osiągają zawodnicy wymienionych przez Ciebie klubów i bardzo im kibicuję.

  • ~strong 2011-03-27
    22:23:47

    0 0

    @@@-nie naciągaj kosztów judo. Mata o której wspominasz jest pewnie najdroższym wyposażeniem dla judoków, ale kupuje ją MOSiR, a nie sekcja judo. Tak samo jak bokserom ring, czy szermierzą plansze. Sprzęt osobisty w judo na pewno nie jest droższy niż w szermierce, czy lekkoatletyce, a na siłowni treningi uzupełniające ma większość dyscyplin, więc nie rozumię wymienianie kosztów sprzętu osobistego na siłownie tylko po stronie judoków. To samo tyczy sie obozów sportowych. Szermierka ,lekkoatletyka, boks to też dyscypliny olimpijskie, a lekkoatletyka jak na mój gust na igrzyskach jest najbardziej wyeksponowana. Przyznaj rację, że nie ma podstaw do takiej dyferencji w przydziale środków z miasta i niezdrowego gloryfikowania judo w stosunku do innych dyscyplin. sportowych

  • ~Tomek 2011-03-28
    08:44:23

    0 0

    Nadziwić się nie mogę jak w ogóle można przyrównywać szermierkę do judo. Z całym szacunkiem ale szermierka to sport dla ludzi którzy nie mogą trenować judo (czy jakiegoś innego ogólnorozwojowego sportu - tak wiem teraz uogólniam). Jeżeli miasto miałoby realizować swój cel jakim jest poprawa ogólnego rozwoju fizycznego mieszkańców (szczególnie dzieci) to aż dziwne by było jakby traktowali szermierkę priorytetowo. Tym bardziej że nie mamy żadnego medalisty MPS w tej dyscyplinie. Pewnie to fajny sport ale ani on ogólnorozwojowy nie jest, ani nawet miasto nie może się przez niego promować. Bądźmy szczerzy ale jest to sport niszowy (lub elitarny jak to niektórzy wolą), nawet porównując do Judo i nie ma szans żeby mogło się to zmienić nawet jeśli sekcja szermierki dostałaby 10mln zł.

  • ~brusli 2011-03-28
    08:56:23

    0 0

    8277545, moc, @@@ - co jest, kurcze blade- kłócicie się, niektórzy swoją ortografią i gramatyką obniżają poziom dyskusji, a przecież widać, że zależy wam na sporcie. Też mnie wkurza podział pieniędzy na sport w Rybniku, ale nie mam pretensji do poszczególnych sekcji- każdy ciągnie tyle ile może i tak długo jak może- a miasto w ogóle nie ma pomysłu na sport w naszym mieście. Piłka- 980 tys, żużel- 500 tys, judo- 385 tys, szachy- 65 tys, szermierka- 45 tys. Kluczem do podziału pieniędzy jest kaprys prezydenta i grono "doradców" w urzędzie i poza nim. Nikt nie liczy ilości zawodników, ich wieku, wyników. Nie ma schematu ani sensownego programu wspierania sportu. Proponuję- nie plujcie na siebie i swoje dyscypliny, tylko weźcie sobie na dywanik prezydenta (waszego pracownika) i radnych i domagajcie się sprawiedliwego podziału zupełnie sporych pieniędzy.
    Swoją drogą- gratulacje dla judoków, szermierzy, szachistów, bokserów, kolarzy, wędkarzy, skacistów- i wszystkich którzy odnoszą sukcesy niekoniecznie za pieniądze (w przeciwieństwie do żużlowców i piłkarzy, biorących niezłe pensje bez żadnych sukcesów)

  • ~brusli 2011-03-28
    09:01:58

    0 0

    Ach, jeszcze jeden pieniacz, Tomek. No cóż, sport nie służy promowaniu miasta, tylko rozwojowi i pożytecznemu zajmowaniu czasu przez dzieci i młodzież. Nota bene- w niezdrowej szermierce w pucharach świata startują zawodnicy od 15 do 44 lat (tak było w zeszłą sobotę w Lipsku) a urazy zdarzają się niezmiernie rzadko.

  • ~Tomek 2011-03-28
    10:39:58

    0 0

    Sport służy promocji miasta. Gdyby nie Odra to o takim Wodzisławiu wiedzieliby tylko sąsiedzi, a na imprezach wyższych rang nie było by VIPów z którymi rozmawia najrzadziej o sporcie. To co opisujesz "brusli" to rekreacja. I jeżeli tak to traktować to oczywiście masz rację. Każdy sport jest zdrowy.

