Judo: A. Perenc najlepsza wśród młodzieży

2011-04-21, Autor:
Agata Perenc z Polonii Rybnik wygrała Mistrzostwa Polski Młodzieży w Judo.

W piątek 15 kwietnia odbyły się w Mławie Mistrzostwa Polski Młodzieży w Judo. Jako jedyna z klubu Polonia Rybnik wystartowała Agata Perenc, która broniła tytułu Mistrzyni Polski z tamtego roku. Po drodze do finału Agata pokonała pewnie i zdecydowanie trzy zawodniczki, w tym zawodniczkę z Warszawy Martę Kubań medalistkę Pucharów Europy i wicemistrzynię Europy. W finale Agata nie dała szans zawodniczce z Gliwic wygrywając walkę w parterze przez trzymanie a po przejściu do dźwigni rywalka odklepała przez to poddając się. Tym samym Agata powtórzyła sukces z tamtego roku nie przegrywając żadnej walki od ponad roku udowadniając, że jest najlepszą zawodniczką w Polsce. W czwartek (21.04) Agata rozpoczęła swój udział w Mistrzostwach Europy, które odbywają się w Istambule. Zawody te traktowane są jak przetarcie w tak poważnych zawodach, głównym celem na ten rok dla Agaty to start w swojej kategorii wiekowej na Uniwersjadzie oraz Mistrzostwach Europy Młodzieży.

Natomiast 1 i 2 kwietnia we Wrocławiu odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorek. Najlepsi zawodnicy reprezentowali nasz klub. Najlepiej spisał się Rafał Kowalczyk w wadze do 73kg. Rafał po drodze do medalu stoczył pięć walk w tym cztery wygrał na ippon przegrywając tylko jedną. To do tej pory najlepszy wynik Rafała na zawodach rangi Mistrzostw Polski. Pozostali: Ania Borowska w wadze do 57 kg, Adrian Wala w wadze do 60 kg i Szymon Bury w wadze do 66 kg to najmłodsi zawodnicy z rocznika juniora a już walczyli o medale brązowe. Niestety pomimo dużych ambicji i umiejętności musieli jednak uznać wyższość przeciwników zajmując piąte miejsca. Borowska o wejście do finału przegrała przez wskazanie sędziów 2 do 1 co w ocenie wielu trenerów było wynikiem krzywdzącym, tym samym że przegrała z zawodniczką z Warszawy a jednym z sędziów wskazujących przeciwko Borowskiej był sędzia również z Warszawy. Wala i Bury wygrali wszystko co było do wygrania a walki przegrali z zawodnikami starszymi o dwa lata. W najlżejszej wadze do 55 kg startował Przemek Frysztacki, który w pierwszej walce stanął naprzeciw późniejszego Mistrza Polski w swojej wadze, później jeszcze jedną walkę wygrał i jedną przegrał zajmując ostatecznie IX miejsce.  W wadze do 90 kg startował Przemek Smołka, który przegrał pierwszą walkę i odpadł z zawodów. W ocenie trenera Artura Kejzy start naszych zawodników ocenił jako bardzo dobry bo każdy wykonał 100% pracy i nawet walki przegrane były prowadzone wg wskazówek trenera co wróży że w najbliższym czasie nasi zawodnicy zdominują swoje kategorie.

W miniony weekend nasi zawodnicy w kategoriach od dzieci do juniora startowali w Międzynarodowym  Turnieju w Belgradzie (Serbia). Mieli oni okazję sprawdzić swoje umiejętności z zawodnikami różnych krajów: Francji, Rumuni, Bułgarii, Czarnogóry i Macedonii.  Poza startem w zawodach był czas aby przynajmniej trochę zwiedzić stolicę Serbii.