zamknij

Wiadomości

Jest szansa na remont ulicy Zebrzydowickiej w przyszłym roku?

2013-10-18, Autor: Dominika Kuśka
W przyszłym roku prawdopodobnie remontu doczeka się ulica Zebrzydowicka. Ostatecznie jednak o realizacji inwestycji przesądzi stan budżetu miasta.

Reklama

Nawierzchnia ulicy Zebrzydowickiej była remontowana kilka lat temu, tuż po zakończeniu budowy kanalizacji. Mieszkańcy domów, znajdujących się przy drodze już teraz narzekają na stan jezdni. – Po budowie kanalizacji stan nawierzchni znacznie się pogorszył. Powstały muldy, które zostały wyjeżdżone przez samochody wieloosiowe. Teraz przejazd ciężarówki wiąże się z drganiem całego domu. Przydałby się porządny remont – mówi jeden z mieszkańców Zebrzydowic.

Potrzebę generalnego remontu ulicy Zebrzydowickiej potwierdza również przewodniczący Rady Dzielnicy Zebrzydowice, Bronisław Drabiniok. – Zaraz po ukończeniu robót kanalizacyjnych w trakcie odbiorów zgłaszałem problem ze złym wykonaniem podbudowy drogi. Nieodpowiednie zagęszczenie gruntu doprowadziło w krótkim czasie do erozji. Od tego czasu droga była już naprawiana kilkanaście razy na całym odcinku. Miejscami jest pozornie przejezdna, jednak z powodu nierównej skrajni ruch drogowy jest bardzo uciążliwy szczególnie dla mieszkańców pobliskich domów. Chodzi o nieznośny huk przejeżdżających często ciężkich samochodów. Sygnały takie dochodziły od mieszkańców posesji 148 –156 a także z okolic posesji 202 do granicy miasta – tłumaczy Bronisław Drabiniok, przewodniczący Rady Dzielnicy Zebrzydowice.

Remont ulicy Zebrzydowickiej miałby obejmować odcinek od ulicy Budowlanych (z wyjątkiem ronda) aż do granic miasta. Obecnie miasto przygotowuje niezbędną dokumentację projektową i czeka na raport środowiskowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Nie jest jednak przesądzone, że przebudowa ulicy Zebrzydowickiej ruszy już w przyszłym roku. –Tworzenie dokumentacji projektowej nie przesądza jeszcze o rozpoczęciu robót budowlanych. Istotne jest przede wszystkim zabezpieczenie środków finansowych w budżecie miasta, który nie przewiduje realizacji zadania w 2014 roku oraz dysponowanie pozwoleniem na budowę, które miasto uzyska w II kwartale 2014 roku – tłumaczy Lucyna Tyl, rzecznik prasowa rybnickiego magistratu.

 

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~qwerty 2013-10-18 09:10:59

  jesli urzednicy z UM przwiduja uzyskanie pozwolenia w II kwartale 2014, to dostana go najszybciej pod koniec III. Przeciez wszyscy wiemy jak w naszym UM ida formalnosci. Wodzislawskiej formal;nie do remontu nie potrafili oddac od poczatku wakacji do polowy wrzesnia 2012. I tylko co 2-3 tygodnie kolejne obietnice kiedy w koncu zacznie sie remont i zamiast wiekszosc robob zrobic w wakacje, gdy jest mniejszy ruch, zaczeto we wrzesniu, gdy ruch jest juz bardzo duzy. Tak samo bedzie teraz, moge sie zalozyc o litra dobrej wodki.

