zamknij

Biznes

Jezioro obok „Rudy” będzie zagospodarowane. Żaglówki, wakeboarding… Co jeszcze?

2014-04-17, Autor: 
Ta wiadomość ucieszy miłośników żeglarstwa. Jezioro obok kąpieliska „Ruda” będzie zagospodarowane. Centrum Sportów Wodnych już wkrótce otworzą tam olimpijczyk z Rybnika olimpijczyk Mirosław Małek oraz trener żeglarstwa Beniamin Piksa.

Reklama

Mowa o miejscu, w którym kiedyś działał Rybnicki Klub Żeglarski. Ośrodek ruszy na początku czerwca bieżącego roku. Otwarty zostanie wraz ze zmodernizowaną „Rudą”. - Udało nam się pozyskać dzierżawcę jeziora, z którym podpisaliśmy 3-letnią umowę. Jesteśmy przekonani, że profesjonalne zagospodarowanie tej części naszego kompleksu uczyni to miejsce jeszcze bardziej atrakcyjnym – mówi Rafał Tymusz – dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybniku.

Dzierżawcą jeziora będzie firma Big Blue Centrum Sportów Wodnych. Spółkę utworzyli rybniczanie, którzy „zjedli zęby” na żeglarstwie: Mirosław MałekBeniamin Piksa.

Jakie są plany inwestorów? - Zakupiliśmy osiem żaglówek, na których będą prowadzone zajęcia oraz specjalny sprzęt windsurfingowy dla początkujących. Oczywiście nie zabraknie też sprzętu do rekreacji wodnej w postaci rowerków i kajaków – opowiada Mirosław Małek.

Nowy najemca zamierza oczyścić i zagospodarować znajdującą się na akwenie wyspę. W planach jest również montaż wyciągarki do cieszącego się coraz większą popularnością wakeboardingu.

Magnesem przyciągającym mieszkańców regionu ma być również możliwość uprawiania nowej dyscypliny – SUP (Stand Up Paddle). W celu promocji tej odmiany surfingu Mirek Małek chce ściągnąć do Rybnika mistrza świata – Steve'a Allena.

Inwestorom zależy, by ośrodek w trakcie sezonu tętnił życiem. Dlatego od czerwca do sierpnia będą organizować półkolonie żeglarsko-windsurfingowe dla dzieci w wieku 6-14 lat. Stale czynna będzie szkółka żeglarska, w której adepci tego sportu będą mogli szlifować swoje umiejętności.

W komercyjnej ofercie ośrodka będzie m.in. możliwość organizacji sportowych urodzin i imprez na świeżym powietrzu dla dzieci i młodzieży.

Kim są twórcy Big Blue Centrum Sportów Wodnych?

Mirosław Małek - olimpijczyk i wielokrotny Mistrz Polski w windsurfingu. Sportową karierę rozpoczął w wieku 8 lat od dziecięcej klasy żeglarskiej Optimist. Posiada wieloletnie doświadczenie w nauce pływania na windsurfingu, wykształcił wielu instruktorów i setki pasjonatów tego sportu. Przez ponad 10 lat organizował sportowe wakacje polskim rodzinom przyjeżdżającym do Chorwacji. Właściciel Szkoły Windsurfingu POL33 w Chorwacji i nad Zalewem Rybnickim. Instruktor windsurfingu, trener słowackiej reprezentacji olimpijskiej Ateny 2004 w windsurfingu, współpracujący także jako trener żeglarstwa z rybnicką sekcją żeglarską.

Beniamin Piksa - absolwent Uniwersytetu Śląskiego i Politechniki Opolskiej. Doktorant na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Żeglarstwo uprawia od dziecka.  Obecnie startuje w barwach AWF Katowice w klasie Omega Sport. Przez 9 lat pracował jako instruktor w Rybnickim Klubie Żeglarskim, gdzie realizował (m.in. na żeglarskich półkoloniach) program NIVEA Błękitne Żagle propagujący żeglarstwo wśród dzieci i młodzieży.  Jako trener, koordynator, wywalczył główną nagrodę za najlepszą realizację i efektywność programu, przyznawaną przez Nivea. Pedagog, instruktor żeglarstw, sternik motorowodny.  

Oceń publikację: + 1 + 35 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (30):
 • ~Marcin74 2014-04-17
  09:23:41

  53 0

  Brawo panowie! To brzmi jak realny plan a nie jak bełkot jednego z kandydatów na prezydenta miasta. Mam nadzieję, że inwestycja się zwróci i uda się na tym zarobić na tyle, żeby pomysł trwał dłużej niż 3 lata. Powodzenia.

