zamknij

Wiadomości

„Jesteśmy gnębione przez ZUS”. Matki wyjdą na ulicę w Rybniku

2020-01-07, Autor: bf, ap, tora

Kobiety prowadzące własną działalność gospodarczą mają dość. W środę (8 stycznia) pod budynkami ZUS-u w Polsce, w Rybniku również zamierzają pojawić się z banerami i domagać zmian. Ich zdaniem ZUS zastrasza i nęka kobiety ciężarne oraz matki licznymi kontrolami.

Reklama

Dzielne Mamy się nie dadzą i ZUS'owi kija w du.ę wsadzą. Was się nie boimy i porządek w Polsce przywrócimy, a królową ZUS'u w loch wtrącimy, później smoka wypuścimy" - to jedno z haseł kobiet biznesu, które zamierzają jutro w całej Polsce, w tym w kilku miastach woj. śląskiego protestować przeciwko gnębieniu ich przez ZUS.

Bielsko-Biała, Chorzów, Katowice, Sosnowiec, Zabrze, Lubliniec, Wodzisław Śląski, Rybnik - to miasta w woj. śląskim, w których jutro ma odbyć się „niemy protest” matek prowadzących działalność gospodarczą.

Matki protestują przed ZUS

W ramach „niemego protestu” na oddziałach ZUS-u zawisną banery z takimi hasłami, jak „nie jestem fikcyjna” albo „Demografia ważna sprawa, lecz dla ZUS-u to zabawa. Kiedy im brakuje kasy, to u matek są zapasy".

Cytat zamieszczony we wstępie artykułu zaczerpnęliśmy z posta grupy „Ruch Społeczny Kobiet na DG kontra ZUS” skupiającej na Facebooku kobiety biznesu, zwłaszcza matki:

– ZUS pozbawia nas świadczeń i to wtedy, gdy jesteśmy najbardziej bezbronne: w chwili zajścia w ciążę lub przejścia na urlop macierzyński. Nie mamy nic przeciwko kontrolom, ale te często przeciągają się, a zakład nieraz wydaje decyzje niezgodne z obowiązującymi zasadami administracyjnymi – tłumaczy jedna z organizatorek protestu Marlena Kaduk.

Zdaniem kobiet nawet najdrobniejsze przewinienia skutkują utratą świadczeń, i to nawet na lata wstecz. Dlatego postulują o:

- kontrolę przedsiębiorcy przed przyznaniem świadczenia
- zdefiniowanie kryteriów „fikcyjności”
- prawo do niezakłóconego macierzyństwa
- odpowiedzialność urzędników
- blokadę wypłaty świadczeń po prawomocnym wyroku sądu
- uaktualnienia definicji „prawidłowości” wykorzystywania zwolnień od pracy ubezpieczonych, którzy są niezdolni do pracy z powodu choroby oraz konieczności sprawowania opieki

Rzecznik ZUS: sprawdzanie jest naszym obowiązkiem

Ze strony samego ZUS-u słyszymy, że „nie ma mowy o tym, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych ukierunkował swoje działania na konkretną grupę społeczną, czy zawodową, w tym prowadzących działalność gospodarczą".

– W swoich działaniach kierujemy się obiektywnymi zasadami – podstawą jest analiza ryzyka. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rocznie wypłaca około 13 mld zł świadczeń z tytułu choroby i 9 mld zł na zasiłki macierzyńskie (dla matek i ojców). Są to pieniądze nas wszystkich, którzy wpłacają składki do funduszu chorobowego. Dlatego też naszym obowiązkiem jest sprawdzanie, by nie dochodziło do nadużyć – wyjaśnia regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim Beata Kopczyńska.

 

– Zadaniem ZUS jest zarówno kontrola i weryfikacja tytułu do ubezpieczenia, np. czyli czy działalność gospodarcza była faktycznie prowadzona, jak i to, czy praca była rzeczywiście świadczona na rzecz danego pracodawcy. Poruszamy się ściśle w ramach obowiązujących nas norm prawnych. Słuszność działań ZUS potwierdzają wyroki sądowe. W 2018 roku w ponad 75 proc. przypadków sąd podtrzymał decyzję Zakładu – dodaje.

Kobiety biznesu wzywają do rewolucji

Ale kobiety, które mobilizują się poprzez facebookową grupę „Ruch Społeczny Kobiet na DG kontra ZUS” idą dalej. Zapowiadają rewolucję, do udziału, w której zachęcają wszystkich polskich przedsiębiorców. W poście piszą:

"Wzywamy wszystkich polskich przedsiębiorców do powstania z kolan! BDO, split paymenty, kasy on-line, minimalna pensja 4 000! Cała Polska jest usiana obcym kapitałem! Zniszczony polski handel, przemysł, usługi! Teraz to co zostało chcą dobić chorymi przepisami prawa! Wypuszczają na nas psy gończe z ZUS i US. Grożą karami i sankcjami! Koniec tej zabawy - pokażmy kto tu rządzi! Nie czekajmy jak nas zniszczą!"

