zamknij

Wiadomości

Jankowice: własnymi siłami zbudowali kaplicę

2011-11-18, Autor:  Beata Matuszek
W gminie Świerklany powstanie trzeci kościół. Na razie nabożeństwa odbywają się pod prowizorycznym zadaszeniem, a mieszkańcy własnymi siłami budują kaplicę.

Reklama

Nowa świątynia ma powstać przy ulicy Górniczej, na granicy Świerklan i Jankowic. – Plany budowy kościoła sięgają już czasów przedwojennych. Istnieją nawet projekty świątyni, która miała tu stanąć, ale wojna, a później czasy komunizmu trochę je odsunęły – mówi ksiądz Tadeusz Kalisz, budowniczy kościoła. – Świątynia na pewno jest tu potrzebna. Gmina się rozrasta, buduje się dużo nowych domów na osiedlu „na Hanuskach” czy za torami. Na chwilę obecną wiem już, że będzie 2, 5 tysiąca parafian, a ludzi ciągle przybywa – dodaje ksiądz.

Na razie mieszkańcy gminy własnymi siłami budują kaplicę. Jak przyznaje duszpasterz, przedsięwzięcie udało się tak szybko wprowadzić w życie tylko dzięki pomocy mieszkańców. – Codziennie przychodzi tu 12-15 panów, żeby pomagać. Znam też takich emerytów, którym już zdrowie nie pozwala na pracę, ale przychodzą tu i wspierają nas czy finansowo czy modlitwą. Wsparcie mamy też od lokalnych przedsiębiorców, którzy udostępniają nam czy to sprzęt, czy to robotników – dodaje ks. Tadeusz.

 

Prace przy budowie kaplicy idą ostro do przodu. W połowie października zaczęto stawiać fundamenty, a niespełna miesiąc później już stanęły ściany. Teraz parafianie czekają na położenie więźby dachowej i wstawienie drzwi i okien. – Chcielibyśmy, żeby odbyła się tutaj tegoroczna pasterka. I ja myślę, że to jest możliwe. Zaangażowanie ludzi to naprawdę cud – mówi ksiądz Kalisz. Póki co, nabożeństwa odbywają się pod prowizorycznym zadaszeniem, ale nawet to nie odstrasza jankowiczan. – Na pierwszym nabożeństwie było tu chyba z 200 osób. Nawet teraz chociaż pogoda jest coraz gorsza, zdarza się, że przyjdzie 100 ludzi – mówi ksiądz.

 

Nie wiadomo jeszcze, jak będzie wyglądała nowa świątynia. – Dysponujemy przedwojennymi projektami i być może będzie można z nich jakoś skorzystać, dostosować, zobaczymy co zaproponują projektanci – mówi ksiądz Kalisz. Chociaż prace przy budowie nowego kościoła mogą potrwać kilka lat, już powstają różne koncepcje wyboru patrona. – Na razie propozycje są trzy. Św. Florian ze względu na drużyny strażackie, które tu mamy, św. Michał, bo to Jankowice Michałkowice, część mieszkańców też optuje za bł. Janem Pawłem II. Na pewno podczas kolędy będę jeszcze mieszkańców o to podpytywał – zapowiada ksiądz Tadeusz.

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~alojz rybnik 2011-11-18
  07:02:40

  0 3

  w Rybniku przy bazylice rybniczanie wlasnymi silami budowali salki katechetyczne. komu dzisiaj sluza??

 • ~dr Becker 2011-11-18
  07:40:15

  2 2

  Zgodnie z przeznaczeniem służą potędze i chwale kościoła.

 • ~Tomek_81 2011-11-18
  07:45:02

  0 1

  Palikot się rozkręca jeszcze się przydadzą

 • ~charlie 2011-11-18
  08:03:06

  1 1

  Nikt, nikogo do niczego nie zmusza. Niech sobie budują chłopaki.

 • ~ddd 2011-11-18
  08:36:50

  0 0

  Własnymi siłami czytaj. prawdziwa wiara a nie eskpansja Kościelna, zresztą czy ludzie będą chodzić do kaplicy czy Kościoła zależy od duszpasterza a Ci jak to ludzie bywają różni.

