zamknij

Wiadomości

Jankowice: referendum prawie pewne

2012-08-23, Autor: Redakcja
Burzliwie z powodu zbliżającego się referendum jest nie tylko w Rybniku, ale też w Świerklanach, gdzie do Urzędu Gminy wpłynął już wniosek o referendum w sprawie odłączenia Jankowic od Świerklan. Aktualnie trwa weryfikacja wniosku. Jeśli spełnione zostaną wymogi formalne, referendum przeprowadzone zostanie już w październiku.

Reklama

- Nie jestem zaskoczony. Za moich poprzednich kadencji też zbierano podpisy pod referendum, które z różnych powodów nie doszło do skutku. Były cztery lata przerwy, kiedy wójtem był pan Gembalczyk z Jankowic, ale teraz już tradycyjnie do sprawy wrócono - komentuje Antoni Mrowiec, wójt Świerklan.

Zwolennikom odłączenia sołectwa udało się zebrać podpisy 1806 mieszkańców, czyli dwa razy więcej niż było niezbędnych, żeby zainicjować referendum. Aktualnie, specjalnie powołana komisja sprawdza, czy wszystkie zebrane głosy są ważne.

 

- Nie uważamy jeszcze, że wszystko jest przesądzone, ale sądzimy, że jak mieszkańcy się zmobilizują i pójdą na referendum to się uda – mówi Jerzy Rugor, sołtys Jankowic.

 

Nie wiadomo jeszcze, jaki będą koszta organizacji referendum. Pokryć będzie musiała je gmina. - Na razie nie szacujemy kosztów. Aktualnie czekamy na zakończenie prac komisji, a później opinię pana wojewody. Jeśli organizacja referendum zostanie zatwierdzona, mogłoby się odbyć ok. 4 listopada. Sesja, na której wyznaczony miałby zostać dokładny termin referendum odbędzie się 30 sierpnia – mówi Antoni Mrowiec.

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~marcin14 2012-08-23 09:32:44

  Jankowice, Świerklanom nie są do niczego potrzebne.

  0 0
 • ~x19agus88x 2012-08-23 12:00:25

  Ojjj będą Jankowice płakać jak podatki i wszystko inne pójdzie w górę i będą musieli się sami utrzymywać, w świerklanach jest autostrada salon samochodowy a wjankowicach co ?! nic z czego można by mieć korzyści ...Powodzenia wszystkim tym którym przeszkadzała wspólna gmina a żal tej mniejszości, któa będzie ponosić konsekwencje innych

  0 0
 • ~gadzeto 2012-08-23 12:47:20

  Najwięcej jest dla gminy z podatku od kopalń a z salonu i autostrady to drobnica.

  0 0
 • ~suzuki89 2012-08-23 14:28:59

  Świerklany Jankowicom też nie są do niczego potrzebne. Tylko Świerklany żerują i okradają Jankowice z pieniędzy które płyną z odszkodowań i z szkód górniczych kopalni Jankowice. A autostrady są już wszędzie i co z tego tak samo salony samochodowe które co chwile plajtują. Pozdrawiam Jankowice ::))

  0 0
 • ~zbig67 2012-08-23 17:55:10

  Świerklany zginą bo Jankowice zarabiają na podatku od kopalni. po co jankowiczanie mają utrzymywać świerklanioków? większość inwestycji w świerklanach to zasługa pieniędzy z kopalni i świerklańskich radnych którzy wszystko przegłosowali bo ich było więcej!

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 1514