zamknij

Wiadomości

Jejkowice na „liście wstydu” PAS. Wymowna odpowiedź wójta

2021-09-13, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Polski Alarm Smogowy opublikował listę gmin, które nie zgłosiły chęci zawarcia porozumienia w sprawie realizacji Programu Czyste Powietrze w ramach pakietu zachęt Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W woj. śląskim takich gmin jest 36. Wśród nich znalazły się sąsiadujące z Rybnikiem – Jejkowice. Co na to wójt Marek Bąk?

Reklama

Jak informuje Polski Alarm Smogowy, do tej pory do programu Czyste Powietrze zgłosiło się niemal 2 tys. gmin z całej Polski w tym wszystkie gminy z województw małopolskiego i świętokrzyskiego. PAS podkreśla, że dzięki temu w tych wszystkich miejscowościach poprawi się dystrybucji środków na wymianę kotłów i pieców. To z kolei będzie skutkowało poprawą jakości powietrza w sezonie grzewczym.

– Dziwi jednak wciąż duża liczba gmin, które postanowiły w programie nie uczestniczyć, mimo że mogą otrzymać na ten cel 30 tys. zł. rocznie. Na zapisy pozostało jeszcze kilka dni (do 15 września 2021 r.). Mam nadzieję, że pozostałe gminy dołączą do programu, co pomoże mieszkańcom tych społeczności skorzystać z dopłat – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Jak jednak zaznacza PAS, w całej Polsce jest 490 gmin, które nie podpisały jeszcze stosownego porozumienia. Działacze Polskiego Alarmu Smogowego mówią wprost, że „jego brak to odcinanie mieszkańców od ułatwień w pozyskiwaniu środków na wymianę źródeł ciepła i działanie na ich szkodę”.

- Nie bez racji media ochrzciły zestawienie PAS listą wstydu – słyszymy.

Wśród 36 gmin w naszym województwie, które nie mają podpisanego porozumienia, możemy znaleźć Dąbrowę Górniczą, Częstochowę, Rudnik, Wisłę, Tychy, czy Ustroń. Znalazły się też na niej małe Jejkowice z powiatu rybnickiego, które są znane przecież z działań proekologicznych.

Co na to wójt gminy – Marek Bąk? Przyznaje, że na początku był zaskoczony, ale i zdenerwowany.

- Wstyd powinno być tym osobom, które podają takie nierzetelne informacje. Punkt konsultacyjny programu Czyste Powietrze funkcjonuje w Jejkowicach już od dłuższego czasu. Możemy się pochwalić, że w pierwszym kwartale tego roku znaleźliśmy się na 10. miejscu w Polsce, jeżeli chodzi o aktywność gmin w pozyskiwaniu środków z Czystego Powietrza. Nasi mieszkańcy od 2018 roku pozyskali już 600 tysięcy złotych z tego programu. Mówimy o gminie, w której jest 908 gospodarstw domowych. Ta kwota robi wrażenie – zauważa Marek Bąk.

Nasz rozmówca wyjaśnia, że Jejkowice nie podpisały umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, bo chcą działać na własnych zasadach.

- Punkt konsultacyjny jest czynny dwa razy w tygodniu przez 3 godziny. To wystarcza. Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Nie mamy podpisanej umowy z WFOŚiGW, ale nie oznacza to, że taki punkt nie funkcjonuje. Mieliśmy go szybciej niż inne gminy, ba! Mieliśmy go szybciej niż WFOŚiGW zaczął podpisywać umowy z gminami – wyjaśnia Marek Bąk.

Tylko w tym roku gmina udzieliła 130 dotacji. Odsyła też do punktu konsultacyjnego, by mieszkańcy pozyskali jeszcze większe środki na ekoinwestycje.

- Fundusz zachęca dofinansowaniem 30 tys. złotych, ale spójrzmy prawdzie w oczy – ta kwota nie pokryje kosztów i wymagań WFOŚiGW. Wolimy to robić na własnych zasadach, ponieważ mówimy o pieniądzach publicznych. Zostajemy przy swoim – dodaje nasz rozmówca.

