zamknij

Wiadomości

JSW sprowadziła tysiące ton węgla z Mozambiku. "Żadna sensacja"

2020-05-15, Autor: 

Jastrzębska Spółka Węglowa, największy w Europie producent węgla koksującego, kupiła w Mozambiku (Afryka) kilkadziesiąt tysięcy ton węgla. Surowiec przypłynął masowcem do portu w Świnoujściu. JSW przekonuje, że w kupowaniu węgla przez producenta węgla nie ma żadnej sensacji.

Reklama

W kwietniu opinia publiczna zawrzała na wieść o rekordowej dostawie węgla z Kolumbii na zamówienie Polskiej Grupy Energetycznej, spółki, która jest udziałowcem Polskiej Grupy Górniczej. Węgiel z Południowej Ameryki, dokładnie 121 tys. ton został sprowadzony na potrzeby ciepłowni w Gdyni i Gdańsku.

Teraz mamy do czynienia z kolejnym przypadkiem dostawy węgla, tym razem z Mozambiku w Afryce. Sławomir Starzyński, rzecznik JSW w rozmowie ze ŚląskimBiznesem.pl przekonuje, że w tym przypadku nie ma mowy o żadnej sensacji.

Tomasz Raudner, ŚląskiBiznes.pl: Po co Jastrzębskiej Spółce Węglowej węgiel z Mozambiku?

Sławomir Starzyński, JSW: Ten węgiel jest nam potrzebny do tzw. mieszanek. Niewielkie ilości tego węgla dodaje się do mieszanek z naszego węgla. A wynika to z tego, że 

takiego węgla w naszych złożach nie ma. On jest bardzo wysokiej jakości i jeżeli chce się zrobić mieszankę węgla koksowego dla koksowni, która musi z niego wyprodukować koks o najwyższych parametrach, to musimy taki węgiel kupić. Zlecenia na taki koks trafiają ze stalowni potrzebujących go na przykład do produkcji stali dla przemysłu samochodowego. Z tej stali wykonywane są np. karoserie. I musimy dodawać ten węgiel, żeby zrealizować zamówienie. 

My generalnie jesteśmy producentem surowców potrzebnych w produkcji stali. I jeżeli potrzebujemy jakiegoś komponentu do naszych produktów, żeby one spełniały oczekiwania kontrahenta, to po prostu je kupujemy, jeżeli ich nie ma w Polsce. 

Czyli takiego węgla w Polsce nie ma?

Nie ma.

A ile go sprowadziliście?

Dokładnie nie pamiętam, ale kilkadziesiąt tysięcy ton. Natomiast statek, którym dotarł jest ładowany, albo już został załadowany koksem, który drogą morską dotrze do kontrahenta.

Waszym koksem, rozumiem.

Tak, koksem z koksowni należącej do Grupy Kapitałowej JSW. Także tutaj nie ma żadnej sensacji.

To nie jest węgiel energetyczny, który nadaje się do elektrowni, elektrociepłowni czy ciepłowni miejskich, czy nawet do zwykłego pieca. Nie ma tu mowy o żadnym imporcie kosztem naszej produkcji.

Kiedyś takiej jakości węgle miała kopalnia "Zofiówka", ale to już się skończyło.

Często macie takie transporty węgla z zagranicy?

To zależy od produkcji. Nie zawsze jest zapotrzebowanie na tę najwyższą jakość. Poza tym pojęcie najwyższej jakości też jest względne, bo nas koksownicy informują często, że nie zależy im tak na mieszance węgli najwyższej jakości, co na węglu o tych samych parametrach. Oczywiście poza wyjątkami, kiedy mają zamówienia na koks super jakości, to wówczas dodaje się do takiej mieszanki węgla z importu. Także to wszystko zależy od sytuacji na rynku i tego, czego oczekują nasi kontrahenci. 

A my z kolei nie możemy powiedzieć "Tego wam nie damy, bo sprowadzenie węgla to jest działanie niepolityczne, bo możemy być posądzeni o niszczenie polskich kopalń. My sprowadzając kilkadziesiąt tys. ton węgla organizujemy rynek dla wielokrotnie większej ilości pochodzącego z naszych kopalń. 

