zamknij

Biznes

Jest decyzja rady. Będą ulgi w podatku od nieruchomości

2019-03-22, Autor: 

Rybniccy radni podjęli wczoraj decyzję. Wszyscy byli za zwolnieniem rybniczan z podatku od nieruchomości. Taka ulga może być zastosowana, gdy właściciel używa lub będzie używał ekologicznego źródła ciepła. Nie obyło się bez dyskusji.

Reklama

Przypomnijmy, w połowie marca pisaliśmy o projekcie uchwały, który znalazł się w harmonogramie dzisiejszej sesji rady miasta. Radni Platformy Obywatelskiej i Wspólnie dla Rybnika zaproponowali, by zwolnić z podatku od nieruchomości tych rybniczan, którzy stosują lub zamierzają w najbliższej przyszłości stosować ekologiczne źródła ciepła.

Projekt uchwały dotyczył trzech grup mieszkańców którzy:

- dziś ogrzewają dom w sposób ekologiczny: np. gazem, olejem, ciepłem systemowym, czy pompą;
- do 31 grudnia 2021 wymienią źródła ciepła na ekologiczne;
- oddadzą w tym czasie do użytkowania nowo wybudowane budynki mieszkalne.

- Zwolnienie z podatku obowiązywałoby przez okres 2 lat do momentu wejścia w życie uchwały antysmogowej. Uważamy, że to bardzo dobry pakiet antysmogowy dla Rybnika – wyjaśniał nam Łukasz Kłosek. Więcej na temat pomysłu radnych pisaliśmy >>Radni chcą zwolnić mieszkańców z podatku od nieruchomości. Jest warunek<<

Projekt uchwały zaakceptowali wszyscy radni będący na sali, ale nie obyło się bez dłuższej dyskusji. Radny PiS - Mariusz Węglorz zwrócił uwagę, że z ulgi nie skorzystają mieszkańcy, którzy wymienili źródło ciepła na piec z podajnikiem. Zauważył też, że uchwała jako ekologiczne źródło ciepła traktuje piec na olej opałowy. Radny PO - Łukasz Kłosek odparł, że olej emituje dużo mniej zanieczyszczeń niż pellet. - W projekcie wykluczyliśmy wszystkie paliwa stałe – dodał.

Z kolei radny Andrzej Sączek (PiS) zaapelował, by nie przeceniać mocy uchwały. - Ma ona znaczenie wizerunkowe, a nie wielkie wsparcie, czy zachęcenie do wymiany źródeł ciepła. Z tej ulgi będą korzystali głównie osoby zamożne, a nie ubogie – powiedział. Z Andrzejem Sączkiem zgodził się Michał Chmieliński (BSR). - Ta uchwała jest przygotowana dla lepiej usytuowanych osób. Każdy, kto ma nieocieplony dom, nie będzie przyłączał się do gazu. Dom musi być przygotowany, wykonany w nowej technologii – dodał.

- Zdajemy sobie sprawę, że ta uchwała ma wymiar symboliczny. Ma ona wskazywać mieszkańcom dobre postawy ekologiczne – podkreślił Łukasz Kłosek.

Radny Karol Szymura (PiS) zauważył, że z proponowanego rozwiązania nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność we własnym domu. - Szkoda, że nie zaczęliśmy od takich działań jak dawanie zachęty. Szkoda, że jako rada nic nie możemy, a jednak. Zagłosuję za bo nie chcę, by ktoś mi zarzucił „chocholi taniec” - oznajmił. - Myślę, że w kontekście tej uchwały musimy patrzeć na wcześniejsze działania, czyli dotacje, apele do rządu, przyjęcie petycji zaostrzającą uchwałę antysmogową. Śmiało możemy te wszystkie zmiany nazwać „pakietem antysmogowym”. Jeżeli chodzi o przedsiębiorców, część domu w którym prowadzą działalność nie będzie podlegała zwolnieniu, reszta tak – wyjaśnił Łukasz Kłosek.

Całą dyskusję podsumował radny Krzysztof Szafraniec (PO). - Celem uchwały nie jest pomoc, ale zmniejszenie w jakimkolwiek stopniu niskiej emisji w mieście. Ta uchwała wchodzi w życie od 1 stycznia 2020 roku. Dlatego pan skarbnik lub prezydent wezmą skutki finansowe wywołane tą uchwałą w przyszłym roku. Nie uszczęśliwimy wszystkich mieszkańców, ta uchwała ma zainspirować tych, którzy mają możliwość podłączenia się do sieci – powiedział.

Za projektem uchwały zagłosowali wszyscy radni, czyli 18 osób, które były wczoraj na sali.

Oceń publikację: + 1 + 93 - 1 - 87

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (54):
 • ~kqba 2019-03-22
  08:11:34

  28 68

  "...ekologicznego źródła ciepła." czyli jakiego? Czy nowoczesny piec węglowy też jest ekologiczny, nawet jeżeli właściciel nie potrafi w nim "palić od góry"?

 • ~Marcin Duma 2019-03-22
  08:23:07

  78 23

  kqba, nie jest, jak jest napisane powyzej wszelkie paliwa stałe zostały wyłączone z pod tej uchwały. Czyli tak jak ma być. Rzaden wegiel, nawet nazywany eko nie jest eko.

 • ~Tomek_81 2019-03-22
  08:23:38

  76 82

  Do tego jeszcze ekstra podatek dla palaczy zasypowych. Najlepiej co rok o 50% wyższy. Do XIX wiecznej mentalności tylko przez kieszeń można dotrzeć.

 • ~ 2019-03-22
  09:15:39

  A może by tak ustawę, która nakłada kary na gazownie, bo ta nie chce podłączać , ociąga się itp. A może ustawa która będzie karała miasto za to , ze nie daje alternatywy mieszkańcom. Gdzie jest pod górkę tam was niema - radni bezradni.

