zamknij

Wiadomości

Jeszcze droższe mieszkania na Hallera. Miasto dorzuci ponad 11 mln zł

2021-11-15, Autor: 

Magistrat zwiększy budżet na budowę budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Hallera. To niebagatelna kwota ponad 11 mln złotych. Ta sama ma pokryć różnice pomiędzy wcześniejszym kosztorysem a realnymi ofertami, które pojawiły się w przetargu.

Reklama

Kwestia dotycząca inwestycji przy ul. Hallera nadal nie została rozstrzygnięta. Przypomnijmy w październiku pisaliśmy o fiasku drugiego przetargu na budynek mieszkalno usługowy. Najtańsza oferta wynosiła dokładnie 43.188.000,00 złotych. Tymczasem miasto mogło zaproponować 31 353 096,74 złotych.

Olgierd Zaraś, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego przyznał, że niepokoją go galopujące ceny w branży budowniczej.

Na pięć otrzymanych przez nas ofert cztery są do siebie bardzo zbliżone i nie różnią się o dużą wartość. Oznacza to, że rynek tak właśnie wycenia te roboty i że taniej już może nie być. Wzrost cen podstawowych czynników i środków produkcji, które wymieniłem powyżej jest przecież niezależny od woli ani sprawności firm wykonawczych. Dodatkowo należy skonstatować, że rozmiary tej różnicy wskazują na przewidywania rynku co do równie dynamicznego wzrostu cen w kolejnych latach, co nie wróży dobrze nie tylko inwestorom lecz nam wszystkim bo przecież choćby paliwo, prąd lub niektóre materiały budowlane kupują nie tylko firmy wykonawcze, kupuje je każdy pojedynczy obywatel. Do tego można jeszcze dodać czynnik ryzyka związanego z nieznanym kierunkiem rozwoju pandemii i potencjalnymi obostrzeniami, który bez wątpienia jest wkalkulowany przez wykonawców w wachlarz ryzyk, które poddają wycenie – wyjaśniał w rozmowie z nami Olgierd Zaraś.

Prezes TBS-u dodał, że dalsze decyzje co do przyszłości inwestycji zapadną w rybnickim magistracie. Do wyboru były dwie opcje – porzucić projekt lub kontynuować go. Wiemy już, że władze miasta nie zamierzają go porzucać.

Na najbliższej sesji rady miasta, która odbędzie 18 listopada w wieloletniej prognozie finansowej pojawił się punkt dotyczący właśnie budowy przy Hallera:

Inwestycja przy ul. gen. Hallera – zwiększenie o 11.260.000 zł (do 24.536.000 zł) w związku z wyższymi ofertami złożonymi w przetargu - czytamy.

Tym samym budżet na ten cel zrównałby się z najtańszą, zaproponowaną ofertą.

---

Temat różnic pomiędzy ofertami a tym, ile proponuje miasto już poruszaliśmy jakiś czas temu. Magistrat przekonywał, że w dobie galopujących cen nie dało się przewidzieć tak wysokich kosztów usług budowlanych. Innego zdania był Ireneusz Jabłoński z Centrum Adama Smitha. Jego zdaniem, źle oszacowane koszty inwestycji to dowód na niekompetencję urzędników »Kłopoty Rybnika z przetargami. Ekspert: tłumaczenia urzędników to dziecinada«

O skali problemu opowiedzieli nam przedstawiciele branży budowlanej z Rybnika »Firma budowlana z Rybnika będzie ściągać pracowników z Pakistanu«

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 31

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
  • ~Longina b 2021-11-15
    10:47:14

    32 11

    Wszechobecna drożyzna!

  • ~pawlmesten 2021-11-15
    11:00:31

    37 15

    Drukować więcej i więcej i rozdawać

  • ~Lateks 2021-11-15
    11:17:27

    42 13

    No przecież to było wiadome jeszcze przed powstaniem TBS-u,
    Mnie ciekawi jaką podwyżkę dostanie pan prezes, w końcu większe pieniądze do wydania, to większa odpowiedzialność, więc pewnie będzie więcej zarabiać jak 049, najwyżej mieszkańcy zapłacą najwyższe dopuszczalne stawki podatków i opłat.