Proszę wyjaśnić, co to znaczy, że importem organizujecie rynek dla własnego węgla?

Jeżeli nasz kontrahent potrzebuje koks, który możemy wyprodukować tylko, jeśli dodamy węgiel z importu do naszego węgla, no to produkujemy go w większości z naszego węgla. A tak to kontrahent szukałby innego dostawcy koksu, więc automatycznie mniej naszego węgla trafiłoby do koksowni.

To proszę zdradzić, dokąd popłynie koks statkiem, którym przypłynął węgiel z Mozambiku?

Nie chciałbym tego mówić, ponieważ rynek jest tak rozchwiany, że każda informacja o tym, że gdzieś dostarczamy produkt wiąże się z tym, że od razu nasza konkurencja z innych krajów dowiaduje się o tym i próbuje też wejść tam, gdzie nam się udało.

Zgaduję, że to jest gdzieś poza Europą.

Tak, to rynki zamorskie.

Dziękuję za rozmowę.

Oceń publikację: + 1 + 114 - 1 - 70

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
  • ~waldus 2020-05-15
    21:36:40

    31 75

    Czy nie lepiej by było żeby jsw koksowalo wegiel z Mozambiku np w Świnoujściu? Tancowac z węglem na Śląsk a potem z koksem do portu to głupota.

  • [email protected] 2020-05-15
    21:54:17

    79 18

    Proszę uważnie przeczytac: ten węgiel z Mozambiku jest tylko dodatkiem (zapewne jest bardziej energetyczny niz ten z JSW) i procent jego zawartości w finalnym koksie jest nieduży.
    Dlatego właśnie jest przewożony tutaj- możnaby to robić gdzies bliżej morza tylko wtedy trzeba by było wybudować tam koksownię i zawozić węgiel od nas, dokładac do niego ten lepszy i koksować...

  • ~sympatykrybnika 2020-05-15
    22:00:21

    42 45

    ~sympatykrybnika 2020-05-15 18:48:56

    Oj! Taki drobiażdżek
    Do Świnoujścia zawinął statek z transportem węgla z Mozambiku… dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

    A JSW na to: „Ten surowiec ma parametry, których nie ma węgiel występujący na terenie Polski i jest dodawany do naszego węgla koksującego w procesie produkcyjnym. Dzięki temu koks osiąga parametry wymagane przez zakłady produkujące stal i innych odbiorców.” No idzie zrozumieć, ale z drugiej strony przez to jest niemożliwe ZAKAZANIE IMPORTU WĘGLA!!!

  • ~exx 2020-05-15
    22:25:35

    98 61

    Jeżeli coraz więcej importujemy, bo nasz węgiel nie spełnia norm dla stalowni, a to co fedrują górnicy idzie na hałdy, bo kurczy się popyt w domach ze wzgl. na zmiany źródeł ciepla to będzie gwóźdź do trumny. Ale nic nie trwa wiecznie i wasze imperium związkowo-rylskie też upadnie. Jamen!

  • ~_rybniczak 2020-05-15
    22:32:56

    Brawo Sasin, brawo PiS. Po co nam polski węgiel. Wczoraj Kolumbia, dziś Mozambik. A na codzień ruski węgiel... Może od razu zamknijcie wszystkie kopalnie, bo do tego dążycie. Działacie wbrew interesowi narodu. A głupki na was głosują, bo ich kupujecie, 500+, 13te emerytury, zasilki.... Do czasu aż się kasa skończy, potem zostawicie syf i odejdziecie do swoich posiadłości...

  • ~Jan R. 2020-05-15
    23:05:44

    44 20

    Viva!!! Moziambik!!! Byłbym wdzięczny za informację jaki typ węgla kupili.

  • ~tuptyś 2020-05-15
    23:35:10

    41 9

    statek na zdjęciu to jeziorowiec (pływa po wielkich jeziorach) i takie nie pływają przez Atlantyk i nie z węglem do polszy. Na drugi raz staranniej dobierajcie materiały.