 • ~ 2019-03-22
  09:34:19

  jeszcze dwa lata temu magistrat dofinansowywał wymianę ekologicznych źródeł ciepła takich jak kotły na pellet czy węgiel, obecnie są one uznane jako nieekologiczne - pomieszanie z poplątaniem przy okazji zwracam uwagę na kilka fragmentów:
  "Ma ona znaczenie wizerunkowe, a nie wielkie wsparcie, czy zachęcenie do wymiany źródeł ciepła. Z tej ulgi będą korzystali głównie osoby zamożne, a nie ubogie"
  "Ta uchwała jest przygotowana dla lepiej usytuowanych osób. Każdy, kto ma nieocieplony dom, nie będzie przyłączał się do gazu"
  czyli sami radni przyznają, że nie o realne działania tutaj chodzi, tylko o pokazanie że "coś" się robi

 • ~Sape Xls 2019-03-22
  09:56:05

  15 31

  Nie wiedziałem, że mieszkam z takimi ... Serio chcecie mieć noc o 8 rano? Ankieta...

 • ~Sape Xls 2019-03-22
  09:56:47

  11 20

  Nasz normalny czas to przypominam w/g ankiety ZIMOWY!

 • ~2018 2019-03-22
  10:15:06

  46 45

  Wreszcie jakieś symboliczne uznanie dla tych,
  którzy nie trują innych.
  100 zł/rok będzie na filtry do masek anty smogowych.
  Zatwardziałych śmierdzieli raczej nie przekona ,
  trzeba spalić swoje 8 ton.

 • ~slawek5052 2019-03-22
  10:22:00

  75 25

  A wy myślicie ze wszystkich nagle stać na wymianę ogrzewania na gazowe czy prąd pomyślcie trochę wiecie ile kosztuje instalacja ?? No chyba nie a jak tutaj jedni twierdza zwiększyć za zasypowe podatek to na blokach tez zwiekszyc czynsz o połowe bo maja z EC gdzie pali się węglem a ta niby ulga śmiechu warta proszę sobie policzyć ile przez 2 lata uzyskacie z tej ulgi a jaki koszt wymiany na gaz ja nie mówie ze nie inwestować tylko ze z rozumem jak to jest inne miasta daja 90% dofinansowania a inne zer no to cos tu jest nie tak ale i tak blokersi wiedza najlepiej jak to oni ekologia swieca z ec na wegel

 • ~ 2019-03-22
  10:25:14

  13 14

  ~Sape Xls
  Nie wiedziałem, że mieszkam z takimi ... Serio chcesz mieć latem ciemno już o 20 ?
  ale skoro wg Ciebie taka ma być normalność , bo według mnie ma być przede wszystkim praktycznie

 • ~ka22 2019-03-22
  10:29:12

  45 17

  Czyli dostanę 400 zł z ogonkiem. No nie są to wszystkie pieniądze świata, ale kupię za to jakieś fajne drzewko i posadzę za domem

 • ~pprywatne 2019-03-22
  10:31:50

  57 10

  To jest tak jak już pisałem przy pierwszym artykule, to tylko po to żeby się nazywało że coś się robi. Jestem przekonany, że z powodu tej ulgi nie zostanie zlikwidowany ani jeden piec węglowy.
  Pytanie jest takie: Dlaczego ulga jest tylko na dwa lata, a nie na trzy, albo lepiej na 10 lub 20 lat. Za duże straty by były w budżecie... Ta pazerność...

 • ~stam55 2019-03-22
  11:08:32

  47 1

  powinni sobie rajcy jakąś nagrodę pieniężną dać.

 • ~cyd 2019-03-22
  11:27:55

  46 7

  A mogli zrobić 100 metrów kontrapasa - ludzkie pany:)

 • ~Arteks 2019-03-22
  11:53:05

  13 80

  Uchwała jest w porządku i cieszy jednomyślność radnych. Natomiast ciekawy jestem czy ktoś z nich zauważył, że podatek od nieruchomości płacą także mieszkańcy ekologicznie ogrzewanych budynków wielorodzinnych. O nich w ogóle się nie pamięta mimo, że z własnych środków jakie uzbierają spółdzielnie czy wspólnoty termomodernizują przyczyniając się do mniejszego zużycia ciepła i poprawy miejskiej estetyki. @ursus - jeszcze dwa lata temu pozwalano ale na piece 5 klasy, a 3 lata temu można było palić takim syfem jak flot. Ale jak sam widzisz, nastawienie do problemu rządzących się bardzo zmienia - pod wpływem opinii publicznej która ma już dość tego syfu w powietrzu! Senator Piecha z rządzącej i populistycznej partii czegoś takiego co mówi teraz jeszcze 2 lata temu by nie powiedział. Wylewasz łzy nad piecami, krytykujesz ciągle władze miasta, uchwałę antysmogową, a gdzie jakaś samokrytyka? Jak to możliwe, że osoba na twoim stanowisku, dobrze sytuowana, wygadana, zamiast dać przykład - montuje u siebie w 2016 zasypowca? To jest hiperobciach i hipokryzja do kwadratu.

 • ~pegazzo 2019-03-22
  11:55:41

  74 4

  czyli według naszych radnych kocioł 5 kategorii na pellet (biomasa) nie jest kotłem ekologicznym a według WFOŚ w Katowicach jest.
  Toć to ciekawe.

 • ~rzyt 2019-03-22
  12:01:25

  72 9

  Kochani radni! Do tej pory ogrzewam gazem i płacę więcej za to. Teraz Wasza propozycja pozwoli mi się zastanowić czy przypadkiem nie zrezygnować z tego typu paliwa i zaoszczędzić więcej niż wynosi Wasza bonifikata. Wrócę do kotła węglowego, który jest jeszcze nie zakazany i będę miał większe profity od pozornej uchwały antysmogowej w Waszym wydaniu. Bo sąsiedzi za takie profity nigdy nie zrezygnują z opalania węglem bo ich po prostu na to nie stać i dalej będą kopcić mi pod moim nosem. Byłem naiwny myśląc, że radni coś mądrzejszego wymyślą ale socjolog co najwyżej może przeprowadzić badania na wybranej grupie mieszkańców pod kątem "ile mieszkaniec Rybnika jeszcze wytrzyma", psycholog do tego doda badania nad stanem psychicznym Rybniczan w kontekście smogu, a politolog i tak nie będzie wiedział kiedy Polska wstąpiła do UE, którą tak wychwala.
  Radni pamiętajcie słowa swojego kolegi radnego Kurpanika, jak mówił że nie można wszystkiego rozdać co miejskie. Więc proponuję by każdy z Was z osobna z waszych diet sfinansował zmianę źródła ciepła dla jednej rodziny, której na ro nie stać. Wtedy powiem, że mamy prawdziwych radnych nie dietetyków.