  • ~Arteks 2021-11-15
    11:34:22

    15 58

    Budować!!! Skoro miasto przez tyle lat inwestowało w infrastrukturę typu rury, drogi i piece - czas wrócić "do korzeni" i rozwijać je piękną architekturą. W dodatku budynek nie przyniesie miastu straty bo będzie zarabiał na siebie. Skoro ludzie chętnie kupują mieszkania czy budują domy jako lokata kapitału - dla miasta to też będzie lokata kapitału.

  • ~rzyt 2021-11-15
    11:48:22

    50 5

    Pytanie, po co nam /wam/ te mieszkania?
    Gdy budowanie jest zbyt drogie to próbuje się kupić mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym i w taki sposób zabezpieczyć potrzeby mieszkań komunalnych. Inna sprawa to szastanie kasą lub budowanie sobie "pomnika" poprzez ew. uwłaszczenie się na nim podobnie jak spółdzielniani prezesi. Trzecia droga to wygodne foteliki dla kolegów KRÓLika,

    Jeżeli budowa mieszkań komunalnych za takie pieniądze jest akceptowana nie analizując obiektywnie rynku jest to marnotrawstwo.

    Pytanie kolejne; jak miasto realizuje ochronę lokatorów, którzy nie płacą czynszów? Zasiedli nimi te lokale? Jak wygląda budownictwo socjalne?
    A, jeszcze zapomniałem; może miasto chce budować bo "zaprzyjaźniona" firma to wykonać?
    Jak bardzo chciałbym wysłuchać przekonujących mnie argumentów miasta, nie Pana Zarasia.

  • ~Arteks 2021-11-15
    12:16:18

    11 45

    @rzyt - to jest działka miejska, to nie są mieszkania komunalne tylko na wynajem, mieszkania komunalne powstają w mniej atrakcyjnych miejscach np. na Kolejowej. A jeśli ty zadajesz pytania to i ja zadam. Od kogo miasto miałoby kupić mieszkania "na wolnym rynku" skoro ich nie ma? To co budują deweloperzy sprzedaje się "na pniu". Dlaczego zasada, że lokata w nieruchomości to najlepsza lokata ma być nieodpowiednia dla miasta? Co jak co ale miejskie budynki zawsze będą miały swoją wartość. Poza tym warto ściągać ludzi do centrum nie autami którzy przyjadą tu tylko na zakupy, coś załatwić albo się zabawić ale jako stałych mieszkańców. To będzie z korzyścią dla okolicznych biznesów.

  • ~rzyt 2021-11-15
    15:23:08

    28 7

    ~Arteks miałem nadzieję wysłuchać przekonywujących argumentów, nie Zarasia, i Twoich tym bardziej. Są ludzie, którzy za decyzje biorą odpowiedzialność. Nikt do dziś nie może odpowiedzieć ile pieniędzy wpłynęło do kasy UM za blokowanie pasów na Chrobrego. A wiesz dlaczego? Bo nic, a to jest nierówne traktowanie podmiotów gospodarczych i nieuczciwa konkurencja.

  • ~Arteks 2021-11-15
    20:29:42

    3 17

    @rzyt - ciężko milczeć kiedy ktoś podważa inwestycje rozwijające miasto. Fudali miał nudną opozycję ale ta obecna to już jest naprawdę dno... Ładny obiekt z konkursu architektonicznego, zabudowany miejski pustostan który straszy od lat, kilkadziesiąt nowych rodzin w centrum miasta i... malkontenci dopatrują się jakiegoś strasznego spisku ze strony władz miasta które powołały spółkę do realizacji TBS. Takie "spiski" w Gliwicach zapoczątkowano w 2000 roku. Efektem jest kilkanaście nowych budynków w centrum miasta i kilkaset mieszkań. Przykro to mówić ale gdyby Fudali zdecydował się zbudować taki obiekt 10 lat temu, kosztowałoby to z 1/3 obecnej kwoty i obiekt już od dawna by funkcjonował. Niestety jego ekipa nie miała pomysłu na klepisko parkingowe przy Hallera. Cieszy mnie to, że Kuczera realizuje konkretny konspekt.

