zamknij

Wiadomości

Jednoznaczny wynik referendum w szpitalu. Będzie wznowienie protestu?

2019-04-19, Autor: bf

Wczoraj o 15.30 zakończyło się referendum strajkowe w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3. 787 pracowników szpitala opowiedziało się za wznowieniem protestów. Czy tak się stanie? Strony związkowe podejmą decyzję po świętach.

Reklama

Wczoraj poznaliśmy wyniki referendum strajkowego w rybnickim szpitalu. Na 837 oddanych głosów, 787 osób opowiedziało się na „tak”, 49 na „nie”. Jeden głos był nieważny. Całkowita liczba uprawnionych do głosowania wynosi 1332. To oznacza, że większość głosujących opowiedziała się za wznowieniem protestów. - To bardzo dobry wynik, lepszy niż poprzednie referendum – mówił tuż po zakończeniu referendum Piotr Rajman, przewodniczący Solidarności w WSS nr 3.

Co dalej? Czy pracownicy szpitala znów wyjdą na ulice i będą strajkować? - Jeszcze nie wiem. Nie mogę wypowiadać się za wszystkich. Jest okres świąteczny, po świętach będzie kolejne spotkanie z panią dyrektor, czeka nas kolejna tura rokowań. Wtedy zdecydujemy co dalej – dodaje nasz rozmówca.

Przypomnijmy, 9 kwietnia ruszyło kolejne referendum strajkowe. Stronie związkowej zależy na tym, by szpital dał wszystkim pracownikom szpitala podwyżkę w wysokości 800 złotych. To jeden z głównych postulatów.

Rybnicki szpital tłumaczy jednak, że żądania pracowników są nie do spełnienia. - W skali roku mówimy o dodatkowych 19 mln złotych i to w momencie, gdy sytuacja finansowa szpitala jest trudna. Szpital w zasadzie nic nie może zaproponować, bo generuje straty – usłyszeliśmy niedawno od Michała Sieronia, rzecznika WSS nr 3.

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 46

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~Takja 2019-04-19 07:44:13

  I dobrze ,ale bez ustępstw jak nauczyciele - sami przegrali walkę o podwyżki,skoro państwo dzieli na lewo i prawo to dla ludzi pracujących tym bardziej powinni mieć pieniądze a nie tylko socjal!!!

  63 45
 • ~Tadeusz Kiełkowski 2019-04-19 07:59:33

  Nie słyszałem aby prywatne przychodnie strajkowały.

  58 30
 • ~Lahcim 2019-04-19 08:07:56

  Od dawna wiadomo, że jako państwo przeznaczamy na służbę zdrowia i szkolnictwo za mało, od wielu kadencji jest z tym problem. A jak już są pieniądze w budżecie to pierwsze co robią to przeznaczają na kupowanie głosów. To jest tak durne jak kupowanie nowego telewizora jak się ma zagległości w czynszu.

  70 18
 • ~master4k 2019-04-19 08:16:52

  @ Tadeusz Kiełkowski

  I raczej nie usłyszysz. A jeśli chcesz dowiedzieć się dlaczego, to wystarczy przejechać się do najbliższego KRSu (czyli Gliwice) i zobaczyć wyniki finansowe takich placówek. Prywatne szkoły też nie strajkują. Z resztą z tego samego powodu.

  Jak widać statystyczny Polak woli mieć 500 zł "ekstra" w portfelu, niż chociażby przyzwoitą opiekę medyczną. A, że te 500 zł musi wydać na prywatne leczenie poza placówkami publicznymi, to już mu jakby nie przeszkadza. Można mieć przyzwoitą opiekę medyczną. Wystarczy zobaczyć jak to działa np. w Czechach. No ale tam na publiczne szpitale wydaje się więcej niż u nas. Nie ma cudów. Jakie nakłady, takie świadczenia.

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wydatki-na-ochrone-zdrowia-w-UE-Polska-na-szarym-koncu-7629364.html

  42 15
 • ~ 2019-04-19 08:38:29

  Strajk włoski to oni prowadzą cały czas.

  46 25
 • ~Zebrzydowski 2019-04-19 09:22:12

  Do gigantycznego zadłużenia szpitala doprowadziły działania PiS, przede wszystkich wprowadzenie systemu rozliczeń opartego na wyliczenia NFZ z 2015 roku. Od razu było wiadomo, że doprowadzi to do zadłużania szpitali wykonujących kontrakty w normalnym trybie, natomiast do katastrofy szpitale z nadwykonaniami. Jeżeli szpitale jeszcze jakoś funkcjonują, to wyłącznie dzięki nieprawdopodobnemu wysiłkowi zarządów i personelu medycznego. W Rybniku udało się zdobyć fundusze na częściowe remonty, podnoszące nieco standard leczenia pacjentów - tyle, że to pieniądze nadzwyczajne, dodatkowe, spoza NFZ! Innymi słowy, NFZ i rząd świadomie doprowadzają szpitale do ruiny finansowej, sztucznie generują zadłużenie.. Gdyby NFZ rzetelnie płaciło za wykonane usługi, to szpital w Rybniku miałby nadwyżkę, czyli zysk. A tak, brak pieniędzy na wynagrodzenia (słusznie należne szczególnie średniemu personelowi medycznemu - pielęgniarkom i ratownikom) i szpital na progu upadłości. Piękne skutki dobrej zmiany.