 • ~exx 2019-03-22
  12:13:27

  53 3

  Nie mam dostępu do gazu, a władzunia pokazuje, że paliwa stałe są niemile widziane i nie jest to żadna przyszłość. Pytam się więc na co mam wymienić obecne zródło ciepła od roku 2022? Pompki i ciepła systemowe w starym budownictwie to strata pieniędzy, więc co?

 • ~yeti36 2019-03-22
  12:29:55

  60 7

  Zmieniłem kocioł 2 lata na pellet i teraz ktoś mówi że jest on nie ekologiczny , pellet jak na razie u nas to paliwo odnawialne jak byście nie wiedzieli i jest ZERO emisjo CO2, popiół z pelletu to używam jako nawóz po rośliny . Na zachodzie palą pelletem jest okej a u nas tylko gaz który nie jest żródłem energii odnawialnej , ciekawi mnie jak wszyscy będziemy palić gazem jaka będzie potem cena jego .Unia nie chce dawać dotacji na gaz tylko na energię odnawialną

 • ~cyd 2019-03-22
  12:52:32

  51 6

  Biedny artek:( nakupił styropianu zatermoizolował bloki na Nowinach, upiększył je, że HEJ! A ci wspaniali radni, co na każdym kroku ich chwali, o prezydencie nie wspomnę przeznaczyli kasę tylko na te wstrętne domki a jemu wiernemu jak ten kot ze szreka nie dali. Nie martw się artek może jeszcze się namyślą:)

 • ~ 2019-03-22
  13:28:16

  37 3

  ~Arteks
  " 3 lata temu można było palić takim syfem jak flot."
  no i co z tego, do mnie pijesz ? nigdy flotem nie paliłem
  "Wylewasz łzy nad piecami, krytykujesz ciągle władze miasta, uchwałę antysmogową, a gdzie jakaś samokrytyka? Jak to możliwe, że osoba na twoim stanowisku, dobrze sytuowana, wygadana, zamiast dać przykład - montuje u siebie w 2016 zasypowca? To jest hiperobciach i hipokryzja do kwadratu."
  "hiperobciach i hipokryzja do kwadratu." ?
  czy aby na pewno, widzę, że hasło smog odebrał Ci resztki realnego postrzegania rzeczywistości
  pierwszą inwestycją , jaka zrobiłem zostając właścicielem domu, była wymiana źródła ogrzewania na ekologiczne ( według standardów wyznaczanych przez magistrat), po trzech latach jestem wrogiem publicznym nr 1 stawianym w jednym rzędzie razem z posiadaczami garażowych zasypowców, palących nie wiadomo czym i według władz najlepiej, gdybym po raz kolejny sięgnął do kieszeni i ponownie zainwestował w ogrzewanie, przy poklasku największego blokowego krzykacza portalu, nie widzącego problemu, że jego "apartament" grzany jest w o wiele mniej ekologiczny sposób niż mój dom
  "Jak to możliwe, że osoba na twoim stanowisku, dobrze sytuowana, wygadana, zamiast dać przykład - montuje u siebie w 2016 zasypowca? To jest hiperobciach i hipokryzja do kwadratu."
  czy wiesz czy się zajmuję ? nie sądzę (w odróżnieniu od Twojej osoby :)
  jak zwykle zupełnie rozminąłeś się z rzeczywistością, z natury jestem leniwy, myślisz że zamontowałbym kocioł, który muszę 2 razy dziennie doglądać ? 1-2 razy w tygodniu w zupełności wystarczy

 • ~81FF6FA8 2019-03-22
  13:55:56

  10 10

  ~yeti36 - serio? Od kiedy spalanie pelletu nie generuje CO2?

 • ~pprywatne 2019-03-22
  14:13:26

  18 6

  ~81FF6FA8 - Pellet jak i każdy rodzaj drewna opałowego charakteryzuje się zerowym bilansem emisji dwutlenku węgla. To oznacza, że drzewo w okresie swojego wzrostu w procesie fotosyntezy pobiera z atmosfery tyle samo dwutlenku węgla, ile wydziela go podczas spalania.

 • ~rzyt 2019-03-22
  14:25:51

  16 3

  I żeby spalić 1 metr sześcienny gazu zamieniając go na ciepło potrzeba około 15 metrów sześciennych powietrza.

 • ~yeti36 2019-03-22
  15:11:08

  18 8

  Porównanie emisji szkodliwych substancji do atmosfery przy wykorzystaniu różnego rodzaju paliw wypada jednoznacznie. Pellet nie tylko bezapelacyjnie wygrywa pod każdym względem z węglem, ale także powoduje mniejszą emisję tlenku siarki, tlenku azotu i CO2 oraz benzopirenu niż olej opalowy. Pod względem zawartości tlenku siarki i tlenku azotu oraz CO2 bije także gaz. Emisja CO2 podczas spalania pelletu jest równa ilości CO2 pochłoniętego przez drzewo podczas jego naturalnego wzrostu, jej bilans jest zatem zerowy

 • ~pprywatne 2019-03-22
  15:17:56

  24 3

  Gdyby wszyscy węglarze przesiedli się na pellet to smogu by nie było - jestem tego pewien. Zobaczcie Włochy, Austrię tam gdzie nie mają gazu np. w górach, a powietrze mają tam jak kryształ.
  Dlaczego tam gdzie nie ma gazu nie zmieniacie węglowych pieców na takie na pellet?