 • ~krypop 2014-04-17
  09:38:29

  21 0

  No i mamy konflikt ze snami o potędze analityków pana Larysza.

 • ~kred 2014-04-17
  09:52:50

  17 0

  No i lepsze to niż wyścigi jakiś koników :)

 • ~valor 2014-04-17
  10:33:37

  21 0

  brawo! w końcu coś się dzieje w tej okolicy i zabierają się za to ludzie z doświadczeniem :)

 • ~tazik 2014-04-17
  10:55:19

  15 0

  Ech, dobra wiadomość! Nie dość, że dzieje się coś w stronę szeroko pojętej rekreacji i poszerzana jest oferta możliwości spędzania wolnego czasu, to jeszcze biorą się za to Rybniczanie! Przy okazji wyeliminowany zostanie największy problem Zalewu, który latem kwitnie na zielono. Tutaj tego problemu nie będzie :-)

 • ~ 2014-04-17
  10:57:28

  0 7

  Świetnie , rewelacyjnie, o to chodzi , ekstra.Jednak nie wszyscy , analizujący logicznie i zdroworozsadkowo myślący rybniczanie stąd wyjechali.Jest swiatełko w tunelu.Hurra;)Popieramy , pozdrawiamy i życzymy powodzenia:):):)

 • ~piotrekdec 2014-04-17
  11:25:34

  9 0

  świetnie, konkretnie i odważnie!; jakże to odmienne od umierających skostniałych reliktów prlowskiej gruby jakimi w większości są żywe trupy znad zalewu czyli było kopalniane (i nie tylko) kluby żeglarskie (choć nieraz to już zbyt odważne słowo); jeszcze raz: świetnie

 • ~mirosmiros 2014-04-17
  14:04:42

  5 0

  Jak dobrze że są jeszcze ludzie z świetnymi pomysłami :D

 • ~madziar 2014-04-17
  20:56:41

  9 0

  Dobra wiadomość bo są to konkretni ludzie z dużym doświadczeniem i z pewnością będzie to profesjonalnie przygotowane i będzie to konkurencja dla aroganckiego właściciela ośrodka sportów wodnych w Stodołach pana Kosteczki.

 • ~romek_rybnik 2014-04-18
  17:25:55

  4 0

  Kiedy zapisy na pierwsze regaty na byle czym wokół wysepki?

 • ~ 2014-04-18
  18:30:19

  9 0

  Pomysł dobry ale pamiętam, że tam jako ośrodek sportów wodnych funkcjonowały tylko kajaki, łódki wiosłowe i rowerki wodne. Bajoro jest w dołku i o wiatr tam ciężko. Poza tym tam na dnie jest kilometr mułu. Rozumiem aktywność ludzi wody ale nie rozumiem, dlaczego UM nie wykupił od Elektrowni Rybnik tego OSW za te 1,6Mzł i nie oddał tego do dyspozycji rybniczan. Miasto takiej wielkości powinno mieć tereny rekreacyjne a nie skomercjalizowaną całą wodo-zieleń wokół miejską : Kamień, OSW, Kotwica.

 • ~ 2014-04-18
  20:33:31

  4 0

  Czyli z nowym właścicielem OSW Srodoły dogadać sie nie można! A niech tam buduje tą jadłodajnie.

 • ~ 2014-04-18
  20:34:49

  11 0

  Skoro Elektrownia nie prowadzi dzialalnosci sportowej na terenie zalewu to mozna go wreszcie porzadnie opodatkowac.

 • ~ 2014-04-18
  20:35:55

  3 0

  Skoro Elektrownia nie prowadzi dzialalnosci sportowej na terenie zalewu to mozna go wreszcie porzadnie opodatkowac.

 • ~ 2014-04-19
  09:46:53

  0 5

  Ten Mirek Małek to jest fajne ciacho :-)

 • ~piotrekdec 2014-04-19
  09:47:12

  0 2

  maciak99: o tym to już było, znaczy się o kupowaniu przez miasto za 1,6mln ośrodka w stodołach; nie będę się powtarzał bo to już była a co najważniejsze nie o tym artykuł ale miasto kupuje za 1,6mln i co potem? wkłada 10mln? i dokłada co roku nie wiadomo ile, niby dlaczego? zresztą jak mówiłem nie o tym wątek; jeszcze raz brawa dla Panów za odwagę i pasje

 • ~aspire 2014-04-20
  23:09:45

  0 0

  Wyciągarki do wakeboardingu? Albo kolejny raz profesjonalna redakcja tego "portalu" się popisała albo Panowie mają nikłe pojęcie o tym co chcą zrobić.