  32 31
 • ~awek520 2019-04-19 10:01:05

  Jestem za usunięciem składek zdrowotnych i innych.. I tak jeśli już do lekarza idę to tylko prywatnie... Inaczej ludzi jak gó... Traktują.

  Niech strajkuja - ten szpital już dawno powinni zamknąć.

  30 23
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-04-19 10:09:17

  ~Tadeusz Kielkowski

  Prywatne Przychodnie i Prywatne Szkoly - pracownicy sa dobrze oplacani wiec nie strajkuja... a w panstwowym robi sie za miche ryzu, zeby kaczynski mial na przedwyborcza jarowke i kaczorowke dla swojego wiernego elektoratu.

  p.s.
  Trolle oplacane przez PiS beda teraz dodawaly komentarze.. "bardziej sie nalezy nauczycielom", "bardziej sie nalezy pracownikom szpitala" - beda probowac Was sklocic.

  Kaczynskiemu zalezy na tym, zeby nie bylo solidarnosci wsrod Polakow - miejcie to na uwadze.

  28 33
 • ~Lahcim 2019-04-19 11:35:13

  ~awek520
  Prywatna służba zdrowia sprawdza się tylko w przypadku gdy jesteś bogaty i zdrowy. USA są dobrym tego przykładem. Pełne ubezpieczenia zdrowotne nie należą do najtańszych a usługi są jedne z najdroższych na świecie . Pracodawcy często je pokrywają ale nie w całości. Powiedzmy, że pracodawca opłaca ci 80% ubezpieczenia a sam nie masz funduszy na pokrycie reszty. Przy chorobie nowotworowej czy sercowej łatwo jest przekroczyć milion dolarów w rachunkach (sam przeszczep kosztuje ok. 1,5mln $). Wyleczą cię i zostajesz z długiem często w kwocie wystarczającej na kupienie domu.

  Dlatego dużo rozsądniejsze byłoby po prostu zwiększenie nakładów na służbę zdrowia w Polsce.

  34 4
 • ~absurdalny 2019-04-19 16:15:44

  Ludzie dzielą się na dwie grupy: na tych którzy są w związkach i na tych którzy myślą samodzielnie.

  9 13
 • ~Lahcim 2019-04-19 17:54:46

  Btw. PIS miał zwiększyć nakłady na służbę zdrowia z 4-6% do 2024, taka była ugoda z protestującymi lekarzami-rezydentami. Właśnie upublicznili Wieloletni Plan Finansowy Pańswa i w nim nie przewidują tego aż do 2070 roku. To by było na tyle ze zdrowej służby zdrowia. I tak właśnie wygląda układanie się z PIS. Nauczyciele nie dajcie się zrobić jak lekarze!

  22 11
 • ~Barakuda 2019-04-19 18:24:42

  "Rybnicki szpital tłumaczy jednak, że żądania pracowników są nie do spełnienia." wiadomo. Wszystkie pieniądze wydano na kupowanie głosów. Jak Rostowski powiedział slawetne słowa "Pieniędzy nie ma i nie będzie ;)" to go od czci i wiary odsadzano i do dziś mu to wypominają. Skąd miał wiedzieć że ukradną służbie zdrowia albo oświacie i rozdadzą. Nie da się zjeść ciasteczka i mieć ciasteczka. Gdybym ja tak rządził domowym budżetem to już by mnie komornik licytował... Scenariusz grecki... Pierwsi będą kiedyś płakać ci na tych wsiach podkarpackich którzy dziś tak chwalą PiSuar...

  14 13
 • ~Barakuda 2019-04-19 20:22:54

  Jarosław Kaczyński osiągnął mistrzowski level. Kiwa się już sam ze sobą. Rolnikom obiecuje pieniądze, których nie ma. Polaków straszy euro, którego wprowadzenia nikt w ostatnim czasie nie zapowiadał. Straszył uchodźcami których sam przyjmuje więcej z Ukrainy. Broni nasze dzieci będąc samotnym kawalerem z kotem. Opowiada że nie będzie podnosił podatków wiec wprowadza opłatę od środków z Funduszu Emerytalnego nazywając ją inaczej. Społeczeństwo często w to wierzy ale te mniej wykształcone dla którego liczy się wyłącznie żywa gotówka na koncie od państwa w ramach daniny. To co będzie za kilka miesięcy dla tych ludzi jest nie istotne. To profil wyborcy PiS. Dla narodów i społeczeństw mniej istotne jest tu i teraz ważna zawsze jest przyszłość.

  22 17

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 2874