  • ~rzyt 2021-11-16
    08:29:59

    6 4

    ~Arteks, dla mnie w inwestycjach miejskich brakuje rachunku ekonomicznego. Stopa zwrotu z zainwestowanego kapitału wogóle nie jest brana pod uwagę; ktoś przedstawił taki plan np. do inwestycji na Chrobrego? Bo o parkingu na Hallera lepiej nie pisać, bo będzie uciążliwym sąsiedztwem dla "pięknej architektury" nowej inwestycji.

    Jakie są przymiarki do czynszu w tych planowanych mieszkaniach? Czy rybnicki biznes jest w stanie dać tyle zarobić, by starczyło?

    Jak ma się obecne zadłużenie wykreowane w miejskiej mieszkaniówce i ściągalność tych zobowiązań?

    No i rozśmieszyłeś mnie stwierdzeniem, że plac jest miejski...a miasto to UM i może wszystko.

    A co do śp. Fudalego. On rozumiał do czego służy funkcja prezydenta miasta.

  • ~artefaks 2021-11-16
    10:48:02

    6 5

    ,,To będzie z korzyścią dla okolicznych biznesów."
    @Arteks. Wszyscy pamiętają jak wygłaszałeś pod niebiosa peany w sprawie budowy piętrowego parkingu przy Hallera.
    A dzisiaj jest to główna placówka biznesowa (pałac zimowy) dla wszelakich obszczymurków

  • ~Lateks 2021-11-16
    11:03:05

    5 4

    Arteks piszesz o Gliwicach i TBS-ie??
    To najpierw się zorientuj w temacie a potem pisz swoje pieśni chwalebne. Bo w Gliwicach sytuacja jest zupełnie inna niż w Rybniku.
    Tam nie powstała nowa wspaniała spółka w której miasto topi pieniądze. Tam to jest połączenie takich organizacji jakbyś w Rybniku połączył ZGM, Hossa, i RSM w jedną spółkę zapisując jej jeszcze możliwości działania jako TBS. Porównywanie Gliwic do Rybnika też jest dziwne, bo w Gliwicach większość nieruchomości została przejęta jako mienie niemieckie po drugiej wojnie światowej...
    Polityka mieszkaniowa w tym chociaż bliskim mieście jest zupełnie inna od rybnickiej sytuacji. I tak z ciekawości który budynek TBS-u w Gliwicach powstał w ścisłym centrum? Może nie jestem aż tak na bieżąco ale jakoś nie kojarzę... ? Nie myl tego z remontami budynków miejskich za które odpowiada ta sama spółka...

  • ~Arteks 2021-11-16
    11:08:23

    3 6

    @artefaks - no bo to obiekt ładny i likwidujący klepisko. Nie dziwi mnie, że jako prosty chałupowiec nie widzisz potrzeby rozwoju miasta przez budowę miejskich gmachów i pozbywania się z przestrzeni miasta klepisk błotnych dla blachosmrodów. Dla was taki błotny plac przed niską chałupą na którym stoi auto to przecież nic zdrożnego. ;)

  • ~Arteks 2021-11-16
    11:22:42

    3 5

    @lateks - nie jesteś na bieżąco i nigdy nie byłeś w tematyce mieszkaniowej skoro mieszkasz w tym samym budynku co twoi pradzoadkowie. Przykład TBS w samym centrum Gliwic to na ul. Jana Pawła II. TBS w Gliwicach jest spółką miejską i oczywiście na początku też musiał być dokapitalizowany środkami miejskimi lub nawet kredytem bo z niczego nic by nie wybudowali. Zupełnie nie rozumiem co ma wspólnego przejmowanie poniemieckiej zabudowy z budową nowej i z TBSami? Twoje wywody wymagałyby czasami jakiegoś przetłumaczenia na język ludzki... Nie wszystkich stać na nowy dom. Nie wszyscy mogą kupić mieszkanie na wolnym rynku. TBS to ciekawa alternatywa dla młodych ludzi z klasy średniej.

