Judo: A. Perenc mistrzynią Polski

2010-10-01, Autor:
Agata Perenc w wadze do 57 kg zdobyła złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn w judo.

Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn w judo zostały zorganizowane po raz pięćdziesiąty czwarty. Tym razem najlepsi judocy kraju spotkali się w Koszalinie. W zawodach nie mogło zabraknąć reprezentantów Polonii Rybnik. Wśród nich najlepiej spisała się Agata Perenc, która w kategorii do 57 kg wywalczyła złoty medal. Jak się okazało, był to 50-ty krążek w historii rybnickiego judo zdobyty w kategorii wiekowej seniorów. Warto dodać, że 50-ty medal został wywalczony w 50-tą rocznicę powstania sekcji judo w Rybniku.

Agata Perenc jest jeszcze młodzieżowcem. Pomimo tego wszystkie walki w drodze do finału mistrzostw Polski wygrała zdecydowanie przez ippon. W finale również kontrolowała walkę rzucając przeciwniczkę z AZS-u Opole na yuko i wazari.

Złoty medal Agaty Perenc jest drugim krążkiem z najcenniejszego kruszcu wywalczonym w Rybniku wśród kobiet, a pierwszym pod patronatem Polonii. Wcześniej złoty medal dla Rybnika, jeszcze za czasów ROW-u, zdobyła Gabriela Ostrzołek. Było to w 1989 roku. Zatem 21 lat musieliśmy czekać na kolejny złoty medal wśród kobiet.

Drugim zawodnikiem Polonii w mistrzostwach Polski był Ariel Kuśka, który po dwóch wygranych walkach dwa razy przegrał. Ostatecznie zajął piąte miejsce, co nie zadowoliło ani trenera Artura Kejzy, ani samego zawodnika. Obaj liczyli na wywalczenie w Koszalinie co najmniej medalu. Przypomnijmy, że Ariel Kuśka to dwukrotny srebrny medalista Mistrzostw Polski Seniorów z poprzednich dwóch lat. Judoka Polonii startował w swojej wadze do 60 kg, w której było dziesięciu faworytów do złotego medalu.

W imprezie wziął udział także trzeci reprezentant Rybnika, Rafał Kowalczyk. Dla juniora Polonii był to pierwszy występ w tak ważnych zawodach. Pomimo dużej ambicji i woli walki Kowalczyk przegrał dwie walki z bardziej doświadczonymi rywalami i odpadł z imprezy.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0