 • ~exx 2019-03-22
  15:52:23

  18 3

  ~pprywatne
  Zgoda, tylko dlaczego na siłę zmieniać piec, jeżeli można zakupić palnik na pellet. Piec na pellet ok.10tys. zł + montaż, palnik 4tys. a kto sprytny założy sobie sam.

 • ~hajdamen 2019-03-22
  17:08:03

  16 3

  Dlaczego tylko właściciele domow jednorodzinnych są faworyzowani? Dofinansowania do wymiany kotla i termomodernizacja wlascicieli domow jednorodzinnych do 300m2, zwolnienie z podatku tylko do domow jednorodzinnych a to ze ktoś mieszka z całą rodziną w domu ponad 300m2 to jest gorszy? Gdzie równe traktowanie!

 • ~pprywatne 2019-03-22
  17:28:09

  9 2

  ~exx - Może i można, ale chyba będzie więcej spalał. Nie wypowiadam się, może ktoś opisze, kto ma taką przeróbkę. W każdym razie to lepsze niż węgiel.

 • ~ 2019-03-22
  22:24:18

  12 1

  ~pprywatne
  "Gdyby wszyscy węglarze przesiedli się na pellet to smogu by nie było - jestem tego pewien. "
  Ty tak, ale włodarze nie, dążąc do eliminacji wszystkich paliw stałych, kiedy zachód promuje pellet jako paliwo o zerowym bilansie CO2, nasi miejscy "fachowcy przy wtórze, aprobacie i krzyku blokowych "fachowców" stawiają nacisk na gaz
  "może ktoś opisze, kto ma taką przeróbkę"
  znam osoby które ze względu na wysokie koszty użytkowania, zabudowały palnik pelletowy ko kotła na olej opałowy ( to dosyć popularna i nieskomplikowana przeróbka ) i chwalą sobie takie rozwiązania
  sam kiedyś zastanawiałem się nad zamianą retorty w posiadanym kotle na palnik pelletowy (nie ma zbyt dużych różnic w budowie kotła), było by to dobre ekologicznie rozwiązanie, bo za stosunkowo niewielkie pieniądze można zmodernizować istniejące instalacje bez wymiany kotłów,
  niestety w obecnych realiach nie widzę sensu takiego rozwiązania, dobudowanie palnika pelletowego, pomimo skokowej poprawy jakości emitowanych spalin nie zwalnia z konieczności wymiany kotła narzuconej " uchwałą antysmogową" i nikt nie pójdzie w tym kierunku, a obecnie prowadzana przez magistrat polityka, stawiająca w jednym rzędzie użytkowników składanych chałupniczo "zasypowców" z użytkownikami nowoczesnych kotłów, w tym pelletowych , skłania do wstrzymana się z jakimikolwiek inwestycjami w oczekiwaniu na rozwój wydarzeń

 • ~Arteks 2019-03-23
  20:13:04

  4 18

  @ursus - a kto komuś narzuca gaz? To tylko jedno z rozwiązań. W dzisiejszych rozwiniętych czasach Europa już dawno odeszła od węgla. Poza gazem są chociażby takie technologie ogrzewania jak: fotowoltaika, prąd, ciepłociąg, pompa ciepła, pellet. Ale węglowe dziady wolą się babrać węglem, smrodzić, psuć wizerunek miasta i zrzucać winę na innych.

 • ~ 2019-03-24
  00:11:09

  15 2

  ~Arteks
  a kto komuś narzuca gaz? (...). Poza gazem są chociażby takie technologie ogrzewania jak: fotowoltaika, prąd, ciepłociąg, pompa ciepła, pellet. "
  fotowoltaika, prąd - sprawdzi się tylko w nowobudowanych, niskoemisyjnych budynkach , a większość miasta to starsza zabudowa
  ciepłociąg - ten nie obejmuje nawet centrum i wbrew zapowiedziom nie ma szans na zmianę tego stanu w najbliższych latach, do tego jeżeli nie jest zasilany z przestarzałej ciepłowni jak ta w Chwałowicach
  pompa ciepła - sprawdzi się tylko w określonych przypadkach (nowe budownictwo + warunki terenowe)
  pellet - tu przeszedłeś samego siebie, popierasz pomysł władz i wprowadzanie zakazu stosowania paliw stałych, który obejmuje także pellet, a tu sugerujesz jego stosowanie
  jak widać wypowiadasz się jako internetowy teoretyk, bo żaden z podanych przez Ciebie sposobów nie jest złotym środkiem, który może zastąpić gaz
  "Ale węglowe dziady wolą się babrać węglem, smrodzić, psuć wizerunek miasta i zrzucać winę na innych."
  kto mówi o babraniu, sam przyznałeś że nie masz pojęcia jak działa nowoczesny kocioł węglowy , ale zgodnie z wyznawana przez siebie zasadą "nie znam się, ale się wypowiem" próbujesz zabierać na ten temat głos, a jedynie co potrafisz, to obrażać innych
  "zrzucać winę na innych."
  przyznaj się, że całą zimę siedzisz przy zakręconych kaloryferach, bo przecież Ty z zasady nie przyczyniasz się do smogu i nie ogrzewasz swojego mieszkania z nieekologicznej ciepłowni

 • ~Arteks 2019-03-24
  22:15:57

  4 16

  @ursus - dziadowanie to sposób życia wielu mieszkańców, który już nawet w Polsce będzie za niedługo pokazywany palcem jak dawniej brak higieny czy pijaństwo... Jeśli ktoś go świadomie wybrał wbrew postępowi i większości społeczeństwa to pozostanie mu tylko obrażanie się, psioczenie na postępowych i... dostosowywanie się do większości. Tam gdzie większość domostw jest podłączonych do ciepłowni - smog nie istnieje lub nie stanowi problemu. Za to piec śmieciuch Made in Janusz z dmuchawą to oznaka zacofania i produkcji zanieczyszczeń i pyłów - które są nie tylko problemem dla nosów. Ma z nimi do czynienia każdy użytkownik auta i każdy kto ma jakiekolwiek szyby - szczególnie na dolnych kondygnacjach. Jak nisko trzeba upaść aby montować śmieciucha w 2016 roku - czyli czasach pełnej świadomości szkodliwości palenia i informacji medialnych o przekroczeniach wszystkich norm w naszym mieście?

