zamknij

Wiadomości

Jankowice szykują się do referendum

2012-03-08, Autor:  Beata Matuszek
Radni nie przychylili się do pomysłu oddzielenia sołectwa Jankowice od reszty gminy. O tym, czy gmina się podzieli zadecydują więc mieszkańcy.

Reklama

Kilka minut trwała ostatnia sesja rady gminy Świerklany, podczas której radni zagłosowali w sprawie oddzielenia Jankowic od reszty gminy. Pomysł nie spotkał się jednak z aprobatą większości radnych, dlatego konieczne będzie przeprowadzenie referendum.

- Gdyby ta decyzja została podjęta przez radę gminy nie byłoby konieczne przeprowadzanie referendum i obyło by się bez kosztów – mówi sołtys Jankowic, Jerzy Rugor, który jest przekonany, że większość jankowiczan chce się odłączyć od reszty gminy.

 

- Referendum odbędzie się jednak w całej gminie, bo potrzeba tu zgody większości mieszkańców. W całej gminie jest 9 tys. osób uprawnionych do głosowania, w Jankowicach to 3 tys. 100 osób. Gdyby wszyscy mieszkańcy Jankowic się sprężyli i poszli zagłosować to są spore szanse – mówi sołtys Jankowic.

 

Dlaczego większość radnych sprzeciwiła się podziałowi? - Komitet działający na rzecz odłączenia Jankowic składa się z 23 osób. To zdecydowanie za mało. Jak odbędą się konsultacje z mieszkańcami to będzie się można zastanawiać – mówi Czesław Andreczko, radny ze Świerklan. – Moim zdaniem to wszystko kwestia pieniędzy. Na trzy sołectwa to Jankowice wnoszą do budżetu gminy ponad 50% wpływów – mówi Jerzy Rugor.

 

Żeby zorganizować referendum, trzeba wystosować wniosek do wójta z podpisami 10% mieszkańców, czyli ok. 900 osób. Kiedy miałoby się odbyć jeszcze nie wiadomo. - Zebranie podpisów nie jest problemem, referendum to kwestia najbliższych miesięcy – zapowiada sołtys Jankowic.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~ 2012-03-08
  06:07:34

  0 0

  w kamieniu jak zbierali podpisy za drogą przez las poszli do pana ksiedza proboszcza ( pan jozef widoczny na foto facebooka wyżej) załatwił i ludzie podpisali bo farosz kazał, proponuje tak samo jak bedziecie mieli problem

 • ~WciagamWasNosem 2012-03-08
  09:45:04

  0 0

  ~jan karolewski - Ty jesteś jakiś niedorozwinięty....

 • ~ 2012-03-09
  19:38:55

  0 0

  wciagaj wciagaj

 • ~elazar77 2012-03-11
  10:40:58

  0 0

  Ciekawe dlaczego chcą się oddzielić ???

 • ~Kacza 2012-10-29
  18:14:58

  0 0

  Polska mentalność, przede wszystkim mediów-jak ktoś z Polski, województwa czy regionu staje się sławny to od razu się wszyscy o niego upominają, a dopóki jest zwykłym szarym człowieczkiem to każdy ma go gdzieś. Teraz ta osoba stała się sławniejsza i od razu sobie wszyscy sobie przypisują-bo ona jest ode mnie z miasta/wsi/województwa/kraju. Może zapytajcie tych kilku sławnych osób czy są dumne z tego, że pochodzą stąd albo jeżeli na większą skale czy są dumne z Polski? Myślicie, że po co oni uciekają z tego kraju? żeby się nim chwalić? osiągnęli coś, ale to dzięki sobie, a nie regionowi czy krajowi, z którego pochodzą. Przestańmy się jarać kimś, kto nie zawdzięcza nam prawie nic... nie wierzycie, proste przykłady, Małysz-dopóki skakał było super, chwała, a jak przestał... hmm nie znamy go, Kubica? to samo, prawie wszyscy zapomnieli o nim po wypadku (prawie, bo poza prawdziwymi kibicami), kolejny przykład- Joanna Krupa, zajebisty przykład-nikt jej prawie nie znał, bo się nie przyznawała do pochodzenia, prawie, a jak się pokazała w Polszy od razu media zrobiły halo, że to największa Polka wśród Polek... osobiście, cieszę się, że ktoś z okolic coś osiągnął, to pozwala mi wierzyć, że pomimo, że mieszkam na zadupiu (nie chodzi mi o miejscowość, ale o kraj ogólnie) to jednak jest możliwe coś osiągnąć. Powodzenia dobry człowieku

 • ~Kacza 2012-10-29
  18:16:43

  0 0

  cholera, komentarz nie w tym temacie wpisałem, powyższy odnosi się tego młodego człowieka w wyborach w jUeSeju ;)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 687