Oceń publikację: + 1 + 130 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~kamyl 2021-09-13
  17:26:12

  polski alarm smogowy, to śmiech na sali. Brawo dla Pana wójta

 • ~kosc88 2021-09-13
  19:55:36

  40 8

  "Punkt konsultacyjny jest czynny (...) To, że nie mamy podpisanej umowy z WFOŚiGW, oznacza, że takie punkt nie funkcjonuje."

  Litości panie redaktorze.

 • ~Arteks 2021-09-13
  20:12:17

  Wcale nie dziwi zainteresowanie się Jejkowicami przez PAS. To zimą obszar klęski dymowej. Wiedzą to wszyscy którzy zimą po zmroku przejeżdżali chociaż raz w życiu przez Jejkowice. @kamyl - PAS to chyba najbardziej znienawidzona organizacja przez dziadów węglowych. To oni uświadomili polityków, że nie da się dalej pobłażać syfieniu.

 • ~Lateks 2021-09-13
  22:46:33

  27 12

  Tymczasem na biurku w Chwałowicach leży nowa umowa na dostawy ciepła z EC Chwałowice.
  Wbrew zapowiedziom w najbliższym czasie nie powstaną nowe zasilanem gazem kotłownie które miały zastąpić najstarsze kotły węglowe w Rybniku.

 • ~takiuj 2021-09-14
  07:25:31

  26 25

  Wam będzie wstyd jak Wam kasy braknie na eco grzanie domków, prądem czy gazem. FV już dostaliście w pysk. Teraz tylko niech wprowadzą jakiś fajny podatek od pozyskanej energii i pozamiatane.

 • ~tomek13 2021-09-14
  08:29:38

  37 7

  Obym się mylił ale ta cała fotowoltaika śmierdzi mi tak samo jak kredyty frankowe w tygodniu dzwonią do mnie dwa trzy razy ludzi na łapią i wymyślą podatek albo inną opłatę

 • ~tomek13 2021-09-14
  09:08:34

  37 5

  Ewidentnie ktoś zazdrości panu wujtowi bo w Jejkowicach zdecydowana większość ludzi chwali wujta ościenne gminy mogą tylko pozazdrościć

 • ~tomek13 2021-09-14
  09:23:51

  43 5

  Artex jak zwykle piszesz pierdoły wszystkie wsi są zakopcone obojętnie czy to Jejkowice Gaszowice Sumina Lyski Zwonowice a także dzielnice Rybnika nie są lepsze ale ty chyba byłeś tylko w Jejkowicach

 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2021-09-14
  09:40:32

  15 44

  Niestety, kłania się polska zaściankowa mentalność.

  W niedzielę do kościółka, po południu węgiel do pieca i zatruwanie własnych dzieci.

  Potem leczenie raka i narzekanie na polski system zdrowia.

  Jakim nieudacznikiem życiowym trzeba być, żeby jeszcze palić węglem i truć swoje dzieci i sąsiadów?

  Aha, sorry, deklaratywnie jesteśmy tacy rodzinni i katoliccy, tylko że w praktyce niewiele z tej miłości do bliźniego i rodziny wychodzi.

 • ~tomek13 2021-09-14
  10:18:03

  32 5

  Do jedynie sprawiedliwy Polak Nie wiem w jakim ty świecie żyjesz ale w Polsce niektórzy mają emeryturę w wysokości 1200 zł jak za takie pieniądze się utrzymać i ogrzewać dom gazem każdy z nich by wolał wcisnąć guzik i mieć ciepło ale ich po prostu nie stać czy to takie trudne do zrozumienia

 • ~ 2021-09-14
  10:26:35

  21 5

  @Lateks,
  i myślisz że kogoś to obchodzi?
  Przecież wszyscy używający EC Chwałowice do ogrzewania domów/mieszkań mają ciepło z rury w ścianie i są najbardziej eko i nic ich nie obchodzi jak to ciepło jest "wytwarzane", co zresztą sam Arteks stwierdził :)