 • ~argo44 2014-04-21
  10:48:33

  0 5

  Madziar.... konkretni ludzie z dużym doświadczeniem hmmm bardzo wiesz jeżeli
  profesjonalizm przeniosą ze OSIR w Stodołach to marność widzę ..na szczęście
  na Rudzie jest 0,5 m wody i się nie potopią jak było na zalewie bo gdyby nie
  WOPR to pan P miałby ludzi na sumieniu bo zazwyczaj to trzymał nogi na stole
  i się nudził całymi dniami . Obaj panowie mają duże mniemanie a minimalne zaplecze u umowa na 3 lata pewnie będzie podstawą do tłumaczenia się że nie nic mogą …. cóż skończy się na szumnej nazwie ….. Zastanawia mnie określenie „arogancki „ ciekawe skąd ta wiedza jak OSIR jest zamknięty ??? a może madziar
  to pan P ??? z którym pewnie nowy nie podpisał umowy na kolejne trzymanie nóg na stole ...

 • ~tazik 2014-04-21
  23:41:39

  7 0

  Oj Argo, wiedza TWA niewielka, arogancja wprost przeciwnie, ton wypowiedzi zbliżony do posła opozycyjnej partii badającego brzozy. Nie napisales, co było nie profesjonalne na OSiR, napisales, ze gdyby nie WOPR byłyby ofiary śmiertelne... Sam kojarze jedynie akcje bosmanatu, nie widziałem akcji wopru oprócz wozenia się dookoła zalewu. Skąd wiedza, ze nowy właściciel jest arogancki? To jak wytłumaczyć fakt, ze uciekają stamtad wszyscy-sekcja żeglarska, najemcą kawiarni z fantastycznym jedzeniem, osoby prowadzące bosmanat-na pewno się mylą i uciekają, bo nie chcą juz wiecej zarabiać. Zanim zaczniesz obrażać zastanów się, czy to, co piszesz ma jakiś sens.
  A na koniec smaczek - piszesz kto się kryje pod nickami, wiec i ja się w to pobawie, bo akurat jestem blisko sekcji i ośrodka. Czy nie jest tak, ze syn nowego właściciela działał w rybnickim woprze i teraz ma poprowadzić bosmanat? Jeśli tak, to życzę mu mniej arogancji,jeśli jest nią przepełniony, i jak najmniej niezbędnych interwencji wopru. Czekam na nową jakość.

 • ~argo44 2014-04-22
  07:32:28

  0 5

  Tyle faktów a teraz refleksja powoływanie się na fakt że syn właściciela jest członkiem
  WOPR jest śmieszne a córka pewnie kończy szkołę gastronomiczną i dlatego nie
  podpisał umowy z panem P i panią Z :):) gratuluję dedukcji i logiki .Pomyśl czasem po co mu najemca jeżeli buduje swoją restauracje ?? Cóż to twoja wypowiedź przypomina wypowiedzi opozycyjnej partii która zawsze ma odmienne zdanie i wszędzie doszukuje się sensacji . Reasumując zacytuje słowa jednego z członków sekcji który pod egidą sekcji remontował sobie prywatną łódź …. „Po ...uj sprzedawali ten ośrodek a było tak fajnie „ Cóż powiem krótko nowy właściciel nie pasuje wielu osobą które były „przyssane „ do OSIR a teraz muszą coś zmienić .
  To na tyle myślę że fakty tu przywołane merytorycznie obnażą prawdę na temat
  „układu „ z terenu OSIR