 • ~ 2019-03-24
  22:53:29

  10 1

  ~Arteks
  do kogo te"mądre " wywody ?
  jeżeli miały być do mnie, to całkiem się już pogubiłeś i pomyliłeś adresatów

 • ~Arteks 2019-03-25
  10:00:54

  4 17

  @ursus - montując w 2016 roku zasypowca w swoim domu - ty się pogubiłeś. A teraz jesteś w gronie kilkunastu dinozaurów, które mają żal do wszystkich tylko nie do siebie. A to ty popełniłeś błąd inwestując w anachroniczny system ogrzewania, która wkrótce odejdzie do lamusa.

 • ~ 2019-03-25
  10:29:09

  9 0

  ~Arteks
  "@ursus - montując w 2016 roku zasypowca w swoim domu - ty się pogubiłeś. A teraz jesteś w gronie kilkunastu dinozaurów, które mają żal do wszystkich tylko nie do siebie."
  ??? widzę,że żyjesz pogubiony w swoim matrixie, ale mamy w mieście fachowców leczących te dolegliwości, akurat w 2016 nie montowałem, a zlikwidowałem "zasypowca" w moim domu, dostrzegasz różnicę ?
  " A to ty popełniłeś błąd inwestując w anachroniczny system ogrzewania, która wkrótce odejdzie do lamusa."
  ??? ciąg dalszy urojeń

 • ~Arteks 2019-03-25
  10:42:43

  3 13

  @ursus - to co ty zamontowałeś skoro nie jest to piec V klasy? I po co te ciągłe pretensje zamiast jakiegoś przynajmniej lekkiego zawstydzenia? Zmiana z jednego kopciucha na innego kopciucha jest powodem, że słupki PM2.5 czy PM10 są nadal tak wysokie. Jedyną obniżkę udało się spowodować przez zakaz palenia flotami bo pewnie nadal mielibyśmy rekordy w postaci 3000%...

 • ~ 2019-03-25
  11:10:30

  9 1

  ~Arteks
  "@ursus - to co ty zamontowałeś skoro nie jest to piec V klasy? I po co te ciągłe pretensje zamiast jakiegoś przynajmniej lekkiego zawstydzenia? "
  kolejne pytanie w stylu "nie znam się, ale się wypowiem" o 5 klasie wtedy nikt jeszcze nie słyszał, jak miałem zamontować wtedy kocioł 5 klasy jak wtedy takie nie istniały ?
  zamontowałem jeden z najlepszych, jakie były wtedy dostępne na rynku
  "I po co te ciągłe pretensje zamiast jakiegoś przynajmniej lekkiego zawstydzenia?"
  ??? czego mam się wstydzić ? że zmodernizowałem kotłownię do najlepszych wtedy standardów (zwróć uwagę, że było to tylko 3 lata temu), a teraz i tak jestem stawiany w jednym rzędzie wraz z użytkownikami garażowych zasypowych wynalazków, i obrażany, przez blokowych pseudofachowców, czego jesteś najlepszym przykładem, a do tego w zamyśle władz i ich klakierów, w ramach nagrody za moją postawę, chce zmusić się mnie do kolejnych inwestycji

 • ~artefaks 2019-03-25
  21:52:57

  12 1

  ,, W dzisiejszych rozwiniętych czasach Europa już dawno odeszła od węgla. Poza gazem są chociażby takie technologie ogrzewania jak: fotowoltaika, prąd, ciepłociąg, pompa ciepła, pellet. Ale węglowe dziady wolą się babrać węglem, smrodzić, psuć wizerunek miasta i zrzucać winę na innych"
  Artex o kim ty piszesz ?Czy nie przypadkiem o sobie? Węglowy dziad ogrzewający swoje mieszkanie śmieciowym węglem MIAŁEM WĘGLOWYM. W przestarzałej i pozbawionej filtrów ciepłowni.Który zachęcając poprzez swoje zaniechanie psuje tym psuje wizerunek miasta. A jednocześnie zrzuca winę na innych. Dziękuję za szczerość. W biblii takie zachowanie jest opatrzone cytatem. Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem.Lub inaczej: źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz! W przypisach jest wytłumaczone że to odnosi się w stosunku do osoby przesadnie krytykującej czyjeś drobne wady bez poczucia świadomości, że sama dopuszcza się bardzo poważnych uchybień

 • ~artefaks 2019-03-25
  22:00:46

  10 1

  Z kolei radny Andrzej Sączek (PiS) zaapelował, by nie przeceniać mocy uchwały. - Ma ona znaczenie wizerunkowe, a nie wielkie wsparcie, czy zachęcenie do wymiany źródeł ciepła. Z tej ulgi będą korzystali głównie osoby zamożne, a nie ubogie – powiedział. Z Andrzejem Sączkiem zgodził się Michał Chmieliński (BSR). - Ta uchwała jest przygotowana dla lepiej usytuowanych osób. Każdy, kto ma nieocieplony dom, nie będzie przyłączał się do gazu. Dom musi być przygotowany, wykonany w nowej technologii – dodał.
  - Zdajemy sobie sprawę, że ta uchwała ma wymiar symboliczny. Ma ona wskazywać mieszkańcom dobre postawy ekologiczne – podkreślił Łukasz Kłosek.
  Czyli podsumowując. Uchwała ma postać symboliczny i skierowana jest do ludzi zamożnych.
  Panowie gratuluję :)

 • ~Arteks 2019-03-25
  22:26:51

  1 11

  @artefaks - piszę to o tych którzy świadomie chcą dziadować i jeszcze tego dziadowania próbują bronić robiąc siarę na tym portalu wobec osób z innych miast które to czytają. :[ Tylko osoby bez godności bronią jeszcze śmieciuchów, babrania się w węglu i popiołach. Cieszę się, że nigdy z takim syfem nie musiałem mieć do czynienia. Przypowieść o belce pasuje do ciebie. Bo próbujesz wrabiać mieszkańców miast w smog z ciepłowni, a ten występuje tylko tam gdzie ludzie używają śmieciuchów! Smogu nie ma nawet w okolicy elektrowni na węgiel brunatny i takim Bełchatowie. Więc kto ma belkę w oku? A co z przykazaniem nie zabijaj? Ci którzy przez lata palili śmieci - świadomie truli innych, a więc łamali jedno z najważniejszych przykazań w Dekalogu.