  • ~rosthost1 2020-05-16
    05:48:24

    38 27

    ~_rybniczak - fakt jest taki że PGG ma słaby węgiel A chce za niego setki złotych za tonę!!
    Jeśli to dodatek do koksu to powinien być o małej ilości siarki - takiego nie ma w Polsce i Rosji. Pewnie jeszcze ten z Mozambiku jest też 30% tańszy niż z PGG. Ludzie czy ratując PGG ma tutaj w Polsce wszystko upaść??? bo związki i dyrekcja nie umie zabezpieczyć zakładu przed pandemią?!?!

  • ~rosthost1 2020-05-16
    05:50:33

    50 18

    Cześć Rybniczan w zimie wyjechała na Teneryfę zamiast do Zakopanego lub Olsztyna. Czemu też ich nie szkalowac że wybrali zagranicę??

  • ~Gibon 2020-05-16
    07:11:06

    32 36

    Nie wiem jak Wy ale ja to lubię przyłożyć do pieca tym z Mozambiku. Nie marasi rusztu a dym idzie czorny jakby czornego papieża wybrali. Super sprawa. Polecam koks do ogrzewania domów. Szkoda go na karoserię, i tak zgniją a w domu długo będzie ciepło. Nie wierzcie w tani gaz ani żadne pompy ciepla. To wymysł szatana czy innego szarlatana. Tylko śląski i mozambicki węgiel. Najlepsza mieszanka. Taki nasz mulat.

  • ~sympatykrybnika 2020-05-16
    07:57:01

    19 20

    Strajk górników: Najazdu na Warszawę nie będzie. Choć część weźmie udział w proteście przedsiębiorców

    Na facebooku Brać Górnicza zapowiadają - Maszerujemy z przedsiębiorcami i rolnikami w jednym pochodzie.
    Górnicy chcą strajkować
    Frustracja wśród górników narasta. Obawiają się, że pod pretekstem koronawirusa zamykane będą kopalnie, a wielu z nich straci pracę. W internecie nie brakuje nawoływań do strajku. Część zamierza się dołączyć w weekend do protestu przedsiębiorców w Warszawie.

    Strajk tak, ale jeszcze nie teraz
    Związki zawodowe oficjalnie przyznają, że nie mają nic wspólnego z planowanym udziałem części górników w weekendowym proteście w Warszawie. To nie oznacza, że nie ma widma strajku. Sierpień "80 otwarcie krytykuje rząd Prawa i Sprawiedliwości.
    - Górnicy się poświęcili, oddali część swoich pensji. A co dał od siebie branży rząd Morawieckiego? Rząd „posła ze Śląska” ani myśli ratować kopalnie. Prędzej je pozamyka. W rządzie Mateusza Morawieckiego nie ma jednego inteligentnego i wartościowego człowieka, który na poważnie zająłby się górnictwem i energetyką. Jest za to cała armia miernych, ale wiernych i na synekury pazernych. O tak, to politykom (niezależnie od opcji) zawsze dobrze wychodziło. Poobsadzać wszystko swoimi ludźmi, niech dorwą się do tętnic i wysysają krew - czytamy w piśmie związkowców.
    W Sierpniu '80 nie mają wątpliwości, że działania rządu (właściwie ich brak) doprowadzi do zamykania kopalni i zwolnień. Mają też żal do prezydenta Andrzeja Dudy milczącego w sprawie.

  • ~PogromcaSzkodnikow 2020-05-16
    11:00:33

    24 9

    To krok w dobra strone.

    Jezeli wegiel z Mozambiku jest lepszy i tanszy to mozna go importowac wiecej - pewnie cena bedzie jeszcze nizsza.

    Nie widze sensu, zeby utrzymywac PGG z pieniedzy Polakow, ktorzy potem jeszcze raz musza zaplacic krocie za ten sam wegiel, za ktory juz raz zaplacili.

  • ~HajerPrzodowy 2020-05-16
    11:40:12

    30 5

    Tak powinno sprowadzać do Polski cały węgiel. Same plusy. Nie ryzykujemy życia naszych chłopców i pracy w ciężkich warunkach. Dodatkowo nie musimy później dokładać się do emerytur. Nie ma szkód górniczych itd...