  • ~Arteks 2021-11-16
    11:33:46

    2 8

    @rzyt - ściągalność należności za mieszkania ZGM była dużo gorsza w czasach ekipy Fudalego. Albo to lekceważono, albo poprawiła się sytuacja finansowa mieszkańców tych zasobów. W każdym razie z tego co czytałem w GR sytuacja się znormalizowała. No i co to niby ma mieć wspólnego z budową z budową budynków na wynajem? Przecież większość sklepów, gastronomii, gabinetów lekarskich itd wynajmuje powierzchnię. Tak samo mają działać TBS. Kogoś przestanie stać na takie lokum - będzie musiał go opuścić. A co jest złego w sąsiedztwie parkingu wielopoziomowego... Człowieku co ty bredzisz? To o wiele bardziej nieprzyjemne może być sąsiedztwo sąsiada który kopci jak fabryka z Ziemi Obiecanej... albo głównej drogi, hałdy czy nawet sortowni odpadów ale parkingi??? Fudali był świetnym prezydentem, miał dużo większą charyzmę od Kuczery ale czasami myślał sztampowo, nie rozumiał zmieniających się realiów. Dlatego nie budował mieszkań - co z kolei spowodowało masową budowę domków z... piecami-śmieciuchami i dmuchawami. Moim zdaniem Gliwice wybrały lepszy kierunek. Przy okazji pozbyły się brzydkich pustych działek w centrum miasta. U nas lepiej późno niż wcale...

  • ~Lateks 2021-11-17
    01:41:09

    3 0

    ~Arteks jak zwykle mijasz się z prawdą, za Fudalego (2013, 2014 rok) zadłużenie lokatorów ZGM wynosiło około 25/26 mln zł.
    Dziś 52,5 mln zł. więc jeśli według ciebie sytuacja się "normalizuje" to ja dziękuję za takie normy...
    W Gliwicach na Jana Pawła jest nowy budynek, ale większość mieszkań i wszystkie lokale użytkowe były przeznaczone do sprzedaży a nie do wynajmu, i nie jest to inwestycja sprzed 20 lat...

    P.s. masz jakiś uraz do rodziców, dziadków, rodziny? Moi przodkowie są związani z Rybnikiem i okolicami od pokoleń, i się tego nie wstydzę. Wiem gdzie mieszkali i dziadkowie, i pradziadkowie i jeszcze kilka pokoleń wcześniejszych. Jedni wybudowali domy i budynki 200 lat temu i część z nich stoi do dziś, a części już nie ma i w tym miejscu stoją nowe domy wybudowane przez młode pokolenia. Tyś niczego nie wybudował, a masz megalomanię jakby drzwi wejściowe do twojego mieszkania to był szczyt twoich marzeń. Przypuszczam że te twoje drzwi są oryginalne z 1985 roku..., ehhh aż dziwne że większość twoich sąsiadów wymieniła je na nowsze a ty dalej tkwisz w PRLowskim stylu...

  • ~Arteks 2021-11-17
    18:09:11

    0 2

    @lateks - skoro napisałeś, że mijam się z prawdą to podaj źródło skąd wziąłeś kwotę 52,5 mln? Ja powołuję się na informacje medialne np. GR. Pytałeś o inwestycje TBS w centrum Gliwic - odpowiedziałem podając konkret. Nie obchodzi mnie czy jakieś lokale były sprzedane bo może status spółki to dopuszcza. Nie mam urazu do rodziców ale wstyd byłoby mi mieszkać z nimi całe życie, w pewien sposób ich wykorzystując. Dorośli ludzie powinni mieszkać na swoim - wybudować dom, wynająć mieszkanie lub je kupić, a nie mieszkając z rodzicami jak ty. Pisanina z twojej strony w takich tematach to kompletna groteska bo sam nigdy nie zaznałeś mieszkania na swoim poza rodzinnym domem. Potem nie dziwi, że jesteś przeciwko inwestycjom mieszkaniowym. Zwyczajnie wykluczyłeś się z normalnych procesów. To trochę tak jakby bezrobotny występował przeciwko zatrudnianiu i nowym miejscom pracy... Przed wojną i w czasach PRL budownictwo jednorodzinne opierało się na tanich materiałach i tanim wykonawstwie. To budynki które powinny być powoli wyburzane z powodu wyeksploatowania, problemami z ogrzewaniem czy grzybem. I w sumie powoli tak się dzieje...

