zamknij

Wiadomości

Jest decyzja z Katowic. Schron nie może być rozebrany!

2019-01-16, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Schron bojowy odkopany na Dąbrówki w Rybniku nie może być rozebrany przez inwestora – taką informację usłyszeliśmy dzisiaj w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Katowicach. Inwestor budujący tam sklep wielkopowierzchniowy ma dwie opcje do wyboru.

Wracamy do tematu, który spotkał się z naprawdę dużym zainteresowaniem Czytelników. Przypomnijmy, pod koniec ubiegłego tygodnia pisaliśmy o odkopaniu schronu bojowego przy ul. Dąbrówki. Dokonali tego przedstawiciele stowarzyszenia Pro Fortalicium. Więcej na ten temat opowiedział nam Remigiusz Michalik >>Kolejny schron w Rybniku odkryty! Gdzie się znajduje?<<

Reklama

Sprawa została przekazana do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach. Dzisiaj odbyło się tam spotkanie z inwestorem. Wydano już decyzję. - Nie ma akceptacji dla rozbiórki tego schronu. Zostanie on ujęty w wojewódzkiej ewidencji, to samo stanie się na poziomie gminnym. Niewykluczone, że obiekt będzie też wpisany do zabytków, można zrobić to w ciągu 2-3 dni – mówi Mirosław Rymer, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.

Inwestor usłyszał dwie propozycje załatwienia tej sprawy: przeniesienie schronu w inne miejsce lub przesunięcie go o parę metrów w pobliżu inwestycji. Ma teraz czas na oszacowanie kosztów i podjęcie decyzji. - Jeżeli chodzi o nas, preferujemy przesunięcie schronu, ale bierzemy też pod uwagę koszty, jakie poniesie inwestor. Wie jednak, że nie może rozebrać budowli, bo nie była ona ujawniona. Nawet na mapach geodezyjnych jej nie było. To dla inwestora zaskoczenie. Nie wiem, czy sprzedający działkę powiedział mu o schronie pod ziemią – dodaje Mirosław Rymer.

Wiadomo, że schron bojowy był wykorzystywany podczas II wojny światowej. To właśnie w nim bronili się polscy żołnierze przed niemiecką armią w 1939 roku. W latach 80. zaczęło powstawać osiedle Dąbrówki i budowla została przysypana 2-metrową warstwą ziemi.

Jaką decyzję podejmie inwestor? Będziemy Was o tym informowali.

Oceń publikację: + 1 + 140 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (21):
 • ~Ja_2 2019-01-16 13:34:55

  Wierzył em w dobrą decyzję WKZ. Nie stawiałem na pomoc miasta i tak też się stało. Zgodnie z mojà sugestią ( YES! ) schron prawdopodobnie zostanie przeniesiony. Tak trzymać. Niemiecki market na grobie obrońców Rybnika. Niedoczekanie wasze! Egon z Rybnika

 • ~Sławomir Sobczuk 2019-01-16 13:47:47

  Czy sprzedający wiedział o schronie ,pewnie tak ,taki surprise wisienka w torcie dla inwestora . Ładnie podsumowane " Niemiecki market na grobie obrońców Rybnika. " jak powiedział Kargul NIGDY

 • ~norton 2019-01-16 13:57:02

  Super wiadomość !

  60 13
 • ~radoslaw.knesz@gmail.com 2019-01-16 14:31:54

  Słowa uznania dla "Zapomniany Rybnik Pl" i Polski schron bojowy "Wawok". Lokalna społeczność szybko doprowadziła do sytuacji ochrony tego zabytku prawnie. Dzięki działaniom pasjonatów i lokalnej społeczności oraz wsparciu Urzędu Miasta prawdopodobnie uda się zachować historyczny zabytek przy jednoczesnym uwzględnieniu prawa inwestora do realizacji zamierzonej inwestycji w tym miejscu. Czasem się jednak da "zjeść ciastko i mieć ciastko".