 • ~Arteks 2021-09-14
  10:54:38

  2 46

  Temat dotyczy lekceważenia problemu smrodu przez władze Jejkowic - wyjątkowo mocno zanieczyszczonej miejscowości, a obrońcy smrodu wyskakują z ciepłownią - czyli najlepszą i najmniej inwazyjną dla środowiska formą ogrzewania jaką stosuje się we wszystkich polskich miastach. Co ciekawe tylko kilka, w tym nasze ma tak poważne problemy ze smogiem. Wyłącznie z powodu gęstej zabudowy jednorodzinnej i okolicznych wiosek, gdzie technologie ogrzewcze oparte są o technologie sprzed 100 lat... @tomek13 - ile osób na Śląsku ma emeryturę w wysokości 1200 zł??? Z emeryturą 1200 zł nie dałoby się opłacić nawet mieszkania socjalnego i jedzenia. Dlaczego chałupowcy zawsze tłumaczą się ze swojego piecowego dziadowania biedą, a nie np. swoim skąpstwem, niezaradnością, egoizmem, zacofaniem?

 • ~tomek13 2021-09-14
  11:02:33

  20 1

  Do kulfoniasty otóż to większość mieszkańców osiedli mieszkaniowych nie ma pojęcia czym są ogrzewane ich mieszkania dym z bloków nie leci ale i to się zmieni a wtedy będzie płacz jak przyjdzie rachunek

 • ~ 2021-09-14
  11:11:11

  27 2

  @Arteks,
  nie, temat nie dotyczy lekceważenia smrodu a jedynie robienia wielkiej awantury o to że gmina Jejkowice nie dopisała się do programu Czyste Powietrze twierdząc że to powód do wstydu.

  A jeśli tym działaniem "po swojemu" gmina Jejkowice osiągnie większe sukcesy niż gminy które do tego projektu się dopisały to także będzie dla Jejkowic powód do wstydu? Mamy dzisiaj taką pewność - nie, co najwyżej przypuszczenie (albo raczej teorię).

  Równie dobrze można powiedzieć że używanie przez Ciebie ciepła do ogrzania mieszkania z EC opalanej węglem kamiennym jest powodem do wstydu.

  Jak ktoś nie założy na swojej posesji paneli FV to także jest powód do wstydu bo nie jest "eko"?
  Jak ktoś się złoży wniosku w programie "Moja woda" to także jest powód do wstydu?

 • ~tomek13 2021-09-14
  11:23:26

  25 2

  Artex nawet mając emeryturę w wysokości 2500 jest trudno utrzymać dom ludzie rodzą się bardziej zdolni i są też i mniej zdolni gdybyś był inteligentny to byś o tym wiedział

 • ~Arteks 2021-09-14
  11:40:33

  2 32

  @kulfoniasty - zawsze twierdziłeś, że samorząd dużo może w walce ze smogiem, a tu bagatelizujesz sytuację kiedy bardzo zanieczyszczona gmina lekceważy całkiem dobry, rządowy ogólnopolski program, którego celem jest zmniejszenie niskiej emisji. Dla mnie korzystanie z ciepłowni nie jest powodem do wstydu bo według ekspertów i naszych oczu - ewidentnie dymy i smród produkują piece i kominy chałup, a nie ciepłownie wyposażone w filtry, produkujące ciepło dla milionów mieszkańców naszego kraju. A mimo to jestem dostosowawczy i jeśli faktycznie ogrzewanie węglem nie ma przyszłości - dostosuję się do tego co eksperci uznają za najlepsze. A ty przez lata uchodziłeś tu pod innymi nickami jako obrońca smrodu. W zasadzie nic się nie zmieniło bo swoimi wpisami potwierdzasz swoje tęsknoty za piecami. Brudny styl życia to dla ciebie atut.

 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2021-09-14
  12:05:31

  4 30

  ~tomek13 -

  Mówisz - niektórzy mają emeryturę w wysokości 1200 zł jak za takie pieniądze się utrzymać i ogrzewać dom gazem


  Jaja sobie robisz?

  Dom to luksus, jak kogoś nie stać to sprzedaje i kupuje mieszkanie 50 m2, które jest w stanie utrzymać.