  • ~brusli 2011-03-28
    11:27:17

    0 0

    Tomek: chybiony przykład z tą Odrą-drużyna od lat w Ekstraklasie, zadowoleni sponsorzy (p. Andrzej Rojek?), śmiech na całą Polskę. A Wodzisław to- bez obrazy- dziura. Inne dobrze wypromowane przez sport miasta to: Pniewy, Wronki, Lubin, Polkowice, Radzionków- czy ktoś wie co tam jest, oprócz obecnych lub byłych klubów ekstraligowych... Promocji służy całość- kultura, nauka, sport, rekreacja (jeśli wolisz ją widzieć osobno), infrastruktura, zdrowie...

  • ~pipkins 2011-03-28
    15:40:22

    0 0

    Tomek, widać , ze nie masz pojęcia o trenowaniu szermierki. Chciałem ci powiedzieć , że właśnie odwrotnie sporo dzieci trafia z judo do szermierki, a sprawność wszechstronna, o której tak piszesz jest potrzebna w każdym sporcie na wysokim poziomie. Jak byłbyś takim znawcą sportu w Rybniku to wiedziałbys, że szermierze mają sporą ilość medali na MP, a nawet ME :)
    MOC - plansze szermiercze sa zakupione z pieniędzy klubowych i są własnościa klubu, a nie jak napisałes zakupione przez MOSiR Rybnik.

  • ~Stachu 2011-03-28
    15:59:32

    0 0

    Czytam to i tak samo uważam, ze podział pieniedzy szczegolnie na sport to porażka, no ale jak wnuk naszego Prezydenta trenuje w Poloni to co się dziwić, że dostają tyle kasy..poza tym Kowalczyk robil kampanie Prezydentowi to teraz profity zbiera.. inne kluby też wspierały Prezydenta ale co tam...ale sam podział to porażka tak jak napisal 8277545 są jeszcze inne kluby które naprawdę robia wyniki sportowe i co ...nic, dla tych klubów jakby dostały po 10 tysiecy to by ich to wsparło mocno...ale Polonia musi dostać 250 tysięcy na sam sport a gdzie reszta... no i stypendia.. brak słów. poprostu monopol w naszym mieście na sporty walki..a inne Kluby sportów walki walić....jak piszą to i tak nie dostają albo dostają marne grosze a polonia na gówniana galę gdzie się bawią sami dostaje 10 tysięcy...kto to o tym decyduje co za goście, którzy nie patrzą na sport szerok.. w tych w rozumieniu miasta nie liczących się klubach ćwiczy wielu adeptów mający wysokie wyniki sportowe, którzy nic z tego nie mają bo to gowniane dyscypliny, chcesz mieć coś to ćwiczj w Poloni..porażka nie każdemu judo się podoba..no ale macie swoje cztery lata...inne kluby powinny się zbuntować i zrobić porządek w mieście..bo tak nie może być..co są gorsi ci, którzy trenują inne sporty...miasto powinno przy podziale srodków brać wyniki sportowe ilośc ćwiczących strategię klubow.

  • ~lomot1321 2011-03-28
    21:16:42

    0 0

    stachuwielki! Doibrze piszesz. Nie ty jeden widzisz ten krzywdzący podział. Niestety kluby się nie zbuntują, bo dostaną za rok jeszcze mniej i nie ma od tego odwołania. Śmieszy mnie ten Tomek piszący o szermierce jako o niszowej dyscyplinie. Szermierka niewiele straciła od czasów Zabłockiego, Pawłowskiego, Woydy. Dalej jest sportem dżentelmenów i intelektualistów/ dawniej mówiło sie sport akademicki/ Natomiast judo autentycznie można nazwać sportem niszowym. Tomku zobacz sobie programy Eurosportu, czy naszych sportowych kanałów. Tam nie ma juda, bo widz się mało nim interesuje. Królują natomiast takie sporty walki jak boks zawodowy, tajski, K1, Wrestling. MMa. W mniejszym stopniu KIc Boxing, sumo czy karate. Nie ma tam niestety juda i uświadom to sobie.Judo popdobnie jak zapasy odżywa trochę podczas olimpiady i to wszystko. Te dwie dyscypliny tchną trochę starocią przy prężnie rozwijajacych się nowoczesnych sportach walki

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5086