  66 8
 • ~Thorax 2019-01-16 14:37:24

  Panom powyżej radzę wczuć się w sytuację inwestora, być może kiedyś i Panowie w coś zainwestują;-)
  Inwestor kupił działkę, podpisał umowy, zaplanował cały harmonogram inwestycji, zaplanował wydatki i dochody, a teraz tak: harmonogram do kosza, umowy do kosza, bo terminy poprzesuwane (jak ogarną to w pół roku to szacunek - kto pracował przy zabytkach ten wie), wydatki większe, dochody odłożone w czasie, cała inwestycja być może upaść, cały czas poświęcony na przygotowanie tego psu w d... budę! Absurdem jest, że wydany jest zakaz rozbiórki, ale w ślad za tym nie pójdzie żadna pomóc - ani formalną, ani przede wszystkim finansowa.
  Panowie powyżej zadowoleni, szczęśliwi, bo tak ważny zabytek zostanie ocalony, ale czy któryś z Panów dołoży się do niego? Nie swoimi pieniędzmi łatwo się gospodaruje, co? W temacie o tym, że znaleziony został ten bunkier, jakiś Pan współodpowiedzialny za odnowienie bunkra na Wawoku (słusznie) oburzał się, że ktoś proponował go przemalować, a przecież ledwo uzbierali na obecne malowanie.
  Każdy chciałby zachowywać i odnawiać zabytki, ale sam złotówki nie dołoży, a kwoty przeniesienia tego schronu to przecież będą grube tysiące...
  Moim zdaniem, jeśli inwestor kupił działkę i nie miał pojęcia o bunkrze (a skąd mógł wiedzieć skoro taki ważny zabytek, a nawet WKZ o nim nie wiedział), to WKZ wprowadzając zakaz rozbiórki powinien z miejsca pokryć wszelkie straty inwestora. Jeśli Państwo nie ma zamiaru dofinansować, to ewentualnie dać czas na zajęcie stanowiska jakimś stowarzyszeniom od zabytków, jeśli też nie chcą brać na siebie tego zabytku, to wolna ręka dla inwestora! Dlaczego dobro i dziedzictwo ogółu ma być generatorem kosztu dla jednostki?

 • ~morfeus12 2019-01-16 14:45:13

  Szkoda, że to samo nie spotkało innych zabytków naszego miasta, które w sposób pseudolegalny wyburzono w ostatnich latach: Dwór na ul. Dworek, Florianshof w Zamysłowie i wiele innych poprzemysłowych budynków. Gratulacje dla stowarzyszenia!

  100 7
 • ~Sajer 2019-01-16 14:50:14

  Proszę zapytać pasjonatów z Zapomnianego Rybnika ile zainwestowali prywatnych pieniędzy i czasu w ochronę i renowację schronu na Wawoku. Nie było to mało! I w tym wypadku będzie pewnie podobnie. Pasjonaci własnym sumptem dają rade się tym zająć. A inwestor? Akurat ten inwestor nie zbiednieje w tym wypadku.

  71 25
 • ~Ja_2 2019-01-16 15:08:09

  Do Thorax - wydaje się być oczywiste, że skoro to nasze wspólne dobro, ze szczególnym uwzględnieniem dobra społeczności lokalnej, to miasto Rybnik w osobach prawnych Zarządu i RM, dysponujące naszymi podatkami, powinno na ten cel wyłożyć środki. A tu cisza. Prawdopodobnie z mocy ustawy o ochronie zabytków jest to koszt inwestora. W tym przypadku powiem krótko, stać go! Gorzej, gdyby trafiło na biednego Janusza. Miasto lekką ręką wydaje ogromne środki na zepsucie totalne dróg w Rybniku plus koszty na ponowne zmiany, u tu po kolei burzymy resztki naszego dziedzictwa kulturowego.? Egon z Rybnika

  40 9
 • ~Dador 2019-01-16 15:13:48

  W końcu jeden podmiot może z ręką na sercu wytłumaczyć opóźnienie inwestycji z powodu odnalezienia niezinwentaryzowanego uzbrojenia podziemnego.

  24 2
 • ~norton 2019-01-16 15:14:10

  Oj Thorax zaraz się popłaczę nad losem inwestora. Naprawdę. Może niech zaatakuje poprzednich właścicieli, że nie poinformowali go o tym co zrobili w latach 70, że schron znalazł się pod ziemią? Przejdź się kiedyś na dzień otwarty schronu Wawok, ewentualnie wejdź na forum.zapomniany.Rybnik.pl i zapytaj kto z UM badź jakiegokolwiek urzędu dołożył chodź złotówkę na uratowanie obiektu.
  Ty też szachujesz tysiącami złotych inwestora, które nie są ani w kawałku Twoje i wypowiadasz się w jego imieniu.
  Przypuszczam, że inwestor sam zaproponuje szybkie przeniesienie obiektu i tym samym zaskarbi sobie sympatię rybniczan ( i słusznie!). To będzie najlepsza dla niego reklama. Takie obiekty były juz przenoszone i przebiegało to szybko i sprawnie

  38 16
 • ~felix 2019-01-16 15:27:46

  Na co komu ta kupa złomu?????????????