 • ~argo44 2014-04-22
  07:36:38

  0 6

  No tazik cóż czytając twoje wypociny nie można ich zostawić bez komentarza ale tym razem
  pozwolę sobie na kilka faktów
  -. Akcje bosmanatu ?? ciekawe na czym ?? bo twoja wiara w pana P jest zbliżona do wiary że polski pilot na drzwiach.... pan P chyba podobnie … bo jedyna łódź którą miał bosmanat nie miała silnika cóż ….. to co nazywasz wożeniem się WOPR to działania statutowe i właśnie na tym „wożeniu „ polegają bo jak dbać o bezpieczeństwo ludzi nad
  wodą siedząc z nogami na stole ???
  - Jeżeli jesteś blisko sekcji to może zapytaj waszego trenera kto wywalił WOPR z naszej
  bazy nad wodą ??? cytuje „ zabierajcie budy bo wam je spalę.... „ to są słowa aroganckiego ale trenera ...sekcji a jak na razie to nowy właściciel ośrodka pozwoliła na wybudowanie zaplecza które nam odebrano . Sekcja otrzymała teren nad wodą od EDF
  i piszesz bzdury że się właściciel ją wyrzucił macie teren więc działajcie ...
  - Kolejny fakt na który się powołam a mamy informacje mamy pewną z samego Sanepidu to cóż najemca kawiarni miał może i pyszne jedzenie tylko zapomniał o zezwoleniu SANEPIDU i prowadził działalność na „ czarno „ i to przez kilka lat …

 • ~argo44 2014-04-22
  07:39:27

  0 5

  Przepraszam za złą kolejność

  PS
  Co do faktów to jeszcze jeden jest dość istotny z wiedzy która posiadam to Pan Małek
  prowadzi dalej działalność na OSIR i to właśnie on ma odpowiadać za część związaną
  z żeglarstwem na OSIR więc jakość powinna być ale nie mnie to oceniać .. Cz to ten sam Pan???
  Bo jak tak to cóż Małek z nad Rudy OK a Małek z nad nowego OSIR jest be?? cóż wnioski się nasuawją same ...

 • ~tazik 2014-04-22
  08:52:32

  7 0

  Łoj, trochę odbiegłeś od sedna tematu, pewnie trochę to sprowokowałem. Ale trzeba też przyznać, że jesteś nie lada śledczym, skoro już znalazłeś na ośrodku układ :-) Proponuję powrócić do sedna, od którego nasza polemika się zaczęła - czyli wopr vs bosmanat. I tutaj muszę przyznać, przywaliłeś na starcie kolosalnie pisząc, że bosmanat miał jedną łódź, i to bez silnika. Bzdurka, kolego, bzdurka. Motorówka rybitwa, czerwona, z zainstalowanym silnikiem 4-suw Johnsson, która dzielnie służyła do obstaw regat i pilnowania bezpieczeństwa. Jakim innym sposobem byliby w stanie przygotowywać regaty na omegach dla różnych firm? Może opierasz swoją wiedzę na fakcie, że obecnie nie ma na ośrodku motorówki ze sprawnym silnikiem? Pewnie dlatego, że był zakupiony przez najemców i zabrany po zakończeniu sezonu?
  No i jeszcze jedno - piszesz, że bosmanat nic nie robił, bosman siedział z nogami na stole, a wopr zapierniczał. No to quiz - co wymaga największej atencji podczas wypożyczania - rowerki, kajaki czy omegi? Poprawna odpowiedź - omegi. No to drugie pytanie - ile razy WOPR 'ratował' omegę, gdzie ludzie byli w stanie zagrożenia życia, bo nikt inny się nie ruszył? Przecież napisałeś, że gdyby nie WOPR, to doszłoby do tragedii.
  Ja jakoś bardzo się wysilam i nie kojarzę, aby inny niż bosmański sprzęt stawiał i holował do brzegu wywrócone omegi wraz z załogami.

 • ~tazik 2014-04-22
  08:58:43

  7 0

  I zaznaczam - nie zależy mi na stwierdzeniu, że OSWIR jest ble, a Ruda piękna. Że bosmanat jest cacy, a WOPR się obija. Nie, zdecydowanie nie. Powstają 2 nowe inicjatywy, każda fajna. Obydwu kibicuję. Jedyne, co mnie drażni, to krzywdząca, wyssana z palca opinia, że jakiś Pan powodował zagrożenie życia, i gdyby nie inni, dzielni i bezinteresownie pracujący ludzie, to mielibyśmy same tragedie. Artykuł jest o tym, że będzie nowe miejsce w naszym marketowym mieście, gdzie będzie można aktywnie odpocząć. Pod nim komentarze, że fajnie, że tego nigdy za wiele + Twoja opinia, że będzie dramat, tragedia, syf - i wszystko opierasz na błędnej wiedzy o czyjejś pracy.
  Jak zawsze w takich sytuacjach - hejtowanie jest łatwe, trudniej jest zdobyć klientów i ich zadowolić. Zobaczymy, oby obydwa ośrodki tętniły życiem, a pewnie nie raz nieświadomie się na nich spotkamy. Tyle ode mnie, kończę wypociny, wracam do pracy. I tak już tego nikt oprócz nas nie czyta.