  3 0
 • ~Arteks 2013-10-18 11:20:38

  W Rybniku do kapitalnego remontu nadaje się tylko Rudzka i Grunwaldzka. Reszcie ulic wystarczy lifting, wyrównywanie i łatanie (np. Piłsudskiego czy drogi osiedlowe), a Mikołowskiej w przyszłości przebudowa do 4 pasów. Miasto powinno już skończyć wielkie projekty związane z remontami ulic bo ich stan znacząco się poprawił, a miasto ma też inne potrzeby związane chociażby z rekreacją, urbanistyką, ścieżkami rowerowymi, bezkolizyjnymi przejściami dla pieszych ewentualnie również z poprawieniem wąskich gardeł typu np. Rondo Płn. Irlandzkie. Miasto powinno zająć się tworzeniem węzłów przesiadkowych związanych z komunikacją zbiorową, przebudową okolicy dworca PKP, estetyzacją miasta wraz z tworzeniem nowych ciągów i miejsc w których miło można spędzić czas, rozbudową kampusu, nowymi inwestycjami w budownictwo komunalne a także w walce z niską emisją. Każdy kto jeździ po Śląsku przyzna że chociaż szerokość dróg w Rybniku pozostawia wiele do życzenia to jednak ich jakość uległa w ostatnich latach znaczącej poprawie i jest ponadprzeciętna. Dla przykładu Gliwice prawie w ogóle nie robią remontów kapitalnych dróg zadowalając się ich bieżącym utrzymaniem, a mają jeszcze lepszą sytuację budżetową od Rybnika. Nie widzę potrzeby remontowania Zebrzydowickiej. Jeździ się po niej doskonale i naprawdę weźmy się za inne dziedziny życia miasta bo odnoszę wrażenie że miasto popada w skrajności - jak nie sale gimnastyczne i szkoły to kanalizacja, a teraz wyłącznie drogi.

  0 5
 • ~fandango1972 2013-10-20 10:21:44

  Kiedy będzie remont Piłsudskiego - od skrzyżowania z 3-Maja do PKP? Same wyboje tam są, pasów dawno już nie widać. Przydałaby się wypowiedź naczelnika widz. ruchu. drogowego komendy policji, naczelnika wydziału dróg oraz radnych z centrum co robią w tym temacie.

  1 2
 • ~qwerty 2013-10-20 11:14:03

  Areczku - przykro mi, ale jestes strasznie ograniczony i zacofany. Rybnik potrzebuje ogolnego przegladu planu komunikacji drogowej. Musza byc przeprowadzone pomiary natezenia ruchu, a nastepnie na podstawie ich wyniku nalezy opracowywac caly system. Przejedz sie czlowieku do innych duzych miast typu Krakow czy Wroclaw (ale pojedz tam samochodem nie smierdzacym kiblem) i zobacz jak te miasta to organizuja.

  2 0
 • ~ 2013-10-20 23:01:04

  Szkolny Klub Bezpieczeństwa „Pancernik” pisał petycję w 2010 roku do Prezydenta. Dotyczyła wybudowania chodnika po lewej stronie ulicy Zebrzydowickiej, jadąc od Rybnika. Petycję podpisała cała społeczność szkolna, ok. 200 podpisów. Została złożona przez SKB „Pancernik” podczas akcji plakatowej BRD, na ręce wiceprezydenta M. Śmigielskiego. W 2011 roku pisano kolejną petycję dotyczącą budowy chodnika. Tym razem SKB „Pancernik” zbierał podpisy wśród mieszkańców dzielnicy. Zebrano ok. 500 podpisów. SKB „Pancernik” złożył ją na ręce wiceprezydent J. Kryszczyszyn. Inicjatywę budowy chodnika poparła Rada Rodziców, Dzielnicy oraz zastępca Komendanta Policji w Katowicach. 1.12.2011 r. na ręce opiekuna SKB „Pancernik” wpłynęło pismo pełnomocnika Janusza Kopra, że „...w budżecie miasta na rok 2012 zostały zarezerwowane środki finansowe na wykonanie projektu przebudowy ulicy Zebrzydowickiej, w którym ujęty będzie chodnik...” Upływa rok 2013 i mamy nadzieję, że znajdą się środki finansowe na przebudowę ulicy Zebrzydowickiej i zostanie wykonany chodnik. Priorytetem działalności SKB „Pancernik” jest bezpieczeństwo na drodze. Dzieci walczą, by wzdłuż bardzo ruchliwej ulicy Zebrzydowickiej, która jest trasą wylotową z Rybnika w stronę Gaszowic i dalej do Raciborza, a którą codziennie chodzą do szkoły, wybudowano chodnik. Jeśli zbudowany zostanie chodnik po drugiej stronie ulicy, dzieci na pewno będą w drodze do szkoły bezpieczniejsze.

  26 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2296