 • ~Arteks 2019-03-25
  22:45:45

  0 11

  @ursus - 3 lata temu - standardy były doskonale określone i znane bo już w 2012 roku wytyczono normy pieców poszczególnych klas w tym V. Postulaty organizacji i alertów walczących o lepsze powietrze też były określone. O problemie smogu w Rybniku i na Śląsku duże boje toczone są co najmniej od 7 lat bo właśnie w 2012 roku Kuczma złożył słynny pozew z powodu smogu, a więc wtedy, a może wcześniej pojawiły się masowe dyskusje na temat tego problemu w naszym mieście. A ty montujesz przestarzały kocioł w czasie kiedy wszyscy mówią o smogu i kiedy widać jakiś kres obojętności społeczeństwa, polityków i samorządowców wobec tego problemu. Można by użyć mocniejszych słów wobec braku odpowiedzialności społecznej u ciebie. Ale podsumuję twoją "stratę" krótko przysłowiem: Chciwy dwa razy traci. ;)

 • ~ 2019-03-25
  23:15:27

  7 0

  dawno nie czytałem podobnych bredni
  ~Arteks
  "@ursus - 3 lata temu - standardy były doskonale określone i znane bo już w 2012 roku wytyczono normy pieców poszczególnych klas w tym V. "
  tylko do takiego blokowego .... nie dociera, że kotłów 5 klasy wtedy nie było, jedyna alternatywa, to zasypowiec
  "A ty montujesz przestarzały kocioł w czasie kiedy wszyscy mówią o smogu i kiedy widać jakiś kres obojętności społeczeństwa, polityków i samorządowców wobec tego problemu" a ten ... znowu swoje , widać, że nie masz pojęcia o czym piszesz, już pisałem, że wtedy NAJNOWOCZEŚNIEJSZY, przy okazji gdybyś miał chociaż niewielkie pojęcie, wiedziałbyś, że między zasypowcem, a kotłem 3 klasy jest przepaść technologiczna i ekologiczna, ale między kotłami klas 3,4 i 5 juz nie
  "Można by użyć mocniejszych słów wobec braku odpowiedzialności społecznej u ciebie. Ale podsumuję twoją "stratę" krótko przysłowiem: Chciwy dwa razy traci. ;)"
  użyj mocniejszych, śmialo
  obecnie żałuję, że zachciało mi się ekologii i nie wsadziłem zasypowca, byłoby taniej, ekologia, a co tam i tak jestem nie dobry (bardziej i tak bym nie był ), poczekałbym kilka lat zasmradzając okolicę, w którą stronę pójdą "złote myśli" bezmyślnych oszołomów, wtedy przynajmniej nie byłbym "chciwym, który dwa razy traci"

 • ~ 2019-03-25
  23:19:42

  8 0

  "Bo próbujesz wrabiać mieszkańców miast w smog z ciepłowni, a ten występuje tylko tam gdzie ludzie używają śmieciuchów!"Smogu nie ma nawet w okolicy elektrowni na węgiel brunatny i takim Bełchatowie."
  masz jakieś dowody, że chwałowicka ciepłownia nie przyczynia się do smogu ? tu pokazałeś klasę porównując nowoczesna elektrownię z wysokimi kominami i nowoczesnymi filtrami, z lokalną przestarzałą, od lat niemodernizowaną ciepłownią, próbując zrzucić odpowiedzialność na innych, udając niewinnego, liczysz , że ktoś to kupi ?

 • ~ 2019-03-25
  23:27:12

  4 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Arteks 2019-03-25
  23:34:49

  1 12

  Nazywasz mój wpis bredniami, a tak powinno się nazwać twoje? Rozpaczliwymi bredniami? Jak to nie było czegoś innego niż zasypowiec? Ja już nie wspomnę o innych technologiach - bo ty jesteś z innej epoki - epoki pary. Ale piszesz, że blokowcy się nie znają, no to cię zaskoczę bo jakoś wiedziałem kiedy wprowadzono normy i podział na klasy pieców (w od 2012 roku) - mimo, że mi ta wiedza na nic się nie przydaje. To jeszcze coś. Spotkałem u kogoś z rodziny piec na ekogroszek i podajnik w nowym domu już w 2006 roku! Więc ta technologia była już znana wtedy. A ty próbujesz ściemniać, że 10 lat później dostępne były tylko "zasypowce". Tak samo jak kiedyś przekomarzałeś się na tematy flotów które w latach 80. były czymś rzadkim i nieznanym jeśli chodzi o palenie w piecach. Tacy jak ty mają do wszystkich pretensje - tylko nie do siebie. Tymczasem biedni ludzie jak chociażby ci z Boguszowic i Piasków z bloków komunalnych/familoków wcale nie protestują, że z węgla przeskoczą na droższy gaz. Po prostu są bardziej dojrzali i są świadomi postępu technologicznego którego w twojej postawie zabrakło. Można się śmiać z takich chytrusów jak ty. ;P