 • ~rzyt 2014-04-22
  12:40:07

  0 1

  Ale zaiskrzyło! To tak jakby jakieś grupy interesu spotkały się na tym forum. Szkoda tylko, że za tą inicjatywą stoją ludzie mający pojęcie o tym. W Rybniku najlepszymi fachowcami zawsze byli i będą URZĘDNICY MAGISTRACCY. Na taki pomysł P. Małka dałoby się podłączyć do funduszy unijnych i byłoby czym się pochwalić przed wyborami...W Rybniku nie ma dobrej atmosfery dla biznesu lokalnego. Każdy spoza Rybnika ma lepsze warunki w UM niż Rybniczanin; chyba w Rybniku urzędnicy boją się być pomówieni o to, ze wspierają lokalny biznes.

 • ~argo44 2014-04-22
  14:39:36

  0 5

  Tazik cóż zawsze powtarzałem że siła argumentu jest ważna ale i argument siły czasami
  pomaga …... Nie wiem kto jaki ma silnik , ograniczyłeś się tylko do kwestii silnika
  pozostałe bezsporne zostały pominięte milczeniem ale zawsze coś Co do pozostałej części
  daleki jestem od hejtowania pisze co widziałem i jak było a nie jak będzie to samo robisz ty
  nikt jeszcze nie wie jak będzie na OSIR a ty już piszesz że ludzie uciekli . Bez cienia
  wątpliwości dalej twierdzę że nowy właściciel nie pasuje wielu ludziom którzy wolą
  swoisty „marazm” a wszelkie zmiany powodują reakcje alergiczne . Mnie tylko dziwi
  że obaj panowie ożywili się dopiero po kilku publikacjach dotyczących dotyczących
  OSIR i planów nowego właściciela na zasadzie kopiuj / wklej a dotychczas nie wykazywali
  inicjatywy w kierunku rozwoju na terenie OSIR . Tyle w temacie nie widzę sensu dalszej
  polemiki pożyjemy zobaczymy czas osądzi który z nasz miał racje .

 • ~argo44 2014-04-22
  14:41:22

  0 6

  Do rzyt nie spotkały się grupy interesów przynajmniej ja nikogo nie reprezentuje i nie oceniam co będzie a wypowiadam się w kwestii co było i szkoda że praca społeczna często na zasadzie wolontariatu jest odbierana w taki sposób jak pisze tazik może niech też powozi tyłek jak to robi rzekomo wopr . Co do UM nie chcę się wypowiadać oba pomysły są realizowane przez prywatnych inwestorów i życzę obu powodzenia i wytrwałości w tym co chcą zrobić oby tylko z głową i zgodnie z przepisami .

 • ~rzyt 2014-04-23
  12:35:43

  0 0

  Ale dyrektor Tymusz już ogłosił kogo są te zasługi w znalezieniu inwestora....więc ojca już znamy.

 • ~ 2014-04-25
  07:17:27

  0 0

  Toż to jakieś popadanie w gigantomanie.Zawsze za Rudą byl staw a nie jezioro.W latach 60tych pływało z 15 kajakow i to wszystko co pomiesci ten staw.Może jeszcze kilka rowerow wodnych.Gdzie tam miejsce na żeglowanie chociazby omegą?Miedzy kajakami?Jest Zalew rybnicki i to jest doskonałe miejsce dla żeglarstwa.

 • ~madziar 2014-04-28
  07:49:00

  4 0

  Z pewnością jeziorko obok basenu jest za małe na omegi ale małe żaglówki się zmieszczą, na pierwszy kontakt z żaglami wystarczy, a potem można dalej kontynuować swoją przygodę z żeglarstwem na większych akwenach. Jednak najciekawszym pomysłem jest wyciąg dla wakeborda i to miejsce jest do tego idealne. Co do ośrodka OSWiR to trzeba przyznać że wiele lat dzierżawy bardzo źle wpłynęło na jego kondycję. Trzeba mieć nadzieję że nowy właściciel sprawdzi się jako gospodarz tego fajnego zakątka i każdy będzie mógł znaleźć to miejsce dla siebie. Co do WOPR-u, to przydała by się ich obecność nad Pniowcem gzie latem kąpią się dziesiątki ludzi i tam przydało by się zabezpieczenie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5306