 • ~ 2021-09-14
  12:12:58

  29 2

  @Arteks,
  "A ty przez lata uchodziłeś tu pod innymi nickami jako obrońca smrodu. "
  Masz jakieś dowody na mojego takie postępowanie to je przedstaw a nie wysnuwaj teorie z księżyca i przestań mnie obrażać.

  "zawsze twierdziłeś, że samorząd dużo może w walce ze smogiem, a tu bagatelizujesz sytuację kiedy bardzo zanieczyszczona gmina lekceważy całkiem dobry, rządowy ogólnopolski program, którego celem jest zmniejszenie niskiej emisji."
  Nie branie udziału w jakimś programie nie oznacza lekceważenia problemu. Nie wiem jakie benefity proponuje gmina Jejkowice dla rezygnacji z węgla więc się nie wypowiadam czy robi dobrze czy źle. Odniosłem się jedynie do stwierdzenia że cała awantura nie jest o lekceważenie smogu a o odmowę udziału w programie a to są dwie różne rzeczy.

  "Dla mnie korzystanie z ciepłowni nie jest powodem do wstydu bo według ekspertów i naszych oczu - ewidentnie dymy i smród produkują piece i kominy chałup, a nie ciepłownie wyposażone w filtry, produkujące ciepło dla milionów mieszkańców naszego kraju. "
  Bo patrzysz tylko na pyły i smród, tak samo jak wiele działań aktualnie widzi problem w emisji CO2 jako jedynego wroga ludzkości.

  A tlenki siarki, tlenki azotu, WWA, benzo(a)piren, węglowodory to co jest jak nie zanieczyszczenie ?
  Ile z tych związków (a powstają one ze spalania węgla) Twoja ekologiczna ciepłownia wychwytuje i jak to się ma do emisji z mojego ogrzewania gazowego?
  Dalej uważasz że jesteś EKO?

  "A mimo to jestem dostosowawczy i jeśli faktycznie ogrzewanie węglem nie ma przyszłości - dostosuję się do tego co eksperci uznają za najlepsze."
  Mówisz zrobisz jak eksperci mówią. A dlaczego ograniczasz się do ekspertów tylko jeśli chodzi o ogrzewanie, a reszta to gdzie?
  Czyli:
  samochód elektryczny już masz?
  Panele FV na balkonie także masz?
  Zaszczepiłeś się na COVID-19?
  Używasz jedynie prądu wyprodukowanego w sposób ekologiczny?
  Używasz także jedynie żywności eko/bio?
  Używasz tyko ubrań fair trade oraz z bawełny bio?
  Nie używasz tworzyw sztucznych?
  Nie używasz samochodu z silnikiem spalinowym w ogóle?

  To wszystko powyżej zlecają eksperci.

  Pytanie co oznacza dla ciebie określenie "ekspert"...

 • ~Marcin Kuczera 2021-09-14
  14:43:46

  19 3

  No i dobrze odpowiedział. Wojeódzki Fundusz Ochrony tego i owego "daje" aż 30kpln (to żadna kwota), ale w zamian stawia swoje wymagania. Wój nie zgadza się z tańczeniem do rytmu funduszu bo uważa (pewnie po odpowiednich wyliczeniach) że będzie to nieefektywne i robi sprawy po swojemu uważając że jest to bardziej skuteczne niż metodą wojewódzką.

  Tylko się cieszyć, że ktoś jest w stanie patrzeć na efektywność kosztem brylowania w mediach.

 • ~Damian-100 2021-09-16
  07:52:08

  14 1

  Arteks.... "Jejkowice obszar klęski dymowej" a to ciekawe, bo przejeżdżając z Jejkowic do Zebrzydowc, Niewidomia Czy Niedobczyc nie ma kompletnie żadnej różnicy. Rybnik i okolice wyglądają dokładnie tak samo, sa tak samo zanieczyszczone. Większość mieszkańców dawno już wymieniła piece i nie odbiega to od średniej okolicznych miejscowości. Gadasz niczym nie poparte bzdury i farmazony wyciągnięte z rękawa.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy dodatek energetyczny to lepszy pomysł niż dodatek węglowy?
Oddanych głosów: 282