 • ~ 2019-03-26
  00:15:35

  8 3

  ~Arteks
  "Nazywasz mój wpis bredniami, a tak powinno się nazwać twoje? Rozpaczliwymi bredniami? "
  ocenią to czytelnicy
  Jak to nie było czegoś innego niż zasypowiec? "
  tak, chociażby kotły klasy 3 i 4, gdzie wspomniałem źe nie było czegoś innego niz zasypowiec, znowu próbujesz własne urojenia przedstawiać jako moje wypowiedzi
  "Ja już nie wspomnę o innych technologiach - bo ty jesteś z innej epoki - epoki pary."
  tak para w domowym kotle CO, znawco
  byl chociażby pellet, którego eliminacji w jednym miejscu się domagasz (wraz z innymi paliwami stałymi ) a w innym zachwalasz, na równi z gazem, to jak to jest, jaką wymyslisz znowu bajkę ?
  "Ale piszesz, że blokowcy się nie znają, no to cię zaskoczę bo jakoś wiedziałem kiedy wprowadzono normy i podział na klasy pieców (w od 2012 roku) - mimo, że mi ta wiedza na nic się nie przydaje."
  widać, że jest tylko teoretyczna, bo gdyby była i praktyczna wiedziałbyś, że wtedy kotły 5 klasy były tylko (przynajmniej w Polsce) w teorii
  "To jeszcze coś. Spotkałem u kogoś z rodziny piec na ekogroszek i podajnik w nowym domu już w 2006 roku! Więc ta technologia była już znana wtedy."
  brawo, bystrzak z Ciebie, technologia była znana juz w latach 90 (kotły Energoinwestu)
  "A ty próbujesz ściemniać, że 10 lat później dostępne były tylko "zasypowce".
  ??? widzę że pogrążasz się z bredniami coraz bardziej, kolejny raz
  próbując własne urojenia przedstawiać jako moje wypowiedzi
  "Tak samo jak kiedyś przekomarzałeś się na tematy flotów które w latach 80. były czymś rzadkim i nieznanym jeśli chodzi o palenie w piecach."
  to " rzadkie i nieznane " leżalo wtedy na pryzmie średnio przy co drugim domu, sam przyznałeś wtedy , że Twoja wiedza na ten temat brała się z archiwalnej prasy, więc trudno mówić o jej wiarygodności, a relacje naocznych świadków Cię nie interesuja, bo nie pasuja do własnych teorii
  "Tacy jak ty mają do wszystkich pretensje - tylko nie do siebie. "
  nie raz pokazałeś, że obrażanie innych jest tym, co Ci dobrze wychodzi, ale odpuść sobie ten ton
  "Tymczasem biedni ludzie jak chociażby ci z Boguszowic i Piasków z bloków komunalnych/familoków wcale nie protestują, że z węgla przeskoczą na droższy gaz. Po prostu są bardziej dojrzali i są świadomi postępu technologicznego którego w twojej postawie zabrakło."
  ci palą czym popadnie, żyją dniem dzisiejszym, byleby było "na przelew" i nie siedzą w necie, tak wygląda ich dojrzałość, mieszkam w pobliżu, dlatego w odróżnieniu od Ciebie widzę jak jest
  " Można się śmiać z takich chytrusów jak ty. ;P"
  z Twojej postawy, z urojeniami, leczącego tutaj swoje kompleksy śmiał się nie bedę

 • ~Arteks 2019-03-26
  11:22:56

  1 10

  @ursus - nikt nie kupi bajek ani o mgle z zalewu mieszającej się z wydzielinami z elektrowni powodującej smog, ani o ciepłowni która ma filtry i jest prawie bezdymna. W tym roku dwa razy bardziej zakopcili bo im palenisko wygasło... Nie ma już też mowy o smogu z Czech czy z samolotów. Smog jest przez specjalistów zdiagnozowany i w głównej części pochodzi z niskiej emisji z pieców domkowych (przemysł i auta też się przyczyniają ale w mniejszej części składowej). Czym więcej chałup - tym gorzej dla pomiaru jakości powietrza. Czy ciebie nie byłoby stać na ogrzewanie czymś innym niż zasypowcem? Oczywiście, że tak ale... niestety wygrywa zwykła zachłanność i niestety - cywilizacyjne zacofanie. I tak jest z większością przypadków. Właścicieli kotłowni domowych wstydem powinno napawać to, że budynki z najbiedniejszymi mieszkańcami chociażby w familokach na Wolnej ogrzewane są prądem(!), a cały Pekin będzie wkrótce ogrzewany gazem. Nawet familoki na Przemysłowej wkrótce odejdą od węgla... A ty wymieniałeś jeden smrodzący piec na drugi zaledwie 3 lata temu. W czasach pełnej świadomości, burzliwych dyskusji, szkodliwości, smogu, smrodu. Wielki WSTYYYD!

 • ~ 2019-03-26
  15:09:55

  8 1

  ~Arteks
  "@ursus - nikt nie kupi bajek ani o mgle z zalewu mieszającej się z wydzielinami z elektrowni powodującej smog,"
  ??? o to nowa blokowa teoria ?
  "ani o ciepłowni która ma filtry i jest prawie bezdymna."
  chyba nie masz na myśli tej z Chwałowic,
  " Czy ciebie nie byłoby stać na ogrzewanie czymś innym niż zasypowcem?"
  juz pisałem, że z zasypowcca zrezygnowałem w 2016 roku, ale jeżeli tego nie rozumiesz, to ja odpadam
  "Oczywiście, że tak ale... niestety wygrywa zwykła zachłanność i niestety - cywilizacyjne zacofanie. "
  to zacofanie i zachłanność to najnowocześniejszy wtedy kocioł, jak tego nie rozumiesz i chcesz się przekomarzać, to Twoja sprawa
  I tak jest z większością przypadków.
  " Właścicieli kotłowni domowych wstydem powinno napawać to, że budynki z najbiedniejszymi mieszkańcami chociażby w familokach na Wolnej ogrzewane są prądem(!)"
  ???
  "a cały Pekin będzie wkrótce ogrzewany gazem. Nawet familoki na Przemysłowej wkrótce odejdą od węgla... "
  tak jak w 2015 miała byś zamknięta smrodząca ciepłownia w Chwałowicach, pożyjemy, zobaczymy
  "A ty wymieniałeś jeden smrodzący piec na drugi zaledwie 3 lata temu" jaki smrodzący, takie kotły (certyfikowane) dofinansowywane były przez nasze miasto jako ekologiczne, nie wiedziałem, że masz większą wiedzę i kompetencje w tym temacie niż miejscy fachowcy, po prostu na hasło węgiel (o ile nie dotyczy to Twojego bloku), wpadasz w szał i nic już do Ciebie nie dociera,
  " W czasach pełnej świadomości, burzliwych dyskusji, szkodliwości, smogu, smrodu. Wielki WSTYYYD"
  zapętliłeś się, zmień już płytę, bo jesteś już nudny