Oceń publikację: + 1 + 74 - 1 - 63

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~bikerek 2020-01-07 17:23:15

  Zacytuję kawałek artykułu z tego portalu
  "39 tys. zł - tyle wynosi najwyższy zasiłek macierzyński dla mamy wypłacany w województwie śląskim. Otrzymuje go, co miesiąc, klientka rybnickiego oddziału ZUS. To druga pod względem wysokości suma zasiłku w kraju. Najwyższy zasiłek macierzyński w kwocie 78 tys. zł wypłacany jest mieszkance Warszawy"
  https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,rekordowy-zasilek-macierzynski-wyplacany-jest-w-rybniku-39-tys-zl,wia5-3273-40919.html

  Nie ma się co dziwić że ZUS kontroluje.

  Czyżby kolejna akcja lewackich aktywistek?

 • ~bikerek 2020-01-07 17:27:36

  I jeszcze cytat komentarza z artykułu o rekordowym zasiłku
  "~ 2019-06-03 15:39:36

  Czy ja dobrze rozumiem?
  Pan prowadzi firmę dobrze prosperującą, ma żonę, na którą przepisuje firmę, żona staje się właścicielem firmy, ma wpisane powiedzmy 400tysiecy dochodu brutto,mąż ma powiedzmy 150tysiecy dochodu brutto. Małżonka zachodzi w ciążę, rodzi dziecko, z tytułu zarobków ZUS wylicza miesięczny zasiłek macierzyński. Potem powstają takie rekordy?

  Tylko skoro firma odprowadza podatki to co nas to, ale przecież są kobiety biznesu na państwowych etatach jako prezeski itp.

  A mnie potem dziwią młode dziewczyny w dużych SUV-ach na leasing. "

 • ~Dador 2020-01-07 17:33:40

  Ten wałek, o 3 ostatnich pensjach tuż przed przejściem na ciążowe l4 jest znany od dekady. Jak żona była w ciąży, wiele kobiet z jej otoczenia szło na taki numer, gdyż taka była możliwość. Czy to etyczne? Wątpliwe. Jednak wszystko odbywało się w literze prawa. Widocznie ktoś się chlapnął i numer, zarezerwowany dla elit, wyszedł do mas. Od około roku w rybnickim ZUS dzieją się cuda. Ścigają wszystkich i wszędzie. Kobiety latami sądzą się o pieniądze, teoretycznie wg prawa im należne. Jeśli już, to należy ten bzdurny przepis znieść i tyle. Nie pozwalać na nadużycia i de facto, wyłudzenia. W Rybniku ZUS jest w jakiejś agonii chyba. Osobiście od 3 m-cy nie mogę się doczekać wypłaty 2 dni L4. Cyrk na kółkach.

  87 8
 • ~Barakuda 2020-01-07 18:54:09

  Polska to jak zauważył kiedyś jeden z ministrów państwo teoretyczne. Płacisz na służbę zdrowia grube pieniądze ( 4.000 rocznie) ale musisz leczyć się prywatnie. A jak zachorujesz poważnie to się okazuje, że akurat leczenia tej choroby NFZ nie finansuje. Płacisz składkę społeczną ( grube pieniądze) a jak przychodzi czas na emeryturę to najpierw musisz w ZUS ie udowodnić, że placileś a później wypłacą ci jakiś ochłap po czym za dwa lata umierasz. Dlatego właśnie państwo wprowadziło przymus płacenia składek zus bo gdyby to było korzystne dla obywatela to nie trzeba by było go przymuszać. Gdybym miał wybór to nie płacił bym składek na ZUS ale nie mam. Państwo mnie na siłę uszczęśliwia...

  88 19
 • ~rzyt 2020-01-07 19:07:48

  Jeszcze o zwolnieniach od psychiatrów....na czas choroby lub dłużej zatrzymywać prawo jazdy. Od razu będzie widać poprawę zdrowia.

  74 17
 • ~pprywatne 2020-01-07 20:07:24

  ZUS zapomniał już dawno jaka jest jego funkcja. Składki to przyjmuje bardzo ochoczo, jednak gdy przychodzi do wypłaty to podważa wszystko byle się wymigać od wypłaty.

  53 17
 • ~ 2020-01-07 21:40:57

  40 miliardów wydane na tzw transfery społeczne pis trzeba z kogoś zedrzeć. A najłatwiej złupić najsłabszych czyli małe firemki.

  40 29
 • ~sjah 2020-01-08 12:38:16

  Problem polega na tym że ZUS nie ma nic przeciwko jeżeli ktoś się rejestruje jako przedsiębiorca i zaczyna płacić należne składki. Wtedy wszystko jest w porządku. Schody zaczynają się kiedy ktoś zgłasza się po należny zasiłek. Nagle ZUS oświadcza że działalność jest fikcyjna i nic nie wypłaci a do oddania składek też się nie kwapi bo do tego jest potrzebna inna procedura.
  Pomijam fakt, że faktycznie część ludzi nadużywa przepisów i tworzy fikcyjne działalności. Jednak skoro organ rentowy przyjmuje składki to również powinien wypłacić zasiłek i dopiero potem wszcząć postępowanie wyjaśniające. Patologią jest wstrzymanie zasiłków i pozbawienie ludzi bez środków do życia na kilka lat.

  7 1
 • ~VIP RANDKI 2020-01-10 02:50:08

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy lekcje religii powinny być finansowane przez Kościół Katolicki?
Oddanych głosów: 1799