  • ~obserwathor 2020-05-16
    12:04:58

    11 14

    frajerzy i wichrzyciele
    gdzie jest napisane, że ten węgiej jest tańszy ? to nie węgiel energetyczny którego jest na rynku pełno, a jego cena jest adekwatna do jakości
    "nie trzeba dokładać do emerytur", za to trzeba będzie płacić zasiłki dla górników i całej branży
    pozornie tańszy importowany węgiel, jest w rzeczywistoście ...droższy (wiem, że trudno to zrozumieć), bo z tego droższego węgla, znaczna część ceny wracają do budżetu państwa: opłaty, koncesje, podatki, także lokalne, które stanowią niejednokrotnie znaczną część budżetu niejednej gminy, do tego zarobki zatrudnionych nakręcaja lokalny rynek handlu i usług, że nie wspomnę o firmach kooperujących z branżą (a to że ma to niejednokrotnie patologiczną formę "żerowania" to juz inna sprawa)

  • ~rybnikus 2020-05-16
    13:05:41

    17 6

    Ciekawe jak to skomentuje Arteks, przecież on zawsze pisze prawdę i tylko prawdę cała dobę.

  • ~corona 2020-05-16
    13:14:05

    11 17

    Pogromca, pochwal się yno wiela Ty to dopłacasz do tego górnictwa. Sam jestem ciekaw ile mojej wypłaty jest twoja.

  • ~HajerPrzodowy 2020-05-16
    13:24:05

    22 10

    86 zł z kieszeni każdego podatnika. Tyle wędruje w ciągu roku na dopłaty do rent i emerytur górniczych. Każdy z nas z własnej kieszeni finansuje też restrukturyzację górnictwa. To 99 zł. W ciągu roku około 50 zł wsparcia wędruje z naszych rocznych rachunków za energię elektryczną. To i tak ledwie drobne. 806 zł w ciągu roku płaci każdy podatnik za zniszczone przez branżę zdrowie i środowisko. W sumie 1045 zł.

  • ~PogromcaSzkodnikow 2020-05-16
    13:35:00

    20 7

    corona,

    Ty nic nie zarabiasz i w tym jest problem. Ale Wam sie tego nie da wytlumaczyc :)

    Dlatego ludzie was tak nienawidza :)

  • ~sympatykrybnika 2020-05-16
    14:25:37

    5 5

    Na pytanie „Czy Polska może geopolitycznie skorzystać na pandemii?” Doktor Jacek Bartosiak odpowiedział – To trudne pytanie. Dobrze byłoby, żebyśmy wyszli z tej pandemii w takiej sytuacji, w której nasza gospodarka NIE WYPADA z łańcuchów dostaw. Optymalnym zaś byłoby ZAJĘCIE NOWYCH MIEJSC w europejskich i światowych łańcuchach dostaw. Nowe sektory już się otwierają, widać to na przykład za naszą zachodnią granicą. Ale pandemia przyspieszy rywalizacje USA-Chiny, otworzy zatem nowe miejsca w łańcuchach dostaw, które będzie mogła zająć nasza produkcja.

    Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy nowe sektory, które już się otwierają, nowe miejsca w łańcuchach dostaw powstające w wyniku rywalizacji USA-Chiny kiedykolwiek będą oparte o węgiel i energetykę węglową? Czy środki przeznaczone na ratowanie tychże sektorów naszej gospodarki będą środkami zmarnowanymi bezpowrotnie?

    Branża górnictwa energetycznego i energetyki węglowej bez wpompowywania w nią naszych pieniędzy będzie się zwijać. Nawet PRYWATYZACJA NIE JEST LEKARSTWEM dla nich. Przykładem niech będzie los kopalni Silesia, który nadal niepewny. Czeski właściciel chce sprzedać swoje udziały mniejszościowym udziałowcom lub skarbowi państwa, ale czy ktoś je kupi?

  • ~Franek7 2020-05-17
    07:31:36

    5 2

    To chyba w ranach zapowiadanej przez Sasina restrukturyzacji górnictwa? Taki pierwszy krok ;)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4927