 • ~ 2019-03-26
  15:11:24

  7 0

  ~ursus 2019-03-25 23:27:12
  "Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii."
  brawo WIELKI CENZORZE
  potwierdzasz tylko to, co napisałem
  dziękuję za uwagę

 • ~Arteks 2019-03-26
  17:18:32

  1 11

  @ursus - ale co nas to obchodzi, że zrezygnowałeś z jakiegoś śmieciucha, a zainstalowałeś kolejny który nie spełnia klasy V?Zrobiłeś jakąś łaskę komuś? Po co te twoje utyskiwania na władze miasta cokolwiek by nie zrobiły, po co te przykłady z Krakowa? Skoro sam pod kątem społecznym zachowujesz się nie w porządku i przyczyniasz się swoją chałupą i swoim piecem do smogu? Można przymknąć oko na tych którzy montowali takie piece 15 lat temu, ale w ostatnich latach to świadome szkodzenie innym i swojemu miastu.
  Jak głupio będzie właścicielom chałup za jakiś czas kiedy nawet ludzie z familoków będą żyć jak "lordy", a ci z chałup będą dalej obracać z łopatami, zładowywać węgiel, śmiecić popiołami i tolerować centymetrową warstwą pyłów na domowych meblach? Czy zostaniesz symbolem węglowego dziadowania na tym portalu? Masz wielką szansę bo co raz więcej osób zrozumiało i pogodziło się z tym, że piece węglowe to anachronizm i nie warto ich już bronić.

 • ~ 2019-03-26
  22:14:54

  10 1

  ~Arteks
  "@ursus - ale co nas to obchodzi, że zrezygnowałeś z jakiegoś śmieciucha, a zainstalowałeś kolejny który nie spełnia klasy V?"
  sklonowałeś się,że piszesz o sobie podwójnie ? gdybyś miał chociaż niewielkie pojęcie o czym piszesz, wiedziałbyś, że między klasami 3,4 i 5 nie ma dużych różnic, Ty jednak jako ekspert od spraw wszelakich wiesz lepiej, że 5 klasa jest ok, a 3 i 4 to "śmieciuchy" , pomimo, że nigdy żadnego nie widzialeś podczas pracy, przy okazji czemu uczepiłeś się 5 klasy ? przecież to przeżytek, najnowsze kotły to te, które posiadają Ecodesign, dlaczego nie nakazać wymiany 5 klasy na takie ?
  przecież Ty samochód też wymieniasz za każdym wejściem nowej normy Euro
  obecne przepisy doprowadzą do tego, że ludzie zaczną montować zasypowce 5 klasy, będzie bardzo nowocześnie, nie ważne że w porównaniu ze zautomatyzowanymi, ale wg. Ciebie bardzo przestarzałymi 3 i 4 klasy, będą dymiły i nic się nie zmieni
  ale wtedy będziesz mógł byś zadowolony i spełniony,
  tak wygląda promowane przez Ciebie ślepe teoretyzowanie
  "Po co te twoje utyskiwania na władze miasta cokolwiek by nie zrobiły, po co te przykłady z Krakowa? " a nasze władze coś zrobiły oprócz wprowadzenia zakazów, przykład Krakowa jest dla Ciebie bardzo niedobry, bo pokazuje jak daleko nasze, wychwalane przez Ciebie władze są w tyle z efektywnoscią działań za cywilizowanym światem
  "Skoro sam pod kątem społecznym zachowujesz się nie w porządku i przyczyniasz się swoją chałupą i swoim piecem do smogu?
  Można przymknąć oko na tych którzy montowali takie piece 15 lat temu, ale w ostatnich latach to świadome szkodzenie innym i swojemu miastu."
  odpuść sobie te prymitywne teksty, a lepiej zainteresuj się "nowoczesnym i ekologicznym" ogrzewaniem swojego mieszkania, oczywiście tego nie dostrzegasz, to nie twój problem WSTYD
  "Jak głupio będzie właścicielom chałup za jakiś czas kiedy nawet ludzie z familoków będą żyć jak "lordy",
  tak ekologicznie jak Ty ?
  " a ci z chałup będą dalej
  obracać z łopatami, zładowywać węgiel, śmiecić popiołami i tolerować centymetrową warstwą pyłów na domowych meblach? "
  gdzie widzialeś taką patologię, w swojej rodzinie ? to by wiele tłumaczyło
  "Czy zostaniesz symbolem węglowego dziadowania na tym portalu? "
  Masz wielką szansę bo co raz więcej osób zrozumiało i pogodziło się z tym, że piece węglowe to anachronizm i nie warto ich już bronić."
  akurat do Twojego " dziadowania" jeszcze mi daleko i jestem świadomy, że takiego poziomu jak Twój nigdy nie osiągnę,
  czy prymitywne obrażanie każdego, który nie pasuje do Twojej utopijnej wizji "idealnego " miejskiego świata to nowa forma rozrywki mieszkających "miastowo" w szwedzkich apartamentowcach? uprawiana w przerwach pomiędzy wręcz pokazową seletywna zbórką śmieci ?

 • ~jojo 2019-03-31
  13:29:38

  10 0

  No rzeczywiście będę miał ulgę na podatek od nieruchomości 150 m/2 x 47 groszy daje aż 70 zł.W sumie na całe miasto 300-400 tys. pewnie tyle co na farby na ścieżki rowerowe.

 • ~Wyborny 2019-04-02
  19:56:57

  2 1

  oczywiscie bogatszych rybniczan wspierac... a co maja powiedziec biedni emeryci ???

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5289