 • ~remotrans 2011-11-18
  09:55:58

  1 2

  A ja się pytam, czy panowie, którzy przychodzą pomóc na budowie, posiadają jakieś uprawnienia budowlane, badanie lekarskie i czy spełniają wymogi aby muc pracować na budowie? Kto jest zgłoszony jako wykonawca? Czy na miejscu jest kierownik budowy, posiadający uprawnienia? Jestem ciekaw jak wygląda sprawa BHP przy tej budowie, co jeżeli ktoś ulegnie wypadkowi, kto za to będzie winien? Nie mam nic przeciwko charytatywnej pomocy, jeżeli ktoś chce pomóc to proszę bardzo. Ale pamiętajmy, czasy się zmieniły i żyjemy w kraju gdzie przepisy górują. Szkoda by było jak by się coś komuś stało i ta jego pomoc wyjdzie mu bokiem. Budowa to nie piaskownica na osiedlowym placu zabaw.

 • ~Marcin74 2011-11-18
  10:38:04

  0 1

  @remotrans - masz 100% racji. Budując przedszkole, podjazd dla niepełnosprawnych czy plac zabaw potrzeba góry zaświadczeń, zezwoleń, zgód, trzeba spełnić masę wymogów formalnych. Mam nadzieję, że w tym wypadku wszystkie te formalności zostały spełnione i nie działa tu zasada - wszyscy są równi wobec prawa ale niektórzy równiejsi. Po za tym, zdaje się, że w polskim prawie nie pojęcia "za darmo"! Nie można pracować "za darmo"!

 • ~grzesnick 2011-11-18
  11:55:20

  1 0

  tak, zabrońcie najlepiej tym ludziom coś robić. Można też zabronić np. kładzenia dróg dojazdowych przez mieszkańców i wszelakiej inicjatywy. Sowieckie gadanie. nie znam się ale pewnie z tego można zrobić wolontariat dla parafii czy coś , jak się komentatorom umów zachciewa

 • ~spirit-of-the-town 2011-11-18
  12:07:41

  0 1

  @remotrans; jeśli komuś coś się stanie w wyniku wypadku, to zapewne nastąpi cudowne ozdrowienie (czy to nogi czy ręki, itp.). Przecież cytowany wyżej niejaki ksiądz Kalisz mówi, iż zaangażowanie ludzi to też cud, dlaczego więc cud nie miałby ich w takiej sytuacji ozdrowić? Pozdrawiam wszystkich katolików oraz wszystkich normalnych

 • ~KeRim 2011-11-18
  13:51:41

  0 1

  A ile pomników papieża powstanie przy nowej kapliczce? Ktoś wie?

 • ~Marcin74 2011-11-18
  16:32:42

  0 1

  @grzesnick - chyba, źle coś zrozumiałeś/aś. Nie chodzi o zakazywanie. Chodzi o równość wg. prawa (czy ono ma sens czy nie to już inny temat). Nie może być tak, że ja nie mogę sobie postawić garażu na własnej posesji bez tony zaświadczeń i nadzoru budowlanego a ktoś inny może bo reprezentuje faworyzowaną społecznie oraz państwowo gałąź biznesu. A jeśli chodzi o sowieckie skojarzenia to "czyn społeczny" o jakim mowa w art. jest tu wręcz modelowym przykładem. Co do dróg, to faktycznie wolałbym żeby pan ksiądz z równie wielkim zapałem skrzyknął z ambony chętnych do darmowej pracy przy ich reperowaniu. Było by z korzyścią dla WSZYSTKICH! No ale w tym akurat pan ksiądz nie ma żadnego INTERESU przecież.

 • ~grzesnick 2011-11-18
  21:25:49

  0 0

  Marcin - mam nadzieję, że ja się tym chwalą to papierki mają. Mnie się zaangażowanie ludzi podoba. Faworyzowanie kościoła - rzecz jasna nie. Tu nie będę polemizował

 • ~jurempus 2011-11-18
  22:34:40

  0 0

  Ciekawe ile mieli do załatwienia żeby ta kaplice rozpocząc budować bo jak wiemy urzędnicy mają czas

 • ~Jan R. 2011-11-19
  11:12:02

  1 0

  Remotrans zastanów się jakie ty masz uprawnienia do pisania, bo jak na razie robisz podstawowe błędy i nie pij alkoholu bo to ci szkodzi. Marcin74 praca za darmo to jest wolontariat, usankcjonowany polskim prawem, a tak na marginesie, jeżeli podwożę swoim samochodem kolegę albo koleżankę za darmo na dworzec z Rybnika do Katowic to powinienem założyć przedsiębiorstwo taksówkowe? Nie dajmy się zwariować. Odnośnie Palikota to na razie jest to szef zbieraniny, którą można nazwać pospolitym ruszeniem. Jeżeli ktoś na to ugrupowanie głosował to powinien poważnie zastanowić się nad zbadaniem swojej psychiki u specjalistów.

