Judo: 6 medali w Czechach

2010-02-23, Autor:
W Hranicach w Czechach zostały rozegrane zawody w judo, w których startowali zawodnicy Polonii Rybnik.

Do Hranic przyjechali judocy ze Słowacji, Ukrainy, Austrii, Polski oraz cała czołówka zawodników czeskich. Wśród walczących było wielu medalistów Mistrzostw Polski ubiegłego roku. Pierwszy dzień zawodów był zaliczany do otwartego Pucharu Czech. Według organizatora zaliczał się on do jednego z czterech Pucharów, gdzie zawodnicy czescy zdobywają punkty do ogólnokrajowego rankingu.

Do pierwszej walki turnieju stanął Paweł Puk w kategorii wagowej do 73 kg. Przegrał pierwszą walkę i niestety musiał się pożegnać z turniejem. Za nim do rywalizacji stanął Adrian Wala (kategoria wagowa 55 kg), który zmierzył się z odwiecznym rywalem z Bytomia, Pawłem Borowiczem. Powtórzył się finał Mistrzostw Śląska ze stycznia, gdzie obaj doszli do finału. Tak jak w tamtej imprezie, tak i w Hranicach, zwyciężył Wala. Ostatecznie rybniczanin stoczył jeszcze cztery walki. Wygrał wszystkie i zajął pierwsze miejsce. Równocześnie walki rozpoczął w kategorii do 66 kg jego kolega – Szymon Bury. Pierwsze trzy starcia wygrał, ale uległ w walce o wejście do finału. Zrehabilitował się jednak wygraną w rywalizacji o trzecie miejsce.

Następnie do walki stanęła Ania Porwoł w kategorii +70 kg. W swojej grupie bez problemów pokonała trzy zawodniczki i zajęła pierwsze miejsce. Jej koleżanka Ania Borowska w kategorii wagowej do 52 kg przegrała dopiero walkę o wejście do finału. Zajęła jednak dobre trzecie miejsce.

Kolejny do walki stanął Przemek Frysztacki, który zmienił kategorię wagową z 46 kg na 50 kg. Jak na pierwszy występ w wyższej kategorii walczył bardzo dobrze. Przegrał tylko raz i zajął trzecie miejsce. Na koniec do walki stanął najcięższy junior Polonii - Przemek Smołka. Pierwszą walkę przegrał, a następnie trzy wygrał i ostatecznie zajął trzecie miejsce.

Na siedmiu zawodników aż sześciu zdobyło medale, co świadczy o dobrym przygotowaniu do imprezy. Przypomnijmy, że Wala, Borowska, Bury i Frysztacki są uczniami klasy sportowej Gimnazjum nr 1 w Rybniku. Z powodu kontuzji nie wystąpiła w Czechach brązowa medalistka Mistrzostw Polski w 2009 roku Nicole Kukuczka.

W drugim dniu do walki stanęły dzieci, młodzicy i młodziczki. Zawody zostały bardzo mocno obsadzone. W niektórych wagach walczyło po 40 zawodników. Najlepiej spisali się: Dominika Wąsiewicz – II miejsce, Julka Kowalczyk – II miejsce, Bartek Bury – II miejsce, Bartek Szulik – II miejsce, Daniel Kejza – III miejsce, Paweł Borowski – V miejsce i najmłodszy z nich Łukasz Wala, brat Adriana.