  • ~Lateks 2021-11-17
    23:54:39

    1 0

    "ZAKŁAD GOSPODARKI MIESZKANIOWEJNa koniec roku 2020 w zasobach miejskiego Zakła-du Gospodarki Komunalnej były 4.432 mieszkania (ubyły 42). Z lokatorami mieszkań komunalnych zawarto 278 umów najmu, ale liczba ta obejmu-je zarówno nowych najemców, jak i tych, którzy przedłużyli dotychczasowe umowy bądź zawarli ponowne. Podpisano też 21 umów dotyczących ka-pitalnego remontu mieszkania przez przyszłych jego najemców. Jeśli chodzi o najem lokali użytkowych, to nowych umów zawarto w ubiegłym roku 39. Na koniec roku ZGM dysponował 6 wolnymi lokalami użytkowymi. Z kolei czynszowe zadłużenie lokato-rów i najemców lokali użytkowych wynosiło łącz-nie prawie 52,5 mln zł. Z możliwości odpracowania zadłużenia skorzystało w ubiegłym roku 77 osób, które łącznie odpracowały 242 tys. zł."
    Gazeta Rybnicka 2/2021

  • ~Lateks 2021-11-17
    23:55:05

    1 0

    https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,zgm-ma-swoje-sposoby-na-dluznikow,wia5-3266-20193.html

  • ~Lateks 2021-11-18
    00:06:58

    2 0

    "Przed wojną i w czasach PRL budownictwo jednorodzinne opierało się na tanich materiałach i tanim wykonawstwie. To budynki które powinny być powoli wyburzane z powodu wyeksploatowania, problemami z ogrzewaniem czy grzybem. I w sumie powoli tak się dzieje... "

    Jeżeli chodzi o PRL to masz częściową rację, ale dokładnie to chodzi o okres lat 70-tych i 80-tych. To wtedy były największe braki na rynku, to wtedy stosowano w instalacjach elektrycznych w domach przewody z aluminium tak jak w twoim mieszkaniu...
    To też wtedy domy jednorodzinne były budowane z tzw. hasioków czyli słabej jakości pustaków, a dachy w zabudowie jednorodzinnej nie posiadały więźby drewnianej. Ale zupełnie inaczej budowano w latach 50-tych i 60-tych. Tak samo jak przed wojną. Wiem według ciebie cegła to zły materiał, tylko zobacz że wszystkie budynki przedwojenne są zbudowane z cegły. Instalacje elektryczne z tamtych czasów były zrobione na przewodach miedzianych w rurkach stalowych lub ołowianych. łączonych na ceramicznych złączkach.

  • ~Lateks 2021-11-18
    00:12:10

    2 0

    "Dorośli ludzie powinni mieszkać na swoim - wybudować dom, wynająć mieszkanie lub je kupić, a nie mieszkając z rodzicami jak ty."
    A jak się mają twoi rodzice? Często ich odwiedzasz? Pomyśl może trzeba im zakupy zrobić, albo do lekarza zawieź? W końcu na wsi to ciężko takie sprawy ogarnąć bez samochodu.
    "Pisanina z twojej strony w takich tematach to kompletna groteska bo sam nigdy nie zaznałeś mieszkania na swoim poza rodzinnym domem."
    Nie znasz mnie, nic praktycznie nic nie wiesz, i się naprodukujesz....

    p.s. Alfred to twój brat ?

  • ~Lateks 2021-11-18
    00:19:53

    2 0

    "Potem nie dziwi, że jesteś przeciwko inwestycjom mieszkaniowym. Zwyczajnie wykluczyłeś się z normalnych procesów. To trochę tak jakby bezrobotny występował przeciwko zatrudnianiu i nowym miejscom pracy... '

    Widzisz może dlatego że miałem trochę doświadczenia w większych miastach mogę porównać problemy naprawdę dużych miast z tym co się dzieje w Rybniku. Zauważ że są miasta gdzie mieszkańców przybywa a nie tak jak w Rybniku ubywa... i to jeszcze byłoby dużo bardziej odczuwalne gdyby nie najazd Ukraińców, naprawdę groteskowo to wygląda gdy ci sami urzędnicy narzekają na to że miasto się rozlewa i jednocześnie planują zamianę terenów zielonych na mieszkaniowo betonowe pustynie. Nie trzeba być górnikiem żeby wiedzieć że kopalnia pod Rybnikiem będzie powodować szkody górnicze. Nie trzeba być ekonomistą by zobaczyć że miasto za wszystko przepłaca i musi dopłacać do utrzymania własnych budynków.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 4997