 • ~Marcin74 2011-11-19
  13:20:12

  0 0

  Jan R. - "Z natury rzeczy świadczenie pracy jest odpłatne, a zrzeczenie się przez pracownika wynagrodzenia jest z mocy prawa nieważne." Wolontariuszem nie może być każda przypadkowa osoba. Ustawa wymaga, aby wolontariusz posiadał kwalifikacje i spełniał wymagania odpowiednie do rodzaju i zakresu wykonywanych świadczeń, jeżeli obowiązek posiadania takich kwalifikacji i spełniania stosownych wymagań wynika z odrębnych przepisów. (...) jeżeli podwożę swoim samochodem (...) to powinienem założyć przedsiębiorstwo taksówkowe? - Jeśli osiągasz ze tego korzyść to tak, powinieneś. - podkreślę raz jeszcze: Chodzi o obowiązujące przepisy. To czy one mają sens czy nie to inna sprawa. Wg. mnie niektóre są po prostu głupie. Ale są i obowiązują. Kościół także, a może przede wszystkim (tak wiem, to naiwne myślenie) powinien ich przestrzegać.

 • ~Lateks 2011-11-19
  15:08:09

  0 0

  ~Marcin74 guzik się znasz na przepisach, jeśli robisz coś za darmo to możesz to robić i nikt ci tego nie zabroni, co innego jeśli chciałbyś odzyskać poniesione koszty -> dopiero wtedy powinieneś zapłacić podatki i zus więc nie pitol głupot, swoją drogą każdy wolontariusz jest ubezpieczony przez RP jeśli czas wykonywania wolontariatu wynosi dłużej niż 30 dni...

 • ~Marcin74 2011-11-19
  18:38:07

  0 0

  Lateks - coś poplątałeś albo dyskusja jest już za długa i zatraciła sedno. Przy budowie kapliczki pracują ludzie za darmo. W Polsce nie można pracować za darmo. Chyba, że to wolnotariat. Ale wolnotariat (wolnotariusze) też ograniczony jest przepisami, które zresztą przytoczyłem a nie wymyśliłem. Wszytko jest tu: Dz. U. Nr 96, poz. 873. Dodatkowo: Nawiązując z wolontariuszem stosunek korzystający ma obowiązek zgłosić taką osobę do świadczeń związanych z ubezpieczeniem społecznym. Wmieszałeś w to odzyskanie poniesionych kosztów, które akurat tu nie mają nic do rzeczy. "guzik się znasz na przepisach" - możesz tak zaczynać każdego posta ale takie zdanie nic nie wnosi do dyskusji. Jest chwytem socjotechnicznym, skutecznym tylko wtedy kiedy osoba "atakowana" i/lub obserwatorzy dyskusji go nie znają. U kretynów podnosi agresję. Pozostali przestają dyskutować ignorując rozmówcę.

 • ~kurier 2011-11-19
  20:54:21

  0 0

  Budowa kaplic i kościołów to jedyne co w tym państwie wychodziło w ostatnich 20 latach. Gdyby z taką samą pasją i poświęceniem budowano drogi to Polska dogoniłaby pod tym względem Niemcy. Niestety na razie przewodzimy tylko ...w kościółkach i kapliczkach.

 • ~Lateks 2011-11-20
  01:39:00

  0 0

  ~Marcin74 po prostu nie chciało mi się przytaczać wszystkich cytatów z twoich postów, wierzyłem że wykażesz się inteligencją i spojrzysz do swoich postów aby zrozumieć moją wypowiedź. " jeśli robisz coś za darmo to możesz to robić i nikt ci tego nie zabroni, " kontra twoje " Po za tym, zdaje się, że w polskim prawie nie pojęcia "za darmo"! Nie można pracować "za darmo"!" oraz twój post " (...) jeżeli podwożę swoim samochodem (...) to powinienem założyć przedsiębiorstwo taksówkowe? - Jeśli osiągasz ze tego korzyść to tak, powinieneś. - podkreślę raz jeszcze: Chodzi o obowiązujące przepisy." kontra mój "co innego jeśli chciałbyś odzyskać poniesione koszty -> dopiero wtedy powinieneś zapłacić podatki i zus więc nie pitol głupot"

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 687