  27 76
 • ~Ja_2 2019-01-16 15:28:08

  Do Radosław Knesz. A jakiego to wsparcia oprócz oficjalnego urzędowego zgłoszenia ( OBOWIĄZKOWEGO.) doczekały się rozbierane w Rybniku zabytkowe obiekty??? Egon z Rybnika

  27 3
 • ~Thorax 2019-01-16 15:36:29

  ~norton,
  No właśnie nie popłaczesz się, bo to nie Twoje pieniądze ;)
  Skąd masz informację, że osoby, które zakopały schron teraz zbyły tę nieruchomość? Faktycznie w takim wypadku poprzedni właściciel powinien odpowiadać za zatajenie tego faktu.
  Byłem na dniu otwartym schronu na Wawoku - domyślam się, że UM nie dołożył nic? Przecież napisałem, że takie osoby, które odnowiły Wawok powinny mieć zawsze możliwość "veta" na rozbiórkę zabytku, jeśli znajdą środki na jego przeniesienie ;)
  Wiele osób powyżej jest zadowolone, że inwestor poniesie spore koszta, ja tylko napisałem, że tak nie powinno być, że inwestor jest do tego zmuszany - jeśli taka jego wola, to bardzo mnie to ucieszy, przecież nigdzie nie napisałem, że nie prawa tego robić? Więc jak niby ja szachuje jego tysiącami?
  Możesz podać przykład inwestycji gdzie przenoszenie zabytku odbyło się szybko i sprawnie? Chodzi mi o kwestie formalne przed samym przeniesieniem. Samo przeniesienie to wiem, że może być szybkie i sprawne ;)
  ~Ja_2 - jeśli miasto dołoży do tego to jak najbardziej, ale to, że inwestora stać to nie ma nic do rzeczy - pytanie czy on tego chce? Jeśli byłoby prawo, że na taki zabytek każdy mieszkaniec oddaje 5% wypłaty to ciekawy jestem jak bardzo byłbyś rad oddać te 5% - domyślam się, że większość stać oddać 5% wypłaty raz na jakiś czas ;) Nawet jeśli Ty byłbyś rad to myślisz, że takich osób jak Ty ile by było? ;)

  25 18
 • ~monnie 2019-01-16 16:00:30

  Kuczera chyba właśnie się popłacze!! Jak to? Nie można budować kolejnego marketu?

  40 23
 • ~Ja_2 2019-01-16 16:26:58

  Thorax - hola, hola! A czy mnie, Ciebie i kogokolwiek tutaj Prezydent zapytał, czy np. zgadxamy się przeznaczyć środki na bezsensowne moim zdaniem i zagrażajáce bezpieczeństwu ścieżk rowerowe w Centrum miasta? Nikt nawet nie wie ile to kosztowało ! Jest to niestety prawo prezydenta
  Niestety, gdyż nikt tego nie nadzoruje. RM klepnie ( PO) i załatwione. Ale ws. zabytków nie powinno być samowoli! PO cichu wyburzyć i ok? Egon z Rybnika

  41 7
 • ~ErhabenerSchwindler 2019-01-16 16:29:11

  Thorax po rozmowach z przedstawicielami sieci supermarketów wiemy, że są zainteresowani ratowaniem obiektu włączając w to jego przeniesienie.

  Nie zaglądaj komuś do portfela, nie wypowiadaj się za kogoś. Tyle w temacie.

  35 5
 • ~ 2019-01-16 20:39:27

  jak by tam jakiś Peowiec się ostał w tym wkz to kazał by rozebrać bo to Polskie a market Niemiecki

  16 23
 • ~znawca 2019-01-16 22:23:32

  monnie.... proponuję szklankę wody dla ostudzenia emocji
  to tak w ramach obecnej sytuacji i bezmyślnego wylewania pomyj na drugiego człowieka

  20 2
 • ~wojlig 2019-01-17 18:54:16

  ...historia zatoczyła koło. Schron bronił nas przed agresją niemiecką we wrześniu 1939 r. a teraz broni nas przed agresywnym kapitałem niemieckim, który za pozwoleniem władz ruguje z rynku polski. Czasy się zmieniły, a przeciwnik wciąż ten sam. Chwała bohaterom!

  8 6
 • ~Jacek Kamiński 2019-01-17 20:01:37

  Do Przekliniak
  Czy choć jeden przykład takiego postępowania służb konserwatorskich jesteś w stanie podać? Czy to tylko wytwór chorej wyobraźni?

  4 2
 • ~ 2019-01-20 19:14:12

  na co komu jakiś stary schron?
  W czasie wojny służył - dobrze
  a teraz?
  teraz na nic nie potrzeby
  mam nadzieje ze zostanie jednak zniszczony lub przeniesiony tak żeby sklep Aldi mogł tam być!
  Gdyż to bardzo dobry sklep a mieszkam na dabrowki i będę miał go blisko
  Schron nie ważny ważniejszy sklep !

  2 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Elektrownia Rybnik będzie ogrzewała rybniczan?
Oddanych głosów: 1155